Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Technika vypisování opcí


PET

Doporučené příspěvky

gaza :
Koukám dle toho, co píšeš, že co obchodník/pisatel/učitel/teoretik, to jiný názor. To je docela smutný příběh pro nováčky.
Ve skutečnosti je to takhle :
Když vypisuji Put opci, tak v případě uplatnění této opce majitelem jsem "vstoupen" do longové pozice podkladu.
Když vypisuji Call opci, tak v případě uplatnění této opce majitelem jsem "vstoupen" do shortové pozice podkladu.

abych to ještě "zamotal", tak toto neplatí pro opce, které mají tzv. "cash settlement", tj. vypořádání pouze v penězích.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...
  • Odpovědí 87
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To Borax

odpovědi na tvé otázky jsou velmi výstižně vysvětleny na stránkách OCC (clearingové instituce, která provádí vypořádání opčních kontraktů) www.optionseducation.org/help/faq/default.jsp . Nevím, jestli je to ta pravá odpověď na tvoji otázku, ale jestliže jsi přiřazen (assignment) jako vypisovatel opce - to znamená, ža na close v pátek před expirací je tvá vypsaná put nebo call ITM alespoň 0,01 USD. Přiřazení v tomto případě proběhne automaticky. ....a teď varianta A/ podkladové aktivum prozatím žádné nevlastníš a vypsal jsi opci např. 1 kontrakt call Golman Sachs strike 130 USD, který se v pátek před expirací obchodoval za 135 USD : V pondělí máš na účtu 100 akcií Golman Sachs v pozici short za pořizovací cenu 135 USD/kus. ....a teď varianta B/ podkladové aktivum prozatím žádné nevlastníš a vypsal jsi opci např. 1 kontrakt put Golman Sachs strike 130 USD, který se v pátek pátek před expirací obchodoval za 125 USD : V pondělí máš na účtu 100 akcií Golman Sachs v pozici long za pořizovací cenu 125 USD/kus.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

nejen že odpovídáte na 2 roky starý příspěvek, ale ještě ke všemu blbě ...

A) vypíšete call 130, podklad končí na 135 - opce expiruje bezcenná, zůstává Vám premium
b) vypíšete put 130, podklad končí na 125 - po expiraci máte na účtu 100 ks stock za cenu 130 - z účtu vám ubyde 13000,- USD

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Fakt jsem to zmotal, to je tak, když píšu rychleji než myslím, abych to tedy uvedl na pravou míru, takže pokud vypíši call nebo put a jsem v expraci alespoň 0.01 USD ITM jsem samozřejmě automaticky přiřazen a jsou mi připsány akcie (pokud jsou podkladem kontraktu) a to tak, že u vypsané call do pozice short a u vypsané put do pozice long za strike cenu vypsaných opcí, ať je kurz podkladu jakýkoliv. Prémium mi vždy zůstane, to mi však kompenzuje případnou ztrátu mezi strike cenou a aktuálním kurzem akcie ve chvíli přiřazení. Tož to omlouvám za dezinterpretaci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pokusím se odpovědět na obě otázky najednou. Právo uplatnit opci a přetavit ji do podkladového aktiva, tedy tzv. exercise přísluší jen vlastníkovi opce, tedy tomu kdo ji koupil a drží, obecně kupujícímu opce. Ten může exercise provést pokynem svému brokerovi kdykoliv v době životnosti opce (pokud je opce "amerického typu") nebo počkat do expirace. Pokud je opce při expiraci ITM alespoň 0,01 USD je provedeno exercise automaticky a v pondělí se ti objeví na účtu podkladové aktivum buď v pozici long nebo short (to jsme řešili výše). Tedy jako vypisovatel nemáš s exercise nic společného, to může provést poze ten komu jsi opci prodal - držitel opce. Samozřejmě, že pokud je opce držitelem uplatněna (exercise) v průběhu života opce, je určitým mechanismem, mimo rámec této odpovědi, vybrán vypisovatel opce, který je přiřazen (assignment) a který je povinen podkladové aktivum dodat. Exercise v průběhu života opce je vyjímečná záležitost a je držiteli opce prováděna pouze ve velmi specifických případech a ze specifických důvodů (např. dividendy - ex-dividend day, nečekaná fůze společnosti jejíž akcie jsou pokladem opčního kontraktu apod.). K druhé otázce - odmítnutí exercise - jsi to ty, kdo dává pokyn k exercise, tedy pokud nejsi v termínu expirace, takže to máš během života opce pevně v rukou ty sám. Lepší je, pokud nechceš exercise, například opce těsně před expirací prodat. Pokud by jsi chtěl odmítnout exercise při expiraci, musíš k tomu dát brokerovi pokyn, tvá opce poté vyprší jako bezcená a ty nemáš z jejího pořízení zhola nic. Jenom na okraj, pokud jsi klentem Interactive Brokers, tak tento broker odmítá takové pokyny k "neprovedení exercise opcí ITM" - viz www.interactivebrokers.com/en/p.php?f=deliveryExerciseActions - poznámka pod čarou na této stránce podbarvená žlutě.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...

×
×
  • Vytvořit...