Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPČNÍ tipy


PET

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 110
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Jasné Tome,

ale môžeš ma aspoň naviesť, že kde hľadať. Vieš totiž, všade čítam to isté, ale nikde neviem nájsť, ako hľadat "zle" ocenené opcie.

Inak vieš čo mi nejde do hlavy ? Ako to, že na trhu existujú akési "zle" ocenené opcie. Ak by bola/boli nejaké opcie nadhodnotené, tak určite by ich už niekto našiel a okamžite začal s ich vypisovaním, alebo sa mýlim ? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Marti_SK:
Zde na fóru vzhledem k cenzuře tě nenavedu, neboť by to admin smazal.
Jinak máš pravdu, kdyby byly nějaké opce nadhodnocené/podhodnocené, určitě by to někdo dříve nebo později našel :-) Když budeš opravdu pozorný, všimneš si, že jsem všude používal "podle mě"... takže mám svoji metodu, kterou šířit nehodlám.
Přece jen pokud něco vydělává peníze, proč bych se zbavoval konkurenční výhody a tuto znalost předával, že :-) Nějaké náznaky ale na netu jsou. Napovím - jeden z předpokladů platnosti Black-Scholes modelu v reálných trzích neplatí. Více opravdu říci nemohu.

T.S.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasné. v pohode. Aj tak sa iba učím, takže študovať ešte mám čo...

Inak ešte taká špekulačná otázka: cena opcií je výsledkom rozhodnutia market makerov. Teda oni tvoria cenu opcií. Myslíš si, že oni sa riadia nejakými teoriami (Black-Scholes) alebo tak ? Lebo ja mylsím, že nie. Že tá cena je jednoducho rozhodnutie vyplývajúce z viacerých faktorov, ale práve tým, že cena je tvorená len nejakou skupinou (MMs), tak je možné, že nie je tá "správna". Avšak toho si rýchlo všimne množstvo maníkov a tí cenu stlačia dolu alebo vytiahnu hore...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Začínam premýšľať nad opciami a napadajú má rôzne otázky. Nakoľko s opciami nemám skúsenosti a neviem ako to všetko v praxi funguje, chcel by som vedieť odpovede na tieto dve otázky:

1. predstavte si, že vypíšete naked put opciu. Od vypísania ubehlo už niekoľko dní, avšak do expirácie ešte máme ďaleko. Ale niečo sa stalo - Cena podkladového aktíva sa dostala pod strike mojej naked put. Čo teraz ? Akože od tejto chvíle sa môže hocikedy stať, že zrazu mi na môj účet bude pripísané podkladové aktívum ?????

2. Môže sa stať niečo také, že v čase expirácie mojej naked put bude cena podkladového aktíva pod strike a aj napriek tomu mi nebude na účet pridelené podkladové aktívum ? Teda môže sa stať, že nedôjde k priradeniu aj keď cena bude pod strike ????

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pesiak:

1. Ano, může se to stát, ale pokud o to protistrana (kupující opce) požádá. Důležité je datum expirace. Je potřeba se na to podívat i ze strany toho kupujícího. On zaplatil prémium v určité výši a aby se mu to vyplatilo, muselo by podkladové aktivum klesnout o dost (v případě koupené putky).

Osobně se mi to stalo zatím jen jednou, u titulu BOIL. V době expirace se ale vrátila cena zpět a já vydělal téměř dvakrát víc za stejnou dobu.
Jakmile totiž kupující požádá o přiřazení před expirací, vzniklá pozice podkladového aktiva umožňuje vypsání covered opcí. A lze získat za stejnou dobu 2x prémium.

2. To se mi ještě nestalo. Možná, když bude pod strike o pár centů. Jinak dojde v případě prolomení strike ceny k přiřazení v době expirace vždy. Protistrana by přece byla hloupá, kdyby si nevyzobla zisk.

Mnoho zisků všem kdo si to zaslouží.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pesiak:
ad 1. Nekdy ano, nekdy ne. Zalezi, zda jsi na stock/cash settled podkladu a zda je na opci delta blizka hodnote jedna... Ale vyjimecne se muze stat, ze dostanes long akcie i kdyz je opce otm, ale to se fakt nekdo musi ukliknout a nevedet, co dela a taky musis mit stesti, aby to vyslo primo na tebe :-)

ad 2. Ano muze.

T.S.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A tak potom ako to je s MARGIN ? Ak vypíšem naked put, aká čiastka mi asi bude zadržaná ako margin ?

Logicky mi to príde tak, že ak opcia, ktorú vypíšem, pôjde proti mne, tak broker bude vyžadovať vyšší margin - teda, že zrazu už nebude blokovať 1000 USD, ale už zrazu 1500 USD. JE to tak ? Ak nie, tak ako potom ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pesiak:
Odpověď je jednoduchá - zkus to u brokera na paper účtu a uvidíš. Každý broker může stanovovat velikost marginu trochu jinak, proto univerzální odpověď neznám, ani nechci znát. Samozřejmě, že za naked opce bývá většinou vyšší margin než za vertikály, kalendáře, diagonály...
T.S.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pesiak:
Ano, margin záleží na vzdálenosti vypsané OTM opce, čím bude blíže, tím vyšší margin se bude blokovat.

Na paperu IB se to IMHO vyzkoušet nedá, nebo ještě nedávno to nešlo.

Můžeš to zkusit na ostré platformě, zadat výpis blízko a daleko a podívat se na margin, ale nesmíš ty příkazy exekuovat :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ok díky. Ale ešte jednu by som sa chcel spýtať.

Ak vypíšem vertical spread s vopred stanoveným rizikom vo výške napr. 350 USD a trh ide proti mne a zachvílu už bude expirácia, tak čo treba robiť ? Opcie vždy pred expiráciou kúpiť/predať ? Asi by nebolo efektívne (vzhľadom na kapitál) spread nechať vyexpirovať, že ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...