Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Rada nad zlato: naučte se nejprve vydělávat na simulátoru


Doporučené příspěvky

MNovak: nevím, co si mám představit pod pojmem "selský rozum". Říkáš, že historická data jsou na nic, ale pak tvrdíš, že obchodování je víceméně čistá mechanika založená na pravděpodobnostech (bez diskréční složky). Ale pravděpodobnost musíš podložit statistikou a statistiky vždycky vychází z toho, co se událo přece ... Nějak nevím, co si pod tím "selským rozumem" mám představit. Zákonitosti psychologie davu? Nebo to opravdu obchoduješ tak, že trh jde nahoru, tak vstoupíš na long nebo trh jde dolů, tak jdeš short? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 59
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

majkll:

Na začátku teto diskuze jsem napsal, že žádné simulované obchodování nenahradí emoce a vliv psychiky na tradera tak, jako vlastní live obchodování. Reagoval jsem tím na příspěvky, které by šlo pochopit i tak, že stačí např. půl roku obchodovat přes sim, pak se nepozorovaně přepnout do live a vše půjde samo. To není obecně pravda a vyslovil jsem svůj názor, že pokud traderovi simulované obchodování vykazuje zisky, neměl by váhat a udělat další krok tj. přejít k live obchodování, protože na simu jeho práce na jeho obchodním systému rozhodně nekončí a v live může být vše úplně jinak a to nejtěžší jej teprve čeká. Ty jsi mé tvrzení zpochybnil a ve svém příspěvku podsouváš myšlenku, že emoce a psychiku lze "nacvičit i na paperu".
Citací z Tvého příspěvku jsem chtěl jen ukázat, že to není ani v Tvém případě pravda. Ty momentálně asi jedeš nějaký svůj systém, který Ti nesedí (mimochodem je evidentní, že to jsi poznal pravě až v live obchodování), který zřejmě ani z pohledu míry generovaného zisku nefunguje podle Tvých představ, přesto na něm trénuješ a testuješ svou psychiku. Poznatky z této praxe se pak snažíš aplikovat do toho, co právě vyvíjíš. Tj. Ty taky necvičíš svoji psychiku a své emoce na paperu, ale v live. A o to mi šlo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

IMik:

sorry ale si uplně mimo

"Ty jsi mé tvrzení zpochybnil"
- já na tvůj příspěvek vůbec nereagoval..tj. pokud si si něco vzal osobně, pak je to zasazené do jiného kontextu..já naprosto souhlasím s tím, že paper neukáže člověku tak silně, jak je obchodování náročné psychicky..

"Citací z Tvého příspěvku jsem chtěl jen ukázat, že to není ani v Tvém případě pravda. "
-jak jsem psal už předtím..citací mého příspěvku jsi absolutně neukázal, jak co cítím nebo necítím já..to jsou nějaké tvé domněnky..

"Ty momentálně asi jedeš nějaký svůj systém, který Ti nesedí (mimochodem je evidentní, že to jsi poznal pravě až v live obchodování)"
-toto není vůbec pravda, tak mi to prosím opět nepodsouvej! já nikde nenepsal, že mi systém nesedí a poznal jsem to až v live! já dobře věděl do čeho jdu při přechodu z paperu na live! dobře jsem znal klady a zápory svého systému i jeho pravděpodobný vliv na psychiku. A pokud jde o psychiku tak právě proto, že svůj systém znám, dokážu jej psychicky zvládat - ale toto jsem nezjistil v live, na toto jsem se připravil už v paperu a na základě různých anlýz..

"přesto na něm trénuješ a testuješ svou psychiku. Poznatky z této praxe se pak snažíš aplikovat do toho, co právě vyvíjíš"
- to že vyvíjím nějaký nový trošku jiný systém s tím nemá nič společného..každý podnikatel přirozeně stále hledá cestu jak pracovat efektivněji, s menším riskem atd. ...to nemá nic společného s problematikou paper-live ani psychika..a taky není pravda, že stavím systém až na základě poznatků z live obchodování..tyto poznatky jsem sbíral všeobecně sledováním jakýchkoli grafů, ať už v backtestu, papertradingu či live..je něco uplně jiného pilování disciplíny a vyvíjení nového systému..jsou to dvě odlišné oblasti tradingu..a to že se naučíš dodržovat plán díky live, ti absolutně nepomůže, když budeš mít systém, který nebude mít edge..můžeš pak být sebevíc disciplinovaný a vyškolený z live, ale stejně budeš prodělávat, když tvoje obchodní myšlenky a money management budou špatné..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Takže z môjho pohľadu ( začiatočníka ktorý plánuje v lete nastúpiť na live) tento článok vysoko prínosný a potvrdzuje len to čo mám v pláne činností. Nemôžem pochopiť ako môže niekto hovoriť o paper ako o zbitočnosti predsa nováčik ktorý ma svoj OS nemôže skočiť hneď na live. Určite na live strata boli a človek si ju viac uvedomí ale ja nepatrím medzi ludí čo sú za takúto školu schopný zaplatiť tak vysokú cenu. Pre nás je tu paper. Podľa mňa a tak si to plánujem je akurát ísť 2-3mesiace paper a tam dodržiavať systém a získavať cit zo živého sledovania trhu. Pozerať sa na to tak že mi uniká profit je podla mňa dosť zvláštne lebo ten profit by sa aj tak tažko dosiahol z náhleho nábehu na live. A tých mesiacov v tradingu bude ešte strašne veľa tak nechápem prečo na silu získávať aj tie 2 či 3... Tolko môj názor..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Emocny kapital je pekny pojem. Uz som ho pocul.

Trader si musi budovat emocny kapital - v postupnych leveloch kde na zaciatku musime nadobudnut presvedcenie ze nam to ide, vieme co robime, vieme prekonat horsie obdobie az na konci je rutina v obchodovani.

Simulator je najjednoduchsi sposob ako si pomaly zacat emocny kapital budovat. Nie je to idealna cesta, postrada emocie atd, ale ta druha vyzaduje velky kapital teda bud mat velky ucet alebo profesionalny kontrakt.
Plan je jasny. Udrzat sa v hre co najdlhsie a ak v tom ma clovek jasno je na nom aky sposob riadenia rizika si clovek vyberie, s menej simom viac simom je na nom ide o bottom line.


Nepaci sa mi co sa tu hovori o diskrecnom obchodovani. To nie je obchodovanie ze ako sa clovek vyspi. Ja mam svoj pohlad na trhy, framework v ktorom pracujem, a podla neho trhy analyzujem kazdy den konzistentne tak isto. Dopredu si pripravim urovne kde chcem obchodovat, hypotezy preco tam chcem obchodovat. Potom cakam co mi povie trh (kde sa cena nachadza, kam sa snazi dostat a ako sa jej to dari), rozhodujem sa o exekucii na konkretnych urovniach na zaklade konkretnej hypotezy, pripadne hypotezy upravim. Ide o konkretne edge. Rozdiel medzi obchodnikmi OS a diskrecnom obchodovani v mojom ponati je ze 3 otazky o stave trhu musim zodpovedat sam (a este par detailov pri exekucii) a nespravi to za mna ziadny indikator alebo ucebnicovo vytvoreny pattern.

Apropo spravanie platformy, niektore vlastnosti sa tiez odhalia az v live. Sa mi stala taka vesela prihoda. Striehol som v DOMe na scratch obchodu na B/E ked prislo na akciu co som cakal stlacil som close all gombik asi 5krat rychlo za sebou "pre istotu". Co bolo prekvapenie ze prve stlacenie znamenalo close, dalsie reverse :) Ked som platformu testoval nepocitoval som potrebu "spamovat" tlacidlo :)


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já na poprvé dělal demo asi pul roku pak šup na live a bum, ztraty. Ted se už druhym rokem snažím jen demo a před týdnem jsem rozjel i live.Ty pokroky jsou vidět,nechci to ale zakřiknout. Na live pomalu a střízlivě zatím vydělávám, jsem i ve hře XTB (není reklama :-) ) a na te fejsbůkové hře jsem ted na krásném druhém místě v týdnu a na XTB cup na sedmém celkovém. Nic moc to neznamená ale mě to těší že jsem to po dlouhých dvou letech na demu někam dotáhl. Ale trader stále nejsem to si netroufnu říct

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja paper-traduju uz 2 roky (skoro kazdy den) a vubec mi neprijde ze je to nuda. Hned od zacatku mi bylo jasne ze pokud nebudu uspesny na demu...zvolil jsem si 3 mesice...nema smysl do toho jit live.
Nejdrive jsem objevil financnika - finwin - backtest patternu finwinu a papertrading finwinu a ejhle nedarilo se mi ty 3 mesice byt v plusu. Taky jsem si myslel ze mi to bude trvat tak max. 8 mesicu a budu uspesny...
Proc jsem ale nepodlehl predstavam o bohatstvi a nevykaslal se na ten papertrading a radeji sel na vec na ostro? Proste proto ze jsem v zivote uz nekolikrat dostal par facek diky sve naivite a ignorantstvi, kdyz jsem si myslel ze me to vyjde...ze treba budu mit to stesti kde ho jini nemeli...kdyz jsem mel pocit sve vyjimecnosti...proste do toho skocim a nejak to dopadne nebo jeste lepe- to uz pak vymyslim.
To by mohl byt duvod vetsiny novacku kteri odevzdaji penize profesionalum a take duvod proc tento bussiness takhle bajecne porad nachazi nove a nove naivni tvare.
Pritom samotny bussiness jmenem trading je takto jednoduse predstavovan samotnymi brokery, edukativnimi poradci, prodejci platforem, black boxu....casopisy, kde se porad objevuji ty same nebo podobne systemy, ktere jsou samozrejme na prodej. Toto je dulezite poznani: Trading bussiness je postaven na poplatcich za transakce: 1. comission pro brokera a exchange 2. bid-ask spread (zde je vetsi naklad nez komise) a potom je zde spusta lidi okolo casopisu, edukativni bussiness, poradenstvi...a nevim co jeste (vetsinou byvali traderi co selhali)
Pro to aby tento bussiness dobre fungoval je zapotrebi aby probehlo co nejvice transakci: Vetsinou narazite na propagace typu udelat 10 obchodu za den nez treba 1 denne ci 2 tydne. Vsichni co na techto transakcich budou vydelavat budou podporovat abyste delali co nevjice obchodu za den. Sorry...dostal jsem se mimo topic.
Nicmene nikdo vas nebude podporovat abyste papertradovali roky nez si vyladite svoje obchododvani...z toho oni svoje rodiny nenakrmi. Naopak toto tema bude znacne nepopularni! Vas zajem se tak stretava se zajmem tech co zprostredkovavaji transakce.
Na zaver poznamka o skolnem:
Pokud projedete penize v tradingu uplne na zacatku kdyz jeste ani nebyli schopni vydelavat na paperu, kdyz jste ani nemeli plan, kdyz jste klikali na trhy intuitivne podle toho kam se trh rozjel jenom proto aby se vzapeti otocil a vzal vam SL (honeni trhu), pak jde skutecne o vyhozenen penize...proc si to nevyzkouset na demu a bych pochopil ze tudy cesta nevede? Nebylo by treba lepsi tyto penize obetovat za vzdelani od nekoho kdo se v trzich uz pohybuje 10 - 20 let a neco vas alespon nauci? Ja se vydal touto cestou....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Simulace na demo účtě nažene ovečky do ohrady, aby je pak vlk mohl všechny sežrat .. :) To jen něco pro zasmání ..:)
Já nevím, myslím, že v realu ty emoce jsou na začátku opravdu velmi silný a pomůže na ně opravdu jen výborně nastavená strategie ATM v NT s dobrými vstupy do pozice. Taky jsem se naučil první sadou kontraktů vydělat na SL, to mi v SIMu jaksi uteklo .:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Urcite je nieco uplne ine obchodovat paper a obchodovat live. Ale o tom ani clanok nebol.

Petr naschval zvyraznil:

[bold] Co je třeba zdůraznit: vydělávání na simulátoru nezaručuje, že bude obchodník vydělávat i s reálnými penězi. Ovšem pokud obchodník nedokáže vydělat na simulátoru, je to garance, že v reálném světě to určitě nebude lepší. [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zarábať peniaze on line cez internet sa mi zdá úžasná vec.Ešte som sa k tomu vôbec nedostal lebo sa snažím naučiť sa čo najviac o tradeingu predtým než si založím účet. Postupujem presne podľa rád finančníka kúpil som si u finančníka
dve knihy ktoré momentálne podrobne študujem a tiež sa chystám urobiť si niekoľko kurzov. Ale pokiaľ sa k tomu všetkému ešte dostanem mohol by som trénovať na demu. Mohli by ste mi poradiť kde a ako si otvoriť demo aby sa to
podobalo na realné obchodovanie? U ktorého brokokera sa dá otvoriť demo ak tam nemám ešte založený účet? Dá sa
otvoriť demo bez založenia účtu u IB? Anglicky viem dobre u nich by som si chcel neskôr otvoriť účet.
Ďakujem za odpoveď Pablito.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...