Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Zacatecnicke nejasnosti :)


isp

Doporučené příspěvky

Airmike:
Jedna věc mě překvapuje. A to je porovnání síly obou trhů. SPX má daily volume cca 36M, kdežto ES někajých 2,5M (multiplikátor je 50). A to je jen e-mini trh. Spíše bych tedy čekal, že arbitráž budou fondy dělat přesně obráceně - od silnějšího trhu ke slabšímu. Máte k tomuto něco?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 469
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

takze na zaver k tomu dodam

velky hraci , ktory sa staraju o to aby na trhu bola likvidita nemaju ziadne predstavy . (je dost najivne si mysliet ze niekto poskytne na cenu 1000 kontraktov len preto ze ma nejaku predstavu, rovnako tak je mylna predstava ze vzorec na vypocet aktualnej fair value je je ekvivalentom nejakeho indikatoru ktory sa vypocita z historickej ceny. tu treba rozlisit dve veci. vypocet aktualnej ceny a vypocet predpokladanej ceny z historickych cien. to su proste dve absolutne odlisne veci). myslim ze som sem dal prilis vela argumentov na to aby sa rozumny clovek nad tym aspon zamyslel. tvorenie ceny je exaktna zalezitost, nie ziadna mystika, predpoklad, hadanie. keby sa aktualna cena nedala vyratat a nedali sa vyratat odchylky v na baze previazanosti podkladov a derivatou zmyzli by s trhu marketmakeri, a 1-2 tickove rozdiely medzi BID a ASK by boli utopiou. celkovo by sa trhy zmenili na menej likvidne a ovela viac volatilne a zasumene. Btw: na margo poslednej vety skuste si porovnat najlikvidnejsie trhy na svete, GE, I z menej likvidnymi FESX ,ES a NQ, este menej likvidne TDX MDAX a takto mozem zajst az po sektorove indexy . proste uvidite ubytok likvidity a volume. ubytok marketmakerov, ktori nemaju zaujem poskytovat cenu na produkty o ktore je maly zaujem.

Danny22
co sa tyka komodit , dlhopisov a dalsich veci. tak tam je postup velmi podobny akurat sa menia premenne vo vzorci. ako napriklad naklady na uskladnenie a podobne.

to ako ti pomohla ta ci ona kniha musis posudit sam, a mslim ze to chce cas aby to clovek dokazal posudit. jednym s dovodou preco som ziadnu literaturu nedal je. ze sa proste nechcem pustat do diskusii co je skutocne relevantna literatura pre studium burzy a principov na ktorej funguje. pre niekoho moze jedna kniha byt alfa omega pre ineho len predajny artikel prezentujuci americky sen. diskusia na tuto temu je teda uplne zbitocna.

roman06

ked clovek berie biznis skutocne vazne, tak je povinnostou vediet zaklady. to o com pisem su zaklady. je vela veci ktore som ako argument nenapisal , ale naco aj, ked je cast ludi ktory prave zakladom nerozumeju, ako by mohli porozumiet nejakej nadstavbe. a navyse necitim sa byt ziadnym quant expertom na vysvetlovanie principov na trhu, som len trader. a na otazku ako to ze toho tolo viem :) odpoviem len ze na burze je este strasne vela veci ktore neviem. je to nikdy nekonciaci proces vzdelavania, a je to moje hobby takze s tym nemam ziadny problem. co mozem povedat poviem a co nemozem necham si pre seba.

ked trading prestane byt len snahou zarobit , este len potom to zacina byt ta prava zabava :)

PS ( prosim vas nikde som nenapisal ze derivatovy trh neovplyvnuje nakupny a predajny tlak, napisal som ze ho neovpluylnuje LEN nakupny a predajny tlak na tom aktualnom FUTURES derivate, to je obrovsky rozdiel ,volne prelozene napisal ze nie vzdy sedia nakupne a predajne objemy na futures trhoch. pokial sa mame seriozne bavit a viest konstruktivnu diskusiu tak musite respektovat diskusiu ako taku, reagovat na prispevky ktore v diskusii su a nie na to co si MYSLIM o com prispevky v diskusii hovoria, treba citat velmi pozorne)












Link to comment
Sdílet pomocí služby

Znamená to tedy, že pokud se objeví například na intradenním grafu pattern ZLR (woodies cci systém), do longu a cena vzorste o 200 usd, tak to není dáno tím, že by ho většina lidí obchodovala? Nebo když to zobecním a vezmu nějaký pattern s vysokou úspěšností, tak úspěšnost není dána tím že ho hodně obchodníků obchoduje?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Silny hint k pochopeniu vplyvu market makerov pri pohyboch ceny je otvorit si DOM nejakeho nelikvidneho back-monthu napriklad ESZ0.

Patterny ponuky a dopytu budu fungovat na ES preto, lebo efektivita na trhu zabezpecuje ze aktivita na ES je reprezentativna aktivite na podkladoch. Plus zatial sme sa bavili iba o mm ktory ceny kotuju a zaujima ich iba aktualny moment, 2 miliony kontraktov ktore ceny beru, to su aj ti obchodnici ktori vyjadruju svoje predstavy o value S&P500. Islo o to ze oni nemozu cenu vychilit mimo cashu, ale kedze sa casto jedna o informovanych institucionalnych traderov, ich predstava o value vychadza zo situacie na cash trhu.

Lebo napriek tomu ze index je zlozeny z 500 akcii, je to produkt ktory ma nejaku hodnotu a implikovane nanho budu platit zakonitosti aukcie - bude hladat urovne ktore pritahuju najviac zaujmu. Tak ako platia napr na mobilny telefon ktory je zlozeny z 9890663 suciastok ktore maju kazda tiez svoj trh.

Ja mam takuto teoriu. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Danny22

urcite to nebude s toho dovodu ze ludia vidia v grafe CCI, skus si to rozobrat na drobne, na trhu mas 100% ucastnikov. s tychto ucastnikov mozno 60% nepozera na graf, ostava ti dalsich 40 s ktorych 39% ktory vidia graf ale nereaguju na CCI ale na nieco ine, a tak ti ostane 1% ktore vidi CCI a reaguju nan. reaguju ale az potom co 99% uz na situaciu zareagovali. je to ciste teoreticka schema, ziadne exaktne cisla ale ked si vezmes ze vacsina objemu ktory sa tvori vyplynie z inych indikacii ako je napriklad delta medzi indexom a indexovym futures, alebo zobchodovany objem na indexovom future, ktory je odvodeny z objemu na indexe.tento vytvori moovment a az tento moovment sa zobrazi na momentum indikatore. tak si medzi poslednymi ktori zareagovali. a musis len reagovat. nemusis byt s toho smutny, pretoze aj trhy sa riadia urcitou dynamikou a maju svoje dynamicke pravidla a pravidla zotrvacnosti a akcie a reakcie, ako vo fzyzike na zakladke :). pre teba to moze byt dobry obchod, ale pre mnohe ine skupiny je ta reakcia proste oneskorena a nebudu riskovat velky objem koli nejakej statistickej vyhode ktora tebe vide z backtestu ako vhodna na obchod. oni to proste takto nepocitaju.

priklad je cisto teoreticky keby ma chcel niekto chytat za slovo a riesit percenta :), ide o princip. takto rozanalyzovat sa da kazdy pristup. vela drobnych ludi ktori pouzivaju tieto "standardne" pomocky malych obchodnikov, je na trhu v nevyhode.tieto pomocky su zname a preberaju sa na kazdom verejnom fore, predavaju sa , ucia sa, ale vysledok je to ze nakoniec aj tak 90% straca. polozit si otazku preco sa tak deje, a preco tieto pomocky pouzivaju len drobni hraci?no asi preto ze ti velky su na druhej strane a pouzivaju daleko sofistikovanejsie pristupy. maly hrac musi vyvinut daleko vacsie usilie na to aby bol uspesny, pretoze veri v svoj system a je presvedceny o tom ze postupuje spravne. velky hraci su neni presvedceny oni vedia ze postupuju spravne :) a preto jedinou zbranou ktoru mala rybka ma je monejmanazment. nic ine v rukave nema.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdq, asi tak nejako ako hororis, treba vnimat strednu hodnotu a ked je lacno kupovat a ked je draho predavat :)
Inak ta stredna hodnota nemusi byt tvorena pri indexoch (alebo pri mobile) iba aukciou, ale existuje nieco ako Laplaceho centralna limitna teorema, ktora to cele vysvetluje. Ide o to, ze ked mas x nahodnych nezavislych premennych ktorych rozdelenie hustoty pravdepodobnosti je nejake (napr. nezname) ich sucet bude mat normalne (gausovske) rozdelenie hustoty pravdepodobnosti. Cize ak by boli vsetky komponenty v indexe na sebe nezavisle a nezavisle by reagovali na fundament, cena indexu by mala normalne rozdelenie. Problem je, ze to plati iba na kratkych casovych usekoch. Vtedy trh rotuje okolo svojej strednej hodnoty. Ak sa stane, ze zacnu byt komponenty linearne zavisle, prestane to platit. Ale aby toho nebolo malo, ukazuje sa, ze sa to cele nejako ovplyvnuje, a tie rozdelenia nie su gausovske, ale mocninne no a systemom s mocninnymi rozdeleniami je vlastna urcita bezskalovost, takze taketo javy vidis v roznych casovych mierkach, ktorych pocet je ale konecny. Atd, atd. vela by sa dalo o tom pisat.
Takze toto je zasa moja teotria :)
V podstate je to presne to iste co myslis ty, len ja som sa snazil si to nejako matematicky podchytit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike: díky za feedback. A co velcí hráči, je pro ně taky důležitý money management, myslím tím používají vůbec stop-lossy (když vědí) nebo se jich tato stránka věci vůbec netýká a obchodují zcela jinak? Ja bych jen rád pochopil ten rozdíl mezi obchodníky jako jsou drobní tradeři např. Williams, Zanger alei i ostatní tradeři kteří vydělali milliony i třeba se systémem wood. cci nebo čemkoliv jiném.. i když je mi zcela jasné že největší podíl má na těchto výsledcích zkušenost (cit pro systém) a hlavně moneymanagement (PS)..

asi to bude znít hloupě ale nejsem si zcela jist kdo to jsou ti velcí hráči.. co jsem se dočetl z knih larryho williamse, a kapitolách o cot reportu tak tam bylo myšleno velkými hráči commercials...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ještě jsem narazil na jeden článek zde na finančníku "Jak vyhrát válku jménem trading" zde přikládám úryvek

......existuje způsob, jak se dostat do obchodu dříve, než „Woodiesti“ a tak mít výhodu na své straně? Existuje způsob, jak být v obchodu dřív proto, aby oni pak pohnuli cenou v můj prospěch....? Mám rád podobné otázky a rád studuji grafy, abych později uviděl potřebné odpovědi... Zajímají mě moji nepřátelé......

ted mi tedy není jasné jak můžou woodisti pohnout cenou na základě jejich patternu, zřejmě zde bylo myšleno ZLR, když jste zmínil, že se cena nehne jen pro to, že se na grafu objevil pattern který obchoduje obrazně míněno 1 % traderů.. :S :S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vela obchodnikov sleduje volume a podla toho sa snazi urcit buduci vyvoj (smer) trhu. Uz davnejsie som si vsimol pri porovnavani dvoch uzko korelujucich trhov ich rozdielne hodnoty volume a po precitani vasich predoslych prispevkov som sa postupne utvrdil v tom, ze v podstate nema vyznam sledovat volume z tohto hladiska.

Aky mate na to nazor vy?

Vopred diky za odpovede

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mozno na zopar nezodpovedanych otazok odpovie toto video a niekomu pomoze ...myslim tym len cast niekde od 4 do 30 minuty. Davnejsie som uvod prekladal znamemu tak to sem nakopirujem. Samozrejme na vsetky pripadne prispevky "pre" a "proti" je zbytocne reagovat, ked niekomu pomoze o to lepsie ,ak nie tak nech na to proste zabudne.

www.screencast.com/users/MarketDelta/folders/Webinars/media/dde234e2-139f-4ef0-a455-f1997362befa


Vsetko doležite zacina na 4min 39 sek. Videa.
Trejding je nulova sum hra
To co sposobuje pohyb ceny je spravanie sa nakupcov a predajcov
Su agresivny alebo pasivny???—dolezite
Pasivne cize cakajuce limit prikazy mozu zastavit pohyb ceny .
Agresivne prikazy cize market prikazy na sekvencii vyssej alebo nizsej ceny mozu sposobit pohyb ceny.


Hlbka trhu
V akomkolvek trhu je obycajne rozdiel medzi bid a ask cenou.
Limit prikazy sell mozu byt umiestnene nad aktualnou ask cenou a figuruju ako buduca supply.
Limit prikazy buy su umiestnene pod aktualnou bid cenou a su ako buduci demand v trhu.


Nakupcovia ktory chcu kupit okamzite cize kupuju za market prikaz kupuju za aktualnu ask cenu a tak vlastne ako keby si postupne „odkusovali“ zo sediacich limit sell prikazov cize vlastne pomalicky likviduju supply az sa tato na danej cenovej urovni minie a cena vyskoci vyssie. To je dokaz toho ze demand „zožral“ supply a nakupcovia su agresivnejsi cize aktivne skupuju ask trhu a nedavaju si limitne prikazy na nakup pod aktualny bid na trhu a necakaju kym cena k nim pride.
Presne naopak je to s predajcami ktory chcu ihned predat ( 12 min 25 sec)


Dokaz agresivneho supply alebo demand v trhu
Dokaz supply = ked predajcovia agresivne market prikazmi takzvane „hitting“ bid od pasivne cakajucich nakupcov – vtedy vidis viac bid volume.
Dokaz demand = ked nakupcovia agresivne market prikazmi takzvane „lifting“ ask od pasivne cakajucich predajcov –vtedy vidis viac ask volume.


16min 26 sekunda
Priklad ked demand zozral supply cize nakupcovia agresivne lifting ( dvíhali) ponukanu cenu na predaj( to je vlastne ask) Pozor tu tabulku co vidis to nie je DOM ale to uz je ask a bid volume na cenach z obchodov ktore uz boli realizovane. Cize vidis ze na 998 bolo ask volume 2500 a bid volume len 110 cena vyskocila vyssie ,na 999 ask volume 1600 a bid 900 a tak dalej .

20 min 38 sek. To iste len naopak ked Supply zozrala demand. Cize predajcovia agresívne hitting( udierali) aktualny bid v trhu.


21 min 38 sek.

Delta = čistý rozdiel medzi bid a ask volume na cenovych urovniach.
Cize vidis ze v tabulke na pravo bolo na cene 998 delta 2500 cize bolo tam viac agresivnych nakupcov.

26 min 23 sekunda –nepodstatne
No a od 30 min 18 sekundy uz su priklady z trhu.

[bold] [/bold] [bold] [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ad MD seminar: Pouzivam MD, je to vyborny soft a paci sa mi snaha firmy vzdelavat traderov aj napr. prezentovanim podobnych webinarov. Musim ale aj upozornit, ze MD poskytuje tolko informacii ze zacinajuci trader sa moze v takom footprint charte lahko stratit, toto su informacie ktore treba brat diskrecne a v kontexte. Daju sa tam pozorovanim najst patterny, ale opat, nemali by sme sa snazit to ponat mechanicky. Osobne som footprint chart nahradil cisto DOMom ktory je pre mna na identifikaciu vstupu a exekuciu omnoho lepsi nastroj. Z jednou vecou z webinaru mam ale fundamentalnu nezhodu, vy nechcete vydiet velke cisla na bid traded/ask traded a ist v ich smere. Ak cena potrebuje relativne vela lotov na to aby tickla znamena to len jedno - ze responzivna aktivita vyuziva vyhodne ceny a momentum slabne no a to je presne dovod preco neist do obchodu - riziko ze sa ide vytvorit balance alebo pullback. Dnes som chcel ale ukazat jednu hi-freq akciu na FESX relevantnu k tomu o com sme sa tu rozpravali. Uroven (2753, cas 10:16:30s) v milisekundach bombardovana buy ordrami nepusti - MM v milisekundach reloaduje, uptick nezachyteny grafom lebo je hned stiahnuty market ordrom ktory asi vyuzil dobru cenu. Enjoy. PS: moj long bol neskor, 2750. :)

13908

13909

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Dobry den,
muze mi prosim nejaky zkusenejsi trader odpovedet na mou otazku ohledne futures kontraktu ?
Nemam zadne prakticke zkusenosti s obchodovanim, znam jen teorii z knih a webu.
Sleduji a ucim se komodity na demu od XTB Traders. Zde je mozne pro CFD na komodity drzet Long a Short pozice jedne komodity zároveň. Nekdy mi tato technika vyhovuje vice nez pouziti SL.
Je toto mozne i u klasickych futures kontraktu ?
Teoreticky vim, ze se daji vytvorit nejake spreadove pozice s odlisnym mesicem dodani nebo otevrit opacny obchod s pribuznou komoditou. Ale v otazce mi jde o totoznou komoditu se stejnym mesicem dodani. Diky. David

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...