Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Urcite je dolezite stotoznit sa s nazormi. Zivot ako aj obchodovanie nie je nakresleny ako priamka, treba toto, toto a toto a potom budeme uspesni. Vsetko treba zvazit a v prvom rade pocchopit dolezite principi a jeden z nich je najst si svoj system vstupov a vystupov. Vas system ako som to aj uz pisal v zaciatkoch je len maly statisticky subor a jeho rozptyl moze byt akurat ten co vas zostrie z pozicie "stroj na peniaze". Position sizing je dobra vec ako zarobyt viac ked vsetko funguje ako ma. Nie som negativista ale treba planovat perfektnu defenzivu, a nie sa plieskat ze ja mam take rrr a taku uspesnost a pod.. Chcem povedat ze zivot a okolnosti su rozne, vsetko moze prekvapit a najma psychika cloveka -"velky balvan". A este len malu drobnost tie peniaze, tych 80% co tam peniaze nechaju mozete byt aj vy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Robopole,
defakto mohu dodat jen toliko: kazdy je odpovedny sam za sebe, kazdy obchoduje dle sveho a kazdy sklizi sve ovoce. Kazdy obchodnik je original, kazdy obchoduje dle sveho originalniho systemu. Idealni recept neexistuje na nic v zivote, protoze idealni recept je v kazdem z nas. Neexistuje spatny nebo dobry system, obchodni strategie, obchodni filozofie. Existuje jen profit nebo ztrata. A posledni vec: ja osobne jsem hodne defenzivni clovek, bohuzel jsem se musel naucit a stale se ucim jednu dulezitou vec: bez risku nejsou zisky.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
domnívám se, že byla řeč o řízeném position sizingu a nemyslím, že tento proces by měl automaticky zvyšovat riziko na úroveň úměrnou násobku kontraktů. Nemusí jít o pouhé násobení kontraktů, ale přidávání kontraktů v ziskové pozici (nebo také ztrátové :D), takže riziko bude záležet i na strategii přidávání. Tudíž lze udělat hlubší analýzu či optimalizaci pro tu kterou konkrétní strategii, což jsem nikdy nedělal, ale výsledky zkušených traderů napovídají, že se vydělává na více kontraktech. Tomášův příspěvek se mi zkrátka velice líbí, řekl bych, jak si to kdo udělá, takové to bude mít.

Úspěšné obchody, Méďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,
chci se zeptat, nevim moc kde presne mam s tradingem zacit, je toho hodne prede mnou a chci si to nejak sesystematizovat(to je teda ale divny slovo).Mam prectenych par knih (elder, a i vsechny clanky tu + snad cely server tu sleduji uz par mesicu), ale nejsem si jist jestli uplne chapu money management, jak presne si ho vytvorit?Je to na zaklade papirovych zkusenosti co kazdemu sedne, nebo se daji urcita pravidla i nekde posoudit a pripadne si z nich nec oi vzit? Nechci ale kopirovat nekym predem dany system, protoze chci cele veci nejdrive chapat, teprve potom si myslim ze budu schopny dalsi modifikace systemu vzhledem k mym potrebam.

Tudiz otazka zni, kde zacit?
Chapu ze se bude vec tykat maoney managementu, proto jsem umistil prizpevek zde.Jak tedy presne sestavit vhodny moneymanagement?

diky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den pane Linharte,
zrovna Elder se money-managementu, resp. jeho zakladum, venuje podrobne. Tedy zkuste se ridit predevsim jeho radami do zacatku. Velmi tezko se radi, protoze jste o svem obchodovani nenapsal vubec nic. Nuze par teoretickych doporuceni:

1] trading je business: obchodovani je jako kdyz vedete firmu. Vzdy musite sledovat polozku jmenem naklady. Kazdy podnikatel ma detailni prehled o nakladech, vzdy hleda co nejnizsi naklady, ne vsak za cenu, ze pohrbi sam sebe nizkou kvalitou. Naklady existuji vsude a je dulezite se jim venovat.

2] risk na obchod: musite mit predem definovanu vysi risku na jeden obchod, aby jste mohl dodrzovat konsistenci risku. Vyse risku na jeden obchod je ruzna, nekdo rika 2%, nekdo 5%, nekdo 15%. Ja verim, ze 15% riskovat na jeden obchod zvlada jen par lidi na svete. Rozhodne bych se drzel nekde kolem 2%, mne to hodne pomohlo vyhnout se prazdnemu uctu.

3] vyse obchodovanych kontraktu: odviji se od velikosti uctu a vyse risku na jeden obchod. Do budoucna bude tato polozka rozhodovat o vysi Vaseho prijmu. Existuje mnoho vzorecku [viz financnikem uvedeny Kellyho vzorec, nebo Elderovo pravidlo 2% atd. atd.] Z pocatku je dobre naucit se obchodovat s konsistentnim poctem kontraktu.

4] risk vs. zisk ratio: existuji systemy, kde za mesic nebo rok vydelate 100 a ztratite 90. Tj. celkovy profit je 10. Stejne tak existuji systemy, kde za stejne obdobi vydelate 100 a ztratite 50. Sam si urcite odpovide, se kterym systemem mate vetsi sanci dlouhodobe prezit. Risk vs. zisk ratio je dane Vasim systemem. Muzete mit system s 80% uspechem a RRR 1:2 nebo system s 40% uspechem a RRR 1:4. Vysledek Vaseho obchodovani by mel byt, ze ze 100% prijmu odevzdate na ztratach nejvice 50%. Pokud ze 100% prijmu odevzdate 80% na ztratach, pak mate naslapnuto k prodelku. O profitu v tomto pripade rozhoduje jen mala cast obchodu a pri sebemensi zmene v konsistentnosti obchodovani muze dojit k zasadni zmene celkoveho vysledku. Zrovna tato kapitola nemusi vonet jinym obchodnikum, resp. budou tvrdit, ze konsistentnost je klicem k ufinancovani uvedenych vysokych ztrat.

5] draw down: na backtestu jste si udelal predstavu draw down Vaseho systemu. Mate-li ucet 5.000 USD a DD 4.800 pak budete jen tezko dany system obchodovat. Aby jste byl schopen stanovit bezpecnou vysi Vaseho kapitalu na jeden kontrakt, vemte 2x hodnotu draw downu + margin na jeden kontrakt = potrebna vyse kapitalu na obchodovani jednoho kontraktu [velmi safe zpusob obchodovani]. Minulost negarantuje, ze v budoucnosti nemuzete dosahnout horsiho vysledku.

6] maximalni ztrata na system: je dobre mit definovano, kolik je pro Vas unosne ztratit pri obchodovani Vaseho systemu. Je dobre mit urcitou zachrannou brzdu pro pripad, ze jste odbyl backtest a system v realu obchoduje s jinymi [horsimi] vysledky. Nektere knihy hovori o sume 37.5% z Vaseho uctu jako maximalni sume, kterou by jste mel byt ochoten ztratit pri obchodovani Vaseho systemu. Bude-li tato suma prekrocena, pak je nutne pozastavit nebo zastavit obchodovani Vaseho systemu.

7] diversifikace kapitalu: jak se rika, nikdy nedavej vsechna vejce do jedne tasky. Napr. pozicne je dobre obchodovat dve komodity do zacatku. Obchodujete-li intradenne, je dobre do budoucna pridat i jiny zpusob, napr. pozicni obchodovani nebo spready atd.

8] Az budete vydelavat velke penize, nechte si to pro sebe. Jen hlupak krici do sveta, ze vydelava velke penize. On take existuje financni urad [a nejen ten]:-)

Zacinateli, ridte se pouze zakladem a prilis sve obchodovani nekomplikujte slozitymi formulemi, na to budete mit hodne casu v budoucnu. Budete-li obchodovat vetsi kapital, pak stoji za to venovat se MM mnohem vice do podrobna. Samozrejme, co obchodnik, to jiny nazor. Vzdyt co podnikatel, to jiny nazor na vedeni firmy a trading je firma. Ja osobne verim, ze lide na burze ztraci protoze nevenuji pozornost vsem oblastem money-managementu a nekterou z techto oblasti podceni. Muzeme nad tim diskutovat, je to muj nazor. Vyse uvedene by melo byt navodem, co si z toho vyberete je jen na Vas.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

P.S. Myslim, ze jste nekde uvadel, ze se ridite take manualem p. Repika. Pokud ano, prekvapuje me, ze Vas nenaucil tak zasadni veci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Zaujal me ted koncept jednoducheho obchodniho systemu zalozeny na nahodnem vstupu, ktery prezentoval GB007 na svoji prednasce v Las Vegas v r. 2003. Dlouhodobe je tento system profitabilni diky tomu, ze jeho zakladem je silny money management. Zde je popis, treba ho nekdo bude chtit otestovat:

Vezmete si dva papiry. Na jeden napiste "BUY" a na druhy "SELL". Pote je vlozte do nejake krabice tak, abyste na tyto papiry nevideli. Otevrete si petiminutovy graf a nahodne vytahnete nektery z papirku - na zacatku dalsi svice pak udelejte presne to, co je na nem napsano (nezapomente take nastavit svuj ochranny stop-loss).

Predpokladejme, ze vytahnete papirek BUY a vstoupite do dlouhe pozice. Jestlize se aktualni svicka uzavre nad vstupem, drzte tuto pozici az do uzavreni dalsi svicky. Pokud tato svicka uzavre nad close predchozi, stale drzte pozici. Takto pokracujte, dokud se neobjevi svicka, ktera uzavre nize nez predchozi - v takovem pripade z pozice vystupte.

Jestlize hned prvni svicka uzavre na nizsi cene nez jste vstoupili, vystupte z pozice okamzite.

Dlouhodobe budete s timto systemem profitovat. Proc? Protoze nechavate zisky rust a ztraty drzite na minimu.

IMHO pekna myslenka a svym zpusobem zaklad dobreho obchodniho systemu, jehoz uspesnost se da zvysit napriklad tim, ze nevstupujeme nahodne, ale pouze v trendu - napriklad pokud ma EMA(34) sklon alespon 35°.

Podrobnejsi informace k money managementu dle GB007 je mozno nalezt napriklad v zaznamu teto prednasky: woodiescciclub.com/vegas/gb007/gb007-vegas-2003.htm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Martinek:

Ve vsi ucte se mi tento system zda jako blbost. Pokud okamzite vyletim z pozice nad dalsim close a budu se řidit pouze tim ze jsem níže, ale neřídím se O KOLIK jsem níže, tak todle proste nefunguje. CO kdyz sice dvakrat vydelam 10 bodu ale pak jednou ztratim 30 bodu? Chapete? Je to nesmysl. Nemam pevne SL ani PT ani posun SL do breakeven.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Glader: Nikoliv. Jak jsem psal, SL je potreba nastavit. Zkousel jsem tenhle system backtestovat (s trailing SL 130 USD) v datech z uplynuleho tydne a skutecne to funguje. Rozhodne jsem s tim profitoval vice nez s Woodieho CCI systemem. Nicmene v praxi bych do toho nesel - RRR mi vychazelo kolem 1:2 a uspesnost kolem 40%. Takze zadny zazrak.

V kazdem pripade je to dobra ukazka toho, ze i naprosto primitivni system muze byt profitabilni, pokud je osetren dobrym money managementem.

Doporucuji kouknout na tu prezentaci, na kterou jsem daval odkaz. GB007 tam vse velmi dobre a detailne vysvetluje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Martinek,
vdaka za test, bol som o tom presvedceny a nemusim testovat. MM + PS je zaklad OS. Potom PT (RRR) a az nakoniec EP. O tej metode prezentovanej GB007 som cital. Koncis svoj prispevok :
"IMHO pekna myslenka a svym zpusobem zaklad dobreho obchodniho systemu, jehoz uspesnost se da zvysit napriklad tim, ze nevstupujeme nahodne, ale pouze v trendu - napriklad pokud ma EMA(34) sklon alespon 35°. "
Skusil si urcovat trend (z dovodu obchodovania len v smere trendu) podla CCI(50) ? Mne sa to osvedcilo. Uz som o tom pisal. Trend povazujem za potvrdeny ak su splnene 2 podmienky : 1. min 3 bary jednej farby. 2. sucet dlziek barov>100. (chvilu som este pridaval tretiu podmienku, ze bary musia narastat/klesat v poradi, ale kombinacia 3 podmienok sa ukazala prilis silna a stracal som vacsiu cast trendu) Ak by sa ukazalo vhodne, dala by sa konstanta 100 nahradit inou (130,150), v zavislosti od obchodovaneho indexu. Pouzival som toto urcenie trendu v TF>=15min. (najviac testov TF=30) Moznoze by to slo aj do RSIcross. V kazdom pripade sa to lahko naprogramuje a znizi sa stupen diskrecnosti OS. celkom by bolo zaujimave porovnat rozdiel v zisku na tvojom nezmenenom teste metody GB007 (len v trende) , len urcenie trendu cez CCI(50).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Prijemny podvecer,

prave jsem se po nekolikatydennim hlubani, rozmysleni a zirani na grafy jal testovat svou prvni vicemene komplexni strategii. Narazil jsem vsak na uplne zakladni problem, ktery svymi silami nevyresim. A tim je: Patri obchod, ktery byl ukoncen na zaklade SL posunuteho na uroven B/E mezi ziskove nebo ztratove? Nejak nevim, kam s nimi pri vypoctech Win% a RRR ;).

Verim, ze pro mistni guru to je brnkacka. (tu)

Diky, Marek

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...