Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie coby základ úspěšného obchodování


petr

Doporučené příspěvky

Prikladam odkaz na porad ktery zminoval AxemanX. Jeste jsem to nevidel, ale je to velice zajimave tema.

www.ceskatelevize.cz/vysilani/10096383411-zivot-na-dluh/25648.html

Režisér Tomáš Škrdlant se zamýšlí nad novodobým fenoménem. Co znamená půjčit si? Jak půjčka působí na psychiku? Kdy se začne utahovat smyčka a naskočíme do koloběhu dalších půjček? Jakou roli v tom má stát? Téma rozebírají nejen ekonomové a novináři, ale také lidé, kteří si půjčili a různě svoji situaci zvládají. Film nás přivádí i k zamyšlení nad tím, jak peníze vznikají a co vlastně jsou zač.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
dnes jsem jen pro zajímavost vhodil do googlu termín "virtuální peníze". Hned první odkaz na Britských listech byl velmi poučný a zajímavý.

www.blisty.cz/2005/12/20/art26211.html

Zajímavé si přečíst co peníze jsou, jak vznikají, kde vznikají a kdo k tomu nejvíce přispívá... evokuje to zamyšlení nad fenoménem Matrixu.

Ax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 years later...

Zdravím diskutující,

obchoduji již několik let a narazil jsem na tyto stránky. Zabývám se hodně psychologii tradingu a mám mraky poznámek. Vytvořil jsem také několik postupů a technik jak se svojí psychikou bojovat. Přidávám jeden z nich. Pokud bude zájem mohu jsem vkládat i další pokročilejší techniky.

Dělej přestávky během....

Přestávky jsou velmi dobrý nástroj k sebezdokonalování a k naučení se ovládání svých emocí. Práce s nimi vyžaduje určitý cvik a každý nováček by je měl zařadit do své tradingové rutiny.

Pokud se během seance přistihneš, že děláš samé nesmysly nebo, že jsi velmi rozrušený, sžírá tě pocit chamtivosti, naštvanosti nebo jakýkoliv pocit, o kterém víš, že ti nepomáhá, udělej jsi krátkou pauzu. Během pauzy se snaž celkově zklidnit. Pomáhá pravidelné hluboké dýchání. Zaměř svojí mysl na jediný cíl a tím je celkové uklidnění a snaha dostav stav mysli do jiné dimenze, kde tvůj mozek pracuje mnohem efektivněji. Můžeš si klidně na chvíli odejít od obrazovky. Také je možné takové přestávky naplánovat pravidelně, třeba po půl hodině. Přestávku je také možné využít k analýze předchozí části svého tradingu a k stanovení nových cílů na další část seance. Můžeš si během přestávky udělat další poznámky do deníku pocitů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Peprník:
Nějak jsem úplně nepochopil, proč rozebírat ten obchod, když je tahle diskuse o psychologii. Obchod long s 0/100 mohl vyjít stejně jako nemuselo vyjít 0/V do shortu. Trhy si opravdu dělají co chtějí. Edge můžu mít, pokud mám nabacktestováno v obou směrech.

Tridis:
Skoro jako bych viděl sebe. Taky se mi stále úplně nedaří vyhodit si z hlavy ono: mám pocit že trh půjde (nahoru, dolů). Nejvíc mi pomáhá a pomohlo, že si stále dokola čtu svůj OP a před každým obchodem si položím otázku: Měl bych tuhle situaci v backtestu ? Je 100 % podle všech kritérií OP ? Jinak má totiž člověk tendenci OP neustále ohýbat a přispůsobovat svým pocitům. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomassino,

to co zmiňujete je velmi, velmi těžká otázka pro tradera. Jestliže bych bral všechny signály naprosto mechanicky (tak jako to děláme v backtestu), je to skutečně velmi náročné na psychiku a managování pozic. Pokusím se to vysvětlit názorně.

Blíží se vstuní pattern. Koukám zdali nevidím kolem nějaké nebezpečí v podobě nízkého volume, blížké S/R, která není v souladu s mým RRR, chopu atd....soustředím se na přesnou exekuci a vstoupím do pozice.

Pokud bychom měli dodržovat OP (abychom dosahovali přibližným výsledkům z backtestu), neměli bychom už do obchodu nikterak zasahovat vysloupili buď na SL, B/E či PT (nebo jiného výstupu, který máte zbactestovaný).

A tady nastává zádrhel související s psychikou a s citem pro trhy. Osobně se snažím o to, abych co nejlépe rozšifroval to, jak pattern vyniká. Jestliže trh má dynamiku a trenduje a celkově cítím, že se obchoduje, beru mechanicky každý pattern a posléze obchod managuju. Pokud ovšem vidím, že se pattern "nějak" divně zformoval, např. se trh pohyboval v chopu a pak na mě pattern "nějak vykoukl", mohu ho sice považovat za platný signál, ale nevezmu ho.

Minulý týden jsem díky citu pro zmiňované situace odfiltroval řadu ztrátových obchodů, přičemž pattern se vytvořil naprosto přesně.

P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Tak trochu jiný pohled na naše chyby....

Každý kdo se něco učí dělá chyby. Staré přísloví říká "učený z nebe nespadl", jiné přísloví zase říká "chybami se člověk učí". Jak velká pravda se v těchto příslovích nachází. Kéž by se lidé uměli těmito příslovími řídit. Bohužel naše společnost je k našim chybám, ale i ostatních lidí velmi netolerantní.
Troufám si tvrdit, že trading je v tomto směru zase jiný. V tradingu jsou chyby velmi důležité. Chyby jsou totiž náš prostředek k učení a k získávání zkušeností. Každý by měl být ke svým chybám maximálně citlivý a umět je vypozorovávat a hodnotit. Podle mého názoru na světě neexistuje lepší učební pomůcka než naše vlastní chyby. Kdo se umí z chyb poučit má podle mě vyhráno. Nemusí to být ani naše vlastní chyby, někdo se umí poučit i z chyb ostatních. Takový člověk je na tom ještě lépe. Některé chyby jsou dost bolestné, ale tím lépe. Je pak o něco snazší se napříště takové chybě vyvarovat. Učební proces je tak rychlejší. Snažme se naše chyby brát jako pomůcku, která nám pomáhá se stát lepšími tradery. Pokud se začneme na naše chyby dívat jako na pozitivum, budeme se cítit v našem obchodování zase o něco lépe. Přestaneme se našich chyb bát a ruku v ruce s tím se i začne snižovat jejich výskyt.
Dělat chyby není nic špatného. Opakovat stále dokola tu stejnou chybu je už hloupost.

Pokud máte zájem, zkuste se na téma chyby zamyslet a přidat pár Vašich poznámek. Zdá se mi, že toto téma tu chybí a přitom změněním našeho vlastního pohledu na sebe může výrazně změnit i naše výsledky nejen v tradingu.

Přeji úspěšný den

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 9 months later...

Zdravím,
Dneska jsem papírově obchodoval trh Euro. Udělal jsem řadu chyb, netrpělivostí začínaje a zbrklostí konče.
Pochopil jsem, že trader musí být trpělivý počkat si na jasný signál a nehonit se do každého obchodu, který
vypadá jako příležitost i když nemá nic společného s naší statistickou výhodou. Kvůli tomuto přístupu jsem chytil
zhruba 4 ztrátové obchody, ale na druhou stranu vždy vyhozen na stop-lossu, za což jsem na sebe hrdý.
Po pochopení nesmyslnosti vstupovat na základě nějaké doměnky a ne na jasném signálu jsem si na ten správný
dokázal počkat, jednalo se o pattern 0/V v kombinaci s flipem, odraz od resistance. Kvůli zbrklosti jsem nastavil
špatný počet lotů, než jsem měl. všechny mé ztrátové obchody jsem obchodoval s 1 lotem, ale můj extra ziskový
obchod jsem omylem otevřel s pouhou 1 desetinou lotu. Tento jediný obchod mohl pokrýt mé dnešní ztráty a ještě
vydělat něco málo navrh.

Po studiu psychologie obchodování a pochopení reality trhů, toho že i jediný trader může rozhodnout zda-li se trh
vydá nahoru nebo dolů, z čehož vyplývá i 5 fundamentálních pravd Marka Douglase, například, že každý moment je
unikátní, jsem pochopil tuto živou hmotu nazvanou trh nelze nijak ovládat (externí manipulace), že trh absolutně
nezajímá nějaký náš signál long či short.
Podle mě jsou jen indikátory napasované na tuto živou hmotu čímž vizuálně vytváři určité patterny přinášející výhodu
na naší stranu, kterou je nuté konzistentně obchodovat, ale hlavně si umět počkat. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...

Zdravím,
kdysi jsem viděl pořad o pilotech bojových letounů. Velice mě zaujalo, jak se každý srovnával podle toho kolik má nalétáno hodin a samozřejmě ten, kdo jich měl nalétáno nejvíce byl považován za jednoho z nejlepších. Tuším, že se tam tenkrát mluvilo o 1200 h. Je zřejmé, že každý člověk, pokud nějaké činnosti věnuje opravdu dostatek času, tak se dostane na úroveň, kdy přesáhne i talentované lidi, kteří danou činnost nikdy nevykonávali. Na koho byste si více vsadili, že bude v tradingu úspěšný? Ten, kdo má za sebou 1500 h tradingu na demo platformě a 200 h reálného tradingu na stejném trhu, se steným nastavením a stejnou velikostí kapitálu, anebo tradera, který má za sebou akorát 20 h demo tradingu? Osobně bych doporučoval věnovat jednomu nastavení na demo platformě, alespoň 500 h, na reálné obchodování přecházet postupně, stále střídat demo a reálný trading s tím, že v začátcích by toho dema mělo být více. Poté kdy přejdete úplně na živé obchodování, tak bych doporučoval minimálně 2 roky obchodovat jenom s jedním kontraktem. Samozřejmě ten přechod z dema na živé obchodování provádět jen tehdy, když jste na demu ziskoví. Velice bych doporučoval, pokud budete mít takovou možnost, nahrávat vlastní trading, jak na demu, tak ten živý se svými audio komentáři. V některých obdobích se vám může velice dařit, a poté, když se vám dařit přestane, tak najednou nemusíte vědět, čím to bylo, že se vám tenkrát tak dařilo. Všechno ručně zaznamenat nestihnete a sledovat, jak jste obchodovali např. před půl rokem může být pro ziskové obchdování zcela zásadní.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...