Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Money management: jaké otázky si klást


O důležitosti money-managementu jsme psali na našem serveru již mnohokrát. Dnes bych rád toto téma rozebral z pohledu studií známé obchodnice Lindy Raschke a zároveň položil důležité otázky, které je třeba si v souvislosti s money-managementem klást.

Linda Bradford Raschke patří k jedněm z nejlepších obchodníků světa a bez nadsázky může být považována za zcela nejlepší obchodnici-ženu, dokazujíc, že úspěch v tomto businessu je možný nejenom pro muže. Linda spravuje velké, multimilionové fondy a mimo jiné je autorkou knihy Street Smarts (Chytráci z ulice), ze které nyní budu čerpat výsledky studií v souvislosti s money-managementem.

Jedná se o studii, které se Linda Raschke zúčastnila přibližně před 10 lety a jejímž účelem bylo zjistit, jaký faktor má nejdůležitější vliv na úspěch obchodování a proč. Posuzovány měly být 3 faktory:

a) psychologie
b) money-management
c) edge (technika vyhledávání obchodů a vstupů do nich)

V rámci této studie bylo „zkoumáno“ 925 komoditních obchodníků s certifikátem CTA a veškeré jejich obchody realizované v letech 1974 až 1995. Část psychologická byla vedena odborným psychologem a její výsledky nejsou v knize dále popsány. Část 2 a 3 byla vedena Lindou Raschke.

Ze zmíněných 925 obchodníků v průběhu let zcela skončilo celkem 435, zbylých 490 v businessu stále s úspěchem setrvává. Hlavním cílem studie bylo zjistit, zda-li za důvodem úspěchu/neúspěchu stojí převážně edge, nebo money-management. (Pro vysvětlení: egde je vaše „výhoda“ v trhu, resp. vaše vstupní metoda. Za edge je možné považovat například každý z patternů systému WoodiesCCI. Některé edge jsou lepší, jiné horší. Některé mají vysokou úspěšnost, jiné nižší. Přesto však není úspěšnost nejpodstatnější faktor – podstatný je money-management, nebo-li jak řídíme průběh obchodu, jak máme nastavené techniky výstupů a posouvání SL atd.) K posuzování byla celá řada kritérií a není v možnostech článku ani mým cílem vypisovat všechny (v případě zájmu doporučuji zakoupit zmíněnou knihu). Zde jsou však klíčové závěry:

 • úspěšní obchodníci pracují často s edge, které naděluje o trochu menší průměrné roční profity než edge obchodníků neúspěšných, avšak edge úspěšných obchodníků naděluje větší průměrné měsíční profity; volatilita zisků/ztrát úspěšných obchodníků je podstatně menší

Dále ze studie plyne, že úspěšní obchodníci používají často malinko horší edge než neúspěšní, avšak používají rozdílný money-management, který se liší v následujících bodech:

 • úspěšní obchodníci mají průměrně menší měsíční draw-down
 • úspěšní obchodníci používají systém, který se z největšího draw-downu dokáže dostat zpět na nulu rychleji, než v případě obchodního systému neúspěšných obchodníků
 • úspěšní obchodníci měli menší standardní odchylku v rámci průměrných zisků

Celkovým závěrem pak je tedy skutečnost, že money-management je pro úspěch obchodování podstatnější než edge. Hlavním cílem obchodníka při stavbě obchodního systému, resp. plánu money-managementu (výstupy, velikost stop-lossu, posouvání stop-lossu) by pak mělo být soustředění se na následující faktory:

 • co nejmenší volatilita zisků a ztrát; klidně brát menší roční profity, avšak za cenu menších draw-downů a větších průměrných měsíčních zisků
 • stavět systém s velikým důrazem na to, aby se dokázal co nejrychleji ze svých největších draw-downů dostat zpět na nulu (tak zvané „recovery“); právě recovery se ukázalo jako jeden z nejkritičtějších bodů

V souvislosti s touto studí vám tedy nabízím několik otázek, které by si měl každý zodpovědět v průběhu budování obchodního systému:

Jak velký stop-loss používat?

Pokud budete používat malý stop-loss, budete tu a tam předčasně vyhozeni z potenciálně ziskového obchodu. Avšak větší stop-loss může znamenat i větší draw-down a delší recovery čas. Je tedy důležité nesnažit se šponovat zisky „na maximum“ a raději volit cestu, kdy zisky nejsou možná až tak vysoké jak by mohly být, ale zároveň dosahujeme i menšího draw-downu.

Jak z trhu vystupovat?

Otázka výstupů je naprosto kritická a platí u ní totéž, co v otázce stop-lossu. Snažte se vystupovat klidně s menšími zisky, avšak tak, abyste měli lepší průměrné měsíční výsledky. Z pohledu celého roku možná s technikou „drobnějších“ zisků vyděláte méně, než s nějakou agresivnější technikou výstupu za účelem „velkých zisků“, avšak systém bude stabilnější, zrovna tak jako vaše profity.

Jak a kdy posouvat stop-loss?

Posouvat stop-loss co nejrychleji na úroveň vstupu, abychom byli co nejdříve v „bezrizikovém obchodě“ je možná dobré z pohledu psychologie, ne však vždy nutně z pohledu obchodního systému. Pokud budete posouvat stop-loss na vstup příliš brzy, budete inkasovat nulové zisky tam, kde by při pozdějším posunu stop-lossu mohly být alespoň drobné zisky. Tím si tedy výrazně snížíte potenciál mít vyšší průměrný měsíční zisk a i potenciál rychlejšího recovery. Samozřejmě, správné posouvání stop-lossu je otázka hlubší studie s použitím technik MAE (maximum adverse excursion) a MFE (maximum favorable excursion) – což platí i pro techniky výstupů a umisťování základního stop-lossu.

Závěrem

Trávit přespříliš času hledáním „optimální“ metody vstupů do trhu je zbytečné. Daleko důležitější je věnovat čas technikám money-managementu, nebo-li hledání efektivního způsobu řízení otevřených obchodů, ať už použijeme jako vstupní signál cokoliv.

Nesouvisející sdělení serveru www.financnik.cz

V rámci článku bych si dovolil uveřejnit ještě jedno nesouvisející sdělení. Poslední týdny dostáváme stále více a více soukromých dotazů na naše e-maily. Jak je jasně napsáno zde, já ani Petr neposkytujeme soukromé konzultace a odpovědi na soukromé dotazy formou 1-to-1. Není to bohužel v našich časových možnostech. Důrazně vás tedy žádáme, nepište nám své dotazy na naše soukromé e-maily – nebude na takové odpovídáno. K jakýmkoliv dotazům je zde zřízeno diskusní fórum www.financnik.cz/forum, kde bývá většina dotazů zodpovězena. Děkujeme za pochopení a respektování našeho soukromí.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 28.08.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, volatilita, CCI

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

 • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
 • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
 • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
 • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
 • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
 • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.