Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

To: PET

Dekuji. Svuj prvni stabilne profitabilni automaticky system jsem vytvoril 8 mesicu po prichodu do TS. Tento automat pak jeste mesic na to.

TradeStation je jedna z mala platforem ktera umoznuje jak tvorbu, tak backtesting automatickych strategii. Zakladem pro uspesnou strategii vzdy musi byt nejaky napad. Pokud vas neco napadne co se vam zda jako POTENCIALNE vydelecna kombinace indikatoru / patternu / pivotu nebo cokoliv jineho, tak vam nic nebrani v tom svuj napad dat do kodu a overit si zda to co - podle vas - ma prinaset zisk, tak zda to doopravdy cini. Ve vetsine pripadu to dopadne tak, ze to napisete do programu, date verifikaci, pak to pustite na graf, chvilka napeti ... a vidite jak EC (equity curve) neuprosne miri od nuly do zavratneho minusu vicemene vyrovnanym prubehem. Takova je realita.

Muze se vam obcas stat, ze to co si myslite ze MUZE fungovat, protoze to prece na vlastni oci vidite na grafu, ze to dneska by vydelalo a vcera taky ... tak to skutecne funguje ... dneska a vcera ... a sem tam nekdy v minulosti taky ... ale to je tak vsechno. V ty dny kdy to nefunguje to osklive ztraci. Vysledek? Nepouzitelne.

Tohle je cesta po ktere jde kazdy z nas - vy, ja a ostatni zodpovedni traderi, kteri chteji obchodovat na zaklade pevne danych otestovanych pravidel, ktere prokazaly svou platnost a hodnotu v case. Pravidla musite vzdy dodrzovat a ridit se podle nich, jinak jsou bezcenna. Nelze stanovit svuj obchodni plan na zaklade maleho vzorku dat a obchodu. Pokud treba jste pozicni obchodnik a chtel byste napriklad ¨vymyslet svuj system pro ropu a mel k dispozici jen kratky vzorek dat, kdy ropa byla v megabycim trendu, tak vas system nutne musi byt bezcenny, protoze si nedokaze poradit s ostatnima formama pohybu. Vzdy musite mit v ruce maximum moznych dat a system musi ukazat svou silu na minimalne nekolika stovkach obchodu ve vsech moznych situaich jake trh nabizi.

Ovsem pozor, backtesting ma svoje uskali. Jestlize jste fascinovani trailing stopem, tak vas musim varovat. Zarazeni trailing stopu bez dostatecne zasoby tick dat vasi strategii absolutne znehodnoti, protoze vystupy backtestingu jsou nerealne. Je to proste, system pri zpetnem testovani nevi jak se cena UVNITR baru pohybovala a tak vasi pozici uzavira vzdy na nejlepsi cene a tudiz vase EC je nadherna. Az podezrele nadherna. Jeden z mych systemu ranneho obdobi byl s trailing stopy na 1 min grafu. Neco na zpusob tech jednoduchych MACD diff ktere zde nekteri lide ukazovali. Performance vypadala velmi pekne, jenom me trosku zarazilo, proc proboha od zacatku indexu do predminuleho mesice jsou tak velke zisky a ten posledni mesic je tak ztratovej :D Jsem si rikal, treba trh se nejak divne choval, nevadi, nejvic se toho dozvim primo na trhu. Tak jsem nahodil toho tehdejsiho automata do ostreho rezimu a ten se pustil do dila ... nestacil jsem se divit. Po prvnich 2 hodinach, 30 obchodech a asi dvou infarktech a dirou na ucte jsem ho vypnul a od te doby odpociva v klidu a miru na disku. Zjistil jsem nekolik veci: trailing stop NENI mozne pouzivat bez mnohalete zasoby tick dat. Neni totiz mozne dostat mista kde strategie v REALU pozici opustila, protoze na casovych grafech (1 minuta, 3 minuty, den) mate sice pevne dane parametry baru (open, high, low, close) ale NEVITE jak ten bar presne vzniknul. A bez tick dat to nevi ani strategie, takze si proste "vymysli" a vy dostavate tak vystupy ktere vas mohou naplnit hrdosti, ovsem jen do doby nez budete konfrontovani s realitou.

Netvrdim ze trailing stopy ve strategii nemaji misto. Jiste, mohou mit, kdyz mate dost ticku nebo kdyz je posouvate jinym zpusobem nez jsem delal ja (u me to bylo po prekonani urcite urovne zisku sel stop na trh a ten se posouval, byl realativne tesny). Realne vysledky? Ztraty maximalni, zisky minimalni protoze prakticky 100% pozic co omylem skoncily v zisku byly ukoncene na trailing stopu. Mozna je to jen tim, ze jsem se tam spalil a proto jsem neduverivy k tomuto instrumentu a taky z toho zklamani ktere jsem pocitoval, kdyz jsem si chvili myslel ze mam nejakou strategii ktera prinasi az pohadkove zisky ... a pak jsem uvidel ze nemam vlastne nic. To me naucilo byt krajne neduverivy k necemu co nemohu videt a empiricky si overit. U OHLC baru tu jistotu mam, ja VIM, ze close byl takovy, open takovy, objemy byly takove a takove, ale co vlastne vim o tom jak se to presne pohybovalo UVNITR baru? To nevim, kdyz nemam pro to ticky. A kdyz jsme u ticku, asi vite ze CME zacala ticky agregovat, takze moje duvera v tento nastroj se jeste vice snizila (pokud to vubec jestlo slo umensit).

Co me vedlo k vytvoreni automata? Asi to, ze jsem po prichodu do TS na vlastni oci videl neco co jsem si myslel ze ani nejde. Videl jsem lidi za ktere obchodovaly pocitace a jejich zisky byly velmi vysoke. Nemuseli se klepat strachy jestli maji jit do obchodu TED nebo jeste chvili pockat, protoze se jim nezda tohle nebo tamto ... oni vlastne nemuseli delat nic, jen sedet a sledovat co dela jejich system. My bez systemu jsme jen cihali na svou prilezitost a nevedeli jsme jestli delame dobre nebo spatne kdyz se rozhodujeme zda tento obchod vzit nebo nechat bezet. Systemaci takove starosti nemaji, oni stravili takove mnozstvi hodin vyvojem a testovanim strategii, ze si to jen malokdo z vas dovede predstavit co to je za praci. Kdyz jsem byl s timto svetem primo konfrontovanej, videl jsem ze to pracuje, ze je to profitabilni, tak jsem se rozhodl ze to jednou budu mit taky. A pres ruzne peripetie (vit epizoda trailing stop) jsem se k tomu dopracoval.

Kdyz jsme u systemu, tak nemuzu nezminit sluvko optimalizace. Kdyz se vam totiz povede uchopit skutecne funkcni napad, ktery prinasi zisk kazdy rok, tak se budete snazit svuj diamant vybrousit do maximalniho lesku. A zde vas musim varovat - neprehanejte to. Muzete totiz tak dlouho optimalizovat az svuj system vyoptimalizujete do ztracena. Optimalizace neni nic jineho nez prizpusobovani systemu podminkam ktere BYLY. Takze muzete videt jak s postupujici optimalizaci se vam zisky nafukuji a tesite se, ze hned dalsi mesic vam to prinese prave tyto zisky. Vysledek? Zklamani, rozcarovani. Kde byla chyba? V prilisne optimalizaci.

Cilem optimalizace totiz neni umele deformovat svoje parametry tak aby krasne vypadaly minule vysledky, ale aby jste byli spokojeni s vysledky budoucima. Narazim na to co jsem sam zazil u sveho nejnovejsiho automata. Optimalizace mi u jednoho typu prikazu vyhodila jako optimalni stop cca 640 USD, na druhym az patym miste bylo neco nad 500 a pak se tam krcilo neco kolem 300. Vysledky nebyly prilis odlisne, maximalne 2000 USD na kontrakt za tehdy 3 roky a 7 mesicu tusim. Takze chamtivec nebo perfekcionista by vzal 640 USD stop a byl by spokojenej. Ja ne, protoze mi bylo jasny, ze je to jen iluze a dal jsem nejnizsi stop. Proc? Protoze tahle situace s tim velkym stopem byla zpusobena tim, ze za existenci er2 doslo k nekolika pripadum (daly by se spocitat na prstech jedny ruky) kdy strategie dostala signal, cena sla proti ni, ale pak se od priblizne 500 - 640 USD ztraty odrazila a zavrela bud v zisku nebo s malou ztratou a PROTO optimalizace mi nutila jako nejvhodnejsi stop prave takhle velika cisla, protoze v MINULOSTI by tech nekolik malo nahodnych unikatnich situaci by neskoncilo ve velke ztrate ale mozna i v zisku. Staci se zamyslet a rict si budu v budoucnosti riskovat ztratu tolika dolaru na jeden prikaz a doufat ze se to pak take otoci jako v minulosti a nebo je moudrejsi pouzivat mensi stop a v nic nedoufat, ale naopak realisticky vyhodnotit situaci? Odpoved vetsiny traderu by
pravdepodobne byla stejna jako moje. Proto optimalizaci beru jen jako poradni hlas, neridim se tim co mi rika.

Snad Vas tato odpoved uspokoji. Preji Vam pekny den.

Jarda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To: Tommes

Zdravim, Tomasi,

dekuji Vam za Vase mila slova. Je to prijemna zmena byt v Ceske republice mezi mezi slusnyma, inteligentnima a konstruktivne debatujicima lidma. Minuly rok jsem se nekolik mesicu pokousel na jednom nejmenovam ceskem webu lidi seznamit s modernima obchodnima platformama, technickou analyzou a MM. Vysledkem byla moje naprosta frustrace, protoze v drtive vetsine pripadu bylo odpovedi to, ze TA je nesmysl, ze je to jen "sarlatanstvi" a tyto odpovedi byly cas od casu doprovazene osobnima vypadama, tudiz jsem rezignoval a zlomil nad CR hul. Proto pro me bylo obrovskym prekvapenim, kdyz jsem narazil na vas web, kde je uroven a vystupovani takove na jake jsem zvykly z for TS. Staci byt jednou hruby a konci. A to si malokdo dovoli. Byl by sam proti sobe.

Jinak vase cisla se vicemene shoduji s tim co mam ja. Take jen priblizne kazdy paty ztratovy obchod konci az na stopu, zbytek pripadu (ze ztratovych) je zavren pred stopem.

Preji vam hodne stesti ve vasem zivote i obchodovani a take co nejvice spokojenych ctenaru vase skveleho serveru! (tu)

Jarda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jaroslave, Vaše příspěvky se čtou jako kniha, skvělé. Je to obrovský podnět pro nás (mě) ztrácející a tápající furtzačátečníky.

Ještě jednou díky.

Mám ještě jeden dotázek. Specializujete se pouze na ER2 nebo jste Váš AOS testoval i na jiných trzích neboli - na každý trh jiný systém a nastavení?

Pěkný den
PETr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: PET

Tento AOS byl vytvoren pro ER2. ER2 je specificky kontrakt. Vynika velikou intradenni dynamikou, neni pro nej problem uvorit znacny denni range (prostor mezi HOD a LOD). Kdyz k tomu pridate hodnotu bodu 100 USD, tak vam vyjde ze je to nejlepsi mozna futures z financnich indexu. Pochopitelne, je tu jeste EMD ... ale ... ty objemy jsou stale nic moc. Kazdopadne EMD bude zcela jiste trh kam pak pujdu. Ma stejne parametry jak ER2, tak vlastne stale budu na stejnem "hristi"

Obecne plati ze nejlepsi vysledky systemu jsou pro er2/emd pak s odstupem nasleduje es a na samem chvostu je NQ. Petr to jiste muze potvrdit, stejne jako dalsi lide co delaji systemy. Je to totiz dano hlavne diky tomu ze ER2 a EMD maji bod za 100 dolaru, zatimco es jen za 50 USD a NQ pouhych 20 USD. A pak pochopitelne se k tomu pridavaji pohyby jako takove. ES je vetsinu casu o poznani "linejsi" nez ER2 a kdyz k tomu pridate dvojnasobnou hodnotu bodu er2 oproti es, tak neni co resit.

Ano, na kazdy trh musite mit jine nastaveni. Jine stopy pro es, jine slippages pro es ... a pro ten trh by se muselo menit jeste spousta parametru.

Jarda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hezký den,
také mám stejnou zkušenost. Intradenně se mi systémy vytvářejí nejlépe pro ER2 a je s podivem, jak různé mají jinak velmi podobné trhy (ES, YM) charakteristiky v případě programových systémů.

Jinak co se mé praxe a TS týče. Osobně používám TS v tuto chvíli především pro testování různých částí mých strategií a hledání optimálních parametrů. Samotné trhy obchoduji zatím diskréčně – výsledky mých programových obchodních systémů nejsou špatné, ale úplně do trhů bych si je ještě nasadit nedovolil :) Ale plně automatizovaný mechanický trading je rozhodně jedna z oblastí, která pro mě osobně představuje do budoucna velkou výzvu a jsem tak rád, že se na toto téma začala na Finančníkovi diskuze rozjíždět.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Jaroslave,
diky za skvele prispveky! K Vasi uvaze o vysi risku:
Souhlasim s Vami, ze neni nutne riskovat fixne 2% nebo 5% apod. Na jeden obchod mohu riskovat napr. 2%, na druhy obchod 6% a v tom pripade cini muj prumerny risk na jeden obchod 4%. Tato strategie lze obchodovat jen v pripade dostatecnych zkusenosti s obchodnim systemem, dle ktereho obchoduji, resp. mit tento system dostatecne otestovany, abych si byl jist, ze pri tomto dynamickem zpusobu risku na jeden obchod neprekrocim urcity dlouhodoby prumer.
Ja osobne pouzivam 2% pro nasledujici:
obchoduji-li YM market, pak stanovuji svuj risk na jeden obchod dle aktualniho vstupu. Nektere vyzaduji napr. 10 pts [50 USD] risk na jeden obchod, nektere 15 [75 USD] pts apod. Cini-li muj fixni risk na jeden obchod 2%, tj. napr. 200 USD v pripade accountu 10,000 USD, pak timto fixnim riskem stanovuji pocet kontraktu, ktere mohu obchodovat. Tedy: vstupni risk 10 pts [50 USD] povoluje obchodovat 4 kontrakty na jednu pozici. Vstupni risk 15 pts [75 USD] povoluje obchodovat 2 kontrakty na jednu pozici.
Fixnim riskem 2% nebo 5% nebo jakekoliv jine procento neridim umisteni stop-lossu avsak celkovy risk na jeden obchod.
Petr s Tomasem uvedli na Financnikovi Kellyho vzorec. Ja osobne pouzivam metodu 2% pro position sizing. Vse ridim 2% risku na jeden obchod, cemuz prizpusobuji pocet obchodovanych kontraktu dle umisteneho vstupniho SL a vstupni SL stanovuji dle vznikle situace na trhu.
K vyse uvedenemu pouzivam jeste sumu 6% jako maximalni risk na account, tj. mohu mit otevrene tri pozice a v kazde riskovat 2%, nebo 6 pozic a v kazde riskovat 1% atd. V tomto se mi zda starik Elder pro me nejprijatelnejsi.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry vecer,

vidim, ze svuj MM system mate dokonale promysleny, gratuluji (tu) Jenom jestli mohu ... ty velikosti stopu mi prijdou dost male. Pokud mate strategii ktera vam uspesne bezi s tema stopama, ktere jste zminil, tak se vam povedla velika vec. Jestli jste ty cisla uvydel jen jako ilustraci, tak omluvte moje pomale chapani v tuto hodinu.

Preji vam hodne stesti v zivote a i na trhu!

Jarda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry vecer,
vsechna uvedena cisla v mem prispevku jsou pouze prikladem:-) Mel uvest hned, abych Vas nematl. Ackoliv verim v castku 2% a 6%, neni podminkou dodrzovat prave tato cisla. Klidne to muze byt 1.9% a 6.2% atd atd. Vyse stop-lossu na jeden obchod by byla zavadejici, protoze bez konkretni strategie nema tato vyse zadnou vypovidajici hodnotu. Stejne tak vystupni strategie.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Jaroslav
Řekla bych, že jsi to tu dnes trochu provětral. Děkuju za výborné příspěvky. Jen se nemůžu rozhodnout jestli mám mít depresi, nebo je brát jako výzvu pro větší úsilí... Po dnešku mám pocit, že bych měla svůj účet rovnou a dobrovolně věnovat CBOT....Nebo by bylo možná lepší nos, co se mi začal trochu zvedat nahoru, zapíchnout do té encyklopedie patternů...
Jardo, protože se nevěnuji ID obchodování, chci se tě zeptat, zda a jaké zkušenosti máš s pozičním o.
Přeju dobrou noc, nebo jak tak koukám na hodiny, spíš dobré ráno.
Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Iveta
Moje zkusenosti s pozicnim obchodovanim jsou deformovany dobou, kdy jsem s tim zacinal. Na prelomu tisicileti totiz na rope typu Brent obchodovane na IPE v Londyne, nebylo totiz prilis mnoho lidi. Ve skutecnosti to asi bylo +- tak, ze krome me, tam mohl byt maximalne tak tucet dalsich nadsencu z celho sveta a zbytek byly fondy / profesionalove :D Jak jsem to poznal? Jednoduse, videl jsem objemy obchodu, kazdy obchod byl za standardni mnozstvi 10 kontraktu (pit kontraktu!!) popripade nasobky a jen ty moje obchody (spolu s nekolika malo dalsima lidma) jim kazily ty krasna kulata cisla na strane objemu :) Nic moc objemy, nic moc denni aktivita v te dobe. Kdo to nezazil, tak si to dovede jen obtizne predstavit, bylo to takove "pionyrske dobyvani zapadu" ...

Za prvni tyden jsem vydelal pres tisic dolaru jednim obchodem (pozici jsem drzel 4 dny), pak druhy obchod mi aktivoval stopa kteryho jsem mel na urcite pozici, nicmene prvni bid byl asi patnact kilometru od ceny takze stop se realizoval na tak priserne hodnote, ze jsem razem prisel o vetsinu zisku z predesleho tydne. To vite, tehdy ropa nebyla na titulnich strankach novin, takze tam bylo velmi malo lidi. Dneska si to asi tezko dokaze vubec predstavit jak to tehdy vypadalo. Pritom to je jen par let ... Casy se hodne zmenily.

Rekl jsem vam uz ze se tehdy Brent neobchodoval pres noc, takze nebyl problem rano zacit o dolar jinde, neboli ze jste mohli den zacit s usmevem na tvari a tisici dolary v haji na kazdy kontrakt? :-) Nerek? No tak vam to rikam, vitejte do sveta pozicniho obchodovani ....

Nakonec jsem se po nekolika mesicich odpoutal od ropy a presel na ID a to mi vyhovuje vic. Pozici mam stale pod kontrolou, stopy funguji jak maji, nemusim se bat ranniho probuzeni kde bych s hruzou v ocich a pulzem na pokraji infarktu zapinal rano pocitac ... jsem tak klidnejsi a to mi vyhovuje.

Chapu, ze dneska je jina doba, vetsinu komodit jde jistit stopama v overnightu.

Doufam, ze jsem te Iveto uklidnil a vlil ti do zil poradnou davku optimismu :D

Ne vazne, tohle neni zadna detska hra, je to tvrdej byznys. Vyhravaji jen ti co jsou lepsi nez ostatni. A ty lepsi muzes byt - diky Petrovi s Tomasem, kteri zde napsali tuny uzitecnych rad, ktere se ti mohou hodit. Mas tak zakladni povedomi o trhu, vis jak funguje, vis o co se muzes oprit a na zbytek si musis prijit sama. Mas toho do zacatku o 100% vic nez jsem mel tehdy ja. Vsechno jsem si musel zjistit sam, nebyl tady nikdo kdo by delal neco podobnyho ... ostatne tehdy net melo jen nepatrny procento lidi u nas. Ted je tady Tomas s Petrem, kteri udelali tenhle perfektni web. Je to velka vyhoda. Nepropadej depresim, naopak se od nich snaz naucit co nejvic.

Hodne stesti

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Jaroslav,
už jsem se otřepala... Když jiní ano, proč by ne já. Úspěchy těch druhých zde nejsou pro deprese, ale pro inspiraci. Děkuju za odpověď. Máš pravdu, že tento web se nedá docenit, bez dobrých rad je jen málo těch, kteří neodpadnou hned na startu. Ty jsi to dokázal, musí to být skvělý pocit.
Jdu pokračovat ve svém tažení... (ta encyklopedie má skoro 700 stran, jsem u předmluvy....)
Vše dobré, Iveta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...