Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Reverzní klasika: cenový pattern 1-2-3


Dalším silným reverzním patternem, na který se v rámci naší krátké série článků o patternech zaměříme, je tradiční 1-2-3 reverzní pattern.

Pattern 1-2-3 vychází ze základního díla technické analýzy - Dow Jonesovy teorie a jako takový je hodně široce používán a popisován v nejrůznějších knihách. Budete-li hledat nějaký automatizovaný kód nejspíše ho najdete pod pojmem Trader Vic 1-2-3 podle Victora Sperandea, který tento obecný pattern podrobně popsal ve své výtečné knize Methods of a Wall Street Master, případně Ross 1-2-3 podle Joe Rosse, který jej také hodně propaguje.

Jednotliví autoři si přidali k 1-2-3 svá různá drobná doplňující kritéria, v principu se definuje 1-2-3 stále stejně. Jde o reverzní pattern, který nám pomáhá identifikovat situace naznačující možný obrat trendu.

Klasické podání 1-2-3 top:

1 ) Trh musí být v uptrendu a prolomit trendovou linku
2) Po prolomení trendové linky musí trh otestovat nejvyšší high a cena se musí vrátit zpět
3) Cena padne pod low poslední korekce, tento okamžik potvrzuje obrat trendu a podle patternu vstupujeme do krátké pozice.

Srozumitelněji vše snad vysvětlí obrázek:


Tradiční pojetí 1-2-3 top patternu. Trh je v uptrendu, ve kterém vytvoří nové high (1) a poruší trendovou linku. Po porušení trendové linky vytvoří dno korekce (2) a pokusí se neúspěšně překonat původní nejvyšší high (3). Jakmile trh klesne bod low korekce (tj. pod 2) dochází podle patternu k obratu trendu a můžeme vstoupit do krátké pozice.

Zde několik osobních postřehů:

  • Obchodník musí mít jasno, kde 1-2-3 patterny vyhledávat. Zda-li pouze v extrémech grafu (tj. na jeho horním či spodním okraji) případně i uprostřed. Osobně používám 1-2-3 jako pattern pro indikaci hlavního otočení trendu a proto jej vyhledávám pouze nejlépe na skutečných dlouhodobých cenových maximech či minimech daného trhu. 1-2-3 formaci obchoduji pouze v rámci pozičního tradingu spreadů, kde toto funguje velmi dobře. V rámci intradenního obchodování 1-2-3 neobchoduji, ale pokud bych obchodoval, vyhledával bych ji na denních maximech a minimech.
  • Trendová linka vychází z tradičního pojetí patternu a určitě slouží jako solidní filtr. Nicméně spousta obchodníků (vč. mě) obchoduje pattern bez trendové linky (tj. čistě vyhledávají nové high - bod 1, korekci - bod 2 a následně neúspěšný pokus o překonání bodu 1) a určitě je to samo o sobě velmi silná konstalace (kterou lze opět doplnit stejně jako u 2B patternu např. indikátorem).
  • Liší se přístup obchodníků k umístění bodu 3, tj. zda-li může být výše než bod 1 či nikoliv (z pohledu 1-2-3 top). Více tradiční pojetí 1-2-3 formace říká, že trh může bod 1 i penetrovat, ale hned se začít vracet zpět, osobně obchoduji 1-2-3 vždy tak, že bod 3 musí být níže než bod 1 (z pohledu 1-2-3 top). Pokud je bod 3 výše než 1 stává se pro mě daná formace patternem 2B.

Další ukázka pěkné formace 1-2-3 top v intradenním trhu emini Russell 2000:

V případě 1-2-3 bottom funguje vše zrcadlově obráceně.

Tradiční pojetí 1-2-3 bottom patternu: trh je v downtrendu, ve kterém vytvoří nové low (1) a poruší trendovou linku (směrem nahoru). Po porušení trendové linky vytvoří strop korekce (2) a pokusí se neúspěšně překonat původní nejnižší low (1). Jakmile trh vzroste nad strop korekce (tj. nad bod 2), dochází podle patternu k obratu trendu a můžeme vstoupit do dlouhé pozice.

Další příklad 1-2-3 bottom:

Pro 1-2-3 bottom platí samozřejmě vše, co bylo uvedeno pro 1-2-3 top.

V případě obchodování 1-2-3 patternu jsme si zatím popsali vstup. Kam umístit stop-loss a profit target? SL by měl být umístěn nad bod 1 v případě 1-2-3 top nebo pod bod 1 v případě 1-2-3 bottom, protože tento bod nám značí místo, kde pattern skutečně selhal. Vzdálenost může být dost "dolarově" daleko, což je důvod, proč upřednostňuji 2B pattern. Ale vše je samozřejmě otázka zvoleného timeframe a money-managementu.
Styl pro umisťování profittargetu můžete využít stejný jako u 2B patternu, ale osobně bych pozici řídil spíš jiným způsobem. 1-2-3 pattern hledáme na cenových maximech a minimech a očekáváme, že nám pattern přinese zásadní obrat trendu a určitý větší pohyb. Ve hře bychom měli mít větší stop-loss (který bude zasahovat pod/nad bod 1) a i profit by takové taktice měl odpovídat. Pokud se 1-2-3 povede, vzniklý nový pohyb může být opravdu veliký - proto bych osobně testoval spíše výstupy pomocí různých indikátorů, které podrží pozici v trhu co nejdéle.

Formace 1-2-3 se mohou vyskytovat v různých formách. Mohou být různě úzké (bod 2 a 3 může být technicky na jediné úsečce) či široké (mezi body 1-3 může být celá řada úseček) a je na každém, na jaké 1-2-3 se bude "specializovat". Pattern je skutečně třeba nasledovat. Jak jsem se již zmínil, opět jej jde využít v kombinaci s indikátorem, i když tentokrát spíše s jeho směrem než s divergencí (ta se u patternu většinou netvoří). Mně osobně funguje pattern velmi dobře na denních grafech, tj. pro dlouhodobější obchody. Pro intradenní obchodování mně lépe sedí naposledy popisovaný 2B pattern, ale vše je otázka přístupů. Na Finančníkovi je mnoho obchodníků, kteří 1-2-3 pattern používají pro intradenní obchodování.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 08.11.2007, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Silné cenové patterny: 2b reversal

Následující kapitola:
Formace dvojitý vrchol a dvojité dno prakticky v intradenním obchodování - 1

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.