Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

Ahoj Michale,

hodnotu IV také mohu počítat obráceně, tj. stejným způsobem jaký zmiňuješ. Upravil jsem si Excelovskou aplikaci na opce, kterou jsem získal od Meciniho.
V rámci obchodování neplánuji se zabývat úrokovými sazbami, chtěl jsem jenom naznačit, že pokud se bude hodnota IV vypočítávat z ceny opce je nutné brát v úvahu úrokové sazby, Ukážu ti simulaci jak ovlivňuje hodnota úrokových sazeb cenu warantu.

Př.
1) warant na DJ Eurostoxx 50 (Price), Call 4000/13.12.2006 - cena warantu 1,1 EUR při sazbě 3,03% p.a., tj. 6-ti měsíční LIBOR Euro (6M)
sazba 3M = 2,85% ==> teoretická cena 1,082 EUR (-1,61%)
sazba 1M = 2,67% ==> teoretická cena 1,065 EUR (-3,18%)

2) warant na DJ Eurostoxx 50 (Price), Call 4000/13.06.2007- cena warantu 1,76 EUR při sazbě 3,32%
sazba 6M = 3,03% ==> teoretická cena 1,702 EUR (-3,31%)
sazba 3M = 2,85% ==> teoretická cena 1,666 EUR (-5,35%)
sazba 1M = 2,67% ==> teoretická cena 1,63 EUR (-7,36%)

Takže pokud při výpočtu IV nebudeš brát v úvahu vývoj úrokové křivky, chyba bude pouze v řádu několika procent.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím Michale,

teď jsem si uvědomil, že lepší by byl jiný pohled, a to kolik by vyšla hodnota IV při nezměněné ceně opce (=cena kterou máš k dispozici) a při změně úrokové sazby.
Výpočty budou provedeny na předchozím případu.

Př.1) warant na DJ Eurostoxx 50 (Price), Call 4000/13.12.2006 - cena warantu 1,1 EUR při sazbě 3,03% p.a., tj. 6-ti měsíční LIBOR Euro (6M), [bold] implikovaná volatilita = 11,44%[/bold]
sazba 3M = 2,85% ==> [bold] implikovaná volatilita = 11,59%[/bold]
sazba 1M = 2,67% ==> [bold] implikovaná volatilita = 11,73%[/bold]

Př.2) warant na DJ Eurostoxx 50 (Price), Call 4000/13.06.2007- cena warantu 1,76 EUR při sazbě 3,32%, ), [bold] implikovaná volatilita = 10,59%[/bold]
sazba 6M = 3,03% ==> [bold] implikovaná volatilita = 10,96%[/bold]
sazba 3M = 2,85% ==> [bold] implikovaná volatilita = 11,19%[/bold]
sazba 1M = 2,67% ==> [bold] implikovaná volatilita = 11,41%[/bold]

U Put warantů (opcí) je vliv úrokových sazeb obrácený.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím miciko,

rozhodně z opcí nechci dělat akademickou docentskou práci :), to je jenom pro představu, aby někdo neprováděl přesné výpočty z nepřesných čísel. To totiž moc dobře znám ze zaměstnání - katastrofa (td). Pokud někdo má k dispozici z trhu i údaj o hodnotách IV (nevím co všechno softwary pro obchodování umí), tak výše uvedené příspěvky může klidně hodit za hlavu, kdo by ale chtěl počítat IV z cen opcí musí si dát pozor. Jak jsem se již zmínil, osobně při obchodování faktor úrokových sazeb zanedbám.

K tomu, aby mě živilo pouze obchodování, bych se chtěl dopracovat během několika následujících let takže gratuluji k dosaženým úspěchům. Já jsem teprve na začátku. Připravuji vizi svého obchodního systému, počítám že zítra ho zveřejním, abysme ho mohli v případě zájmu prodiskutovat.

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim Piti,
diky i za ten druhy priklad. Souhlasim s Micikem, ze ses do toho ponoril fakt dukladne.

Pro predstavu co opcni SW umi - krome zobrazeni aktualnich hodnot vsech myslitelnych hodnot ( v moji verzi jsou udaje zpozdene o 20min - za real-time se musi priplacet ) jsou tam zkladni prvky TA, grafy volatility SV i IV, payoff diagramy strategii pro vybrane opce, atd. Nejuzitecnejsi jsou vsak podle mne nastroje pro volbu vhodne strategie - SW z aktualnich dat a zadaneho predpokladaneho vyvoje trhu ( zadam napr. 19.5.2006 bude cena vybraneho titulu v rozmezí 21-22 ) vybere ze vsech strategii ty ktere by byly ziskove a ty pak seradi podle vhodnosti ( samozrjeme lze zadavat spoustu upresnujicich promenych, kolik ma byt max. cena obchodu, kredit nebo debet, ktere strategie preferovat atd. ). Do analyzy lze zahrnout i již otevřené obchody a tak třeba zachranit ne uplne vydareny obchod. Samozrejme nabizi i mnozstvi dalsich funkci od alertu az po komletni spravu portfolia. Samozrejme jako kazdy SW je to pouze nastroj pro usnadneni prace a usetreni casu a to je presne to co po nem chci.

S pozdravem

Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Michale,

pokud máš v softw. hodnoty IV, tak se nemusíš úrokovými sazbami zabývat. Uvedl jsem to pouze proto, že např. já takovým softw. nedisponuji a pokud by chtěl z cen warantů, které mám k dispozici programově počítat hodnotu IV při konstantní úrokové sazbě, tak výsledek nebude úplně přesný a nesmím se divit rozpětí hodnot IV vůči skutečnosti v řádech desetin procent, protože to je bezvýznamné. Pro zjištění, jak to z hodnotou IV v daný okamžik bylo (aktuální hodnoty si zobrazím u brokera), jestli IV je někde jinde než by měla být vůči historické volatilitě stačí samozřejmě používat konstantní hodnotu úrokových sazeb. Jak jsem již zmiňoval dříve, není důležité kolik je přesně hodnota IV, ale jaký je její vývoj.

Sám zastávám tvrzení (i když to asi tak podle mých příspěvků nevypadá), že [bold]v jednoduchosti je síla. [/bold]. Na druhou stranu to ale neznamená, že bych dané problematice neměl mít dobrý přehled. Jsem technik analytik, tak se mi nedivte.

S pozdravem Míra (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine,

co jsem pochopil, tak většina zde přítomných už obchoduje, tak jsem nechtěl uvádět základní teorie. Navíc já asi nejsem ten pravý, já jsem ještě žádný obchod s opcemi (waranty) na rozdíl od ostatních neudělal.

Např. Miciko uvádí, že obchodování už ho živí 3 roky, takže naopak já jsem ten kdo se velmi rád poučí od zkušenějších, kteří mají za sebou už nějakou praxi. Nicméně, jestli bude zájem, můžu vzít všechny materiály, které mám k dispozici i od tebe a postupně informace v nich uvedených po zpracování do přijatelné podoby zde uveřejňovat. Toto už ale bude na delší dobu (navíc nejsem žádný spisovatel). Vždyť jenom ten překlad 6-ti stránek o volatilitě jsem dělal 14 dní (občas mě pomohl kolega v zaměstnání) a když jse na něj teď dívám s odstupem času, tak zjišťuji, že některé věty úplně nedávají smysl. Ve škole bych asi dostal z češtiny za 5.;)

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ad obchody s opcemi:
nic nikomu neradím ale osobně považuji portfolia na netu - viz i ta kam jde zadávat opce/warranty - za výbornou věc jak to zkusit skoro v reále. I když jasně chybí emoce, které se projeví jak tam dáte svoji škváru :-)
Sám dám na signály T.A.: kdysi jsem si udělal právě na www.clearstation.com cvičná portfolia, do každého jsem si dal stejné akcie ale koupené/prodané na jiné signály TA: (prtf zde umí long i short)
např.prtf1 = stochastik pomalý
prtf2 = průměry (MA,SMA,EMA - různě dlouhé)
prtf3 = MACD nebo třeba DMI, Parabolic, jedno co.
Velmi zajímavé na porovnání, případně zkusit kombinace kdečeho.
Kdo se zajede tak že si myslí že si našel tu svoji metodu, pak snad může zkusit cokoliv: akcie-komodity-forex-deriváty
Někdy nerozumím proč lidé jenom uvažují nad papíry a toto nezkusí. Je to zdarma, s reál kurzy, výsledek svého snažení vidíte hned. Včetně grafu.
Kde je chyba?
Nevím kde jinde takový luxus je, že si svoji obživu můžete zkusit skoro načisto?
Neváhejte, zkoušejte, nahodte si svá cvičná portfolia! :-))
Pivovar, výrobnu rakví či opravnu bot si takto nacvičit nejde...

s pozdravem
"těžko na cvičišti, lehko na bojišti, jen neskončit na hnojišti"






Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím kolegy opcaře,

mám velikou radost, že se to zde tak pěkně rozjíždí a po odkazu micika to vidím na nový seriál, jak se s těmi stránkami vlastně zachází. Než budu mít dotazy, musím to ale nejprve důkladně nastudovat.

Jakékoliv opční informace i naprosto banální a základní budou rozhodně přínosem pro řadu kolegů. Opce jsou opravdu mocný nástroj.
Zdraví Mecini

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Luboši,
tak jsem se díval na waranty na stříbro. Můj názor je v současné době neobchodovat. 30-ti denní historická volatilita (cca 80%) je přibližně na 3-násobné hodnotě roční historické volatility stříbra a hodnota IV se pohybuje v rozsahu 60-75%.

Až dojde ke zklidnění trhu, ceny opcí (warantů) prudce poklesnou z důvodu poklesu IV.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím po ránu,
tak jak každý den i dnes koukám kam se co včera pohlo, co stojí, za co se pochválit-sám :-), zač si dát rajony v celém baráku-taky sám :-(
A proč tím zdržuji?
Protože k tomuto byznysu patří jistá pravidelnost (kdo to umí bez ní má můj aplaus).
Denní penzum práce může klidně obnášet tak do 30min. Co dělám já? (není návod nikomu!!!)
-přestavím StopLossy (v hlavě nebo lépe natvrdo do trhu, chci mít klidné spaní i dnes)
-kouknu co šlo samo ven, když se StopLossy nebo ProfitTakingy chytily
-ojedu si TA na tom co mám v trhu, co se jeví + a co - a co asi pujde ven
-u sledovaných věcí kouknu co se jeví k akci a za kolik kurzu koupit/prodat a kolik asi nasypat škváry
-nahrubo celkovou bilanci jak si stojím či si lehám - to v obchodě hodně nerad
-když prší či je chuť zvážím či mi něco stojí za intraday lopotu a osezenou zadnici - někdy to může být velmi rychlé, na forexu třeba, a když je spread jen ty 2pips...
-vše nějak pro mě srozumitelně krátce tajnými značkami zapsáno do deníku A5 k dnešnímu datu, abych zítra věděl čí jsem. Hlavu mám jen na čepici
------------------
asi vše...život je fakt hezký, třeba si ho užít nejen obchodem. Protože čas (i vypsané opční premium) kape a kape a kape...
určitě tak či jinak to znáte všichni, takže omluva za zdržení
Krásný den všem
miciko

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...