Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ano Petře, z toho se snažím vycházet. Opakovat obchody se stejným RRR, protože spočítat se zisk dopředu nedá, ale opakováním vstupů, do obchodů se stejným RRR se z toho stává řiditelná záležitost. Ovšem co je to ten stejný RRR? To je vlastně ta moje otázka. Protože 1:5 je jen poměr a v rozdílných trzích to není totéž.
Nechci ovšem být urputná a šidit vás o čas. Já myslím, že dostanu rozum a sepne mi to. Taky si zde přečtu znovu vše o MM.
Děkuju za odpověď, hezký den, Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

...jo, už je to dobrý, ani to netrvalo tak dlouho. Je mi to zase jasný. To fantazírování je děsná věc. Sice se tím trochu vykartáčuje mozek, ale mezitím se jeden znemožní... Ale to mi zase až tak nevadí, spíš, že vás šidím o čas. Zítra přijdu v masce...asi převlečená za M. Douglase...
Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Iveto, to je OK, v mých začátcích mně řada věcí docvakávala dny, týdny a měsíce :-) Maska M. Douglase není špatný nápad..... :-))) Já tak nějak v průběhu let docházím k takovému zajímavému poznatku, že člověk paradoxně vydělává v komoditách tím více, čím méně přemýšlí :-) Tím neříkám, že se přemýšlet nemá, ale pokud člověk přemýšlí moc, pak si to celé tak zkomplikuje, že neví kudy kam. Názorná ukázka je například řada nováčků, absolventů emini kurzu. V diskusi absolventů emini mám někdy pocit, že přijde nováček, má poměrně jasno a začne obchodovat. Docela se mu daří, ale pak přijde tisíce různých podnětů, postřehů a nápadů od lidí kolem, nováček začne přemýšlet a najednou už přemýšlí tak hrozně, že začne prodělávat. Přemýšlení je rozhodně maximálně důležité, ale stejně důležitý je i určitý odstup. Člověk by měl občas úplně vypnout a dát si od komodit občas oraz. Mně se to neustále potvrzuje i po letech. Například posledních 14 dnů co jsem byl na Kubě jsem kromě metnálních cvičení o obchodování příliš nepřemýšlel. Resp., mozek jsem se stále snažil procvičovat na "správné myšlení", abych z toho nevypadnul, ale nepřemýšlel jsem vůbec o technických aspektech obchodování. Teď tady poslední dva dny sedím s čistou hlavou a využívám totálního odstupu, abych zhodnotil svůj aktuální systém s naprosto čistou hlavou. A musím se až smát, jak jsem občas řešil totální banality, které jsou z pohledu tradingu jako celku vlastně naprosto nepodstatné. Samozřejmě to je dáno tím, že čím více člověk do trhů čučí, tím více získává zkušeností a dovedností, což je sice fajn, ale když o tom začnete příliš přemýšlet, začne to být na obtíž. Pořád se mi potvrzuje dokola, že úspěšný trading je prostě maximálně, maximálně jednoduchý. Můj systém snad už ani více zjednodušit nejde a přesto mám pořád pocit, že je pořád příliš složitý :-) Nejdůležitější je skutečně MM a řízení pozic. V mém obchodním plánu jsou první stránky vyhrazeny mentálnímu cvičení, které provozuji každý den pár minut před tradingem aby byl pořád mozek naladěný tak jak má, pak několik stránek o position-sizingu a money-managementu, o řízení velikosti pozic a základních pravidel MM a až pak teprve vstupy a výstupy. Přičemž pilovat se snažím převážně výstupy a z dlouhé zkušenosti už vím, že jakmile se začnu hrabat do vstupů, tak začnu vše komplikovat a už se dostávám někam, kde být nechci a kde být nemám. Proto mám v mém obchodním plánu hned na začátku MM a PS, abych si v takový moment opět uvědomil malichernost a nepodstatnost vstupů a vrátil se k tomu podstatnému. V posledních měsících mám pak pocit, že skutečně asi úplně nejdůležitější je právě position-sizing. Vezměte stupidní systém s průměrnými výsledky, koukněte na něj z pohledu jediného kontraktu a dokonale si zaměstnáte mozek otázkou "jak tenhle systém vylepšit". Začnete se celé týdny a měsíce hrabat ve vstupech, zabijete tim tuny času a stejně moc nevykoumáte. Vezměte ale stupidní systém s průměrnými výsledky, přidejte k němu rovnici position-sizingu, zkuste jak by to vypadalo kdybyste systém začali obchodovat se slušnějším účtem (třeba 10K) a více kontrakty a váš mozek zaneprázdníte otázkami úplně jinými: Jak tenhle systém začít co nejdříve obchodovat a mít ty úžasný peníze co nejdřív na svém vlastním účtu v reálu? A jak připravit svůj mozek na multipozice? A začnete stejný čas věnovat práci na sobě a svém mozku, což je mnohem důležitější. Co tím chci říci je, že pořád vidím u všech stejnou chybu. Přitom pan Patočka (Jaroslave, jsem nesmírně rád, že na tomto serveru diskutujete) to napsal jasně: většina profíků má průměrný systém co vydělá 13 K ročně, ale jak takový systém rozjedete s 10 kontrakty, už si vyděláte na naše poměry balík peněz. Řada nováčků ale stále přemýšlí jen v rovině jednoho jediného kontraktu (jsem rád Iveto, že vy už přemýšlíte o více pozicích a o MM a tím se posouváte výrazně dále ;) ) a tím vidí jenom malinkou část celého tradingu. Dívat se na trading z pohledu jediného kontraktu je jako dívat se na celý svět klíčovou dirkou. Uvidíte jenom malinký kousek a unikne vám celek. Jeden kontrakt je dobrý na blbnutí, ale peníze vám začne vydělávat až solidní position-sizing. Chápu, že je tu psychologický aspekt. Člověk si říká "jak mám obchodovat s 10 kontrakty, když to nedokážu zatím ani s jedním". Jenomže tím už upadá do špatného vzoru myšlení. Tím už se totiž začíná soustředit na trading jenom z pohledu jediného kontraktu a svůj mozek tak podvědomě utvářet na myšlenku pouze právě toho jediného kontraktu. Čím více si na toto mozek podvědomě zvyká, tím více pak vypadají multikontrakty strašidelně a tím více se jich bojíme. A čím více se bojíme, tím více chceme "nahnat" jistoty alespoň na lepším win ratio a tak se pořád dokola hrabeme ve vstupech a zkoušíme pořád něco jiného a jiného a jsme tak v začarovaném kruhu, který nikam nevede. Pokud chce člověk vydělávat veliké peníze, musí začít být velkorysý i sám k sobě a svému myšlení. Žádné omezování mozku na myšlení o jednom kontraktu. Je třeba mozek pomalinku, po kousíčkách trénovat na multikontrakty. Výsledky veškerých backtestů je třeba okamžitě prověřovat s různými metodami position-sizingu a utvářet si pohled na to, jak může na první pohled nic-moc systém skvěle vynášet právě při PS. Je třeba mozek trénovat na to, že trading je z velké části také o řízení velikosti pozic. Larry Williams ve své knize nazývá kapitolu o position-sizingu jako "můj klíč do království nebeského". Jak se začnete dívat na trading z pohledu PS, pak už vám začne řada věcí připadat jako skutečně malicherná a mozek začnete zaměstnávat konečně správnými otázkami. Nehledejte perfekcionismus ve svém obchodním systému, ve vstupech, výstupech, stop-lossu. Zde vám stačí i velmi nedokonalé věci k vydělávání dokonalých peněz. Hledejte spíše perfekcionismus ve své odvaze, schopnosti vyrovnávat se s průběžnými ztrátami, schopnosti po malinkých krůčkách odbourávat z mozku potřeby "jistoty" a dokázat brát nejistoty, které jsou v tradingu pořád a všude, s nadhledem a úsměvem.
Tolik dnešních odpoledních myšlenek ;)
Hodně zdaru všem,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomáši,

perfektně napsáno! (tu)

O position-sizingu přemýšlím už velmi dlouho a je to opravdu jiná dimenze obchodování. Myslím, že většinu začínajících trápí to, že nemají potřebný kapitál a proto se znaží vytvořit systém, který jim pomůže rychlým způsobem dosáhnout vytoužených snů. Přitom, ale stačí úplně málo.
Na začátku se soustředit na vytvoření potřebného kapitálu, jak ve firmě. Firma na začátku své existence také nevyplácí svým majitelům zisk, ale reinvestuje ho a až se etabluje na trhu může si tento "luxus" dovolit ;)
Úplně stejně se k tomu dá přistoupit v tradingu.
Předpokládejme, že začínáme s daytradingem s počátečním účtem 5000 USD a budeme ochotni riskovat max 2% účtu. Tj. 100USD/kontrakt. Dále máme jednoduchou strategii, kterou jsme schopni konzistentně obchodovat a ta nám průměrně dá zisk 500USD/měsíc.
Následně stačí jednoduchý výpočet a víme, že za 10 měsíců máme dvojnásobný kapitál. Jsme na tom jak avizovaná firma. Slušně jsme vydělali, peníze si nevyplatíme, ale reinvestujeme. Tudíž můžeme přemýšlet o position-sizingu. Stačí obyčejný přístup: max 2% účtu v jednom trhu. Už můžem brát 2 kontrakty a riskovat 200USD, ale pořád jsou to 2% účtu!!!! Kdo z vás zkoušel testovat poziční obchodování ví, že i u obyčejné Corn nebo Sugar tuto částku riskuje na 1kontrakt a při stejně velkém počátečním účtu 5000USD jsou to 4% účtu!
Takže, pořád obchodujeme náš systém, úplně stejně jak na začátku, ale už máme dojnásobný profit a díky tomu můžeme za dalších 7 měsíců obchodovat 3 kontrakty, atd.

Proto stačí obyčejný plán, úplně malé průměrné výdělky, chladná hlava, podstivý přístup a za 2 roky je možné začít přemýšlet o tom, co budu dělat s vydělanými pěnězi. Utratím je, reinvestuji, diverzifikuji, ...

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den všem kolegům traderům,

musím se přiznat, že jsem trnul při čtení předchozího Tomášova článku výše k multipozicím, jak to vlastně dopadne. Po jeho dočtení se mi velmi ulevilo. Sám jsem se asi dva měsíce rozhodoval, kdy začít. Po sáhodlouhých úvahách a několikaměsíčních testech jsem dospěl k názoru, že jiným způsobem nelze nakumulovat investovaný kapitál. Nakonec jsem si vše vyjasnil, největším blokem bylo odosobnění se od peněz, a pustil jsem se do spreadových obchodů rovnýma nohama s maximálním využítím pozic dle 6% risku na jeden obchod. I když se pozice momentálně nevyvíjejí zrovna dobře, hodlám v nastolené strategii pokračovat a striktně dodržovat obchodní plán. První neklidná noc se přežila a nyní sleduji, že to snad už horší nebude, situace se zlepšuje. Věřím, že se člověk časem musí vyrovnat s těmito naakumulovanými bloky.

Velmi si vážím všech komentářů, rad a úvah zkušených traderů na tomto serveru. Cesta bude ještě dlouhá, ale nehodlám polevit ze svého nasazení...

Vřelé díky za veškerou podporu a pomoc, kterou zde všichni poskytujete. Sám bych v sobě tuto vnitřní sílu a odvahu těžko hledal a pravděpodobně bych se do komodit nikdy nepustil. Právě tyto konkrétní vaše úspěchy a posuny dopředu mě neustále motivují a ženou kupředu.

Dobré obchody všem
Mecini

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomnes Napsal:
-------------------------------------------------------
> Dobrý den,
>
> samozřejmě že NIKY nevíte, jaký profit budete v
> obchodě mít. Ale:
>
> 1) můžete si udělat představu například na základě
> S/R úrovní a retracementů kam až je POTENCIÁL trhu
> růst. Klíčové slovo je POTENCIÁL. Pokud je
> potenciál mnohonásobně vyšší než je risk, pak je
> to dobrá volba pro obchod;
> 2) druhá věc pak je, že se RRR posuzuje jako
> dlouhodobý průměr na základě již realizovaných
> obchodů nebo backtestingu. Například já mám v
> jistém systému intradenního obchodování průměrné
> RRR 1:2,3. Toto mám vypočítáno na základě mnoha a
> mnoha obchodů. Také mám vypočítáno, že úspěčnost
> je kolem 45 procent, takže stále mám velmi
> profitabilní systém. Samozřejmě, při vstupu do
> každého obchodu už pro mě tato informace nijak
> směrodatná není. Směrodatná je pro mě například v
> momentě, kdy bych začal testovat stejný systém na
> jiném time-frame a tam bych měl RRR menší. To už
> je ale odbočka od vašeho dotazu.
>
> Takže, až budete zvažovat obchod, koukněte se na
> graf (chce to určitou zkušenost, která přijde
> časem) na to, kde by se mohla cena "zarazit" o
> nějako S/R úrovneň, retracement, apod. Podle toho
> si spočítejte, jestli má cenu riskovat, nebo ne.
> Pokud máte "volnou" cestu alespoň k dvoj, lépe
> trojnásobku risku, pak je OK obchod vzít.
>
> Zdravím,¨
> Tomáš
> FINANCNIK.CZ


(tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,
chcel by som troska oponovat tomasovi,

Mne uvaha o tom ze viac kontraktov dava mozny vacsi zisk pride trocha velmi zjednodusena. Treba si povedat, ze aj vacsiu stratu. Uz aj tu na financnikovi je prezentovane aby clovek investoval tolko kolko psychicky zvlande/unesie. Myslim si ze je zjednodusene generalizovat to, ze cim clovek menej o tom vie a nepremysla nad vsetkym ako co s cim suvisi je nakoniec lepsie. Urcitu vyhodu to ma, ze clovek si nenarusa psychiku pokial nad tym velmi nespekuluje. Ale, clovek je tvor zvedavy a snazi sa vylepsit si svoj system. Keby to nerobil nemohol by sa zlepsovat a ziskavat cit pre svoje obchodvanie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jestli můžu, tak nevým jestli se správně vyjádřím, ale já jsem to pochopil tak, aby člověk přemýšlel a vylepšoval svůj systém, ale na poli MM a třeba PS, protože to jak vypadá Váš PS Vám pomáhá unést ztráty které Vám naděluje.
Když tady vyšel článek o elliott vlnách hned jsem se přihlásil, protože jsem měl pocit, že to je to pravé. Podívejte se na graf a určitě si svoji vlnku najdete, ale já nemám dopilovaný ještě svůj, asi i mnohem jednodušší systém, a pokud bych šel na ten kurz, tak strávím další půl roku kombinováním a učením se nového systému, pak mohu potkat další indikátor který mě zaujme a nikdy se k věcem jako je PP a MM nedopracuju, natož k obchodování.
Myslím, že to s toho příspěvku je důležité = věnovat se studiu toho podstatného. A až budu znát to podstatné dokonale, tak můžu zlepšovat detaily jako jsou třeba vstupy. Takže ne generalizování spíš dobrá rada. Nad vstupama opravdu není potřeba strávit přemýšlením tolik času...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Robopole,
ztrata je vzdy ve vysi, kterou urcite Vy. Position sizingem vydelate vice nez spekulovanim nad tim, jak zlepsit svuj system. Mate pravdu, ze clovek je tvor hloubavy a snazi se vzdy neco vylepsovat. Do urcite miry to plati i v komoditach. Na druhou stranu, jak psal p. Patocka, i z usmolenych 13,000 USD / rok / 1 kontrakt lze udelat napr. 100,000 USD / 1 rok, a to position sizingem. Aby jste mohl zvysovat objem svych obchodovanych pozic, je lepe obchodovat konzervativni a robustni system. Vylepsovani Vaseho systemu Vam zvysuje riziko, ze Vas system snizuje dobu funkcnosti [trh meni svuj charakter v case a specifika jednoho obdobi nemusi fungovat v nasledujicim obdobi]. Ja osobne znam system, ktery v Corn nadeluje za obdobi 2002-2005 super penize a za obdobi 1999-2001 prodela super penize. Stejne tak znam system, ktery za obdobi 1999-2005 nadeluje jen skromne, ale nema rok, kdy prodela. Takto mohu pokracovat dale, jiste kazdy tusi o cem mluvim. Tedy, sam si jiste odpovide, do ktereho z uvedenych dvou systemu vrazite penize. A prave o tom [si myslim] mluvil Tomas, kdyz psal, ze nema vyznam spekulovat nad zvysovanim vykonnosti vstupu nebo vystupu, ale spise se venovat position sizingu. Muj nazor je, ze zlepsovat lze vse, dokud je to pro strategii unosne. Bohuzel presna definice, kde konci robustni system neexistuje a proto je nutne pouzit svuj zdravy rozum [to prosim uvadim pro ty, co si chteji pripadne stezovat na knizeci vseobecne rady:-))].

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Libici,

kdo se cítí ten se vtípí. Ano, vidím se tam. Ale věř, nebylo to "knížecí" ve zlém, spíš z hecu a trochu jako zrcadlo. Zpětná reakce čtenáře. Na druhou stranu co zde píšeš v předešlém přáspěvku, tak s tím souhlasím na 101 proc. Je třeba vždy nacházet kompromis mezi užitečně funkřním a ideálně chtěným. Podle zásady všeho moc škodí.
Kompromis funkčna sice nedává okamžité oslnivé výsledky, ale dlouhodobé drobné stabilní výhry. V těchto dvou krajních polohách si každý musí najít "to své ořechové"

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...