Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

Ďakujem za ozrejmenie Míra, ešte dotaz tým krákodobým myslíš tak 2-3 mesiace?

Samozrejme prečítal som si celé vlákno OPCE /a nie raz/ no stále mi vŕta v hlave prečo obchodovať opce, warranti a certifikáty, keď sú tu ich podklady - futures.
Páka je aj na futures, navyše margin ktorý mi broker VRÁTI a SL je u futures tiež. Je mi jasné , že keby neboli opce, warranty a certifikáty v niečom lepšie ako futures tak sa neobchodujú, no stále mi uniká v čomsú lepšie?

Štefan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ahoj Štefane,

pro mě je ta výhoda,že i s malým kapitálem mohu prostřednictvím warrantů a K.O. certifikátů na trh, který bych si při klasickém obchodování s future nemohl dovolit obchodovat (např. kovy, energie). Pro mě další výhodou je,že při obchodování riskuji oproti future obchodování max. to co jsem dal do daného obchodu. Future obchodování totiž probíhá na jiném principu, takže nelze říci co je lepší. SL je samozřejmě nutný všude ,ale když nastane gap, tak tě nezachrání,můžeš u future obchodu projet i celý účet. Proti tomu se můžeš částečně ochránit tím, že budeš vybírat trhy, u kterých v minulosti nebyly výrazné gapy, které by neohrozily tvůj účet, pokud by nastaly i v budoucnu. Výhodou future obchodování je větší páka, ale s malým účtem můžeš na omezený rozsah trhů. Protože poziční obchodování nenabízí vždy příležitosti k obchodování a já chci pozičně obchodovat libovolné trhy, kde bude příležitost, je pro mě výhodnější použít warranty a K.O. certifikáty. Velká páka u future obchodování mě zas až tak neláká, není to pro mě nejdůležitější. Mým cílem je zhodnocovat účet o 100% ročně a na to mě warranty a K.O. certifikáty postačují i při konzervativní strategii. Současně nechci tvrdit, že nikdy nebudu provádět klasické future obchodování,ale toto je má startovní čára v obchodování na finančních trzích.

Záleží pouze na tobě co si zvolíš, jaké máš priority, přání a cíle.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

to Štefan:
debata nikdy není o tom "co je lepší" pro všechny. Vždy jde o subjektivní pocit, čemu kdo dává přednost a jak je sám "nastavený".
Je to stejné jako otázka "které boty jsou lepší - lakýrky nebo galoše? Do zabláceného humna asi galoše, v tanečních bych s nimi ale asi parády moc neudělal...řada lidí se drží v komoditách a ztrácejí, přestože by v komoditách mohli být zapíchlí i jinak, méně stresujícím způsobem a mohli by i vydělávat. Když to díky třeb amaelému účtu nejde dveřmi, nevidím důvod proč bych dotéhož nemohl vlézt oknem či komínem :-). Hlavně že budu kde chci být...
zdraví miciko

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Zdravým Ťa,

Na trhu dostaneš iba európske opcie. Je to kvôli tomu, že ich výpočet je jednoduchší ako amerických. V zásade však medzi nimi nie je žiadny rozdiel, pretože európsku opciu môžeš hocikedy predať (miesto expirácie americkej). SaxoTrader ponúka opcie na so spredom 8 pips na majors, žiadne komisie. Viac info dostaneš u ci komodity.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nieil Napsal:
-------------------------------------------------------
> Zdravým Ťa,
>
> Na trhu dostaneš iba európske opcie. Je to kvôli
> tomu, že ich výpočet je jednoduchší ako
> amerických. V zásade však medzi nimi nie je žiadny
> rozdiel, pretože európsku opciu môžeš hocikedy
> predať (miesto expirácie americkej). SaxoTrader
> ponúka opcie na so spredom 8 pips na majors,
> žiadne komisie. Viac info dostaneš u ci komodity.
>
>

Zdravím Neil,

moc jsem nepochopil Vaše vysvětlení americké a evropské opce. Zatím jsem se o to moc nezajímal, ale co vím, tak americké opce můžete realizovat kdykoliv do data splatnosti a evropské opce můžete realizovat až v datu splatnosti. O jiném rozdílu zatím nevím. Můžete mi prosím obecně říci, v čem se liší výpočet? Pouze Vím, že existuje několik matematických modelů podle kterých se stanovuje cena opce (Black-Scholes, binomický).

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

joachim Napsal:
-------------------------------------------------------
> Odkial mas, ze americku opciu nemozes hocikedy predat?

Já si myslím, že prodat se dá opce kterákoliv kdykoli, teda když je o ní zájem. Ale jedná se o to, kdy mohu opci[bold] převést na kontrakt[/bold]. V tom se liší evropská a americká. Americká kdykoli a evropská jen poslední den. Takhle si to myslím.

Zároveň si myslím, že americké opce se počítají podle binomického modelu, evropské podle Black-Scholes. Dále jsem tuším někde četl, že opce na indexy se jsou "evropské", ostatní (akcie, futures) jsou americké.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý den

Dovolte, abych se vam obecně představil. Jsem zacatecnik v komoditnim obchodování. Mám prostudované základy Řepíkova Komoditního a Opčního manuálu a dále Finančníkem publikované knihy "Tradingem k bohatství". Snažim se pročítat zde publikované příspěvky, je pravda, že spoustě věcí i tak nerozumím, ale snažím se .. -) Poziční komoditní obchodování se snažím trénovat nanečisto na platformě RefcoXpress a intradenni na platformě Best. Presto bych se rad v budoucnu věnoval spiše opčnímu obchodování, zejména krytému vypisování, krátkodobým nákupem a prodejem opcí místo držení futures pozic, v pozdější době možná i některým stradegiím nekrytého vypisování. Obchodovat s klasickými futures kontrakty zatím hodlám velice zřídka.

Obracím se na vás - zkušené kolegy - s prosbou o zodpovězení dotazů. Mým hlavním problémem je absence znalosti anglického jazyka a proto mi velké problémy dělají uplné základy přípravy jednotlivých opčních strategii při tréningovém plánování.

Konkrétně:
Zde na těchto stránkách jsem našel vámi zaslané NET adresy vhodné pro získávání Opčních živých dat a vzhledem k mé, jak již jsem psal nulové znalosti angličtiny, me zaujaly zejména dva, z mého hlediska jednoduché odkazy, a to:

1. platinum.optionetics.com/oafutures.html

2. www.bohlish.com/#OPTIONS


Nicméně i tak mi unikají některé základní souvislosti a to:

V odkazu 1 mi není jasné jak spočitat cenu opce, kterou zaplatim za určitou opci na určité strike price a v určitém měsici. Např. v Cornu Jan 365 je uvedeno "Call=NQ, MCall=7.625,est_iv=22.2% / Put=6.5, MPut=6.5. iv=21.6, est_iv=21.7% - Jakým způsobem z těchto údajů vypočítam cenu opce a co jednotlivé údaje znamenají? Písmena řecké abecedy díky zde publikovanému vysvětlení chapu. -)

Odkaz 2 stejný problém Corn Jan 07 - Dollar Value je hodnota která znázorňuje cenu? Nebo jakým způsobem se spočítá? A proč Dollar Value CALL na Strike price 300 je 3300,00 a na Strike price 310 je 0 a to až do Strike price 335? A od 340 již 1331,25? -(((

Tuším, že jsou to úplné základy, ale bez těchto informací se nemůžu dále dostat v tréninku.

A ještě mám další otázky další otázky. Tyto hodnoty na těchto stránkách se aktuálně mění dle plynutí času a pohybu ceny futures? a pokud bych trénoval vypisování opcí, tak za ceny za které si jednotlivé opce můžu koupit tak je můžu i prodat - vypsat?

Vážení Kolegové byl bych vám velice vděčný za zodpovězení mých otázek, případně jejich doplnění. Případně, pokud mě můžete navést na nějakou další jednoduchou NET adresu na opčí data, leč prosím bez zdlouhavé registrace v anglickém jazyce. Přes spoustu zde inzerovaných jsem nebyl schopný se přes angličtinu prokousat.

Za jakýkoli příspevek vám moc děkuji.
S pozdravem

Pterodaktyl

Pterodaktyl@volny.cz








Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vážený pterodaktyle, je mi sympatický tvůj nick, protože jsem původním povoláním geolog a zároveň se snažím věnovat krytému vypisování. Nepodlehni iluzi, jsem začátečník jako ty , ale mám už tříletou začátečnickou praxi.
1. Data opcí : jestliže používáš Xpress , tak tam si můžeš zobrazit data opcí. Já ještě používám Barchart.com (zdarma bez registrace).
2. Řecká písmena : vykašli se zatím na ně, akorát ti to bude plíst hlavu. V opcích není až tak důležité, jaká je momentálně teoretická hodnota, ale jestli se najde někdo, kdo je ochoten tu cenu akceptovat.
3. Opční strategie se dají trénovat na TNT - něco do sebe to má, ale pozor TNT pracuje jen s close daty a trénink se může hodně lišit od reality. Doporučuju potrénovat v simulační platformě Xpress, kterou máš určitě k dispozici. Není to úplnej reál, ale hodně se to blíží. Udělej si několik nahatejch spreadů, několik kontraktů na krytý vypisování a sleduj denně , co se děje s opcema v souvislosti s vývojem podkladovýho aktiva.
Troufnu si říct, že opční manuál, který jsi sám zmínil, je to nejlepší , co bylo v ČR o opcích napsáno, pak ještě běží na jiném serveru seriál o opcích , a ten taky není špatný. Název serveru ti neřeknu, protože je to tu zakázaný a já to respektuju. ( ale v mém profilu najdeš můj mail)
Přeju ti hodně štěstí
Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Pterodaktyl:
!poštudujte ještě jednou literaturu!, tam to všechno je
-na stránkách //platinum toho najdete řadu, ale užijete už budete asi kousek dál. Ceny opcí jsou uváděny v bodech, které je třeba vynásobit hodnotou bodu abyste dostal kurz=premium opce. Je-li put 6.5 (bodů) = 6.5 x 50usd = 325usd za opci.
- na //bohlish uvidíte cenu opcí kromě bodů i v dolarech, je to přehlednější pro zač.
- co znamenají ta řecká písmena, tzv."greeks" není na krátký popis, třeba si to někde přečíst. Snad nejznámější z nich je ukazatel delta----pročtěte si OPCE dál - někde tu jsou už greeks popsány co je co.
-odkaz 2: opět naštudujte: je-li kurz kuku 365, tak kurz call na strike 300 bude +/-: kurz - strike = 365 - 300 = 65bodů x 50usd = 3250usd.
-vypisování opcí je superkšeft, zvl.holých nekrytých opcí. Ale třeba vědět už víc, jinak může hrozit docela průšvih když...
-pokud se opce na daný strike neobchodovala, může někde být uvedena hodnota "dolar value" 0 = nula
-proč je strike 340 1331,25? sečtěte si viz výše...no...přihořívá...už: kurz - strike=365-340=25bodů x 50=1250usd. Zbytek do 1331,25usd je cena času...:-). U opcí přesně víte kolik stojí čas. Až někdo řekne "čas je drahý" tak tu to znáte do centu, kolik stojí.
-kurzy opcí někdo má den staré, jinde se hýbou se zpožděním, bývá to tam někde jak jim to běhá

úspěšné studium i obchod!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Miciko

Dobrý den, děkuji Vám za Vaši odpověd. Díky Vám jsem již pochopil, že jak spočítat cenu opce u které jsou uvedeny body. Přesto bych Vás ještě požádal o upřesnění.

Př. CORN Jan 290 - na odkazu PLATINUM jsou uvedeny hodnoty:
Call=NQ - co znamená hodnota NQ a proč je u Call někdy uvedena a někdy je nahrazena číslem, které je velmi hodnotově blízké MCall?

A hodnota MCall=82.375 rozumím správně že cenu opce je nutné spočítat 82,375 (asi body) x 50 (hodnota jednoho bodu) abych dostal cenu za kterou mužu opci koupit? A mužu si stejným postupem spočítat cenu, za kterou mužu opci prodat - vypsat (tzn. hodnota MCall x hodnota bodu se rovná cena kterou inkasuji za vypsanou opci a ve které je již započítaný časový faktor)?

Nu a co se týče odkazu BOHLISCH, píšete - "pokud se opce na daný strike neobchodovala, může někde být uvedena hodnota "dolar value" 0 = nula - tzn. že tam nejsou uvedeny žadné body, rekněte mi prosím, jak si v tomto případě můžu spočítat cenu, za kterou můžu opci vypsat - prodat na této nevypsané strike price? Pochopil jsem spravně dle Vaši odpovědi - např call 365 (premium na kterém chci opci vypsat) - 300 (současná strike price) x 50 (hodnota jednoho bodu), ale jakým způsobem a hlavně jak to spočítam, se do této ceny promitne časový faktor ktery jistě změní vyslednou vypsanou cenu, pokud opci vypíšu na měsíc a nebo na tři?

Velice Vám děkuji za odpověd a pokud jsem si Vaši předchazejí vyložil špatně, omlouvám se za svoji tupost ... -)

S pozdravem

Pterodaktyl








Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...