Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Zacatecnicke nejasnosti :)


isp

Doporučené příspěvky

Momentum je vyraz mozna znamy z fyziky(asi vic znamy jako tocivy moment) - jde popsat v podstate jako mira(rychlost) odchylky od prumeru(predchoziho stavu). Takze kdyz si date na obrazovku nejaky ten MA, da se rict ze cim rychleji od MA se cena dostane, tim ma vetsi momentum. U volatility jde o to jak daleko se cena od prumeru dostane, ne o to jak rychle.

Takze pokud je trh ospaly, jedna vetsi svicka muze zpusobit narust momenta, prestoze volatilita zustane stejna.
Pokud je vas system mechanicky, mozna prijdete na to ze u vas kvantita a kvalita svicek hraje nejakou roli, optimalizovana na konkretni TF. Ja beru to co se deje na grafu diskrecne, takze hledam spis smysl v urcite posloupnosti a na vsech TF, tim na co se ptate se nezabyvam.

No divam se na to tak, ze velke long svicky po "klidovem obdobi" casto znamenaji velkou poptavku, ktera potrebuje vice korekci nez se vycerpa. V podstate se to da prirovnat k jizde v aute - kdyz radite, vyvolavate korekce abyste zajistil o neco vetsi vykon - zpusobite pokles momenta nasledovany jeho narustem. A stejne tak kazdy vykon ma sve hranice a cim vickrat preradite, tim se k tem hranicim priblizite. Howgh :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 469
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravim,
jen bych navázal na dřívější diskuse o tom jak je důležité pochopit, že si trhy dělají co chtějí, že jsou prostě nekoordinované a přijetím této pravdy bude daleko "snazší" začít vydělávat.. Strašně mě již delší dobu zajímá co vůbec způsobí pohyb svíčky. Vím, že cenou hýbou všichni aktivní účastníci trhu, tedy ti co v daný okamžik obchodují.. nicméně mi není jasné co způsobí, že cena nebo-li svíčka začne např. razit nahoru.. je to způsobeno nějakým konkrétním poměrem mezi těmi kteří se snaží koupit a těmi co chtějí prodat..? protože když dojde k uzavření obchodu, tak přece jeden koupil a ten druhý musel prodat.. to znamená kupujících i prodávajících je stejně, když jeden potřebuje toho druhého, tak co potom pohne cenou, když je kupujích i prodávajících v momentě uzavření obchodu stejne množství.

A nebo to funguje tak, že chce 100 obchodníků 1 kontrakt prodat a dalších 1000 obchodníků chce tentýž kontrakt koupit, tzn, že těch 100, kteří chtějí prodat, prodají stům obchodníkům z 1000 a těch zbylých 900 bude přebývat, tak cena žačne růst jen na základě takového poměru ? Pak bych chápal že takováto situace může nastat kdykoliv a tudiž je logické že je trh zcela náhodný, neboť kdokoliv může zrovna prodat a zrovna tak nakupovat... ještě by mě zajímalo pokud to takto funguje zda-li je tento poměr kupujících a prodávajících aplikován do nějakého vzorce na burze který vytváří aktuální cenu, myslím tím, že je dejme tomu 100 kupujících a 500 prodávajících, znamená to že těch 400 prodávajících, kteří přebývají stlačí cenu, ale o kolik?? o tick o bod?? tohle mi není jasné... byl bych velice vděčný za objasnění, předem děkuji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Danny22: 1.odstavec) ano kupujicich a prodavajicich je porad stejne, zato nabidka a poptavka je porad jina, reci ekonomiky je zpusobuji ti, u nichz jeste nedoslo k naplneni potreb.

2.odstavec) cena je stlacena az tam, kde zustane prvni nakupni a prvni prodejni kontrakt, ktery neni filled ("smaznuty"). Dejme tomu ze nakupni kontrakty v rozmezi 10050 - 10045 citaji 100 kontraktu a vy zadate prodejni prikaz na 101 kontraktu; pak je defacto smazete a dostanete BID cenu na 10044. Samozrejme je to jen priklad, v realu jde o zlomky sekund, behem kterych se muze na trh dostat rada novych prikazu.

Mozna by vam k odjasneni pomohla nejaka platforma pro futures kde si otevrete DOM. Tam si muzete nechat ukazat objemy prikazu na ruznych cenach.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Danny22:
Podla mna si to snazis zbytocne komplikovat. Neexistuju ziadne vzorce, ziadne presne vypocty kam sa az cena pohne a uz vobec cenu nevypocitava burza. Cena je tvorena ponukou a dopytom. Zober si ako fungovala burza este par rokov do zadu kde gro komodit sa obchodovalo v pitoch. V podstate je to jednoduche. Obchodnikovi na parkete niekto zavolal ze chce kupit 1000 kontraktov soje za najlepsiu cenu. Trochu zjednodusene: Obchodnik sa pozrel na cenu za aku sa ponukala soja, poznacil si cenu (povedzme pre jednoduchost ze to je 100USD/kontrakt). Vosiel do pitu a zakrical svoj order na soju za trochu nizsiu cenu ako sa ponuka: 95USD/kontrakt.

V pite sa nachadza niekolko dalsich skupin obchodnikov:
1) Ti obchodnici ktorym niekto zavolal nech "OKAMZITE PREDAVAJU ZA AKUKOLVEK CENU". Od tychto kupi 200 kontraktov soje za cenu 95 USD a oni su radi ze mozu zavolat klientom ze sa zbavili ich soje za cenu 95 USD. Bolo to pod cenu ale ich hlavny ciel je zbavit sa jej - od svojich klientov dostali prikaz MARKET a kedze okrem nasho obchodnika v pite nebol nikto kto by kupil tak isli s cenou nizsie aby uspokojili svojho klienta.

2) Ti obchodnici ktorym dali klienti prikaz predat soju za cenu 105 USD. T.j. dali prikaz SELL STOP 105 USD. Nas obchodnik vycerpal uz zdroj vsetkych lacnych obchodnikov zo sojov a stale potrebuje kupit este 800 kontraktov aby uspokojil poziadavky klienta a preto zacne zvysovat ponuku. Zacne vykrikovat ceny 96,97,98,99 atd. Ako vykrikuje ceny tak sa tam pripoja dalsi obchodnici ktori vidia ze chce nakupit vela soje a pojde s cenou vyssie. T.j. nakupia rychlo sami za cenu 96-100 a ocakavaju ze mu predaju pri cene 105-110. To samo o sebe tlaci cenu hore, lebo vsetci vidia ze nas obchodnik bude kupovat aj za vyssiu cenu a preto nechce uz nikto za nizsiu cenu predavat. T.j. nas obchodnik nakupi dalsich povedzme 300 kontraktov za ceny od 96 - 100.

3) Nasledne je nuteny vykricavat stale vyssiu a vyssiu cenu pretoze je stale menej ponuk lacnej soje. Nakoniec sa dostane na cenu 105 USD kde nakupi poslednych 500 kontraktov. Obchodnici ktori vidia ze kupuje stale drahsie sa cim dalej tym viac neochotnejsie predavaju lacno a radsej cakaju na to ze od nich kupi soju drahsie. Preto cena stupa. Neexistuje nikto kto by predaval za lacnejsiu cenu, vsetci chcu predat drahsie ako nakupili.

Nakoniec to dopadne tak ze niektori z nich na tom zarobia, lebo spekulovali na to ze nas obchodnik bude nakupovat vela a bude slaba ponuka a v buducnosti mu predaju drahsie ako nakupili. Niektori prerobia lebo sami nakupia az na hranici 104-105 USD a cakaju ze cena bude dalej rast. Nas obchodnik ale uz uspokojil potrebu klienta a prestava nakupovat. Ti co nakupili s nim a spekulovali na rast zistuju ze slabne dopyt a za chvilu uz nie je nikto kto by nakupil takto draho. A cele sa to zacne opakovat iba smerom nadol.

Vsetkych tychto obchodnikov coraz viac nahradzaju servre ale princip ostal rovnaky.

Suma sumarum: Cena sa hybe na stranu kde V DANOM CASE existuje prevaha jednej strany nad druhou. Preto sme na trhu taki doleziti mi mali obchodnici. My sme ti co zabezpecuju likviditu a vytvaraju nerovnovahu.

Ak ta to naozaj zaujima tak odporucam bibliu traderov: Reminiscences of a stock operator od Lefevreho. Podla mna je to najlepsia kniha na pochopenie principu fungovania akehokolvek trhu. Je tam aj velmi pekne popisane ako sa snazia velki investori manipulova trh a naopak co musia spravit aby sa zbavili velkych pozicii bez toho aby zmanipulovali trh.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

BTW. takto funguje akykolvek volny trh na svete. Zober si napr. reality. Ked vlastnis napr. dom s hodnotou 100 000 EUR a potrebujes surne 50 000 EUR (napr. na splatenie pozicky od ukrajinskej mafie :D ) tak sa budes snazit predat dom aj za cenu 80 000 EUR aby bola tvoja ponuka vyhodna a oslovila vela zaujemcov. Ked si ale v situacii ze mas 2 domy, pre jeden nemas ziadne vyuzitie ale peniaze nepotrebujes a postavil si ho aby si na nom zarobil, tak ho budes ponukat naopak za 120 000 EUR a kludne si par mesiacov na naopak "zufaleho" kupcu pockas.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000

to co si popisal je sice zaujimave , ale realita je trosku ina. to ze chce danny2 pochopit procesy parovania je velmi uzitocna vec. pretoze v principe pri studiu pride na to ze si sa v 2 veciach mylil.

1.vec

bavite sa tu o kontraktoch, to znamena ze ide o derivaty na nejaky podklad, predpokladam ze vacsina obchoduje indexove futures, a tu vznika prva vec. ktora je mozno trosku mimo chapania volneho trhu. na derivatoch totiz neplati podmienka ze cena sa hybe tym smerom ktorym je nakupny alebo predajny tlak. viem ze to znie nelogicky ale nakoniec to zase take nelogicke nieje. ide o to ze derivat ako taky je odvodeny od podkladu. podklad je index, a index je balik akcii. podla toho ako sa odvijaju akcie, tak podla toho sa sprava futures. budes prekvapeny ale pocita sa to a existuje na to vzorec. takze v podstate plati ze ak akcie stupaju, a prislo by hoci 10000 kontraktov na derivate do shortu ktore by boli exekuovane hoci jedinim market prikazom, tak to s derivatovim trhom urobi len tolko, ze vznikne sviecka z dlhym knotom, ktora sa ale okamzite vratina cenu odvodenu z podkladu. dieru zalepia likvidity provideri

2.vec

my maly hraci mame na derivatovom trhu asi taky velky vplyv ako mravec co sa pusti do velkeho cerveneho melona, mi ziadnu cenu netvorime, mi len obhrizame market prikazmi to co nam vystavia tvorcovia trhu v tisicoch kontraktov. snazime sa hadat kam, zakial oni len nasleduju aktualnu cenu. snazime sa zarobit, ale snazime sa o to uplne inak ako 70% ucastnikov na trhu.

takze aby som to cele zhrnul. volny trh kde rozhoduje dopyt a ponuka existuje len a len na podkladoch. derivaty ktore su na tieto podklady naviazane sa spravaju na oko presne tak isto , ale az pri dlhodobom sledovani objednavok zistite, ze ten proces tvorby ceny je uplne iny. rozhoduju tie objednavky ktore su v DOMe neexekuovane, stiahnute , vymazane a cena je umelo tvorena z podkladu, a nie tie ktore boli vyplnene.

ono tie nostalgicke predstavy o pitoch su fajn, mam to rad, ale realita dnesnych trhov je znacne pokrivena a pohla sa o milion rokov dopredu. zaklad je pochopenie co sa od coho odvija. a opat nebrat dogmaticky stare veci o dopyte a ponuke.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skratene povedane, likvidne futures trhy, ako napriklad S&P500 E-mini su cinnostov arbitrazerov a relative value market makerov vysoko efektivne. Ale to podla mna implikovane znamena, ze, informacie o cinnosti ponuky a dopytu (bids/offers, t&s, urovne ...) na futures trhu su vysoko reprezentativne o tom co sa deje na cash markete a daju sa efektivne vyuzit na obchodovanie. Tj napriklad nie je edge sledovat NYSE Tick lebo informacie su uz davno zapocitane v cene a aktivite na futures. A to je podla mna vyhoda pre (value) traderov. Nevyhoda pre arbitrazne strategie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdq

ano su vysoko reprezentativne, vdaka HFT a marketmakerom a podobne. to co som chcel povedat ale je , ze ten pohlad o ponuke a dopyte je fajn , ale je s principu aplikovanie na futures spatny. prave koli tomu ze na futures moze byt vyplneny obrovsky objem za limit a trh to neovplyvni. moze to byt rolovanie, hedgovanie, cokolvek.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike:

Necitim sa expert na teoriu fungovania samotneho trhu, ale neverim velmi tomu co pises z niekolkych dovodov. To co som popisal ako to funguje v pite bol jeden priklad hybania sa ceny a presne takto isto to funguje aj dnes s tym rozdielom ze ceny su sparovavane servermi nie zivymi obchodnikmi. Nezmenil sa princip, zmenila sa technologia.

Co pises v bode 1 je pravda zcasti ale vobec to neplati pre vsetko. Snazis sa to generalizovat na e-mini kontrakty derivatov akcioveho indexu ktore vacsina ludi (aj ja) obchoduje. Ano suhlasim ze koreluju s cenami akcii, tak ako dnes vdaka popularite arbitrazneho a spreadoveho obchodovania koreluje x trhov. Staci si otvorit vsetky e-mini indexi vedla seba. To ale neznamena ze ceny akcii vytvaraju cenu e-mini. Moze a nemusi to byt tak. Samotna podstata niekolkych obchodnych systemov je zalozena na tom ze urcita akcia, trh, komodita atd. kratkodobo nekoreluje so zvyskom trhu. Napr. vsetky obilniny idu hore a soja stagnuje, tak sa da spekulovat ze soja pojde tiez hore a pod.

Ceny su tvorene vsetkymi co obchoduju. Velkymi bankami a institucionalnymi tradermi ale aj nami malymi tradermi. To co pises ze mali hraci nemaju vplyv na trh ako taky je trosku mimo. Jasne ze kazdy jeden trader samostatne bude mat absolutne minimalny vplyv na vyvoj trhu ale milion malych traderov trh ovplyvni urcite.

Pises ze existuju vzorce ako ovplyvnia ceny akcii vyvoj trhu nejakeho derivatu. Tomuto neverim absolutne vobec lebo:

1) ceny vytvaraju ludia ktori trh obchoduju nie vzorce. Moze byt ze x ludi sa tymto vzorcom bude riadit ale dalsich y ludi ho ani nebude poznat
2) ludia na trhoch obchoduju svoje predstavy a myslienky. T.j. obchoduju to co si myslia ze sa stane.
3) kazdi vnimame realitu podla svojich myslienok a predstav. T.j. ak by sme obidvaja obchodovali rovnaky trh v rovnakom case a dokonca v rovnakom timeframe mozeme obidvaja vnimat vzniknutu situaciu (pattern) uplne odlisne. Zober si napr. jeden zo zakladov vstupy na S/R urovniach. Ty by si mohol spekulovat na odrazenie a ja na prerazenie.
4) okrem tych ludi co vstupuju na zaklade nejakeho systemu existuju miliony ludi ktori vstupia absolutne nahodne, alebo nelogicky, alebo na zaklade niecoho co im niekto odporucal. Nemozes si predsa naozaj mysliet ze v takomto prostredi funguje nejaky vzorec na odvodenie ceny od niecoho. Zadaj si do wiki Long-Term Capital Management - tak skoncili 2 drzitelia nobelovej ceny ktori si mysleli ze maju vzorec na vypocet ceny.

Je to podobne ako s fundamentalnymi spravami. Tieto spravy sami o sebe neovplyvnia trh absolutne vobec nijako. Trh vzdy ovplyvnia az obchodnici ktori na zaklade tychto sprav obchoduju. Velakrat sa stane ze trh zareaguje presne opacne ako sa po zobrazeni spravy stane. Deje so tak znova iba preto ze OBCHODNICI NEVERIA ze sprava bude mat na cenu na trhu pozadovany vplyv. Aj to je velakrat sucastou obchodnych systemov. Napr. vyjde sprava o velkom suchu a malej urode, kazdy ocakava ze cena vystreli ale cena namiesto toho mierne stupne a zacne stagnovat. To je velakrat signal ze trh je vycerpany pretoze napriek takejto jasnej sprave nezareagoval ako mal a vela obchodnikov zacne spekulovat na pokles ceny, pretoze ak trh nemoze ist jednymi smerom pojde druhym. Ako vidis je to vzdy o tom ako trh vnimaju obchodnici a ako na zaklade svojich predstav o trhu konaju.

T.j. este raz. Moze ist o hocijaky produkt alebo trh. Cena sa VZDY vytvori na zaklade spravania sa obchodnikov ktori tento produkt/trh budu obchodovat. Bez ohladu na to ci ide o derivat akcioveho indexu, alebo o fyzicku komoditu. To ze existuje suvis medzi akciami a ich komoditnym derivatom je zrejme ale znovu je to iba preto ze tomu VERIA obchodnici (velki institucionalni traderi)ktori vzdy ked sa akcie a akciovy derivat dostanu mimo korelaciu zareaguju, lebo to vnimaju ako perfektny vstupny signal. Tym sa znizuju rozdiely v korelacii medzi trhmi.

Toto je moj pohlad na tvorbu cien...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000

problem je v tom ze si tu v predoslom clanku napisal nieco , o com predpokladas ze to je spravne. ja som len napisal ze sa urcite mylis, pretoze ja si nemyslim ze to funguje tak ako som napisal, ja som si tym uplne isty. a ties nato nemusim byt expert s Goldman sachs, aby som si precital nejaku serioznu literaturu o tvorbe ceny. kde je vacsina tychto vzorcov na tvorby ceny popisana. nemam velmi chut zapajat do debaty a vyvracat alebo potvrdzvat to o com pises, iba som videl ze sa v zaciatocnickom vlakne niekto spytal, a ty si mu zle odpovedal tak som to opravil.

to comu veris a comu nie, toje kazdeho osobna vec, urcite ta nebudem o nicom presviedcat :).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

PetoU

nene nechcem aby si ma spatne pochopil, ja som netvrdil ze to nema vyznam, samotne akcie su predsa podklad, a ten sa obchoduje racionalne ci iracionalne, TA, FA, matematicke modely, hviezdy, cokolvek. futures ich kopiruju, takze po hyby su rovnako obchodovatelne akymkolvek sposobom. ja som len popisal ze vnimat futures ako nieco co sa riadi tym aky je nakupny tlak na futures trhu, bez ohladu na to co sa deje na akciovom je zakladny omyl, ktoreho sa moze clovek dopustit v pripade ze nema vedomosti o tom ako taky derivat vznika a co to vlastne je.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[ital] ja som len popisal ze vnimat futures ako nieco co sa riadi tym aky je nakupny tlak na futures trhu, bez ohladu na to co sa deje na akciovom je zakladny omyl, ktoreho sa moze clovek dopustit v pripade ze nema vedomosti o tom ako taky derivat vznika a co to vlastne je.[/ital]

presne s tymto absolutne nesuhlasim. Ceny na futures sa nehybu v zavislosti od akcioveho trhu sami od seba automaticky. To ze sa menia ceny v akciach (podkladovych) rovnako ako vo futures indexe je sposobene tym ze ich institucie casto obchoduju arbitrazne. Ale zase su to iba obchody tychto traderov (institucii) ktore menia cenu na futures. Moze sa jednat o automaticke systemy, alebo o rydzo diskrecne obchodovanie ale vzdy bude nakoniec cenu ovplyvnovat dopyt a ponuka a ziadny vzorec.

Ak by existoval vzorec na vypocet ceny na futures trhu na zaklade informacii z akcioveho trhu tak by som sa vybodol na cely trading a nastudoval vzorec na vypocet ceny a za chvilu by som bol miliardar.

Pises ze si si nastudoval nejake knihy o tom co pises. Hod pls odkaz ked mozes, rad si tie knihy tiez objednam... ...a ktovie mozno zmenim nazor ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...