Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

EXCEL - rady a tipy


phynek

Doporučené příspěvky

majkll:

ještě jsem si všimnul, že jsem ten soubor měl uložený už se zkopírovanými čísly do sloupců equity, tak stačí ta čísla ze sloupců vymazat a pak si zkusit přes tlačítko jak to funguje. Je to naroubované přesně podle obrázku, který jsi sem přiložil, tak to funguje v daných sloupcích:
do AF a AG se vkládají výsledky obchodů
a ve sloupcích AH a AI se ty výsledky řadí pod sebe pomocí VBA
Lze tam dát libovolně obchodů a pak jenom za začátku do toho okna vložit číslo řádku, kde ten rozsah končí.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 905
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

yax:

lado, koukam, ze docela ponocujete :) moc diky za ochotu..ale bohuzel ten ukazkovy excel soubor nefunguje..hlasi mi to, ze tam nefunguje "propojeni"...tj. povolim veskery obsah, ale autovypocet nefunguje, na tlacitko nejde ani kliknout..nicmene sem si rozklikl ten zapis toho makra a nevypada to zase tak slozite..
ja jeste zadnou knihu neporizoval, protoze zatim jaksi porad vic uzivam leta, ale urcite se na to brzo vrhnu...takze se s tim zkusim potrapit sam, ale urcite budu moc rad za pripadne rady od zkusenejsiho az se o neco budu pokouset..zatim slozitejsi veci zapisuju rucne, coz mi zase tolik nevadi, ale urcite do budoucna chci, aby mi toho v denicich co nejvice fungovalo automaticky..

diky

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jo trochu ponocuju, v noci je konecne klid, na to ucit se neco noveho, protoze rodina konecne spi.
A na ten soubor se podivam, ale zase az navecer, ted bezim sekat zahradu, za chvilku zacne obchodovani, tak to mam naslapane.
Jinak tu prvni knihu od JenyL muzu jenom doporucit. Vsechny ostatni, co jsem potkal, uz predpokladaji nejakou znalost programovani, takze se obcas vytasi s nejakou veci, ktere clovek, co to vubec nezna, vubec nerozumi. Kdezto v teto je to hodne polopaticky pro opravdoveho zacatecnika. Takze treba pro me uplne idealni.
A az pokrocim, tak mam v planu si poridit ceskou knihu VBA Velka Kniha reseni, ale nejdriv si ji musim prohlednout, protoze ja mam EN Excel a jestli je ta kniha pro cesky, tak by mi byla na nic. Opacne je to lepsi, protoze do CZ Excelu se muzou psat prikazy v EN, ale obracene to nefunguje.

Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to all:

prosim o radu - kdyz jsme nakousli tema lokalizace excelu, mel bych jeden dotaz:

zatim pouzivam vyhradne cesky excel...a zacinam premyslet, ze to neni uplne idealni..chci si postavit novy tradingovy pocitac komplet v anglictine a nejsem si jisty, jestli budou "ceske" deniky fungovat i v anglickem excelu a nebudu je muset cele prepisovat..a pak taky obracene - jestli anglicke deniky pujdou bez problemu spustit na ceske verzi excelu..pokud s tim ma nekdo zkusenosti, budu rad za upresneni..diky..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax,

jestli je kniha o VBA pro český nebo anglický excel je přeci jedno ne? Zápis VBA je stále stejný.

Mimochodem dovolil bych si přidat jednu malou, ale docela užitečnou radu. Pokud se budete časem prokousávat k rozšířenějším řešením, třeba zjistíte užitečnost tohoto tipu. Jde o to, že je třeba s tím začit hned od začátku. Zpětně se to pracně předělává.

Pokud si budete vytvářet vlastní Listy s nějakou funkcionalitou řešenou ve VBA, určitě budete pracovat s adresováním sloupců.

Rada zní: sloupce si od začátku pojmenovávejte (je to jedna z možností excelu) a poté je v kodu adresujte právě pomocí těchto jmen a ne např. Cells(1,1).

Výhoda: je dost možné, že se vám v budoucnu rozšíří zápis kódu a odkazy na sloupce. Pokud by jste potom chtěl přidat např. jeden sloupec před již stávající, normálně to znamená změnit čísla sloupců ve všech odkazech v celém kodu (a věřte, že to může být někdy hodně pracné a nese to sebou i rizika chyby kodu). Takto můžete sloupce libovolně přesouvat a nové přidávat a kod bude bez zásahu stále funkční.


Aleš

P.S: já už jsem se k tomuto řešení prakticky nedostal, protože by to pro mne znamenalo obrovské mmnožství práce navíc . :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkl,

obecně platí, že se vzorce přizpůsobí jiné jazykové verzi, nicméně to v tomto ohledu někdy není s excelem vůbec jednoduché. Osobně jsem se s lokalizacemi a verzemi excelu natrápil až až. Udělat univerzální sešit, který bude spolehlivě fungovat na různých lokalizacích a třeba i verzích může být velice těžké, ne-li skoro nemožné. Ale hlavní roli bude hrát rozsah toho sešitu a patrně i použité řešení.


Aleš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkll,
já osobně bych pro jednoduchost určitě doporučoval používat jednu lokalizaci... pokud budete přecházet např. z CZ na Eng, tak bych to opravil ručně, ale není to taková hrůza jak se zdá... dá se použít úžasný nástroj NAHRADIT (Ctrl+H)... napíše se co za co nahradit a dá se volba - Nahradit vše... tím se rychle opraví vzorce na celém jednom listě...
;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Aleši,

taky mi došlo, že jsem asi napsal kravinu, protože VBA bude jenom jeden v AJ. Já jsem to myslel, jako např. názvy funkcí ČJ a AJ, tak aby mě ta knížka nemátla, pokud tam budou české názvy, když znám AJ.

A jestli můžu dotaz, jak jste to myslel s tím pojmenováním sloupců. Jako klasicky, když si označím nějakou oblast a dám jí jméno? Mohl bych požádat o stručný příklad?
Jinak co se týče VBA, tak jsem zatím v plenkách, zatím mám třeba problém udržet buňku ve sloupci, když potřebuji provést někde něco jiného v tom samém listě, abych se k ní vrátil nebo třeba pod ní a pokračoval. Takže je zatím přede mnou ještě hodně věcí k učení. Ale je to zábava a hlavně užitečná zábava.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax,

momentálně s excelem pracuji minimálně, ale pokusím se ve stručnosti popsat správněji postup.

Předně jsem chybně uvedl, že se jedná adresování sloupců. Jedná se o adresování oblastí, ale těmito oblastmi se v mém případě nabízely právě sloupce, respektive to může být celý sloupec nebo jen jeho část. Třeba od záhlaví dolů.

Stručně princip:
- nadefinujete si jménem na jednom místě na začátku v kodu zmíněné oblasti (u mě by to byly sloupce, nebo jejich části)
- kdekoliv v kodu pak používáte výhradně toto adresování
- pokud někdy v budoucnu budete chtít do vaší rozdělané práce přidat jeden sloupeček, nebo jen zmenit jejich pořadí, stačí na jednom místě změnit určení jednotlivých oblastí a dál vám bude veškerý kod fungovat jak má bez dalšího zásahu

Pro více informací vyhledávejete: Named Ranges

Aleš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

prosim o pomoc s timhle problemem - doufam ze to nejak srozumitelne napisu :)
mam klasicky tabulku kde mam obchody a casy za rekneme mesic dozadu a potreboval bych tohle - do najaky bunky si napisu cas od kdy chci aby se zaclo scitat a ve druhe bunce si urcim kolik radku od toho urciteho casu chci aby se scitalo. rekneme dam cas 10:00 a ve druhe bunce bude cilso 20 coz bude pocet obchodu (radku) od toho casu 10:00 a aby to nebylo jednoduchy tak potrebuju aby to takhle udelal za celej mesic tj. zacal pocitat kazdej den v 10:00.
nevim jestli nechci neco co nejde ale predem diky za rady nebo tip jak to provest

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Alec,

diky za popis, uz zacinam asi pomalu chapat, proc je to dobre.


majkll:

upraveny soubor, snad uz by mel fungovat.

www.edisk.cz/stahnout-soubor/44827/Equity2.xlsm_22.08KB.html

Je potreba jenom povolit makra. Jinak ta knizka je napsana velice jednoduchou anglictinou, takze se ji vubec neni potreba bat.


Agent:

pokud ma byt vystupem soucet vysledku obchodu, tak to jde udelat pres vzorce a kotingencku.

Snad to bude srozumitelne:

Nejdriv si dat vedle jeden sloupec, kde bude bud 1 nebo 0 podle toho jestli je vic jak 10:00 nebo min jak 10:00 -
dam hypoteticky prikaz, ze casy jsou ve sloupci A a obchody zacinaji od 3. radku a podminka (tech 10:00) se bude davat do bunky B1
=if(A3>B$1$,1,0)

a pak do dalsiho sloupce dat vzorec =month(odkaz na bunku, tak kde je datum, napr. B3)

A pak staci udelat uz jenom kontingencku, do radku si dat sloupec, kde jsou mesice, do sloupcu ten sloupec, kde je casova podminka 1/0 a zobrazit si jenom ten sloupec, kde je podminka splnena (=1).

S tim zadavanim poctu obchodu, pro ktere se to ma udelat by to slo taky udelat pres if, ale to uz by chtelo par pomocnych sloupcu navic a tam by uzitek z vysledku prevysily naklady na tvorbu, takze bude asi jednoduchsi to delat jednorazovne, napr. pres sumif.

A nebo to napsat ve VBA. Zkus poslat odkaz na excel, abych si ho mohl stahnout a ja bych to zkusil vytvorit, jestli bych to teda zvladnul, to zatim netusim.

Lada


Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax, Alec
Adresování oblastí je v některých případech použitelné, ale taky to není vždy ideální řešení v makru.
Abych to vysvětlil: Když si nadefinuju oblasti na listě a pak si ten list zkopíruju, tak makro by mělo provádět skok pouze na prvně definovaný list. Na dalších listech není funkční. Píšu to, protože jsem to někde v obch. deníku kvůli tomu i rušil. Řešil jsem to pak v makru tak (abych to nehledal někde ve vzorcích), že jsem si to na začátku definoval oblast jako proměnné, které jsem používal pak ve vzorcích:
equityStart_X=22
equityStart_Y=2
equityEnd_Y=500
Vypadá to možná složitě, ale když se k tomu makru vrátím po 2 měsících, tak mi to hned docvakne a změním jen čísla na začátku... a můžu stejné makro používat např. na několika listech sešitu.

Kdysi jsem měl knížku na VBA (už opravdu histor. kousek), kde hned v úvodu bylo psané, že nejlepší makro je žádné makro. Vysvětlovali to tak, že Excel sám má spoustu funkcí a možností a není nutné už vytvářet vytvořené. Jen o nich vědět :-).

Ať se daří.
R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...