Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

zero999 + opcaři:
po delší době koukám většina dotazů kolem opcí i warrantů (moji oblíbenci :-) se sype sem, ok...
---opční kalkulátor je ok věc, ale je dobré vědět co ta data, která z toho vypadnou, vlastně znamenají a k čemu mohou být dobrá. Někdy pro začátek je myslím lepší a hlavně názornější na pochopení pustit si něco kde vidím grafické srovnání chodu opce/warrantu s podkladem. Tam je například velmi dobře vidět jak opce/WRT ztrácí svou časovou hodnotu, mj.v závislosti na výši striku, expirační doby atd. Jde to i na té onvista.de, kde jsou i všechny technické parametry WRT. Kdo má zájem o WRT tak velmi přehledně, s možností rychlé filtrace/výběru vhodných základních vstup.dat to běhá přímo na str.největší EU derivátové burzy-Stuttgart www.euwax.de
---píše joachim:"vypisovani...ze cas na rozdiel od kupovania opcie hra s tebou a nie proti tebe...". Ne vždy ale platí! Vypisovač hraje na pokles časové hodnoty opce (ale nejen) s blížící se expirací, kurz podkladu se ale musí hýbat v mezích daných výší strike.
---píše herman:"WRT...Emitent zarucuje likviditu,za to si ale uctuje o dost viac,nez klasicki brokeri".
Tomu nerozumím, čo viac si účtuje? snad poplatky? já když koupím WRT přímo od emitenta platím o 1/3 menší poplatek než přes brokera (broker je prostředník obchodu, z poplatků žije, proto ho milerád obejdu a jdu přes emitenta:-))) Pokud koupím břes emitenta, můj obchod jde mimo tržní likviditu - takže když si pustím tržní likviditu nemusí tam být ani kus, přesto WRT se může pilně otáčet právě přes emitenta.
Navíc: někteří emitenti občas vyhlašují určitou dobu obch.bez poplatků - teď např.do 5.-26.1.Citiwarrants (Citibank), od objemu 500eu/obchod.
---píše herman:"WRT...Mozes si ich kupit v nasobkoch 1/100 klasickej opcie"
Tou 1/100 se snad nerozumí tzv.odebírací poměr? Až ano, tak nemusí být jen 1/100 (je velmi častý), ale různý. WRT mohu koupit kolik chci, 1---12345, pokud znám kurz podkladu+strike+odebírací poměr mohu +/- velmi dobře odhadnout i kurz WRT.
---píše joachim:"Tiez pri vypisanej opcie musis davat pozor na to ci si ju niekto neuplatnil"
Uplatnit opci má smysl jen když jsou splněny jisté podmínky = kurz podkladu jde nad/pod strike opce (zda mám call/put). A i když se tak stane, opci nemusí nikdo ještě "uplatnit". Jaké rizika=ztráty z toho hrozí je dobré vědět předem :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To tawa:
Díky za info, opravdu se používá u měnových párů rozdíl jejich úrokových sazeb (teď jsem testoval v opčním kalkulátoru warranty na EURUSD se splatností 1 a 11 měsíců). Warranty na měnové páry jsou pro mě nové, dosud jsem se teoreticky zabýval warranty na indexy a komodity. Budu se mudet podívat jaký rozdíl úrokových sazeb se používá u warrantů na USD/JPY.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to miciko

"Vyssia cena za nakup warrantov" som nemyslel nakup warrantu priamo od emitenta vs. cez brokera.Myslel som tym rozdiel v poplatkoch za nakup opcie a nakup warrantov v mnozstve zodpovedajucom tejto opcii. Samozrejme presne sa to porovnat neda,ale ten rozdiel v prospech opcii mi pripada zretelny.

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

herman,tawa: a viete ako sa zadavaju udaje do open closed posoion?? co je acquisition price? dal som ye je to strike, current je aktualna cen aktiva.. potom sa to prekopiruje do closed position.. zadam sales price ako vydtupnu cenu a ale jedine co mi to vypocita je rozdiel acquisition price - sales price: napr (78-70)*100=800.. ale potrebujemm aby to vyratalo zisk z opcie.. zero999

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já si v Open a close listech eviduji své opční obchody.
Již z názvu "Open Positions" lze vytušit, že se tam zapisují otevřené pozice. Acquisitions bych předpokládal, že je otevření. To slovo možná pochází z francouštiny, ale používá se - akvizice. Takže datum a cena otevření obchodu. A pak cena stávající (current). Pokud obchod uzavřeš, tak ho označíš a stiskneš "Close Check Position(s)". Já neangličtinář bych tipoval, že to znamená "Uzavření označených pozic". A ony se ti přesunou do dalšího listu, kde doplníš datum uzavření (closing), cenu uzavření a poplatek (sales).

Doporučuji nespěchat s dotazy, není to chat.
Chce to : Zkoušet, přemýšlet, zkoušet, přemýšlet, zkoušet, přemýšlet. A pak teprve napsat dotaz. :)
A také existuje např. na seznamu A->Č překlad.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

harmonie: mozno sa vam zda ze ked nieco neviem, hned to sem dam, aj mne by to tak pripadalo, ale s touto kalkulackou, som sa chvilu hral, a vypocitavalo to zle zisk alebo stratu, a nevedel som preco.... dokonca aj v slovniku som hladal, ale co je kavizice, je moc aj pre mna..tak preto som to sem dal, lebo som myslel ze mi to niekto ozrejmi... zero999

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to opcaři: (ne oBcaři :-)
...nic ve zlém ale ani opce myslím není důvod moc komplikovat. Proč?
Úpřimně: kdo z vás kteří počítáte hodnotu opcí či všechny možné jejich paramtery jedno jak (Black-Schol, binomic) to v praxi n atrhu také smysluplně užijete? Co asi uděláte když se kurz zítra pohne úplně jinam, nebo dokonce "gapne"? Budete znovu počítat Black-Schol?
Mám po těch letech silný pocit, že podstata úspěchu na trhu včetně opcí spočívá v nastavení limitů "kdy ano, kdy ještě ano a kdy už bez pardonu ne". Ty jsou natolik specifické trader od tradera, že jen toto by mohlo stačit většině a začátečníkovi tuplem, k vyřádění se do alelujá. A počítání Black-Scholese atd.už jako šlehačka na dortu pro ty, co by roupama, množstvím zisku a s nadbytečným časem nevěděli co dělat.

to herman: porovnávat opce s warranty se dá i nedá, každý si najde své ano/ne. Musím vědět čeho chci dosáhnout a zda ten který instrument je či není na to mé vhodný. Navíc hodnotících kritériíí bývá víc, často jdou proti sobě a to chce pak víc času. Typicky chatařské párslovné hodnocení ano/ne, dobré/zlé, lepší/horší bývá často zavádějící či úplně o ničem.

úspěšné obchody, howgh :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...