Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jaký notebook pro trading?


Doporučené příspěvky

Používám NinjaTrader, na jejich foru se lze dočíst, že při spojení MacBook a Windows přes bootcamp se jedná o velice stabilní, bezproblémovou záležitost. Jedná se o vyjádření uživatelů, někteří toto spojení využívají roky. Nicméně problém nastává, pokud by někdo chtěl využít operační systém Applu, to by pak musel spouštět Windows přes Parallels Desktop nebo ještě je jeden podobný program… a k tomuto spojení už nejsou dostupné, tak časem prověřené zkušenosti. Nicméně taky funguje. Možná někdo najde i jiné příspěvky než já, ale vycházím z toho, co jsem četl různě po netu. Osobně přecházím na MacBook Pro s Retina displejem a Win 8 přes bootcamp. Počkám akorát na ovladače pro Win 8 pod bootcamp a NinjaTrader pro Win 8, což by snad po vydání nových windows nemělo trvat dlouho.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 51
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Já používám pro trading zmiňovaný Macbook Air 13 a mam přes bootcamp nainstalovaný Windows 7 kde mi jede NinjaTrader. Za poslední dva roky jsem neměl vůbec žádné technické problémy. Vše funguje velice stabilně. Trackped se dá používat jak na levý tak pravý tlačítko samozdřejmě, takže není vůbec žádný problém. Vše je velice rychlé funkční. Macbook Air je opravdu velice lehký, na cestování jak dělaný.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

K obchodovaniu pouzivam Macbook Pro. Interactive Brokers aj TOS maju svoje platformy pre Mac, takze nie je problem a zatial mi vsetko funguje tak, ako ma. Pravda ale je, ze obchodujem iba opcie, cize nie som pri tom kazdodenne. Kontrolujem cez iPhone:) Kedysi som robil nejake backtesty cez Sierra Charts a to som spustal cez Parallels Desktop + Windows 7. Na detaily si nepamatam, ale myslim, ze to tiez nebol problem. S Parallels desktop mozes dokonca okamzite prechadzat medzi aplikaciami beziacimi pod windowsom a macom standardnou klavesovou skratkou (jablko+tab) - vola sa to myslim coherrence mode.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rozhodl jsem se přispět do diskuse. Spousta lidí pěje chválu na SSD disky, jenže ty jsou zde teprve krátkou dobu na rozdíl od HDD, které zde jsou desítky let.

Nejdříve trocha teorie:
Pevné disky mají partition (oddíly), na kterých je souborový systém. Na každém oddílu může být jen jeden souborový systém. Pokud máte HDD rozdělen na dva oddíly, tak na jednom může být souborový systém pro Windows a na druhém třeba pro Linux.

Informace v souborovém systému se dělí na metadata a data.
Metadata - popisují pouze strukturu systému souborů a doplňující informace jako velikost jednotlivých souborů, čas poslední změny souborů, vlastník souborů, přístupová práva atd.
Data – to je vlastní obsah jednotlivých souborů.

Takže souborové systémy:
Definují způsob vytváření, ukládání a přístupu k souborům a adresářům. Také hlídají volné místo atd. Každý operační systém (Windows, Linux/Unix, MacOS) má svůj vlastní souborový systém, které se od sebe navzájem trochu odlišují. Např. Max. délkou velikosti souboru, automatické komprese, šifrováním atd.
Windows mají FAT16, FAT32, NTFS, exFAT (pro přenosné flash disky),
Linux/Unix mají Ext2, Ext3, ReiserFS, XFS, JFS….
MAcOS má HFSplus (má ho iMac, MacBook a je i v přehrávači iPod)

[bold]Při práci s klasickými HDD disky: [/bold]
Klasický HDD má pole soustředných kružnic (stopy) a každá ze stop je rozdělena na sektory a ze sektorů se skládají clustery, které jsou od minimální velikosti 512b. Menší clustery umožní efektivněji využít prostor disku, větší clustery naopak zrychlují práci s diskem za cenu horšího využití prostoru. Díky neustálému nahrávání a mazání vzniká fragmentace, což znamená, že jeden soubor je rozsekán na části a rozmístěn na mnoha místech pevného disku. Tím pádem zpomaluje rychlost čtení a zápisu. Proto se dělá defragmentace HDD. Faktem je, že díky způsobu zápisu a čtení z HDD za sebou zanecháváme mnoho stop, na plotnách zůstávají fragmenty souborů a jednoduché smazání či „naformátování“ disků nedokáže data skutečně smazat. Informace je tak možné velmi úspěšně obnovit. Takže když omylem smažeme soubor a vysypeme koš, tak na HDD ty informace zůstanou, protože ve skutečnosti se soubor nesmaže dokud se data fyzicky nepřepíší jiným souborem!

Pokud chci data bezpečně smazat, aby je nikdo neodhalil, tak musím daná místa (jednotlivé clustery, na kterých byl zapsán daný soubor) několikrát střídavě přepsat samými jedničkami a posléze samými nulami. Tím jsou data bezpečně smazána a nikdo je neobnoví.

Z těchto důvodů mám klasický HDD rozdělený na 2 části. C: má cca 20GB pouze pro systém (Windows) a vše ostatní dávám na D: cca 60GB. Systém má totiž ve zvyku pořád zapisovat dočasné soubory a nenávratně by mohl přepsat mnou omylem smazaný soubor. Na D: mám mnohem větší šanci, že přežije bez úhony (po nechtěném smazání). C: u mě má souborový systém FAT32 (2na32 max. velikost jednoho souboru je tedy cca 4GB), D: má souborový systém NTFS (2na64 max. velikost jednoho souboru je … no mnohem větší a závisí na systému, jak velký zvládne).

[bold]Při práci s SSD disky:[/bold]
SSD disk, na rozdíl od klasického magnetického disku, data zapisuje do paměťových bloků ve flash čipech. Tyto bloky jsou výrazně větší než sektory u HDD a je možné do nich zapisovat jen ve chvíli, kdy jsou prázdné. Pokud už v daném bloku nějaká data jsou, je třeba jej celý přečíst, v mezi paměti SSD disku modifikovat, celý blok smazat a poté znovu zapsat. Trvá to docela dlouho a výkon disku je tedy v tu dobu mnohem menší. U nového SSD to nepoznáte, protože ten automaticky využívá volné bloky k zápisu nových informací, aby rozložil zátěž na jednotlivé čipy (kvůli max. množství přepisu, které není moc velké= krátká životnost SSD disků). Postupně dochází k zaplňování všech buněk nějakými daty a v určitý okamžik musí disk začít přepisovat starší bloky novějšími daty a sníží se výkon. Stará se o to příkaz TRIM, který slouží k informování disku o volném prostoru, fyzické mazání starých dat atd. Ve volném čase tedy pracuje= způsobuje dost velké zatížení procesoru. Bohužel způsobuje opravdu fyzické smazání dat. Zatímco na magnetickém disku sektory zůstávají a jsou přepisovány až někdy v budoucnu, SSD disk smazání vždy doopravdy provede a data jsou nadobro ztracena. Mému známéhu se stalo, že 32GB SSD disk byl omylem zformátován (rychloformátování) a během 1-2 minut byla všechna data natrvalo v háji (u HDD by to šlo zachránit).

Závěrem.
SSD disky mají sice řadu dobrých vlastností, ovšem i stinné stránky. U SSD disků se musíte připravit na to, že o data můžete přijít natrvalo a to velkou rychlostí, způsobují dost velké zatížení procesorů (v případě fyzického mazání velkého množství starých souborů) a životnost SSD disků je rozhodně mnohem kratší než u HDD.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

NickG22 + "apple"

taky pouzivam MacBook Pro + vmware Fusion posledni 3 roky a vse bez problemu.
jedu hlavne NinjaTrader , IB, TOS (jak uz bylo receno IB & TOS je nativne i pod macem, ale live obchoduji pod windowsy )

a kdyz clovek vyuzije RAMDISK tak nepozna, ze neni v bootcampu, ale ve virtualce.

takze apple se da pouzit, ale jsou veci, ktere si musite "vychytat" (jednotlacitkova mys,...) + mam rad *nixy :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já mám na vás všechny, kdo jste ochotni poradit dotaz trochu odlišný. Jaké jsou minimální nároky na NB pro živé obchodování?
Zatím živě neobchoduji, ale v rámci několika měsíců začnu. Můj stroj je opravdu stařičký - zatím na běžnou práci stačil.
Má pouze procesor 3,2 GHz a RAM 512 MB.
Můj dotaz tedy směřuje zde - bude pro live obchodování stačit pouze rozšíření RAM na celkovou kapacitu 2,5 GB? Pokud ne, postačí nový stroj v cenovém rozmezí 10-15 tis. (např. toto: www.alza.cz/dell-inspiron-queen-15r-cerny-d292428.htm )?
Do začátku nechci příliš utrácet, lepší PC budu kupovat až trading začne mít alespoň malé profity.

Díky za všechny rady.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Andrea279:

záleží, jaký styl obchodování provozujete..na poziční obchodování je určitě dostačující i starší stroj..na intradenní obchodování a hladký chod moderních softwarů bych doporučil alespoň zvýšit paměť a "Vyčistit" počítač od různého balastu apod. jinak je spíše důležitý kvalitní internet..

obecně se pak dá říct, že na samotný akt obchodování manuálního není potřeba nic závratného, to se spíše projeví, až když chce člověk např. používat různé automatické testy a náročné výpočty ve specializovaných platformách apod.

michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Andrea279:

pokud vám vše běží (poběží) v demo režimu (paper trading) hladce, tak není potřeba investovat..chce to zkusit...řekl bych, že lidi pak spíš investují do lepšího z důvodu většího komfortu a určitého naddimenzování než že by to bylo vyloženě potřeba..ale samozřejmě, že určitý rozumný základ je pravidlem..doporučuju, abyste si zkusila vyhledat nějaké starší články na finančníku k tomuto tématu počítačů..je tu toho myslím dost..

michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Andrea279,

Váš notebook možno zvládne rozbehnúť platformu, ale v live by som sa naňho nespoliehal - už len kvôli jeho veku. Neviem, akú platformu používate - Sierra Chart je nenáročná, tej postačí aj menej výkonný počítač. Na druhej strane je Ninja Trader, ktorý je náročnejší.

Ak sa rozhodnete ponechať si starý notebook, určite doplňte RAMku, 512MB je dosť málo. Lepšia možnosť je ale v tomto prípade kúpiť nový stroj, aby Vás ten starý nenechal v nespránom momente v štychu. Pozerajte hlavne na procesor, RAM, možno harddisk. Neviem, ako je na tom Ninja s využitím viacjadrových procesorov, ale Sierra dokáže využiť viac jadier iba na sťahovanie dát, takže tam je dôležitejšia vyššia frekvencia procesora, ako počet jadier. RAM máte dnes takmer všade 4GB, to je postačujúce pre tieto 2 platformy. Ak chcete investovať do lepšieho disku, tak kúpte SSD, systém Vám pobeží svižnejšie. Do tej ceny sa ale v prípade SSD asi nezmestíte.

Určite to ale netreba preháňať - Dell, ktorý spomínate, Vám bude určite stačiť.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...