Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

Zdravim. To co jsem tady ukazal pro dokresleni clanku o AOS, tak to byl system vznikly v srpnu 2005. Od te doby jsem na nem neudelal jedinou upravu, protoze se plne venuji novemu systemu.

System - pokud je utvoren dostatecne univerzalnima obecnejma podminkama - muze fungovat cele roky bez uprav. A to ten novy system, ktery delam, s pravdepodobnosti hranicici s jistotou, bude.

System traderi velmi casto optimalizuji svoje systemy a to at jejich stopy, tak jejich parametry. Ja to u AOS za celou dobu neudelal ani jednou. A to vydelava vlastne porad s vyjimkou prosince.

Pritomnost tradera je vetsinou systemu jen na obtiz a zhorsuje vysledky, protoze zde pusobi emoce. System klidne udela pet, sest, sedm ... spatnych obchodu za sebou a to pro cloveka by bylo silne kafe a zastavil by obchodovani. Pro system to nic neznamena, bude dal pokracovat v ukonech a ty - pokud je system dobry - povedou k ziskani ztrat zpatky a posunuti uctu dale do plusu.

Glader ma castecne pravdu v tom, ze vetsina systemu nemuze dobre fungovat bez zmen nastaveni. Ne vsak vsechny. zalezi na jakych zakladech stoji. Optimalizace a prizpusobovani se soucasnemu trhu pomaha systemum k lepsim vysledkum. To vsak neznamena ze by bez prubezne optimalizace nemohly fungovat. Fungovaly by, avsak s o neco horsima vysledkama nez jejich omlazovany kolegove.

To: Kat
Ano, podarilo se udelat uplne samostatny automaticky system ktery si vystaci uplne sam. Povedlo se to me, povedlo se to dalsim lidem a jsem si jisty, ze by se to pvoedlo i vam kdybyste chtela :) Zkusenost tradera je nekdy na obtiz, protoze svadi k predcasnemu zavreni pozice. Nekdy vsak naopak zkusenost tradera umozni zavrit pozici driv nez by to udelal system a tak mit misto ztraty zisk. Problem je v tom, ze emoce nejdou hodit do backtestingu, takze nevite jaky dlouhodoby efekt by zasahy do systemu mely.

V realnem zivote je situace u system traderu takova, ze nesazi na nejaky zazracny supervykonny system, ale maji portfolio nekolika strategii s vynosem 10 - 25 000 USD / rok / kontrakt. Do kazde sve strategie vlozi nekolik kontraktu a na konci roku shrabnou slusny profit. Nekdy zafunguje "gladerova poucka" a system musi byt vyrazeny protoze nestal na dobrych zakladech a je nahrazen jinym. Celkove se dotycny systemtrader neustale posouva kupredu, protoze z jeho portfolia strategii vzdy nejaka zabere a i kdyz ostatni jsou treba v nejake obdobi nic moc, tak v celkovem rocnim vyjadreni dosahuje dotycny systemtrader zisku o kterem si obchodnici s akciema mohou nechat jen zdat. Napriklad absolutne prumerny system s 13 000 USD na kontrakt a rok, 10 kontraktu. Takovy vykon si predstavte treba u 5 strategii a vyjde vam, ze nakonec neni az tak spatny ... Takhle to maji velmi zkuseni systemtraderi.

Ja jsem sel cestou, ze jsem se snazil udelat nejakou hodne nadprumernou automatiku. To se mi povedlo a mam ji. Nicmene to bylo z globalu pomerne mrhani casem, protoze kdyz jsem se dozvedel jak to delaji ty hodne bohaty lidi tak jsem zjistil, ze jsem se namahal zbytecne moc. Protrely systemaci si pomerne rychle udelaji jak jsem rikal nekolik relativne jednoduchych strategii, staci jim kdyz PF je 1,5 a vydela to aspon tech 10 000 USD na rok a kontrakt a takovych podobnych strategii nadelaji za kratky cas nekolik, zalezi jak moc jsou bohaty, pusti to na nekolik trhu a jen pocitaji penize. Kdyz se jim ta jejich jednoducha strategie "opotrebuje" tak ji proste vyhodi a nahradi jinou. Staci jim jen sedet, sledovat radu monitoru kde bezi jednotlvie strategie a pak na konci dne spocitat zisky / ztraty. Nekteri lidi maji i tolik monitoru jake vam tady Honza ukazal na jednom obrazku. To je ovsem extrem, rozhodne to neni standard.

Obecne mit nekolik strategii najednou je vyhoda, protoze jedne strategii se nemusi zrovna nekolik dnu darit, tak stafetovy kolik vykonosti prevezme jina ... a tak vlastne zamezujete nevitanym drawdownum.

Ve svete futures je vyhoda, ze nemusite se snazit udelat neco co by se blizilo svatemu gralu. Staci vam jen mit jistotu ze mate vydelecny system a pak pres nej nasadit tolik kontraktu kolik si muzete dovolit (opakuju, lepsi je vlozit kontrakty do nekolika systemu pokud mate nekolik vydelecnych systemu). Genius dokaze udelat system co vydela treba 40 000 nebo 50 000 USD. Obycejny clovek dokaze udelat system treba s 15 000 USD a pokud ma moznosti tak tam vlozi treba 20 kontraktu a ... vysledek? Tak jako tak vydelate hodne penez :)

Ovsem cas od casu prijdou drawdowny, nekdy hodne neprijemny. na to clovek musi byt pripraveny. Kdo neni ochoten akceptovat ztratu, nema na trhu co delat. Sebelepsi systemy maji drawdowny ktere nekdy trvaji treba i pulku mesice.

Systemy vam mohou umoznit vydelavat s mensima nervama, ale ne uplne bez nich, protoze je treba u pocitace byt a kontrolovat zda grafy se hybou a tudiz zda jde net.

Omlouvam se za delku prispevku, nicmene jsem nebyl schopen se vyjadrit strucneji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To Jarolslav

Diky za Vas cas a paradni clanek, ktery mi rozhodne rozsiril kontext..Ted alespon vim ze lze obchodovat i bez emoci, ktere tvori asi nejvetsi cast obchodovani. Jinak predpokladam, jste pravdepodobne zacal obchodovat manualne (pozicne i intraday) a sbiral zkusenosti dlouho let, nez jste si vybudoval vlastni plne automaticky system ?

s pozdravem
Pavel :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Glader - nechci tady mluvit za Jaroslava, nicméně tu prezentoval výsledky jednoho jeho AOS a myslím, že z toho je jasné, že AOS může dlouhodobě v řádech let vydělávat bez změny jediného paramteru konstatně slušné peníze. Viz např. graf ts.nazory.cz/img/limit_order/04.gif. Všechno záleží pouze na tom, jak je systém programován a na základě čeho pracuje. Sám mám některé AOS, které vydělávají (sice ne moc, ale přece) v podstatě na čemkoliv, na čem to pustím (co je dostatečně likvidní), samozřejmě s rozdílnými výsledky, nicméně nijak výrazně.

Souhlasím s tím, že většina systémů potřebuje za čas "facelift", nicméně to neznamená, že nemůže existovat systém, který to nepotřebuje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: KAT

Zdravim, Pavle. Ano, manualni obchodovani po nekolik let je velkou vyhodou pri tvorbe systemu. Sam jsem se venoval nejdriv rope a pak indexum od prelomu tisicileti do soucasnosti. Primy pobyt na trhu vas nauci hodne o trhu jako takovem, tak i o ruznych indikatorech jak funguji a jak se chovaji na realnych okamzitych datech. To pak dost pomuze pri tvorbe AOS, protoze pri jeho tvorbe vyuzivate napady ziskane z vlastniho obchodovani a sledovani trhu.

Sam jsem pred lety zacinal jako nekteri lide tady jen s obycejnyma grafama z futuresource.com ... ty mohou stacit pro zakladni seznameni s trhem, vidite tam zakladni pohyby svoji komodity / indexu. Ovsem kdyz chcete neco vic, tak to nestaci. Potrebujete lepsi grafy kam si budete moct davat nejdriv vseobecne zname a pouzivane indikatory, jako je MACD, RSI, BB a dalsi, pak postupne si zacnete delat svoje vlastni indikatory, protoze zjistite, ze ty vseobecne zname nejsou zadny zazrak, nicmene kazdy z nich ma neco do sebe ... a pak dojdete k tomu, ze z tohohle se vam hodi tahle jeho funkce, z jineho zase neco jineho ... a takhle si skladate svoje vlastni veci ktere dokonale znate a vite jak je pouzivat. Mnoho indikatoru co si takhle vytvorite se ukaze posleze jako uplne k nicemu, protoze vas nikam neposouvaji, ale pak se - treba - postesti a na neco prijdete co bude skutecne uzitecne. A na tom se pak da stavet.

Osobne jsem dost skeptickej k nejakemu jedinemu "zazracnemu indikatoru" ktery zaruci pohadkovy rust uctu na nejake zavratne hodnoty. Neco jineho je vsak kombinace indikatoru. Ja osobne mam v grafu nyni 4 druhy indikatoru ktere mi celkem dobre rikaji jak na tom trh je a kam asi pujde. V AOS je jeste min indikatoru ...

Zalezi na kazdem jak si postavi svuj system. Hlavne kdyz bude kvalitni a profitabilni. To se nakonec povede ale jen relativne male skupince lidi. Podle meho nazoru - muzu se mylit - velka cast lidi kteri se pokousi o svuj OS nebo dokonce AOS zacina tak, ze si da do grafu nejake vseobecne zname indikatory a zkousi z nich neco vytezit. Problem je, kdyz jsou tam dane bezmyslenkovite a tudiz nemaji zadnou nebo jen velmi omezenou vypovidaci hodnotu. Napriklad nekdo si da do grafu dva nebo tri oscilatory a mysli si ze mu to k necemu bude .... nebo si tam da treba 5 ruznych klouzavych prumeru at uz obycejnych nebo exponencialnich .... to pak na to muze koukat jak chce ale nic poradnyho mu z toho nevzejde. Je dulezity si uvedomit co dela oscilator, jakou ma funkci, jake ma prednosti a jake ma slabiny. To stejne plati pro klouzave prumery. Kdyz se vam podari zkombinovat oba druhy indikatoru, vyuzit jejich silnych stranek tak se dostanete dal ... Nikdy vam nic kloudneho nerekne jen jeden jediny osamely indikator. Ale inteligentne postavena a zkonstruovana sada indikatoru ano.

Rozhodne pri tvorbe systemu se nenechte odradit prvotnima neuspechama. Nikdy nic nepada z nebe, natoz dobra strategie. Nezapominejte, ze na trhu 95% lidi prodelava, takze kdo vytrva a vyrobi si svoji vydelecnou strategii, tak na nej ceka bohata odmena ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den...
Omlouvám se že ruším vaši diskusi o systémech.. ale chtěl jsem se zeptat na money managment. Jelikož jsem nováček a začínám se o to teprve pořádně zajímat (lecocs už chápu...) ale pořád nevim co je to vlastně ten money managment. pořád někdo mluví o tom jak ho studuje atd. že je nezbytnej. ale já pořád nevim co to vlastně je... :S co by v něm mělo být, jak to vypadá v praxi.. potřeboval bych nějakej konkrétní příklad (třeba za určitý období) jak to vlastně vypadá... o co se to stará,co to zaznamenává, a celkově jak to vlastně funguje... děkuji za odpovědi.. sem opravdu v tomhle ještě začátečník tak prosím občas opmluvte moje blbý otázky... Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý den,

zasekl jsem se na zdánlivé banalitě.
RRR počítáme podle vzorečku :


PRÚMĚRNÝ ZISK = SOUČET VŠECH ZISKU / POČET USKUTEČNĚNÝCH OBCHODU

Tím součtem všech zisků se rozumí skutečně pouze sečíst pouze všechny zisky za určité období, dejme tomu za měsíc a pokud jsou tam nějaké ztráty tak ty neberu v úvahu při tomto výpočtu? Do případného zisku pro výpočet započítávám předpokládám i startovací částku?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Tome,
součtem všech zisků se podle mě myslí pouze skutečné zisky, ne ztráty. Číslo, které ti vyjde pak použiješ do poměru risk:zisk tak, že číslo, které vyjadřuje průměrný zisk musí dejme tomu být 3x vyšší, je-li RRR 1:3, než risk, který si stanovíš. Je-li RRR 1:5 např. musí být risk 5x menší, než vypočítaný průměrný zisk, atd. Vlastně si musíš zjistit kolik vyděláš, aby jsi věděl, jak velkou částku si můžeš dovolit dát na ztráty a v kolika obchodech a aby ti ještě něco zbylo... Když pak podobně zprůměruješ ztráty,uvídíš zda jsi dodržel svůj RRR, pokud obchoduješ optimálně, nebo RRR, který je nevyhovující, a pak musíš změnit něco ve způsobu obchodování.
Když bys dělil počet obchodů zisk+ztráty, tak sice víš, kolik jsi průměrně vydělal/prodělal, ale už v tom čísle nemáš informaci jak si stojí zisk v poměru risk.
Hezký den, dobré obchody, Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den všem,
včera při sledování spreadů v ED mě napadlo, že obchodováním komodit s různou cenou může dost podstatně zkreslit výslednou průměrnou hodnotu RRR. Doufám, že se mi podaří jasně vysvětlit, co tím myslím. Smysl optimálního RRR je v tom, že obchoduji opakovaně komoditu tak, aby ziskové obchody pokryly ztrátové a ještě mi vydělaly. Obchoduji-li více jak jednu komoditu, měly by mít všechny stejnou, nebo téměř stejnou cenu, protože i když budu mít RRR 1:5 (ve spreadech celkem běžné), i kdybych měla s tímto RRR dostatek (např. 50%) zisků, ale v cenově nízkých komoditách a ztáty v cenově vyšších komoditách, je pravděpodobné, že mi ziskové obchody nevydělají, ale v extrému ani nepokryjí ztráty, a to i přesto, že jsem měla 50%ní úspěšnost. (Beru toto číslo pro lepší představu). Ve spreadech je tato situace dost patrná, protože se otevírají cenově i poměrně dost odlišné obchody a i při podobném RRR se můžu dostat do potíží, pokud zisky přinášejí levné komodity a ztráty drahé. (Může to být samozřejmě i opačně a pak jsem pochopitelně výrazně v profitu).
Chci říci, že v takovém případě, nelze jenom mechanicky stanovi RRR, ale musím přikládat váhu ceně komodity, pracovat adekvátně s počtem kontraktů a asi řadit při výpočtu RRR komodity do stejných cenových skupin, ne je "hodit do jednoho pytle". Jde o to, pohlídat si, aby bylo otevřeno dostatečné množství obchodů v dané cenové skupině.
Nemám to odpovídajícím způsobem statisticky vyhodnoceno, napadlo mě to teprve včera a možná opakuji, co zde už bylo řečeno a s čím už někteří běžně pracujete. Ale příspěvků narůstá každým dnem takové množství, že není v mých silách zjistit, zda už zde bylo toto zmiňováno, nebo i výstižněji, než jak to popisuji já. Nechci vám motat hlavu nějakými bludy, je možné, že moje úvaha není úplně přesná, pro ty, co obchodují 1 komoditu je i bezcenná, takže se omlouvám dopředu, pokud jsem mimo.
Hezké dny, dobré obchody, Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Iveto,

jak sama píšete řešení je skryto v řízení rizika a počtu obchodovaných kontraktů dle MM.
Pokud obchodujete s maximálním rizikem do $300 (5% účtu ve spreadech) na obchod, můžete si až na vzácné vyjímky dovolit pouze jeden kontrakt. Po navýšení účtu a zvednutí maximálního rizika na $400 na obchod, berete u dražších spreadů po jednom kontraktu a u levnějších (třeba právě eurodolar) po dvou, čímž se Vám průměrné riziko i průměrný zisk na obchod vyrovnávají.

Jde o to k čemu chcete výsledné RRR použít. Pro mne jsou důležité dva druhy poměrů:
a) poměr "risk/zisk" - podle něj se rozhoduji jestli obchod vzít nebo ne, počet kontraktů zde nemá vliv;
b) poměr "ztráta/zisk" - jako výsledek mého obchodního snažení. Tady mají dražší (rizikovější) obchody větší vliv, ale myslím si, že z dlouhodobého hlediska se to vyrovnává. Pokud obchodujete vše stejným systémem, tak procentní úspěšnost obchodů každé kategorie by měla být podobná (bez vlivu počtu kontraktů).

Jarda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Iveto, přesně jak píše Jarda. Je to běžná praxe - u trhů s vyšším rizikem a vyšším základním SL otevírat méně pozic, u trhů s nižším rizikem a nižší potřebou SL více. Vychází to přesně z pravidel MM. Pokud riskujete 5 procent na obchod, pak u komodity X si můžete dovolit např. 1 kontrakt, ale u komodity Y při stejné hodnotě 2 kontrakty. Ve finále stále riskujete jenom 5 procent účtu na obchod a to je to podstatné. Pouze v tento moment již nabízí komodita Y díky 2 kontraktům stejně "sexi" zisk, jako komodita X při jednom kontraktu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuju.
Ještě mě napadlo, že by se dalo pracovat s RRR tak, že na základě testování určím přesně daný RRR pro "levnější" komoditu tak, aby byl např. 2x vyšší, než u "dražších" komodit. Myšleno tak, že třeba u ED nejít pod 1:8 a u "dražší" kom. stačí 1:4.
Chtěla jsem si to nechat až na zítra do Prahy, ale pak mě napadlo, kdyby tu někdo uvažoval podobně jako já, že si v tom uděláme skupinově jasno...
Ještě jednou díky za odpověď, hezký den.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...