Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Recenze knihy „Reading Price Charts Bar By Bar“


Nedávno Tomáš upozornil na zajímavou knihu z oblasti Money-managementu, v dnešním článku se podíváme na nový titul věnující se popisu obchodování s pomocí čistých cenových grafů – Price Action.

Abychbrooks.gif, 35kB řekl pravdu, novým knihám zabývajících se technickou analýzou již příliš pozornosti nevěnuji, protože svůj arzenál obchodních nástrojů mám poměrně silně ustálený. Nicméně do ruky se mi dostala kniha „Reading Price Charts Bar By Bar“ od Al Brookse, která podle mého názoru stojí za zmínku a doporučení. Na rozdíl od klasických knih zaměřených na technickou analýzu se tato výhradně věnuje, jak už ostatně napovídá název, čtení samotných cenových grafů „úsečku po úsečce“. Tedy tomu, čemu se dnes vesměs říká obecně Price Action. Knihy na toto téma lze i ve světovém měřítku spočítat skoro na prstech jedné ruky, proto je tato svým způsobem výjimečná a stojí za bližší pozornost.

Obchodování z čistého grafu (tj. bez použití např. indikátorů) dnes zažívá určitou renesanci a je velmi „moderní“. V tomto článku se nebudu pouštět do polemiky co je lepší, zda-li obchodovat s indikátory nebo bez nich (o tom jsem ostatně před časem napsal samostatný článek – viz Price Action vs. Indikátory). Podstatné je, že cenové grafy samy o sobě nejvíce odráží chování jednotlivých účastníků trhů a o jejich základní pochopení by měl usilovat každý, kdo to s tradingem myslí vážně. Na každém obchodníkovi pak pochopitelně je, aby si sám našel nástroje, které mu nejvíce sedí pro interpretaci konkrétních situací, ale i v případě obchodování s indikátory je dobré vnímat, co dělá aktuální cena, resp. cenový graf. Dobrých knih, které by se věnovaly popisu různých situací z pohledu cenového grafu přitom skutečně není příliš. Co tedy nabízí dnes recenzovaná kniha „Reading Price Charts Bar By Bar“ od Al Brookse?

Začnu tím, co nenabízí. Nenabízí konkrétní obchodní systém, protože obchodování z čistých cenových grafů je z principu velmi subjektivní a profitabilní jen pro obchodníky, kteří trhům věnují opravdu hodně času a vědí na základě svých zkušeností jak a kdy aplikovat základní prvky technické analýzy.

Co v knize nalézt můžete, je velmi rozsáhlý souhrn informací a zkušeností jak se v cenových grafech orientovat. Autor se v knize na 400 stranách věnuje Price Action od popisu významu jednotlivých úseček, až po komplexnější popis trendů a obratů v trhu. Postupně ukazuje principy, jak lze s Price Action obchodovat různé typy trhů – např. taktiky pro obchodování trhů v úzkém range, taktiky pro obchodování prolomení, korekcí atd. Celá jedna kapitola (cca 30 stran) je například věnována taktikám obchodování první hodiny po otevření trhu (popisuje zde například cenové patterny vztažené k premarketu, ke včerejší cenové akci atd) a podobně.

Všechny ukázky jsou samozřejmě dokumentovány množstvím grafů. Opět je ale na místě upozornit, že kniha není „manuálem“ obchodních systémů a musím říci, že bych ji asi nedoporučil úplným začátečníkům. Ti mohou být z knihy dost zmateni. K dispozici je totiž ohromné množství informací, které nejlépe ocení ti obchodníci, kteří již trhy nějakou dobu studují a intuitivně např. tuší, kterému z typů tradingu by se chtěli věnovat a kde konkrétně potřebují další inspiraci ve studiu.

Srozumitelnosti knize bohužel nenahrává skutečnost, že prezentovaný text je sice psán velmi jednoduchou angličtinou, ale kniha jako celek působí lehce chaotickým dojmem. Kniha nemá příliš dobrou strukturu a například v prvních kapitolách již Brooks pracuje s principy, které čtenářům představuje až v druhé polovině knihy. Navíc se autor občas trochu zamotá do vlastních vět, které nejsou pak úplně jednoznačné. To opět předurčuje knihu alespoň pokročilejším začátečníkům, kteří již mají základní seznamování s trhy zcela za sebou a dokáží informace vstřebávat i z kontextu.

Autor knihy, Al Brooks, provozuje své stránky na adrese www.brookspriceaction.com. Je velmi sympatické, že v tuto chvíli dává do svého diskuzního fóra zdarma a pravidelně komentáře obchodního dne z pohledu Price Action popisované v knize a čtenář knihy tak dostává poměrně dost netradiční možnost dál s autorem knihy komunikovat a sledovat jeho myšlenky. Je téměř jisté, že tato situace nebude trvat na vždy (minimálně zdarma) a proto pokud vás téma zajímá, je dobré aktuální možnost využít.

Shrnutí

Význam knihy bude velmi individuální podle očekávání samotného čtenáře. Určitě jde o knihu, kterou lze číst několikrát dokola a stále v ní nacházet nové podněty. A o podněty zde jde především – kniha není učebnicí, protože Price Action ani formou učebnice vyložit nelze. Pro mě osobně jde o knihu, která je sice zaměřená na technickou analýzu, ale přesto jsem v ní našel zajímavé myšlenky a z tohoto pohledu ji mohu jen doporučit a to i přes prohřešky ve srozumitelnosti.

HODNOCENÍ: * * * * 4/5
Název knihy: Reading Price Charts Bar By Bar
Autor: Al Brooks
Počet stran: 400
Jazyk: anglický
ISBN: 978-0-470-44395-8
Cena: 47,25 USD (v Amazonu)


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 15.10.2009, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, obchodní systém, market

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.