Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
  • Sierra Chart a True Data od Interactive Brokers

    Používáte-li program Sierra Chart a data od Interactive Brokers, může se vám hodit prakticky tip, představující jeden z méně známých způsobů, jak lze v Sierra Chart zobrazovat přesné cenové úsečky i z dat od IB. To může být kritické například pro účely technické analýzy různých jemných S/R úrovní.

    Jak jsme na Finančníkovi zmiňovali již mnohokrát, Interactive Brokers neposkytuje klasická ticková data. Živým datům, které získáváme z IB pro obchodování, říká tento broker „snapshot data“. V praxi to znamená, že není posílán každý tick (tj. informace o každém spárovaném obchodu), ale data jsou distribuována s nepatrným prodlením v určitých „balíčcích“. Prodlení je skutečně minimální – snapshot data by měla být distribuována s frekvencí jednou za 300ms, což je z pohledu diskréčního obchodování prakticky „realtime“.

    Z pohledu zadávání příkazů v intradenním obchodování jsou tak data zcela dostatečná a sám na nich obchoduji. Stejně tak, pokud si budete vytvářet jakýkoliv časový graf na timeframe řekněme 5 minut a výše, budou se data chovat podobně jako ticková.

    Problém se snapshot daty nastává v případě, že jsou pro naše analýzy rozhodující všechny „ticky“ – tradičně například při používání různých alternativních grafů jako jsou volume, range bar nebo tickové grafy (o různých typech grafů se na Finančníkovi můžete dočíst v seriálu Různé typy grafů). Alternativní grafy jsou vytvářeny až v našem počítači a pro jejich správné zobrazení potřebuje program pro technickou analýzu získat všechny „ticky“. V případě „snapshot dat“ od Interactive Brokers se může stát, že v rámci jedné „dávky“ dat získá například Sierra Chart 5 ticků „zabalených“ do jednoho obchodu. Program pochopitelně s takovou informací pracuje stejně, jako by se jednalo o jeden obchod, a alternativní grafy jsou pak vesměs „pomalejší“ a jednoznačně nejsou vykreslovány přesně. Stejný problém nastává, pokud potřebujete na svých datech vytvářet analýzy s použitím volume. Z tohoto důvodu osobně pro intradenní obchodování kombinuji data z Interactive Brokers s daty od IQFeed – v programech typu NinjaTrader nebo Sierra Chart není problém pracovat najednou s více zdroji dat. Viz například tutoriál Sierra Chart a obchodování u Interactive Brokers s daty od IQFeed.

    Nepřesnost „snapshot dat“ však může občas vadit i v případě používání klasických nižších časových timeframů – například dvouminutových. Jsou-li trhy rychlejší, nebo vytvoří-li se i v pomalejších grafech rychlejší volatilnější průraz některé silnější úrovně, může se stát, že nejsou zcela přesně zobrazeny základní parametry svíčky jako high/low/close. Jednoduše proto, že ticky definující například close úsečky byly zrovna „zabaleny“ do některého z 300ms balíčku. A co si budeme povídat – informace o close úsečky může být někdy důležitá, ať již skrz ni obchodník vyhodnocuje prolomení některé S/R úrovně nebo na jejím základě například vstupuje do pozice.

    Možná jste na problém narazili z jiného úhlu – vytvořili jste si analýzu na živých datech od IB, později jste si nechali data obnovit coby historická ze serverů IB a zjistili jste, že některé úsečky vypadají „jinak“. Je to právě z popsaného důvodu – realtime „snapshot data“ mohou některé úsečky zkreslovat, kdežto historická data jsou přesná (co se open/high/low/close informací týče, IB neposkytuje ticková data ani ve svých historických backfillech).

    Co s tím, pokud si nechcete platit jiného poskytovatele dat, ale současně si chcete být jisti, že minutové úsečky jsou vykreslovány správně?

    Jedno řešení může být použití tzv. True Dat. Jde o data, která jsou streamovaná jednou za 5 vteřin a která mají vždy zcela přesné hodnoty open/high/low/close. Sám toto řešení občas používám, když na svém notebooku pracuji jen s daty od IB. True Data nejsou vhodná pro samotné obchodování, neboť nejsou aktualizovaná realtime a 5vteřinová prodleva je samozřejmě v intradenním obchodování již znát. Můžete si je však otevřít například v malém referenčním okně vedle hlavního cenového grafu, ve kterém máte zobrazeny běžná data od IB. Referenční okno pak lze použít například v případě, že trh udělal rychlý pohyb po reportu a máte podezření, že klíčová úsečka není zobrazena v hlavním grafu správně.

    S použitím True Dat mám zkušenost jen v programu Sierra Chart, tj. bohužel neporadím, jak si je zobrazit v jiném programu. V Sierra Chart se postupuje podobně jako u výše uvedeného tutoriálu, kde jsem popisoval propojení dvou datových zdrojů.

    1) Je třeba si nainstalovat samostatnou kopii Sierra Chart, kterou propojíme s IB. V nastavení Data/Trade Settings je potřeba vybrat jiné číslo „Instance“, než které budete mít zobrazené v „hlavní“ Sieře, ze které budete obchodovat. Dále klikněte na tlačítko „More Interactive Brokers Settings“ a zaškrtněte volbu Record True Real-Time Data in Intraday Charts.

    ib-true-data1b.png

    V tento okamžik se vám všechny grafy zobrazené v této instalaci Sierry budou aktualizovat jednou za cca 5 vteřin, časové grafy však budou zcela shodné s těmi, které poskytuje IB při backfillu.

    2) Pokud si budete chtít True Data zobrazit v hlavní kopii Sierra Chart, kde obchodujete, je třeba obě kopie propojit. Přepněte se do hlavní kopie Sierra Chart a zvolte File > Find Symbol (propojení skrz tuto funkci je relativně nové – dříve se to dělalo jinak).
    Následně vyberte instanci Sierry, ve které máte zobrazeny True Data a příslušný trh:

    ib-true-data2.png

    Tímto způsobem můžete mít tedy v jedné instanci Sierra Chart zobrazeny dva grafy – jeden zcela realtime pracující se snapshot daty získávanými od Interactive Brokers, druhý referenční pracující s parametrem True Data.

    24.10.2012

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


    Další články na toto téma

    Sierra Chart a vylepšené funkce pro práci s volume a orderflow

    Sierra Chart v posledních týdnech představila zajímavé novinky, které určitě stojí za upgrade na aktuální verzi (v době psaní článku jde o verzi 902). V článku jsem připravil přehled nových nebo vylepšených funkcí, které osobně potěšily mě.
    Sledujete-li v Sierra Chart různé volume profily, můžete si nyní nechat automaticky vyznačovat místa s vyšším a nižším volume. To se může hodit zejména u různých kompozitních volume profilů. Ve verzi 902 je zatím funkce implementována nově a má některá omezení (například nefunguje u profilů, které jsou vykreslovány se svislou základnou vpravo), nicméně jak je u Sierry běžné, podobné věci budou doladěny patrně velmi brzy.

    Linky zvýrazňující místa s vyšším a nižším volume v profilu se nastavují skrz funkci Volume by Price, kde v Settings and Inputs je nyní volba Draw Peaks & Valleys (je třeba zapnout na Yes) a Peaks & Valleys Sensitivity (pro nastavení citlivosti vyhledávaných extrémů):

    V záložce Subgraphs přibyla možnost nastavovat „Peaks & Valleys“ graficky.
    Volume histogramy lze nyní zobrazovat i v DOMu. Podrobnosti o obchodování z DOMu v Sierra Chart naleznete v nedávném článku Sierra Chart a Depth Of Market (DOM). Se zobrazenými volume profily může pak DOM vypadat například takto:

    Volume profil se v DOMu zapne následovně. Přímo v okně DOMu zvolte Chart > Studies . Přidejte indikátor Volume by Price. V nastavení indikátoru je třeba upravit následující hodnoty:
    Ticks per Volume Bar nastavte na 1.
    Time Period Type for Fixed by Time nastavte na Days.
    Time Period Length for Fixed by Time nastavte na 1.
    Maximum Volume Bar Width Type nastavte na Window Width.
    Display Volume in Bars nastavte na Total Volume.
    Navíc lze nově v DOMu i více kontrolovat barevnost zobrazených prvků. Jednotlivé volby můžete prozkoumat v nabídce Global Settings > Graphics Settings.
    Sledujete-li v Sierra Chart orderflow, potom vás jistě potěší vylepšený panel Numbers Bars Calculated Values, skrz který lze sledovat různé souhry u Numbers barů. Nástroj „Numbers Bars Calculated Values“ se nyní automaticky vkládá do samostatného panelu pod cenový graf (coby indikátor) a lze nastavovat velikost zobrazené tabulky nezávisle na velikosti grafu. Změna velikosti panelu se provádí jednak tažením cenové osy (stejně jako u indikátorů), dále pak nastavením velikosti písma použitého pouze pro tuto tabulku. Změna velikosti písma se provádí přes settings indikátoru Numbers Bars Calculated Values. Současně do panelu přibylo několik praktických nových informací – například denní a týdenní range.

    Velmi praktickým nástrojem je Pullback Column v rámci Numbers bar. Zjednodušeně řečeno jde o samostatný Numbers bar, který zobrazuje orderflow od okamžiku, kdy trh v rámci dané úsečky otestoval nové high nebo low.
    Pullback Column se často používá ve spojení s reverzním typem grafu (viz článek Různé typy grafů – díl 7, reverzní svíčky), ale velmi dobře lze nástroj použít i s jinými typy timeframe. Zejména však těch, které občas vykreslují vyšší svíčky. Skrz Pullback Column můžeme číst orderflow reagující na high/low baru – dostáváme odpovědi na otázky typu, zdali převládají po otestování high/low posledního baru agresivní nakupující, nebo agresivní prodávající, případně s jakou dynamikou jedna strana „vítězí“ nad druhou. Jinými slovy jde o Numbers Bar, který se „vynuluje“ při vytvoření nového high/low v rámci baru. Osobně používám coby praktického pomocníka pro časování vstupů do obchodů.

    Pullback Column se zapíná v nastavení indikátoru pro vytváření Numbers Barů. Je třeba jen vyplnit údaje u položky Pullback Column 1 a indikátor se pak již objeví v grafu coby poslední Numbers Bar (Sierra podporuje zobrazovat až tři tyto sloupce najednou). Pullback Column pochopitelně funguje jen pokud se grafy hýbou, ve statických grafech nemá žádné uplatnění. Nicméně v programu Sierra Chart jej lze využívat i při replay grafů.
    Hovoříme-li o Numbers barech, pak je důležité upozornit, že i tento samostatný indikátor doznal za posledních několik verzí Sierry dost zlepšení. Bary se dnes již dají nastavovat velmi komplexně graficky a současně si lze v Numbers barech nechat vykreslovat v rámci jedné úsečky hned několik sloupců s různými informaci. Můžeme si tak nechat zobrazovat například rozdíl ask vs. bid volume a současně počet uskutečněných obchodů. Toto se zapne tradičně v nastavení Numbers Bars tak, že vybereme příslušnou informaci v položce Column2 a Column3.
    Pokud máte dotaz k mému nastavení některého z indikátorů nebo jak jej používám, ptejte se prosím v uzavřené diskuzi účastníků kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí Price Action s využitím intermarket a volume analýzy, ke kterému se tyto nástroje vztahují. Případné komentáře a dotazy tedy pokládejte prosím do tohoto uzavřeného vlákna.

    Praktické základní tipy pro práci se Sierra Chart

    Jelikož většina fims obchodníků dnes pracuje se Sierra Chart, je na čase opět publikovat tipy, které vám pomohou s efektivitou práce v tomto programu. Ten je pro intradenní obchodování výborný, ale přes své ohromné možnosti nastavení pro začínající tradery někdy až příliš komplikovaný. Pojďme si tedy společně práci opět trochu zjednodušit některými základními tipy.
    Nastavení barevnosti
    Obzvlášť v intradenním obchodování doporučuji nastavit příjemnou a zároveň kontrastní barevnost, ve které vynikne to, co je pro vás v grafu nejzásadnější – pro mě je to v cenovém grafu price action a v orderflow okně numbers bary. Pracuji s barevností vycházející z tohoto schématu:

    Barevnost všech oken najednou nastavíte přes Global Settings > Graphics Settings. Zde je potřeba zeditovat všechna potřebná políčka. Především Chart Text = text v grafu, Chart Background = pozadí. Barevnost svíček nastavíte přes pole CandleStick UP Outline/Fill atd. Pokud nevíte, co konkrétně políčko znamená, stačí změnit barvu, kliknout na „Apply“ a sledovat, která oblast se změnila.
    TIP: Pokud chcete mít v SC současně černobílé grafy například pro tisk, tedy kontrastní a bez barevného pozadí, můžete si je otevřít do separátního Chartbooku a nastavit jim vlastní barevnost. Barevnost jednoho samotného grafu se nastavuje přes Chart > Chraphics Settings. Zde nahoře odškrtnete „Use Global Graphics Settings Instead of These Settings“ (použít globální nastavení místo těchto nastavení) a nastavíte barevnost pro daný konkrétní graf. Do grafu si pochopitelně můžete zobrazovat exekuce obchodů (tj. šipečky, kde jste vstupovali/vystupovali), protože tyto informace jsou v celé Sierra Chart dostupné globálně.
    TIP2: Pokud chcete překopírovat graf z jednoho Chartbooku do druhého nebo v rámci jednoho chartbooku, použijte Chart > Duplicate Chart to Chartbook, resp. Duplicate Chart. Tímto způsobem můžete rychle vytvořit kopii aktuálního grafu a jen mu změnit následně barevnost například pro tisk.
    Automatické otevírání chartbooků
    Sierra Chart by se vám určitě měla otevírat tak, jak ji budete používat. Všechny chartbooky, které chcete otevírat po spuštění programu si nastavte do „Global Settings > General Settings a soubory vložte přes „Add“ do políčka Files to Open On Startup.
    Využívejte možnost předdefinovat si tlačítka pro používané nástroje
    Určitě doporučuji upravit si SC podle svých potřeb tak, že si do záhlaví nastavíte tlačítka nejčastěji používaných nástrojů:

    Tlačítka si nastavíte přes Global Settings > Customize ToolBar. Je zde možnost si přednastavit až 8 barů, ale osobně si vystačím s jedním. Tlačítka vytvoříte jednoduše tak, že vyberete nástroj v levém okně a tlačítkem Add -> jej přenesete do pravého okna. Speciálními nástroji jsou pak „Tool Confing 1–8“:

    Přes tyto konfigurační tlačítka si můžete vybírat rychlou konfiguraci zvoleného nástroje. Pokud budete například chtít stejně jako já pracovat s různě barevnými horizontálními linkami pro zakreslování S/R úrovní, přidejte si do toolbaru tlačítko „Horizontal Line Tool“ a několik konfiguračních tlačítek – například Tool Confing 1 až 3.
    Následně si přednastavte konfiguraci nástroje horizontální linka. Použijeme volbu Global Settings > Tool Configs a vybereme Horizontal Line. V boxu pro konfiguraci nástroje jsou vidět tlačítka TC1 až TC8 – což jsou zmíněné různé konfigurace. Pak stačí nastavit parametry linky a kliknout v záhlaví na Save As a zvolit například TC1:

    Pro použití horizontální linky s příslušnou barevností a tloušťkou vyberu tlačítko pro nástroj horizontální linky a konfiguraci zvolím kliknutím například na tlačítko TC1 nebo jiné. Rychle tak mohu zakreslovat linky v přednastavené konfiguraci:

    Zakreslování S/R úrovní z vyšších timeframů do nižších
    V rámci FIMS hodně pracujeme s vyššími timeframy, do kterých si zakreslujeme S/R úrovně. Dnes pro to používám výše zmíněné horizontální linky. Následně chci, aby se mi tyto linky automaticky překreslovaly do nižšího timeframu. To lze nastavit tak, že v chart settings nízkého timeframu (F5) vložím do pole „Copy Chart Drawings From Chart #" jméno chartbook, dvojtečku a číslo grafu, ze kterého chci linky kopírovat. Můj chartbook s vyšším timeframem se jmenuje „3_FIMS30m“ a takto pak vypadá ono propojení:

    Návod na propojení programu Sierra Chart s Interactive Brokers

    Jelikož dostáváme stále řadu dotazů jak zprovoznit propojení programu Sierra Charts s Interactive Brokers, připravili jsme pro všechny podrobný návod popsaný zejména z pohledu zobrazování intradenních grafů emini futures.
    Co je Sierra Chart
    Nejprve krátce o samotném programu Sierra Chart pro uživatele, kteří jej zatím neznají. Sierra Chart představuje software pro zobrazování grafů. Nejčastěji se program používá pro intradenní obchodování a využíván je především díky schopnosti propojení s platformou Interactive Brokers, odkud program získává levná data pro intradenní obchodování. Samotná platforma IB umí grafy taky zobrazovat, ale s možnostmi programu Sierra Chart jde o nesrovnatelné řešení. Výhodou Sierra Chart je možnost využívání množství indikátorů, studií a nástrojů pro technickou analýzu trhů při rozumné ceně programu. 
    Nastavení platformy Interactive Brokers
    Pro zobrazování intradenních grafů potřebuje Sierra Chart získávat data z platformy Interactive Brokers. Zde malá poznámka - živá data z IB mohou získávat pouze uživatelé, kteří mají u IB otevřený účet (podrobnosti viz naše wiki, heslo Interactive Brokers. Pokud účet u IB nemáte, nemá smysl napojovat Sierra Chart na volně dostupné demo na stránkách IB - demo poskytuje záměrně poničená data, která nemá smysl zobrazovat do grafů.

    Máte-li nainstalovanou platformu IB Trader Workstation, je třeba programům typu Sierra Chart, které se připojují přes tzv. API rozhraní, povolit do systému IB přístup. To se provede v platformě IB Trader Workstation v menu Configure > API, kde zaškrtněte položku Enable ActiveX and Socket Clients (viz obrázek). Tímto zpřístupníte prostředí IB Trader Workstation pro API aplikace, které si nainstalujete na svůj počítač. Nicméně nemusíte se bát, že by platformu ovládaly kdejaké aplikace - přístup každé aplikace je nutné ručně potvrdit při jejím spuštění.
    Současně se ujistěte, že port v nastavení Configure > API > Socket Port je nastaven na hodnotu 7496.  Tím je IB platforma pro Sierru připravena.
    Nastavení programu Sierra Chart
    Při prvním spuštění programu Sierra Chart je třeba zadat uživatelské jméno a heslo pro vstup do programu. Pozor - tyto údaje jste získali na stránce výrobce programu Sierra Chart při nákupu software, tj. nejde o přístupové údaje do IB platformy. Principielně do programu Sierra Chart nikam nemusíte přístupové údaje do svého IB účtu zadávat a jednoznačně doporučujeme tyto informace vkládat pouze do loginu do samotné IB platformy.
    Ujistěte se, že máte spuštěnou platformu IB Trader Workstation a v programu SierraChart zvolte dialogové okno File > Data/Trade Service Settings.

    V okně Data/Trade Service Settings je nutné nastavit pouze položky:
    Service na hodnotu Interactive Brokers
    a Data Server na hodnotu: ib:7496.
    Hodnoty Username a Password v části Data Feed Server slouží pouze pro případ, že připojujete Sierru k nějaké jiné placené službě pro poskytování dat vyžadující uživatelské jméno a heslo. Pro připojení k IB se nevyplňuje. Stejně tak není nutné vyplňovat políčka IB TWS username ani IB TWS Password.
    Z dalších voleb tohoto okna jsou velmi důležité tyto hodnoty:
    Reconnect To Data Feed On Falture - tuto volbu je třeba mít zatrženou. Volbou potvrzujeme, že chcete aby Sierra obnovila spojení s IB v případě, že dojde k výpadku dat.
    Download IB Backfill - volba určitě za jaký časový interval si Sierra vyžádá historická data z IB, nemá-li je k dispozici. IB poskytuje backfill až 30 dnů (IB poskytuje backfill pro data o intervalu nejméně 1 minuta).
    Time Scale Adjustment - časový posun grafu. Necháte-li políčko nevyplněné, bude graf na časové ose zobrazovat domácí časové pásmo (tj. začátek trhů v 15:30 atd.). Do políčka je možné vyplnit časový posun tak, aby byly grafy zobrazovány v lokálním US času burzy (pro chicagské trhy kde se obchodují emini je možné zadat časový posun -7:00)
    Sierra Chart - zobrazování prvních grafů
    Jakmile máte nastavené propojení Sierry s IB, nic již nebrání tomu nechat si v programu zobrazit grafy na základě dat poskytovaných z IB platformy. Ujistěte se, že máte spuštěn jak program SierraChart, tak IB Trader Workstation. Současně se ujistěte, že oba programy jsou propojeny. Pozná se to například tak, že v menu File programu SierraChart je volba Connect to Data Feed zobrazena šedivě (pokud volba šedivá není, je třeba na ni kliknout, čímž dojde k propojení Sierry s IB).
    Nyní již můžeme vytvořit první graf. Řekněme, že chceme zobrazit aktuální kontrakt trhu e-mini Russell 2000. Tento symbol má zkratku ER2, nicméně IB pracuje se speciálním formátováním, které je třeba respektovat i v prostředí dalších programů napojených přes API rozhraní. Konkrétně zářiový kontrakt trh mini Russell 2000 má následující označení:
    ER2-200609-GLOBEX
    Na první pohled komplikovaný řetězec má naštěstí poměrně logickou strukturu. ER2 je označení kontraktu, 200609 označení aktuálního kontraktního měsíce (září 2006), a GLOBEX je označení burzy, na které mini Russell 2000 obchoduje.

    Graf tohoto kontraktu zobrazíme tak, že v menu SierraCharts najedeme na volbu File > New/Open Intraday Chart (případně lze rychle aktivovat přes klávesovou zkratku CTRL I). Otevře se dialogové okno, ve kterém můžeme vybrat dříve uložený graf. Jelikož však graf otevíráme poprvé, vložíme označení trhu do políčka "Název souboru" a dáme Otevřít.
    Pokud jste nastavili vše v pořádku, měl by se vám zobrazit intradenní graf průběhu trhu e-mini Russell 2000, který je navíc "živě" napojen na data zobrazovaná v platformě Interactive Brokers.
×
×
  • Vytvořit...