Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Otázka začátečníka II


Doporučené příspěvky

Ahoj,
já si teda myslím, že je to úplně stejný princip, ať nakupuješ nebo prodáváš. Jen že jsme z reálného života zvyklí na nákup reálných věcí a proto nám třeba short na burze přijde nesmyslný. V tomto případě je ale podle mě zásadní datum dodání. Vždyť ani když jdu long, tak taky nic fyzicky nevlastním, tak jak můžu něco prodávat? Jako když si koupíš lístky do kina na zítřek.
long - koupíš si ho u pokladny za 160 a pak před promítáním protože je plno a o film je enormní zájem tak někomu ve frontě ho střelíš za 200. (a lidi si nekupujou přece lístek, ale to že uvidí film. vstupenka představuje vyplněný příkaz na burze a shlédnutý film zase fyzické dodání komodity, komodita je film a ne vstupenka)
short - kamarád Franta si nemůže koupit vstupenku, tak mu slíbíš že mu ji obstaráš - prodáš mu ji (on ti za ni dá 200) - a fyzicky nic nevlastníš! A pak ji půjdeš teprve koupit (za 160) a následně mu ji předáš.
Chápu Tě že těm principům chceš rozumět... třeba si najdeš lepší příměr, který ti víc sedne, ale v principu je to podle mě stejně jednoduchý jako obchody na tržnici. Jen se na burze o všechny ty maličkosti stará broker a my máme ten luxus jen sledovat aktuální nabídku a poptávku a podle toho se rozhodnout na jakou stranu spekulovat:)
Tak at se daří!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 1,4k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dekuji za odpovedi, zalozil jsem ucet u Markets maji MT4 ovladani intuitivni a cestina jen kazdy den volaji a radi vstupuje na trh to a to, akcie VISA pujdou nahoru stejne tak MasterCard meli ptavdu odskousel jsem v demu, na druhou stranu nuti abych vlozil penize ze mi daji 25% navrch.. Je to spravna volba?Maji provize ve spreadech nejsou lepsi komise, ktery brooker je nabizi vim jen o IB. Je lepsi pres IB a jejich platformu.Zkouset to lepe u nich kdyz na ne odkazuji i T&P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

baumgdav: Díky za odpověď, pořád mi tam ale něco nesedí, tak jsem zapátral, jestli někde není jasný vysvětlení a ne pouze domněnky a asi jsem našel, takže sdílím, pokud by to někoho zajímalo, případně můžete oponovat :-)

Zdroj: [bold]investopedia.com[/bold]
[ital]When you short sell a stock, your broker will lend it to you. The stock will come from the brokerage's own inventory, from another one of the firm's customers, or from another brokerage firm. The shares are sold and the proceeds are credited to your account. Sooner or later, you must "close" the short by buying back the same number of shares (called covering) and returning them to your broker.
***
The broker, depending on availability, borrows the shares. According to the SEC, the shares the firm borrows can come from:
- the brokerage firm's own inventory
- the margin account of one of the firm's clients
- another brokerage firm[/ital]

Takže je to tak, jak jsem říkal. Broker nám komoditu (nebo kontrakt tedy) půjčí - buď sáhne do vlastního portfolia, nebo portfolia svého klienta a nebo nám půjčí komoditu od úplně jiného brokera. Následně po uzavření naší pozice (BUY) vše jakoby vrátíme a inkasujeme profit/ztrátu.

Zajímavý je, že pokud jsme v shortu (akcie) delší dobu, tak jsme povinni vyplácet vlastníkovi akcií dividendy, protože jde vlastně o půjčku viz. [ital] Because you don't own the stock you're short selling (you borrowed and then sold it), you must pay the lender of the stock any dividends or rights declared during the course of the loan.[/ital]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

iamdave:

to, co píšeš o pújčování od brokera platí například pro akcie.

V případě futures je to jednodušší. Tam není co k půjčování. při uzavření obchodu na sebe bereš závazek prodat nebo koupit daný podkladový instrument v čase expirace kontraktu za aktuální cenu. Broker se obchodu neúčastní, jenom někde na světě se musí v danou chvíli najít někdo, kdo přijmě opačný závazek za tutéž cenu. Po nějaké době uzavřeš opačný závazek a jsi z toho venku se ziskem nebo ztrátou. Jen pro názornost se závazku ke koupi říký BUY a k prodeji SELL i když vlastně nic nekupuješ ani neprodáváš.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Opravdu? A neni to tak, ze mi broker ten futures kontrakt pujci? V tom pripade u futures se defacto nic nekupuje a neprodava, jenom se spekuluje na zvyseni/snizeni ceny? Burza v tomto pripade slouzi pouze k urcovani ceny? Ted me zas napada, jestli je vubec mozne na burze koupit napr. kukurici. Jestlize koupim jeden kontrakt a neprodam pred expiraci, tak mne teda skutecne nekdo doda tu kukurici? Nejak jsem se do toho zamotal, az je mi trapne ... :)

A v pripade emini akciovych indexu (YM, ES atd.) je to jak? To jsou futures kontrakty, ale jde o akcie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tohle mám načteno, není tam ale vysvětleno obchodování do shortu, jen stroze. Takže jsem stále tam, kde jsem byl :-) Prostě nerozumím tomu, prodám futures kontrakt - zavazuji se někomu prodat podkladový instrument, a abych ukončil pozici tak musím stejný futures kontrakt nakoupit - zavazuji se koupit určitý podkladový instrument. Chápu, ale ... ukončil jsem tedy pozici, ale mám nakoupený futures kontrakt, takže jsem zavázaný ke koupi. A tohle je to, co nechápu asi ... :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

iamdave:

Ber to tak, že neobchoduješ s fyzickou komoditou, ale pouze s právem. Většina brokerů ti stejně neumožní držet toto právo až do dne, kdy by ti u baráku zahoukal vlak plný ropy :)

Takže pokud si koupíš (jdeš LONG) právo na ZCZ14 (kukuřice, prosinec 14) dnes, pak do cca prosince 2014 spekuluješ, že cena tohoto práva poroste a ty jej prodáš se ziskem. Takže když dnes nakoupím 1 knt ZCZ14 (právo na 5,000 bsh kukuřice) za 450,75 spekuluju na to (samozřejmě při aplikaci mého MM), že do prosince 2014 prodám toto právo se ziskem tzn. minimálně za 451,00.

U SHORTu je obráceně, prodávám právo na 1 knt kuřice dnes za 450,75 a očekávám, že cena tohoto práva půjde ještě níže a jej zpět nakoupím za méně, tzn. min. za 450,50.

Pokud to shrnu:
LONG: první kupuju, pak prodávám, matematicky vyjádřeno +1 ZCZ14 -> -1 ZCZ14 = 0
SHORT: první prodávám, pak kupuju, matematicky vyjádřeno -1 ZCZ14 -> +1 ZCZ14 = 0
vždycky ale platí, že před započetím obchodu máš 0 knt a po ukončení celé transkace musíš mít zase 0 knt.

foglik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

foglik: Díky, už jsem to pochopil. Včera jsem narazil na pojem [bold]"offset"[/bold] a vlastně existují 3 způsoby, jak ukončit pozici u futures kontraktů viz. www.investopedia.com/exam-guide/series-3/studyguide/chapter4/offsetting-contracts-settlements-delivery.asp

Takže díky, teď když mám tuhle naprosto základní informaci ujasněnou, tak se jdu vrhnout zpět do tvorby svého obch. systému. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte,

měl bych uplně začátečnický dotaz ohledně obchodovaní futures kontraktu... protože obchodování probíhá na burzách jak je velký rozdíl v grafech a komoditách na jednotlivých burzách?

Chci říct, když ráno v 9:00 zapnu platformu, budu moct obchodovat jen na evropských burzách s tím že americké ještě otevřené nebudou? Bude velký rozdíl v grafech? např. že graf kukuřice bude evropské burze vypadat úplně jinak než graf kukuřice na americké burze nebo na asijské burze? Jestli tomu dobře rozumím tak zde není žádná provázanost mezi jednotlivými trhy, tzn. na každém trhu budou uplne jiný graf, poplatky, jiné pravidla atd.?

Jde mi o to jeslti když rano otevřu pozici na nějaké komoditě jeslti se mi překlene do dalšího trhu když se bude blížit burza k závěru nebo se po uzavření burzy cela pozice "zmrazi" a otevře se až druhý den po otevření trhu?

Jsou to opravdu hloupé otázky ale doteď jsem obchodoval jen forex a zajímá mě jen jestli jsou jednotlivé komoditní trhy spolu nějak provázané nebo kazdy trh je samostatná entita která ma vlastní pravidla a vlastní rezim.

Děkuji za odpověď a přeji šťastný Nový rok :)

Filip

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Filip88 Wrote:
-------------------------------------------------------
> Chci říct, když ráno v 9:00 zapnu platformu, budu
> moct obchodovat jen na evropských burzách s tím že
> americké ještě otevřené nebudou? Bude velký rozdíl
> v grafech? např. že graf kukuřice bude evropské
> burze vypadat úplně jinak než graf kukuřice na
> americké burze nebo na asijské burze? Jestli tomu
> dobře rozumím tak zde není žádná provázanost mezi
> jednotlivými trhy, tzn. na každém trhu budou uplne
> jiný graf, poplatky, jiné pravidla atd.?

Mas v tom trochu hokej, neresil bych byt tebou ruzne burzy ale spis ruzne instrumenty, jejichz specifikaci najdes na strankach prislusne burzy. Napriklad kukurice se obchoduje prakticky vyhradne na burze CBOT, detaily kontraktu a obchodni hodiny najdes zde www.cmegroup.com/trading/agricultural/grain-and-oilseed/corn_contract_specifications.html

Podle toho lze videt ze hlavni obchodni hodiny jsou v dobe americkeho dopoledne, kdy je otevreny pit a to je take jedina doba kdy to lze rozumne obchodovat elektronicky. Nicmene lze instrument ZC (corn) nakoupit a prodat i behem evropskeho rana, ale skluz v plneni bude velky a potencialni pohyb, tedy profit, velmi maly. Nevim o tom ze by se kukurice dala obchodovat na evropske burze, ale mozna to jde, jen jsem o tom neslysel, kazdopadne by to byl jiny instrument se zcela jinymi cenami ktere nemaji nic spolecneho s tou americkou kukurici, maximalne tam muze byt vysoka korelace, ale nominalni hodnoty by byly urcite jine. Dobry priklad je treba kafe, ktere na americke burze stoji okolo 100 dolaru, zatimco v Londyne stoji 17x tolik, jelikoz jde o zcela jiny kontrakt v jinem mnozstvi atd.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím vás. Rozhodol som sa podeliť sa s mojou stratégiou, ktorá je podľa mňa asi primitívna a isto ste o nej počuli ale nejak sa začať musí a ja by som ju chcel obchodovať LIVE a začať zbierať skúsenosti s LIVE.

Takže

Strategia
1. Cenový graf, na ktorom je LOD a HOD s periódou 30 - možno by bolo vhodné hodiť celkový HOD a LOD
2. Graf RSI s peródou 14 a hranicami 20 a 80 - klasické nastavenie
3. Volume graf

VSTUPY
1. Druh vstupu

VSTUP na CLOSE úsecky, ktorá pretína RSI hranice

Obchodovanie na pretnutie
Obchodovat az po prvych 10min a do 18:00 max. Po 20:30 obchodovat len pre mensie zisky

2. Duhy vstupu
Divergencie.
Divergencie sledovat pri vyraznych trendoch
Vrcholy na RSI musia byt priblizne pri oblastiach 20 alebo 80. Aspon prvý vrchol


Vstup načasovat len ak je k HOD alebo LOD aspon 20 až 30

Pociatocny kapital 3600USD

Zakladny SL je 40USD - no predpokladám, že pri nepriaznivej situácii vystúpim skôr. Čiže 8tickov je skôr ochranný. Nenechám ho výlučne nech to pretne.

Základný PT je 80USD

Posuvanie SL Ak sa trh vydá mojím smerom o 8 tickov posúvam základný SL na úroveň BE-1.
Ak sa vydá mojím smerom o 10tickov - posúvam na BE+1

Vystup ak situácia nevyzerá byť negatívna tak plánujem na úroveň +16tickov.

PS

Pridanie %dalšieho kontraktu budem smerovať ak:

Odsledujem si maximálnu stratu ale nebudem uvažovať ako maximálnu môj základný SL.
Je to z toho dôvodu, že základný by sa mal pretnúť ak napr budem mimo PC a nestihnem zareagovať na negatívnu situáciu.
A teda maximálna stratu budem určovať zo stratových obchodov. Dajme tomu, že budú stratové obchody v priebehu obchodovania -20 , -25, -15, -30 a pod tak maximálna strata je 30USD. A pri dodržaní MM a riskovaní 1percenta môžem pridať ďalší kontrakt ak budem mať
účet 6000USD.

Možno sú tieto pravidla základné ale chcem nabrať skúsenosti z LIVE a postupne pridávať S/R úrovne, ktoré som mal problém zbacktestovať. Viem, že pre LIVE obchodníkov je možno neobchodovateľná ale skúste mi napísať svoj názor, či sa aspoň chytám správnym smerom.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

marcossoft - pokud vám na penězích až tak nezáleží, tak si to klidně live obchodujte, osobně bych ale neriskoval a rozhodně si nejprve projel pár desítek až stovek obchodů přes SIM účet. Vaše strategie by téměř měla být jednoduchá na převedení do kódu, kdyby tam nebyl prvek "divergence", který je definovaný neurčitě a skončí asi nakonec na uvážení traadera, zdali bude daná situace "ok" nebo ne. Pak to celé ale bude o tom, jak dobrý diskréční trader budete a těžko můžeme radit co a jak :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...