Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

CESTA DO HLUBIN PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ V. - podvědomí vs. obchodování


V minulém díle seriálu o psychologii obchodování jsme si pověděli o tom, že podvědomí může být často v přímém rozporu s vědomím a aniž si toto uvědomujeme, může být naše podvědomí největším důvodem našich ztrát. Řekli jsme si, že naše podvědomí může chtít velmi často něco jiného, než naše vědomí a že základem úspěšného obchodování je nutnost dostat vědomí a podvědomí do vzájemné harmonie.

Pokud jste se navíc po přečtení minulého dílu zamysleli nad tím, proč se nám často nedaří exekuovat naše vstupní signály, resp. proč nám strach velmi často neumožňuje vstupovat do obchodů, pak si ti chytřejší z vás již zajisté vydedukovali, že i toto může být důvodem vzájemného konfliktu našeho vědomí a podvědomí. Toto je jeden z mnoha příkladů, kdy nám disharmonie našeho vědomí a podvědomí přináší neefektivnost v našem obchodování. Pojďme se na tento případ podívat trochu blíže.

Proč nás podvědomí brzdí

Podvědomí se dá přirovnat k obrovskému počítači, které se samo programuje po celý náš život. Čím se programuje? Vším, co kolem nás vidíme, vnímáme, vším, co je nám už odmalička „naléváno do hlavy“. Tento počítač pak na základě „programů“, které jsou do tohoto „počítače“ celý život „vlévány“, ovlivňuje naše chování. Obecně se dá říci, že čím déle a častěji je nám takový program do hlavy „naléván“, tím více se takový stává „pravdou“ pro nás samotné a ovlivňuje tak veškeré naše chování.

Jedním z nejčastějších programů, který nám je již odmala vléván do hlavy, a tudíž do našeho počítače jménem „podvědomí“, je i program s názvem „dělat chyby je špatné“. Každý si zajisté pamatuje na bezpočet momentů, kdy byl potrestán za své chyby. Chybovali jsme ve škole, byli jsme „odměňováni“ špatnými známkami a za ty pak následně doma „odměňováni“ nejrůznějšími tresty. Chybovali jsme v práci a byli jsme „odměňováni“ pokáráním, sníženým platem, nebo dokonce vyhazovem. „Chybovat je špatné“ - toto je jeden z nejsilnějších programů zarytých v našich podvědomích. Co je důsledkem takové „programování“ již odnepaměti? Skutečnost, že naše podvědomí není připraveno na obchodování, ve kterém jsou ztráty, nebo-li „chyby“ přirozenou součástí úspěchu.

Myšlení tradera je nám nepřirozené

Není divu, že je tolik těžké vyhrát nad vlastní psychikou a naučit se překonat strach z obchodování. V každém momentě, kdy vstupujeme do obchodu, vědomě víme, že můžeme ztratit naše peníze, což je obecně vnímáno jako „chybování“. Zkušenější obchodníci si sice uvědomují, že ztráty jsou přirozenou součástí obchodování, ale většinou pouze na vědomé úrovni. Otázkou však zůstává, zda-li je na něco takového „naprogramované“ i naše podvědomí. To z velké většiny díky hlubokému naprogramování o „špatnosti chybovat“ jakékoliv chyby nepřijímá a tak nás neustále brzdí v exekuci signálů a vstupování do trhu. Naše podvědomí je v rozporu s naším vědomím. Naše podvědomí má hluboce naprogramováno „chybovat je špatné“ a proto se nás snaží automaticky ochraňovat od všeho, co by mohlo „chyby a selhání“ přinést. Pokud tedy chceme vstoupit do obchodu a náhle nás něco zbrzdí, ruka se nám zasekne a my nejsme schopni odeslat příkaz brokerovi - pak je to důsledek našeho podvědomí, které má za úkol chránit nás od možného chybování. Tak bylo naše podvědomí programováno celý život a tak není divu, že i v obchodování dokáže naše chování takto výrazně ovlivňovat. Myšlení tradera je pro naše podvědomí nepřirozené.

Nejde o to být „chytřejší“, jde o to být „připravenější“

Řada obchodníků si myslí, že vítězit v trzích je úměrné obchodníkově inteligenci. Nespočet obchodníků se naivně a mylně domnívá, že úspěch v obchodování je důsledkem vysoké inteligence a že je možné trhy „přechytračit“. Takové myšlení je zcela mylné. Pro úspěšné obchodování jsou podstatné pouze dva aspekty:

1) naprosto přijmout na vědomé úrovni skutečnost, že jsou ztráty nedílnou součástí úspěšného obchodování;
2) naprosto přijmout tuto skutečnost i na úrovni podvědomé, nebo-li „přeprogramovat“ naše podvědomí.

Samozřejmě, tento proces musí být postupný - tzn. je třeba začít na vědomé úrovni a až později přejít k úrovní podvědomé.

Jak „naprogramovat“ vědomou úroveň (vědomí)

Naučit se respektovat skutečnost, že jsou ztráty nedílnou součástí úspěšného obchodování, je na vědomé úrovni poměrně snadné. Jak? Jedním ze způsobů je například vzít jakýkoliv systém a ten otestovat na několika rozsáhlých vzorcích dat. Pokud i přes rozsáhlé množství ztrát končí ve výsledku profity, pak musí být každému jasné, že profitovat v konečném důsledku lze i se ztrátami. Není od věci zajímat se trochu o statistiku a nejrůznější pravděpodobnosti. Obchodování je hra s pravděpodobnostmi na vysoké úrovni a pokud dokážeme vyhledávat vysoké pravděpodobnosti, v rámci takových vstupovat do obchodů a vystupovat s malými ztrátami pokud se naše pravděpodobnost nepotvrdí nebo se zisky pokud se taková potvrdí a dokážeme z ní vytěžit maximum, pak budeme v konečném výsledku profitovat, nehledě na to, kolikrát naše pravděpodobnost „nevyšla“ a my vystoupili se ztrátou. Správná kombinace technické analýzy a money-managementu vždy dokáže přinášet profity i s celou řadou ztrátových obchodů - a to je ten nejlepší způsob, jak přesvědčit své vědomé (racionální) já, že vydělávat lze i se ztrátami a že „chybovat není v obchodování špatné“.

Naprogramovat správně naše vědomí je poměrně snadná záležitost a každý by měl takovou dokázat. Další krok je však mnohem náročnější - přesvědčit o „správnosti chybovat“ i naše protichůdně naprogramované podvědomí. O tom si však povíme více až v dalším díle.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 14.04.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování IV - vědomí a podvědomí podrobněji

Následující kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování VI - emoce

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, broker, obchodní příkazy

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.