Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Daně


marek

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 125
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Vážení a milí,

dovolte, abych také přispěl .... Nejsem tak vzdělanej, jen jsem hledal...
Zdroj: Česká spořitelna.

Zdanění výnosů dosažených při obchodech s cennými papíry
Fyzická osoba – nepodnikatel
Kapitálový výnos

* doba mezi nabytím a prodejem akcií přesáhla 6 měsíců – zisk z prodeje je osvobozen od daně z příjmu fyzických osob
* doba mezi nabytím a prodejem akcií nepřesáhla 6 měsíců – zisk z prodeje podléhá dani z příjmu fyzických osob (klient zahrne příjem z prodeje akcií do svého ročního daňového přiznání s tím, že základ daně sníží o cenu pořízení prodaných akcií a o náklady spojené s nákupem a prodejem)

Dividendový výnos

* dividendový výnos je zdaněn srážkovou daní (15%), takže vyplacená dividenda je o tuto částku již snížena (výnos se již nezahrnuje do daňového základu)

Právnická osoba/fyzická osoba – podnikatel (cenné papíry jsou zahrnuty do obchodního majetku)
Kapitálový výnos

* zisk z prodeje podléhá dani z příjmu (bez ohledu na to, zdali doba mezi nabytím a prodejem přesáhla dobu 6 měsíců)

Dividendový výnos

* dividendový výnos je zdaněn srážkovou daní (15 %), takže vyplacený výnos je o tuto částku již snížen (výnos se již nezahrnuje do daňového základu)

.... sna d to trochu pomůže, myslím, že je to celkem srozumitelné...
Hodně štěstí
Michal [bold] [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Pánové a dámo,

přečetla jsem celé vlákno věnované otázce daní, ale nikde jsem nenašla odpověď na zcela základní věc. Chystám se otevřít účet u Harpoonu a budu ho fundovat nějakou částkou, a to penězi, které mám z dědictví po rodičích, tudíž nepodléhaly dani z příjmů. Předpokládejme, že se budu držet všeho správného, co zde je popsáno a časem si budu moci přesně tyto peníze vyzvednout zpět a dál budu obchodovat už jen s tzv. cizími penězi. Vyberu si pro začátek jen to, co jsem původně na účet vložila.
Jak to bude se zdaněním TĚCHTO peněz? :S Za ty se mi skutečně nechce zaplatit státu ani zlámaný groš, natož jedinou korunu! :( Pak až začnu teprve doopravdy vydělávat, t.j. budu mít na účtu už jen tyto "cizí" peníze, které jsem díky skvělému Finančníkovi vydělala, budu ochotna řešit otázku daní. :D) Ale to ještě nějakou dobu potrvá...
Odpoví mi někdo na tuto moji kardinální otázku, jak je to s případným zdaněním mých vlastních, normálně nedanitelných nebo již jednou řádně zdaněných peněz?

A věc druhá. Někde na začátku diskuse jsem četla úvahu o tom, že pokud nikdo nebude bonzovat, FÚ se o příjmech
z komoditního obchodování nedoví. Asi to tak zcela jednoduché nebude. Když jsem tento týden prodávala podílové listy, abych mohla fundovat svůj účet v USA, měla jsem hovor se svým bankéřem na téma bonzovací povinnost bank. Dozvěděla jsem se, že banky mají udávat podezřelé obchody, ale běžně se to neděje, leda..... a teď pozor! Leda by vám chodily ze zahraničí nějaké platby! (td) V tom případě má prý na tom zájem ČNB, cože je to za platby, a pak už se o nějakém eventuálním zatloukání těchto příjmů asi nedá příliš hovořit. Jak jsem nakoupila, prodávám. Nevyptávala jsem se ho na podrobnosti, protože jsem prozatím neměla zájem ho informovat o tom, na co chci peníze použít.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Preji dobry den,
k tomu poslednimu bodu - pokud si nezalozite nejakou spolecnost v "danovem raji", vzdy bude hrozit nebezpeci "bonzu", takze moznost uniku pred zdanenim - pokud budete chtit vydelane penize pouzit (a k cemu jinemu by asi byly ...) - je asi jen pouze teoreticka ... (a ja bych to osobne neriskoval).
Tyto penize - zdanene (ten termin je zbytecny, jak jste je nabyla je pro tuto vec nepodstatne) - samozrejme jiz jinemu zdaneni podlehat nebudou. Zdanit bude muset jen vydelek. Takze ve velmi hrubych rysech - pokud poslete na ucet 10000 USD a pristi rok na uctu bude 15000 USD, zdanite jen rozdil, tj. 5000 USD. Toto je ale jen velice nepresne priblizeni !

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Vážení,

sice můj daňový poradce krčil obočí, co, že to po něm vlastně chci vědět, ale asi po týdnu
z něj vypadlo následující:

DŮLEŽITÉ: Týká se FO - podnikatelů:

1) náklady, týkající se našeho obchodování lze uplatnit jen proti ziskům z tohoto obchodování
2) uplatnění nákladů lze maximálně tři roky po sobě
3) náklady jako literatura, kurz, programy jsou relevantní, ale bez možnosti odpočtu DPH, pokud tam nějaká je,
to znamená, že pokud si koupím knihu za 119,00 Kč vč. DPH, neodepisuji si DPH, ale celou částku zahrnu do nákladů
stejně jako ostatní náklady spojeneé s obchodováním na trzích
4) Počítač, připojení apod. bych asi neřešil jako náklad k obchodování, ale naprosto standardně jako náklad
u svého "klasického"podnikání, na které mám živnostenské oprávnění
5) Jakmile mám zisk z obchodování, mohu si vybrat daň srážkovou, nebo klasickou, ale to je asi jasné.

Doufám, že to pomůže těm, kteří jsou FO-podnikatelé a mají potřebu to hned na začátku řešit.
Jinými slovy, pokud začínám a stojí mě to peníze za vzdělání apod., mám šanci při výdělku do tří let
tyto náklady uplatnit, což si FO-nepodnikatel dovolit nemůže.

S pozdravem
Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dovolím si pozdravit všechny,

Asi pře třičtvrtě rokem jsem zde chtěl uveřejnit vyčerpávající pojednání o daňové problematice komodit. Byl jsem vykázán, „že je zde vše řečeno“. Ani kurz renomovaného daňového poradce neudělal jasno. Vidím, že ani rady jiných poradců jasno udělat nemohou. Oni se totiž s touto problematikou vcelku velmi, ale opravdu velmi málo setkají.

1) špatně
2) špatně
3) špatně
4) špatně
5) špatně


Přeji co nejmenší potíže s FU

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radim Napsal:
-------------------------------------------------------
> Dovolím si pozdravit všechny,
>
> Asi pře třičtvrtě rokem jsem zde chtěl uveřejnit
> vyčerpávající pojednání o daňové problematice
> komodit. Byl jsem vykázán, „že je zde vše řečeno“.
> Ani kurz renomovaného daňového poradce neudělal
> jasno. Vidím, že ani rady jiných poradců jasno
> udělat nemohou. Oni se totiž s touto problematikou
> vcelku velmi, ale opravdu velmi málo setkají.
>
> 1) špatně
> 2) špatně
> 3) špatně
> 4) špatně
> 5) špatně
>
>
> Přeji co nejmenší potíže s FU
>
> radim
>
Radime, když už se tady tato diskuse rozjela, napište, prosím,o tom, co víte trochu víc, než to, že vše bylo od 1) do 5) špatně. Sice je nás tady asi hodně, co momentálně problematiku daní řešit nemusí, ale asi též bude hodně lidí, co jako já podnikáme na ŽL a hned ze začátku nevíme, zda komodity přidat k našemu podnikání nebo to řešit zcela mimo, jen jako osoba fyzická-nepodnikající-a tím se připravit o možnost snížit si náklady o všechna školení, sowtvary, knihy atd.
Já jsem třeba všechny tyto faktury z účetnictví vyndala, co ale, když je to hloupost, protože se nejedná o malé peníze, ale desítky tisíc, a to by určitě zajímalo řadu dalších. Tak se nenechte proosit. Díky.


:S
Tatiana

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tatiano,

Svoji míru dobrých skutků jsem vyčerpal a byl po zásluze potrestán. A další činit nehodlám. Již jen to, že jsem zde uvedl, že i “rady daňových poradců mohou a často bývají k ničemu“ má značnou informační hodnotu.

Můžeme se přít zdali je lepší jeden obchodní systém či druhý. V oblasti daní je ta pře převelice, nebo spíš její důsledky, drahé.

Určitě bych nevedl veřejnou diskusi nad otázkami jež zde kladete. Obecně jen uvedu, že výdaje jsou vždy jen otázka zdůvodnění jejich opodstatnění - tedy zdali jde o výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů. V tom jste asi chybovala. Každá koruna jež padne státu je smrtelný hřích, snažte se to spíš nahradit příjmy z obchodování.

Pokud finančníci projeví zájem, jsem připraven k sepsání několika článků k uvedené problematice.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Preji dobry den,
snad se mi povede trochu objasnit (?) :
1) obecne naklady nejdou uplatnit vuci ziskum z tohoto obchodovani
2) tomu vubec nerozumim - asi doslo k pomyleni - proc bych mel uplatnovat naklady 3 roky po sobe ? (Mozna doslo k prolnuti s problematikou ztrat ...)
3) naklady tohoto typu nelze uplatnit
4) naklady tohoto typu nelze uplatnit
5) srazkova nebo klasicka dan ... srazkova dan se uplatni pouze v daneni divident, jinak platite normalni dan (a kdyz pisu normalni, myslim normalni - urcenou procentem z prijmu a to procentem, stanovenym dle vyse prijmu).

Pro daneni prijmu z komoditniho, akcioveho, ... obchodovani je pouzitelna pouze "kolonka" "Ostatni prijmy" (jindy take §10). Na FU "protlacite" a obhajite system "nakoupil jsem za 1000 - tj. kompletni cena vc. komise" a "prodal jsem za 1050 - tj. kompletni cena vc. komise - v tomto pripade -komise". Ke zdaneni v tomto pripade 1050-1000 = 50.
Je-li ztrata, postup je stejny, tuto ztratu je mozne uplatnit pouze ve stejne skupine, tj. proti stejnym prijmum - nelze uplatnit vuci jinym (napr. prijmum z bezneho podnikani). Prenos ztraty do dalsich obdobi je zrejme mozny (dosud jsem nepotreboval ...).
V ramci prechodu danoveho obdobi (tj. rok/rok) uplatnujete kompletni "obchod" v roce, kdy dochazi k prodeji.

Obecne by melo stacit - pocatecni stav uctu v USD (tj. vlozena castka) a koncovy stav uctu v USD k 31.12. (zohledneno o +vracene castky -poslane castky). Tento rozdil ocenit v CZK kurzem CNB (prumernym k roku). Ziskana hodnota by mela byt castkou k zdaneni.
(Tady pouze predpokladam - mam prijmy tohoto typu pouze v CZK. Predpokladam ale, ze postup bude stejny jako v pripade uhrad v cizich menach a prevod techto uctu do CZK pro potreby danoveho priznani.)

Veskere dalsi naklady nelze uplatnit (v dane skupine - tj. §10) - pozor - nemuzete uplatnit ani v minulem/soucasnem roce velice vyhodne stanoveni nakladu 50% z prijmu !
Tyto naklady muzete ale uplatnit v beznem podnikani ... podnikate-li.

Na obchodovani timto zpusobem nepotrebujete zivnostensky list.

Takto danim prijmy ze sveho obchodovani jiz 3. rok, naklady 3) a 4) uplatnuji v beznych nakladech sveho podnikani.
Mozna, ze se dopoustim nejake chyby, ucetni ani FU vuci tomuto postupu nemel ale nikdy vyhrady ...

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Preji dobry den,

To radim : ... vse je mozne ... (a protoze jsem optimista - jak jsem zde jiz jednou napsal - vzdy ocekavam to nejhorsi)

Pokud by platila Vase nabidka (cituji : "Pokud finančníci projeví zájem, jsem připraven k sepsání několika článků k uvedené problematice."), jsem pro a budu velice rad poucen (a to myslim bez jakehokoliv podtonu !).

I muj ucetni (ma "rodinnou" firmu s 8 zamestnanci) nekolikrat zmenil pod mymi dotazy nazor a dodnes si nejsem jisty, zda jsme se dostali k definitivnimu (a spravnemu) reseni. Mam sice dojem, ze dane platim spravne, ale 100% to neni (logika - zvlaste v pripade FU - nemusi znamenat spravnost ...).

Dekuji za jakoukoliv informaci, ktera by vnesla trochu jasno (definitivni ?).

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radime!
Domnívám se, že se tu spletly 2 věci.
- Pokud to řeším jako FO podnikatel (= mám obchodování s komoditami jako předmět svého podnikání), pak §7
- Pokud to řeším mimo rámec svého podnikání (i když jinak podnikám v jiném oboru) pak zásadně §10 (nelze §8 z důvodů, které jsem již v některém z příspěvků psal a které rovněž byly uvedeny v přednášce daňového poradce pořádané Finančníkem)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím kbtm!
- Z vašeho popisu vyplývá, že daníte komodity jako FO nepodnikatel
- Podnikatelé vychází tuším z §§ 23 a 24(2)zg ZDP, což je obecně pro účtování složitější. Např. na přelomu roku se musí tuším dělat ocenění otevřených pozic na rozdíl od nepodnikatelů, kde se bere jak píšete až pozice uzavřená.
- Z toho, co vím ze školení, pak pokud nedaním v §7 (komodity nejsou předmětem mého podnikání), ale v §10, pak nelze ztrátu přenést a uplatnit do dalších let, ale ani např. nejde kompenzovat ztrátu z komodit se ziskem z prodeje baráku, který taky bude v §10.
- Řešit to jako FO nepodnikatel má ale výhodu v tom, že z §10 neplatím SP a ZP, naopak z §7 ano.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...