Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

Dobry vecer,
k Vasemu MM: 2% risku pro Corn lze dodrzet, pokud budete obchodovat jen velmi kratke swingy, napr. obdobi 2-4 bars [2-4 dny]. Budete-li vstupovat do pozice na zaklade open range breakoutu, nebo high / low breakoutu, pak pouzijte pravidlo 2% nebo intradenni S/R uroven pro umisteni SL. Chcete-li obchodovat casove delsi pozice, pak je potreba obchodovat vetsi ucet, aby jste dodrzel 2% pravidlo. Pokud se rozhodnete riskovat vetsi % uctu, napr. 5% uctu, pak musite znat svoji strategii velmi, velmi dukladne, aby jste byl psychicky / financne schopen unest obdobi ztrat.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobrý den,
díky za vaše odpovědi.

Břondo : bohužel jsem neangličtinář, takže si Elderovu knihu nepřečtu, ale jak jsem pochopil s příspěvku, umisťování SL se počítá z volatility trhů, a ikdyž údaj 250 USD platil v době napsání knihy, příliš podstatné rozdíly tam asi nebudou ani pro současnost. Takže pokud bych chtěl SL umisťovat touto metodou, musel bych jednoznačně volit vyšší účet.

Libici : chtěl bych obchodovat o něco delší časové období než 2-4 dny a nechce se mi do strategie zakombinovávat intradenní data, takže i váš příspěvek je pro vyšší účet. Nejprve se tedy pokusím sestavit strategii počítající s vyšším riskem a jak píšete, předůkladně ji otestovat, abych jí 100% věřil. No, a možná čas nakonec ukáže, že budu mít možnost začít s vyšším účtem než 5000 USD, tuto částku jsem si hypoteticky odvodil ze současné situace.

Ještě jednou děkuji za Vaše příspěvky, pomohly mi ujasnit si situaci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Mte,
velmi Vam doporucuji prostudovat Corn na historickych datech. Kdyz se pozorne podivate, tak Corn miva velmi podobne vyvoje kazdy rok. Nemyslim tim zcela identicke, ale charakteristika vyvoje je si kazdy rok podobna. To Vam muze pomoci pri obchodovani.
Pokud budete riskovat 5% uctu na obchod, pak nejtezsi bude dodrzet konzistentnost v pripade rady ztrat za sebou. 5% z Vaseho uctu cini 250 USD, coz je, v pripade 5 ztrat v rade za sebou 1,250 USD, coz uz muze mnoha obchodnikum nadelat nemale psychicke potize s novym vstupem do pozice dle stejneho planu. Pokud zvladnete dodrzet konzistentnost Vaseho obchodovani, pak jste na nejlepsi ceste k hezkym vydelkum.
Pozor na RRR. Snazte se dodrzovat prumerne alespon 1:3.
Pro Vas ucet Vam take doporucuji obchodovat Sugar.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Zdravim vsetkych uz dlhsie sa zaoberam myslienkou MM a priznam sa vytvoril som si vlastny MM system. Ale dnes mi prisiel krasny clanok www.financnik.cz/art/fin_home/position-sizing-1.html a velmi rad by som si Kellyho formulu otestoval na mojom obchodnom systeme. V mojom SW Tradestation som narazil na 2 problemi, poradi mi niekto ? 1. neviem spojit niekolko kontraktnych obdobi na komoditach, tak aby som otestoval napriklad moj 5 min system na datach 250 dni dozadu. 2. neviem do mojeho TS dostat tu formulu, bude to asi trivialne , ale TS je taky rozsiahly, ze kym by som to mal nastudovat, tak si necham radsej poradit. Mozna by to pomohlo aj inym. Vdaka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tibore, každá komodita má svůj symbol, který se ti zobrazí v TS jako tzv. "continuous contract" a pokud chceš tuto komoditu obchodovat, musíš specifikovat TS přesný kontrakt. Vezmu příklad - aktuální kontrakt indexu ER2 je er2h06 (symbol, který použiješ v TS např. v matrixu, pokud přes něj obchoduješ, pokud chceš ale zobrazit historická data, použiješ buď @er2 nebo @er2.d. U ostatních komodit je to podobné, tj. zavináč a symbol komodity. to co je za tečkou obvykle ukazuje, zda se načtou data pouze hlavního obchodování (.d) nebo včetně overnightu (bez tečky). Někdy se pomocí tečky také odlišují pitové kontrakty (.p), ale neplatí to vždy. např. pitový kontrakt er2 je @rl.p, nikoliv @er2.p. Pokud si nejsi jistý, můžeš použít funkci "symbol lookup" v nástrojové liště. Nebo mi tady napiš, o který symbol se ti jedná a já to dohledám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Cokoliv se dá naprogramovat v Easylanguage, to je programovací jazyk TS. Všechny indikátory, strategie, show me studie apod. jsou udělány v něm. Víc najdeš na webu tradestation, případně v helpu. Pokud se zaloguješ do fóra TS www.tradestation.com/support/default.aspx, najdeš tam tunu informací, indikátorů apod. Je to skvělá komunita a tady to vypadá podobně..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim, taky jsem premyslel o MM a hledal jsem zpusob jak ho uplatnit v praxi. Jeden zpusob je ten, jaky tady zminovali nekteri lide prede mnou, jako je maximalne riskovat 2% nebo 5% kapitalu, jiny zpusob je pouzivat stopy variabilne v zavislosti na pozici entry price vuci nejblizsim S/R. To jde v pripade manualniho obchodovani. V systemu to nejde az tak snadno.

Dival jsem se na diskuze na FOREXu kde jsou hojne probirany PT (profit targety) pro systemy. Tenhle zpusob jsem zkousel na er2 ale nebyl jsem s nim spokojeny, protoze to bylo vicemene porad kolem nuly. Muzete totiz mit hodne vysokou uspesnost obchodu, treba 80% se dostanete na PT, ale za cenu relativne vysokych stopu a tim padem tech 20% spatnych obchodu spolu s poplatky + pripadnyma slippages vam smaze prevaznou cast zisku, ne-li vsechen zisk. U mensich stopu je zase pozice casto vystopovana a je zde stejny problem, stopy vymazou zisky ....

Idealni je nicim neomezovat svoji pozici zeshora, ale jen ji jistit stopem zdola. Proc vybirat predcasne zisk jen na nejakych 0,5 bodech nebo 1 bodu? (trh er2, cisla jsou jen prikladem). Kdyz trh muze udelat na tom pohybu treba 10 bodu? Pokud totiz budete osekavat svoje zisky jen na nejake fixni cislo, k tomu musite pocitat s poplatky a slippages (to jeste navic osekava zisk a naopak se pricita ke ztratovym vystopovanym obchodum), tak by bylo celkem s podivem, kdyby opravdu nejaky takovy system fungoval - treba vsak nekdo dokazal prijit na zpusob jak to jde udelat, pak vsechna cest.

V jednom svem AOS, ktery bych vam rad predstavil, pouzivam pomerne komplikovany system MM. Mam nekolik ruznych prikazu ktere kazdy z nich ma jinou velikost stop lossu. Velikost SL je dokonce ruzna v jednotlive dny tydne. To kolik dolaru (bodu) system riskuje zavisi na konkretnim prikazu. Napriklad jeden prikaz shortuje ranni gapy kdyz jsou splneny urcite podminky, jiny zase kupuje ranni gapy ... jeden zase kupuje mohutne propady behem dne kdyz system "pozna" ze se trh zotavuje ... a tak dale. Kazdy z nas vi, ze diky skvelym zpravam pri makrech ve 14:30 casto se na trh dostavaji informace ktere zpusobi celodenni rust trhu .. a trhy pochopitelne zacinaji velkym gapem nahoru. Tudiz v takove dny prikaz je aktivovan a ...vystopovan. Pomerne casto vsak euforie vyprcha par baru po zacatku a prikaz vydela slusne penize (body). Celkem ferova situace. Proto jem zde zvolil pomerne tesne stopy a dosahnul velmi dobreho r/r (risk/reward). Stejne tak jsem postupoval pri kupovani "dna" behem dne, zde vsak jsou vetsi stopy, protoze "dno" neni casto to co se muze strategii jevit ze zacatku, ale muze to jeste chvili klesat.
Konkretni priklady je mozne videt treba zde:
ts.nazory.cz/img/obchody/01.gif

Je tam samozrejme cela rada dalsich prikazu pro ruzne situace trhu. Ne vzdy to idealne system trefi. Viz treba tohle:
ts.nazory.cz/img/obchody/02.gif
ts.nazory.cz/img/obchody/03.gif

Proc se o tom tak siroce rozepisuju? Protoze se snazim rict, ze neni dobry myslet ve skatulkach, jako rict si muj stop bude presne 2% nebo 5% a tim to konci. Proc byste meli mit stop 5% ve chvilich kdyz se vam treba podarilo otevrit pozici tesne pod vyznamnou resistenci? Tam by vam stacilo o dost min, protoze je zrejme, ze pokud resistence praskne, tak jizda na stopech posune cenu vyrazne nahoru a vas by to vyhodilo se zbytecne velkou ztratou. V takovych chvilich muzete operativne pouzit mensi stop a tim vas r/r se stane velmi zajimavym.

Tomas svuj clanek doprovodil pekne vypadajici krivkou ze sveho systemu. Takova krivka se da dosahnout prave diky intelegentnimu MM.

Z hlediska MM potazmo AOS je vsak velmi dulezity rovnez pomer prumerneho dobreho ku prumernemu spatnemu obchodu, velikost maximalniho spatneho obchodu, maximalni drawdown, PF, vyvoj equity curve. Prumerny dobry obchod by mel byt vyssi nez prumerny spatny a procento dobrych obchodu nad 50%. Dlouhodobe ... Neni totiz problem udelat system aby dobre vypadal na nejakem malem casovem useku, problem je udelat aby dobre vypadal a hlavne pracoval na dlouhem casovem useku, nejlepe na cele existenci indexu. Na ER2 je take dobre mit strategii jen ID pokud mate mensi ucet, protoze by pak ranni probuzeni v nektere dny nemuselo byt uplne idealni. Overnight drzeni muze zvysit profitabilitu strategie, ale taky muze ohrozit MM protoze objemy v noci jsou velmi male a tak realne dosazene cena pro zavreni pozice muze byt diametralne odlisna od te za kterou to strategie uzavrela na svem grafu.

Co se tyka prikazu ktere system pouziva, tak muzete mit bud limit order nebo market order. Kazdy z nich ma sve prednosti i nevyhody. Limit order - prikaz jde na trh na urovni ceny vygenerovane strategii, ale nekdy zustane nerealizovan. Strategie u sebe na grafu zapocte obchod, ale v realu se vam na ucte nic nezmeni, protoze prikaz zustal viset na trhu. To je problem zvlaste u strategii ktere generuji hodne obchodu za den na rychlem timeframe a maji ambici uzivat limity. Podle me zkusenosti z ranejsich fazi vyvoje je to naivni snaha. Hodne prikazu propadne. Proto v tehle strategii mam fixne dano ze strategie dela maximalne 3 obchody na den a prikaz je na trhu dokud neni zrealizovan. Protoze jsem shledal 3 min graf jako nejvhodnejsi tak ze sve zkusenosti mohu rict ze 80= prikazu je zrealizovano do jednoho baru (3 minuty) a drtiva vetsina zbylych prikazu do 3 baru (9 minut) .. jen zanedbatelne procento propadne. Druha moznost je vyuzivat market order. Jejich vyhoda je to, ze po signalu mate hned pozici. Problem je ze zde muze byt filled price ruzna. Lepsi / horsi / stejna jako je cena strategie. Podle zkusenosti lidi v TS co pouzivaji market order je prumerna mira slippages 10 USD na obchod. Pochopitelne se obcas v extremnich situacich na trhu stane ze slip muze byt treba 0,5 bodu nebo i vice, ale to jsou jen - z pohledu strategie - velmi ojedinele jevy, protoze pravdepodobnost - ze strategie posle prikaz zrovna do te chvilicky kdy se uspokojuje obrovsky prikaz - je velmi mala az miziva.

Snad se nekomu bude hodit techto par postrehu.

Jestli je tady nekdo kdo to docet az do konce a ma zajem o systemy, at uz o nich perspektivne uvazuje do budoucna nebo jen tak ze zvedavosti, tak mu mohu ukazat vysledky meho nejlepsiho automata. Muzete tak mit srovnani se systemy ktere uz mate bud vy sami nebo jake si prejete mit.

Zde jsou vysledky pri pouzivani limit order a poplatku 5 USD na obchod pro jeden kontrakt bez navysovani kontraktu. Pouze jen jeden kontrakt byl pouzivan po celou dobu trvani indexu er2. Vstupni kapital jsem pouzil 6950 USD, vysledna cisla pak nejsou velikost uctu, ale cisty zisk (net profit). Ta hodnota pro initial capital je pouzivana pro vypocitavani ruznych procentualnich ukazatelu a nema zadny vliv na cisty zisk.
ts.nazory.cz/img/limit_order/01.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/02.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/03.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/04.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/05.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/06.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/07.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/08.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/09.gif
ts.nazory.cz/img/limit_order/10.gif

Protoze se jedna o limit orders, tak obcas nejaky obchod propadne.

Pokud clovek chce mit 100% jsitotu, ze kazdy obchod strategie bude take proveden tak je treba pouzivat market orders. Jak jsem se zminil jiz vyse, prumerna realna mira slippages je 10 USD na obchod (RT) a k tomu je pochopitelne nutne pricist poplatky. Osobne davam vsak prednost videt ten nejhorsi mozny scenar, kdy oba prikazy jsou zrealizovany za horsi cenu, tedy ze slippages je 20 USD RT a k tomu poplatky 5 USD. Vysledky strategie vypadaji pak takto:
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/01.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/02.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/03.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/04.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/05.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/06.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/07.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/08.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/09.gif
ts.nazory.cz/img/market_order_slippage_20_usd/10.gif

Jestli nekomu z vas tento clanek pomuze nekomu z vas pri premysleni o MM nebo o AOS, budu jedine rad.

Rad bych podekoval svemu kamardovi HonzoviK za moznost nahrat ty obrazky k nemu na web, protoze sem nemam moznost pripojit tak rozsahlou obrazovou prilohu k clanku.

Preji vsem hodne uspesnych obchodu.

Jarda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Jaroslav

Co se tyce tech 2 az 5%..podle toho jak to chapu ja, tak to neni mysleno jako pevna castka, ale jako maximalni hodnota uctu, kterou by jsi mel riskovat na dany obchod nebo celkove otevrene pozice. Tedy muzes riskovat klidne mene, toto je brano jako strop.

Hodne stesti

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Jaroslave,
tomu říkám příspěvek!!!(tu)
Můžu mít otázku? Jak dlouho Vám trvalo, než jste si vytvořil svůj první AOS a co Vás k tomu vedlo? Omezení negativní psychiky nebo něco jiného? A tvořil jste ho v nějakém backtestovacím programu?
Potřebuji se už po svém dvouletém tápání trošku namotivovat a nabrat profesionálnější směr.
Díky za odpověď

PETr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Kat - mám známého, který se chystá také na obchodování, chce zkusit hlavně opce. Bavili jsme se spolu docela dlouho o MM a docela mě překvapilo, jak vnímá knižní poučky. Skončil na tom, že pokud má účet např. 10 000 USD, tak nikdy nesmí investovat do jedné akcie, jedné opce, jednoho indexu, více jak 1000 USD. Neustále mě přesvědčoval, že investování je jako házení kostkou a že jinak by o všechny peníze dřív nebo později přišel.
Proto Jaroslave díky za krásný příspěvek, já myslím, že jasně ukázal, že jsou mnohem lepší cesty, jak řídit rizika a že investování může být bezpečné a velmi profitabilní i v případě, kdy investor obchodu v "rozporu" se zažitými zásadami. Samozřejmě to vyžaduje disciplínu, kterou automat má, a co největší statistiky, tj. backtesting na dostatečně dlouhém časovém úseku. V případě 3 min grafu je to podle mého názoru min. 2 roky a počet obchodů by za tu dobu neměl být nižší než cca 200 - 300.

Backtesting totiž je schopem ukázat, zda je zvolená strategie skutečně "házením kostky" nebo má dobré základy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Jaroslave,

Vaše příspěvky jsou skvělé. Já se AOS vůbec nezajímám, ale samotného mě zaujala řada vašich podnětů.
S tím 3-5 procent to pouze doplním. Je to tak, že by člověk toto měl riskovat jako KRAJNÍ hranici. Například equity v mém článku co jste viděl vychází z pravidla MM, že riskuji maximálně 3% účtu na jeden obchod. Ve skutečnosti ale na této hodnotě vystupuji v cca pouze 20 procentech případů, zbytek vystupuji mnohem dříve na mohem menších hodnotách. Jedno z další série pravidel co mám jsou různá omezení pokud se mi daný den nedaří, která způsobí, že za jeden den nikdy neztratím více jak 450 USD na kontrakt. Osobně se domnívám, že MM je skutečně naprostý základ. Sám trading vnímám jako inteligentní managování poměrně náhodných inputů, které z trhu dostávám. Samozřejmě je dostávám na základě nějakého edge, ale právě teprve adekvátní manipulace (MM) s těmito náhodnými inputy mi tvoří rostoucí equity. Proto i neustále opakuji, že vstupy nejsou zdaleka to nejdůležitější a svým způsobem je jedno jestli člověk používá patterny, indikátory, kombinaci předešlého nebo cokoliv jiného. Pokud je to edge s pozitivní expectancy, můžeme obchodovat opravdu klidně i konstalaci planet....

Zdravím,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

taky se domnívám, že pravidlo risku 2-5% účtu na obchod by mělo být pouze krajní mez. Sám při obchodování ER2 používám určitou výši základního SL, ale to neznamená, že bych nemohl riskovat méně. Většinou tomu i tak je, protože někdy je nesmysl riskovat plnou výši SL abych zjistil, jestli moje EDGE v tu chvíli pracuje pro mě.

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Jaroslave,
rovněž se přidám s poděkováním za Vaše příspěvky a připojil bych to i pro HonzuK, se kterým jste vstoupil na tento web asi ve stejný čas. (tu) Každý nový podnět či zkušenost je pro začínajícího velmi cenná.
Podobně jako někteří, i já asi nepůjdu cestou AOS (prostě na to nemám buňky a tiše závidím těm, kteří s tímto nemají problém). Potenciál zamezní např. emotivních zásahů do průběhu obchodu je neodiskutovatelný, holt budeme na sobě muset více mentálně pracovat.
Úspěšné obchody všem.
db

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...