Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Pátrání po původu peněz a neúspěšných obchodnících...


Doporučené příspěvky

Dovolím si otevřít toto vlákno svým prvním příspěvkem. Už 2 měsíce více méně pravidelně po večerech pročítám mimochodem skvělý web financnik.cz a myšlence obchodovat na komoditní burze jsem propadl. I když teprve začínám promýšlet svou obchodní strategii mám jednu otázku o které přemýšlím od samého začátku a nevím kam přesně ji zařadit. Pročetl jsem (již uzavřené) vlákno Hejtmana "otázka od úplného začátečníka" a přestože nesouhlasím z postojem Hejtmana myslím, že část jeho prvního dotazu nebyla zcela zodpovězena a dost se shoduje s tím o čem přemýšlím já. Pokusím se ji tedy sformulovat po svém..

Nějak se nedokážu smířit z představou, že až 80% obchodníků je neúspěšných. Je mi zcela jasné, že obchodování v komoditách je náročné a složité, přesto podmínky "hry" jsou předem dané a známé. A neumím si představit, že do obchodu vyžadujících nemalé znalosti a dlouhodobou přípravu je schopno se vrhnout velké množství neuvědomělých obchodníků. Přitom při pročítání tohoto webu má člověk pocit, že při dodržení všech předem daných podmínek (prověřený obchodní plán, sebedisciplína, atd.) je dosažení byť malého zisku v horizontu měsíců téměř jisté.

Taktéž mi není jasné, kde se peníze, které máme všichni v plánu vydělávat a někteří už úspěšně vydělávají, berou. Vždyť kromě malých úspěšných obchodníků, které má za cíl generovat např. i financnik.cz je přece početná skupina těch mimořádně úspěšných obchodníků, které často ve svých článcích zmiňujete a spousta menších i větších obchodních společností, které jistě taktéž dosahují značných zisků (jistě mnohonásobně vyšších než investující jednotlivci), jinak by trh už opustily. Navíc je tu nemalá skupina lidí a firem vydělávající na burze nepřímo, tedy poskytováním služeb obchodníkům (analytici, brookři, atd.) Nepředpokládám, že by protipólem dlouhodobě úspěšných firem byly firmy dlouhodobě neúspěšné, ty přece nepřežijí. Taktéž naproti skupině mimořádně vydělávajících jedinců nestojí obdobný počet jedinců, kteří mají na to podobné sumy prodělat. A nakonec oproti těm firmám a obchodníkům, kteří generují trvalý zisk přece nemůže být početná skupina obchodníků, kteří trvale prodělávají, každý normální člověk neúspěšný trh po čase opustí. I když si uvědomím neustály přísun nových obchodníků a připustím 80% neúspěšnost všech, v tomto číslu předpokládám jsou obsažení dle mého většinou malí obchodníci, kteří se přece zákonitě po určitém období neúspěchů stáhnou. Zatímco ti neúspěšní vždy opouštějí trh, ti úspěšní zůstávají a dále vydělávají. A podle všeho to funguje...

Tak kde se rodí ty sumy, které končí na účtech všech dlouhodobě úspěšných..?

Na rozdíl od hejtmana mám snahu a ambici jednou se k Vám úspěšným připojit. Přesto tohle téma potřebuji probrat pro klid na duši.. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 71
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

kompletní výklad na tvůj dotaz ti určitě dá někdo zkušenější než jsem já ( a jejich tu dost) , já ti chci jen vyvrátit jednu tvoji mylnou představu. Velcí hráči se mýlí stejně jako všichni ostatní. V každou chvíli jsou i velcí hráči na obou stranách long i short ( někde víc, někde míň , ale jsou) a vydělává jen jedna strana. Další peníze nosí do hry takzv. zajišťovatelé ...ale tím bych si v tuhle chvíli hlavu nelámal, to není něco, bez čeho by jsi nemohl začít trénovat
A příklad za všechny-čínský obchodník pan Quibing prodal v prosinci měď a trh vystřelil proti němu. Odhaduje se , že během 2-3 dnů prodělal Číně 300 mil USD. Nikdo není neomylný.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den.

Peníze v kapsách úspěšných se berou z kapes neúspěšných. Není to nic více a nic méně, než přelévání peněz z kapes do kapes. Úspěšný obchodník vydělá řekněme 1 mil. USD a tento 1 mil. USD pro jednotlivce šel z kapes třeba 1000 obchodníků prodělečných.

Na statistiku 80 procent neúspěšných je třeba hledět i jinými pohledy:
- většina z těcho 80 procent není vůbec seznámena s pravidly obchodování (!!!) a jejich obchodování je spíše gambling, kdy tyto neznalé duše obchodují bez plánu, strategie a jen a jen impulsivně. Finančník je ojedinělý projekt na celém světě, t.j. čtenáři finančníka jsou pouze droboulinká hrsta spekulantů, kteří mají k dispozici dostatek informací jak to vůbec funguje
- více jak 50 procent z oněch 80 procent obchoduje bez plánu a nebo nedodržuje stop-loss

A konečně:
Velká většina z oněch 80 procent jsou průměrní Američané. To snad nepotřebuje další vysvětlování.

Pokud si to trochu v hlavě poskládáte, musí Vám nutně vyjít, že už jenom tím, že čtete finančníka a že se pokusíte dodržovat veškerá zde popsaná pravidla se procenta šance na úspěch rapidně zvyšují.

Zdravím,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Prave vcera jsem narazil na tuto informaci (publikovanou Joe Rossem):

Podle North American Securities Administrators Association je uspesnost ve futures nasledujici:

70% obchodniku ztraci penize
18.5% balancuje na 0
11,5% vydelava

pouze 5% intraday obchodniku vydelava

68% ucastniku jejich kurzu je uspesnych ve spreadech - toto je dost reklamni tvrzeni, ktere nemusi byt uplne pravdive - naznacuji v nem, ze spready jsou jednodussi

Zdroj:

tradingeducators.com/newsletters/chartscan/vol_56/
tradingeducators.com/newsletters/chartscan/vol_57/

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jen čistě hypoteticky , protože je zde Finančník a protože nám dva normální chlapy prozradily zde srozumitelnou formou pravidla hry , je pro nás o něco snadnější plavat částečně s hlavou nad hladinou . Je to přesně jak napsal Tomáš , ono je ale dobré nebrat poměr prodělek/ zisk 1 : 1 . Spousta lidí jde rovnou po zisku a neřeší nějaký stop-loss natož nějaký obchodní plán v domnění že na tom není přece nic tak těžkého, a navíc ráno přece říkali ve zprávách že v příštím roce vzroste spotřeba kukuřice . No a stane se to, že ten člověk vloží do obchodu prostřednictvím nějaké společnosti velkou sumu peněz často celé své úspory v domnění že on nemůže prodělat když přece vzroste poptávka po kukuřici . Navíc tento člověk kalkuluje také s tím že si na obchod našel profesionály a ti nemohou prodělat a znehodnotit jeho peníze právě proto že jsou to profíci . I když podepíše prohlášení že si je vědom, že jeho peníze budou zhodnoceny na risikovém trhu s komoditami , a za případnou ztrátu obchodní společnost nenese žádnou vinu , tak i přes toto upozornění tito blázni do obchodu vstoupí zaslepeni potenciální ohromující částkou zisku . Už plánují jakou barvu bude mít jejich nové Porsche které si za tento zisk pořídí . Tak a tady je právě ten rozdíl oni nejsou informováni , ale vy ano, Vy budete riskovat 100 , 200 , možná 500 dolarů na jeden obchod a on ? celé své úspory . A věřím že takových naivek jsou po celém světě statisíce . Ono se nedarmo neříká že bez práce nejsou koláče .

Tak co nepůjdeme si pro peníze těch kteří nám je dobrovolně dávají ???

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Preji dobry den,

mozna se to presne nevztahuje k tematu vlakna - dostal se mi do ruky vypis obchodu jednoho znameho, kde za neho obchodoval na akciovem trhu na smlouvu broker (jmenuje se to "osobni makler" nebo tak nejak ...). Ucet byl "zhodnocen" za cely rok 2005 o cca 7.5%. Burzovni poplatky, komise a provize pritom dosahly temer 10%. Pri podrobnem nahledu jsem navic zjistil, ze o kladny vysledek se zaslouzily akci CEZu, s kterymi znamy jiz k brokerovi "prisel" a s nimiz se na jeho prani neobchodovalo. Takze vysledkem - po zbeznem vypoctu - byla cista ztrata. Jediny, kdo vydelal, byl broker ...
Znamy - prestoze "zhodnotil" penize nadstandardnim urokem (a vse mi i takto zpocatku prezentoval ...) - "dotoval" znacnou castkou "druhou" stranu ...

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji všem kdož se aktivně starají o můj klid na duši.
Nečekal jsem, že na mojí otázku naleznu kdy jednoduchou a zároveň jednoznačnou odpověď.

Při poznámce o průměrných Američanech, která mě mimochodem pobavila (snad se nemusím stydět :)) jsem si uvědomil kolik je v mém okolí lidí, kteří se bez váhání opakovaně vrhají do jakéhokoliv „podnikání“ slibujícího horentní sumy (pyramidové hry včetně těch seriózně se tvářících, všemožné zprostředkovávání půjček, pojištění atd., podomné prodeje vysavačů a hrnců..) a kteří by v americkém prostředí byli schopni bez jakékoliv přípravy během tří měsíců prodělat balík v komoditách aby mě za další týden přesvědčovali, že nalezli ještě lepší business, pojď, přidej se k nám… ;)

Tomáši, Luboši, pete, Rendo, kbtm, díky.. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Pěkný den všem na Finančníku!
Myslím, že výše uvedené informace jsou pro zájemce o budoucí obchodování s futures docela dobrou rekapitulací, co, kdo, kdy, kde a proč. Řadě lidí to prostě připadá divné, že 80 procent lidí obchodujících s futures ztrácí a že zrovna oni by měli na něčem takovém vydělávat. Dovolte mi abych na toto navázal snad svým poznatkem, že všechno je nesmírně úzce spjato právě se sebedůvěrou (tu můžete vylepšit papertradingem) a hlavně s jakousi psychyckou vyrovnaností a s dodržováním základních pravidel. Sáhněme si každý z nás do své duše na následujícím příkladu pozičního obchodování:
Mějme nějakou konkrétní komoditu - například CORN MAY 2006 (nemluvím teď konkrétně k aktuálnímu stavu), která se nám projevila zcela evidentním příznakem dvojitého dna a my můžeme očekávat, že hodnota kukuřice poroste. Vstoupíme tedy do LONG na zvolené pozici a otevřeme tak svoji pozici v trhu. Jsem-li již zkušený otrkaný obchodník, mám zkušenosti, vím jak to chodí a podle vývoje budu posouvat stop-loss a sledovat výstupní signály. Jakmile se obrátí trh proti mě, prodám kontrakt a dle vývoje "mám vyděláno". Jsem-li ale začátečník, mám zkušenosti z papírového obchodu, ve kterém si věřím, ale nemám zkušenost z obchodování na živo, mám ve stejném případě radost z toho, že trh roste. STOP-LOSS posunuji také, ale již ne tak disciplinovaně, protože najednou můj profit roste a roste a já vnitnřně cítím že bude ještě líp a těším se na svůj první výdělek, který mnohdy upínám k vidinám lepšího bydlení, zvýšení životního komfortu a podobně a to již při prvním obchodu! Pokud trh v nějakém bodě zakolísá, budu se podvědomě snažit pod tím vidět retracement úroveň (a zůstat na v obchodu co nejdéle - logicky spjato s imaginární představou, konečně po těch letech tréningu jsem to dokázal, teď mě čeká bohatství) s tím, že trh poroste a proto nechám SL trošku volnější. V případě, že se ale trh obrátí proti mě, v daném obchodě budu na nule, nebo dokonce přijde ztráta. Sám nejsem aktivním obchodníkem, již cca 1 rok piluji strategie a přemýšlím, rozmýšlím, pročítám, přemýtám.......Můj osobní názor ale je, že hlavním aspektem tradingu není osvojení technik, ale hlavně psychika, vyrovnanost, sebedůvěra - prostě vnitřní aspekty, se kterými je nutno se vyrovnat. Pokud toto dostatečně dobře nezvládnete (a kámen úrazu asi nastane při přechodu z papertradingu na ostro), budete ve ztrátách a dveře k úspěchu si minimálně přibouchnete. Můj názor tedy je, že ze začátku je lepší smířit se s naprosto jistými malými zisky než se záhadnými a nepředvídatelnými velkými ztrátami. Pokud se připravíte na malý zisk, který pro získání sebedůvěry, jistoty a techniky stačí, riskujete tím i malou ztrátu. :D

Přeji všem jen to nejlepší a hodně úspěchů při tréningu tak i v praxi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vašku,
v obchodování [bold] nexistují naprosto jisté malé zisky[/bold].
Jediné co v obchodování můžete kontrolovat jsou ztráty a různé transakční náklady (jako výše komise oproti pontenciálu zisku), které jsou často bohužel také důvodem, proč lidé celkové ztrácejí.
Na setkání se například bavím s lidmi kteří platí 30 dolarů RT za intradenní obchodování! Osobně platím něco kolem 4 USD RT. Může takový člověk vydělat? Samozřejmě nemůže - již od začátku je nevýhoda na jeho straně. A toto je právě důvod proč 80% obchodníků prodělává - pořád hledají rádoby jistoty, svatý grál, super produkty, super taktiky ale nejsou schopni se zamyslet vůbec nad elementárními principy.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Petře,
ano, i v tomto se s Tebou samozdřejmě stotožňuji. Trošku jsem to v té formulaci přehnal. Nechtěl jsem tím v kontextu vyjádřit že je něco [bold] naprosto jisté.[/bold] Měl jsem tím na mysli, že je lepší [bold] plánovat ztráty [/bold], se kterými když počítáme, riskujeme málo. Pro začátečníka je určitě lepší [bold] ze začátku neriskovat[/bold] a ukončit obchod, pokud mu to jeho doposud vypracované techniky naznačují... Takže se případným čtenářům omlouvám, ale doufám, že z kontextu vyplynulo, jakým způsobem jsem to myslel.

30$ RT je mírně frustrující, přitom mezi brokery obchodujícími za 8$ a 35$ mnohdy nebývá markatní rozdíl.

Co se týče super taktiky, možná bych to přirovnal trošku k počítačům. Programátor může ovládat byť ty nejdokonalejší techniky na programování, ale pokud je špatný teamový hráč, je mu to ve firmě, která vyrábí nějaký SW na nic, protože nemá všechny potřebné parametry. Myslím, že mnozí se domnívají, že je třeba několik let brousit taktiky a plánovat. Samozdřejmě jistou podmínkou to je, ale dle mne opravdu více podstatné je to rozpoložení = psychika.

V tomhle mi finančník strašně pomohl, ukázal mi, že to není věda a odtajnil mi to, že to není o taktikách, ale o elementárních myšlenkách, principech a hlavně o tom JÁ.....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry vecer Vasku,
ja osobne mam take rad kratke swingove obchody. Prave z duvodu, kdy jednou pozici musi obchodnik pokryt ztraty nekolika predchozich pozic, jsem presvedcen, ze psychicky tlak na zvladnuti te jedne pozice je mnohem vetsi, nez pri kratkych swingovych pozicich. Stejne tak si obchodnik nemuzete dovolit promarnit onu profitovou pozici, tj. musi zajistit neustale a konsistentni obchodovani jeho strategie. Samozrejme, vse je relativni a jsou obchodnici, kteri si libuji v pravem opaku.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Toto téma mne vždy velice zajímalo, neb dává odpověď na to, zdali je možné se touto živností živit, případně s jakým výsledkem a možným očekáváním. Osobně jsem četl mnohé statistiky, jež onen poměr 20proc. úspěchu na 80proc. neúspěchu vyjadřují. Na druhou stranu mám pochybnost, zdali by bylo možné dlouhodobě provozovat burzu s takovým nepoměrem, natož se tím živit.

Neodbíhejme od tohoto tématu a zkusme v diskusi „nějak“ se pravdě přiblížit.

Dovolím si následnou úvahu, a vezmněmež příklad zlata. Mělo několikaletou vzrůstající tendenci.

Do začátku roku 2001(255) do začátku rok 2006 (570). Pokud dobře počítám, tak vyjádřeno v penězích je to 31500 USD na kontrakt. Oněch kontraktů v průměrů bylo 200 000. Celková částka jenž „byla vydělána „ je 6300000000 USD.
Pevně věřím, že se nenajde člověk jenž by tvrdil, že se našlo tolik dobrodinců, kteří tuto částku uhradili. Beru to jako jednu krajní polohu.
Druhá krajní poloha je, že jedna polovina obchodníků „hradila“ růst a pak si vyměnili role a vydělané peníze utratili do druhé poloviny růstu. V konečném důsledku nikdo nevydělal ani neprodělal. Investice NULA.

Tyto krajní polohy asi nejsou zpochybnitelné. Teď je právě onen okamžik kam umístit onen poměr 80/20. Já se přikláním spíš ke krajní poloze NULY.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...