Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPČNÍ tipy


PET

Doporučené příspěvky

Tom asi si nepochopil otázku. To nie je otázka ohľadom stretégie obchodovania. Toto je otázka, že čo by bolo najlepšie spraviť (resp. čo robíte v tomto prípade VY obchodníci).

Pretože ak vypíšeš spread a trh ide proti tebe a už nastane doba expirácie, tak to asi neni príliš efektívne vzhladom na kapitál nechať si opcie uplatniť. Teda najprv si nechat akcie priradti a potom následne využiť právo ich predať.

Pretože toto by si vyžadovali veľa kapitálu na účte, ktorý by bol iba zbytočne viazaný a nemohol by som ho zatial využiť pri inom obchodovaní. Už chápete o čo ide ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 110
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ono to opravdu souvisí se strategií, musíš mít plán co dělat když....

Tam už bude tak velký margin na opcích + vykoupení z obchodu bude taky drahé, že to i tak může být ta nejlevnější varianta.

Po přiřazení můžeš vypisovat CC. Nebo se nepřiřadit a snažit se přerolovat na vzdálenější měsíce.

Možností je více a v době rozhodování nevíš která by byla lepší, protože nevíš co udělá podklad v budoucnosti. Neexistuje nejlepší obecné řešení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pesiak:
Presne ti rozumim (taky jsem byl v pozici, kdy mi nikdo nechtel jasne odpovedet), znam odpoved, ale neodpovim. Kazdy, komu to opravdu vydelava penize, si drzi knowhow pro sebe. Uz se mi stalo, ze se nejaka opcni strategie zacala mezi lidmi moc sirit, az jsme nakonec na nekterych opcich tvorili pres 50% OI a samozrejme to pak prestalo fungovat. To je ten duvod. Mozna kdybys me uplatil hodne vysokou sumou, tak bych pro me mene kriticke veci prozradil :-DDD

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak

záleží, jak se ti spread vyvíjí těsně před expirací:

1/ pokud neprorazil žádný strike, nechat vyexpirovat
2/ pokud prorazil short a tak to zůstane a neuděláš nic, budeš přes víkend přiřazen (pokud není podklad cash settled), v pondělí se ti na účtě objeví akcie a ty buď prodáš = máš na ně peníze, nebo jsou ti prodány - nemáš na ně peníze. Pokud na ně máš peníze, a neprodáš je můžeš s nimi pracovat dál - covered call, collar...apod.
3/ pokud prorazil short i long a tak to zůstane a neuděláš nic, budeš přes víkend přiřazen na short a vzápětí se automaticky provede exercise na long = výsledkem bude ztráta v dolarové hodnotě rozpětí strike, ty peníze ti zmizí z účtu
4/ k možnosti 2/ a 3/ je možnost zavření spreadu a přijetí jakési ztráty, podle toho kde podklad je
5/ spread můžeš v možnostech 1/, 2/ a 3/ rolovat do další expirace nebo rolovat na vyšší strike v dané expiraci, podle toho, kdy se k tomu rozhodneš a co máš natrénováno a jak se vyvíjí prémia.

Ad2/ Margin na credit spready je blokován ve velikosti rozsah strike mínus získané prémium. Při přiřazení jsou ti na účet přiřazeny akcie, kde overnight margin je 50 % jejich hodnoty, to je podstatný rozdíl v nároku na margin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mapler - díky sa dokonale fundovanú odpoveď.

ale prípad číslo 2 - trochu nerozumiem. V pondelok sa mi na účte objavia akcie. To znamená, že ja musím mať na ne peniaze. Prečo potom píšeš, že buď ich ja predám, alebo sú mi predané, ak nemám peniaze ? Však na predaj nemusím mať peniaze, na kúpu musím mať peniaze, nie ? :D

Zaujímala ma hlavne tá trojka - toto naozaj takto funguje ? Broker to určite takto zabezpečí ? Tým pádom ja neplatím žiadny poplatok, že ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak,

záleží jakého máš brokera. Například IB provádí vyhodnocení tvých volných prostředků před expirací v souvislosti s možností přiřazení nebo exercise. Tento jejich analytický nástroj se spouští od středy před expirací. Pokud nemáš dostatek peněz na to, aby jsi pokryl margin na přiřazené (assignment) nebo přivolané (exercise) poklady (třeba akcie), tak ti v termínu zpravidla 2 hodiny až 15 minut před zavřením obchodováním s opcemi v pátek (pro akcie na US trzích ve 22:00), zavře tvé short pozice, které jsou ITM a nechá ti jenom ty, na které máš peníze (tedy potřebný margin) ve vztahu k přiřazení nebo exrecise. Takže nehrozí, že by jsi na ně neměl.

Jiní brokeři například připíší podklad přiřazený (assignment) nebo přivolaný (exercise), na účtě ti vznikne zápor a broker ti pošle margin call = vyzve tě k doplnění potřebných peněz na potřebnou výši marginu, pokud se tak nestane, tak ti podle svých pravidel podklad prodá.

K variantě 3/: Ano je to tak, utrpíš maximální možnou ztrátu, kterou je rozpětí strike mínus přijaté prémium. Ty v podstatě nezaregistruješ nic, jenom uvidíš, že se ti o tu tvou ztrátu snížila hodnota účtu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasné, díky. Ale aj tak, ako študujem tie opcie, tak vypisovanie ATM opcií amerického typu mi príde strašne riskantné...

Však ono, dnes vypíšem ATM opciu a možno už zajtra cena aktíva bude nižšia/vyšši ako ATM strike. No a od tejto chvíle už visí nadomnou Damoklou meč v podobe toho, že hocikedy mi budú priradené akcie alebo nejaké akcie budem musieť predať. Je to tak ?

Keby išlo o opcie európskeho typu tak mi je úplne jedno, či už hneď na druhý deň je cena vyššia/nižšia ako strike, ale v prípade amerických opcií mne môže byť hocikedy priradené aktívum alebo aktívum budem musieť predať a to predsa špekulant nechce (aspoň ja nie).

A ako to je v prípade, ked vypíšem call opciu a niekto si ju uplatní a ja nemám podkladové aktívum ? To akože broker bez môjho vedomia kúpi akcie a ihneď ich predá tomu, kto si uplatňuje právo ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak

svět se bohužel nevyvíjí tak jak bychom si představovali, v tradingu je nejistota téměř jistá...:-)

Přiřazení nemusí být nutně prohrou, zmizí ti short opce, která byla ITM, ale máš podklad, který může nabrat zpět ten správný směr....například... existuje ale spousta dalších přístupů, jak tuto situaci zvládnout, to je ale na dlouhé psaní..

Pokud jsi přiřazen a nemáš podklad, objeví se ti na účtu podklad v "opačném gardu" než ten, který provedl exercise long opce. To znamená já mám long call opci a ty máš short call opci. Já longcallista provedu exercise a chci mít 100 x long akcie, tebe si vyberou k přiřazení mé opce - tak ti na účtu přistane 100 x short akcií (...aby nikde nechyběly...). Já jsem long akcie, ty jsi short akcie (budeš tedy mít short akcie aniž jsi je chtěl, hrozné co ?) naše opce zmizí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pesiak:

No ano, vypisování ATM je riskantní. Stejně tak i nakupování.
Osobně vypisuji zásadně a převážně opce OTM.

To přiřazení předem (dlouho před expirací) vůbec nemusí být špatné (pro vypisovatele), proto se děje tak málo. Protistrana by byla totiž hloupá.
Příklad: Podkladové aktivum bude např. 92 USD. Vypsaná bude dejme tomu call opce strike 100.
Tím je vlastně slíbeno, že někomu v určitou dobu prodám za 100 určitý počet akcií. Pokud by došlo k přiřazení, budu juchat. Protože mi zůstane prémium a ještě k tomu okamžitě zavřu pozici v zisku cca. 800 USD na opci.
Za 100 prodám (short pozice), za 92 dokoupím zpět. Jupííííí...

Proto žádný strach. Pokud jsou opce vypsané hluboko OTM, je klid dokud podkladové aktivum zůstane pod (call opce) nebo nad (put opce) strike. Pokud ne, lze rolovat.

Velké zisky všem, kteří si to zaslouží.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobre díky chlapi. Ešte mám jednu otázku. Tu na fóre som našiel článok ako obchodovať opcie u IB a narazil som na jednu nejasnosť. Pozrite sa na obrázok. Na ňom sú prednastavené opčné spready. A teraz mne nejde do hlavy, že aký rozdiel, ked opčný spread predávam a ked ho kupujem. Však predsa opčný spread sa skladá z jednej vypísanej opcie a jednej nakúpenej opcie. Tak ako to je potom s tými príkazmi ? :S :S ČO sa stane ak kliknem na bid a čo sa stane ak kliknem ask pri opčnom spreade ?

26944

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak

spread je jako jakákoli jiná pozice čehokoliv, opce akcie, futures. Když ho chceš pořídit long tak provedeš příkaz BUY a budeš ho mít za ASK. Když se ho chceš zbavit (zavřít pozici) tak ho budeš pořizovat short neboli příkaz SELL a provede se ti za BID. To je zjednodušený komentář.

Pokud chceš pořídit spread +Long 185 SPY/-Short 184 SPY, tak si ho takto zadáš do TWS ze záložky Combo a koupíš ho příkazem BUY. Když se ho budeš chtít zbavit, tak ho zase celý prodáš příkazem SELL.

Chtělo by to asi stáhnout DEMO nebo jestli už máš alespoň paper účet tak si to tam natrénuj. Navíc v IB manuálu máš všechny příkazy a možnosti popsané, chtělo by se to tím prokousat, to jsou totiž základy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No díky mapler. Tak som si skúsil zrealizovať spread na demo účtu. A ešte by som sa niečo chcel spýtať. 1. pozrite prosím prvý obrázok. Dnes som zadal pokyn pre close opcie, ktorú som dnes kúpil (skúšam). Avšak ešte stále sa tento môj pokyn nevyplnil - prečo ? :D To akože na trhu nie je nikto, kto moju opciu kúpi ? Kde sú market makeri alebo kde je problém ? :D

26959

Link to comment
Sdílet pomocí služby

a ešte druhá otázočka ohľadom zrealizovaného bear spreadu. Ako presne funguje limit order pri spreade ? ked som klikol na ceny, tak tam bolo že? 0,1 0,2 -0,1 -0,2 atď.. Nerozumiem tomu. Však pre výpis opcie sa snaží človek vychytať čo najvyššiu cenu a pre kúpu opcie sa snaží človek vychytať, čo najnižšiu cenu... ako teda vyriešiť pri spreade situáciu, ked chcem aby mi vypisovaná opcia bola predaná za ešte vyššiu cenu ako je na trhu a kupovaná opcia za o niečo nižšiu cenu ako je market (teda limit príkaz). Čo z tých desatinných čísiel treba vybrať ? a ešte jedna vec - všetky tie ceny čo vidím v option traderi v platforme TWS sú asi oneskorené že ? Pre real time data opcií si trečo čo presne predplatiť ? Ten základ za 10 EUR (kde je CME, AMEX, NYSE) ??? díky

26960

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak

na IAU se ti příkaz asi jen tak nevyplní, protože strike opce (9) je ve vzdálenosti více než 25% od momentální ceny (12,36) IAU je komoditní ETF, kde trh pravděpodobně nepředpokládá takový střemhlavý pokles. Jestliže stojí cca 5 USD (bez komisí) tak ani nevím proč by jsi měl do ní takto sólově vstupovat, pokud není součástí něčeho jiného. Pokud ji máš takto vzdálenou od současné ceny, tak ji nech prostě vyexpirovat.

Pokud kupuješ spread přes Option Trader tak jak to máš navolené v obrázku, tak by jsi měl chtít koupit spread za cenu se znaménkem mínus s co největší hodnotou. Podle toho, jak se na to dívám, tak by jsi měl takto získat prémium cca 25 USD (takže by jsi měl vidět něco jako -0,25). Pokud tuto přibližnou hodnotu v Option Traderu nevidíš, kup spread po jednotlivých opcích, nejdříve Long 186 (za co nejméně) a potom Short 185 (za co nejvíce).

Je fakt, že někdy trvá, než Option Trader načte u spreadů a jiných složenin konečnou cenu, ale u SPY, kde je obrovské volume to nebývá problém....

Pokud máš ostrý nafundovaný účet u IB tak v Option Traderu vidíš realtime ceny. Pokud by jsi je pro nějaký podklad neměl, tak ti v řádku s vyskočí taková bublina, která tě upozorní, že nemáš realtime data a nabídne ti subscription, aby jsi je mohl mít.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...