Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie úspěchu 12: proč milujeme složitosti


Doporučené příspěvky

Dělat něco jednoduše není vůbec jednoduchý. Člověk si to musí pořád zbytečně komplikovat a hledat složitá řešení. Mám už několik let pod monitorem napsaný: "Dělat všechno jednoduše, rychle a efektivně." Dokonce to tady mám i v podpise na diskuzi a co zrovna dělám v poslední dny? Programuju super složitý šílenosti pro cyklickou analýzu trhů pomocí Hilbertovy transformace atd. :)

A to jsem se o tom před pár týdnama bavil s pár lidma, že je to potřeba dělat jednoduše. Narazili jsme na zajímavý článek o tomto problému: Pozor na předpovědi expertů! Téměř jistě se mýlí: data.idnes.cz/mfdnes/kavarna/pdf/2009/kavarna-20090110.pdf
Nejzajímavější tam pro mě bylo, jak studenti hledali zbytečně komplikované řešení jednoduché věci. Myš to zvládla lépe, než oni:
[ital]"Myš měla v bludišti ve tvaru písmena T hledat jídlo, jež bylo s téměř náhodnou frekvencí umístěno v pravé či levé části bludiště. "Téměř náhodně“ proto, že v levé části se nacházelo jídlo během desítek kol se šedesáti a v pravé jen se čtyřicetiprocentní pravděpodobností. O tom myš, ale ani studenti - kteří měli rovněž hádat, kde jídlo bude - nevěděli. Pokus začal. Myš postupně zjistila, že vlevo je jídlo častěji, a téměř vždy se šla podívat nejdříve doleva, kde s onou šedesátiprocentní úspěšností jídlo našla. Ne tak studenti: ti se setrvale snažili v náhodném vzorci nalézt nějakou sofistikovanou pravidelnost. Zkoušeli aplikovat různé poučky a jejich chybovost v závěru dosáhla plných osmačtyřiceti procent a v úspěšnosti skončili daleko za myší."[/ital] (tu)

A na konec něco pro pobavení. Setkání expertů, podobné asi jako v Tomášově reklamní agentuře:
www.youtube.com/watch?v=hUJLfsm2lnI
www.youtube.com/watch?v=21SmEN2UUBc

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 75
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující


Dle mne je velice těžké obchodovat přesně systém někoho jiného např. finwin. Ono by to šlo, ale majitel takového systému by musel být schopen maximálně popsat veškeré své vnímání a ještě dostat žáka tzv. na stejnou notečku :-) asi nestačí říci nastup když se děje toto a k tomuto se musí splnit ještě tato podmínka, protože ono těch podmínek (včetně pocitů, velikosti účtu . . . .) je víc. Navíc si myslím, že toto chování v trhu je vlastně základem fungování - představte si, že by chtěli všichni vstupovat a vystupovat na stejné ceně . . . .
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vyky
záleží jak je daná strategie udělaná. Jestli se dá obchodovat přesně podle jasných pravidel nebo se zapojují nějaké pocity nebo co. Strategie by měla být jednoduchá. Jasné pravidla pro určení trendu, vstup, zadání sl a výstup. Ke každé strategii je taky nutný MM bez kterého i dobrá strategie může selhat. Všiml jsem si, že je spousta strategíí ale téměř u všech chybí správný MM, který vás drží od větších propadů a ztrát. Pokud ale zapojíte mozek tak celkem bez problémů lze takové jasné strategie vymyslet. Strategie je nejjednodužší věcí v obchodování. Ty náročné věci teprve přijdou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V clanku je asi trocha pravdy, ale ... backtestujem a snazim sa naucit finwin, bol som na emini I a ani zdaleka mi to v backteste nefunguje len s tymi pravidlami ako boli prezentovane. Treba davat pozor minimalne na SR urovne, idealne brat obchody este v kombinacii s nejakymi PA patternami a o tom sa na seminari moc nehovorilo. A to uz nehovorim o tom, ze vela veci co zdanlivo pekne funguju v backteste na pravej strane grafu akosi tak jasne uz nefunguju. Takze nesuhlasim s tym, ze to je jednoduche. Mozno sa to javi jednoduche niekomu, kto to uz ovlada, ale naucit sa to nie je podla mna o slepom nasledovani nejakych par pravidiel vyrobenych niekym inym. Uz len preto, ze trhy sa menia a je treba vediet tie pravidla postupne menit s nimi. Iron Condor nepoznam, pisem o finwine.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny! I já bych chtěl tentokrát něco přidat do diskuze. Na finančníku jsem už nějaký pátek a snažím se tu co nejvíc pochytit. Už jsem dokázal i prodělat pár tisíc na Forexu. Ale to sem nepatří. Chtěl jsem jen říct že k tomu aby člověk začal být úspěšný nebo alespoň úspěšnější v tradingu stačí někdy opravdu jen málo. Po mojem krachu na forexu jsem dostal tip od jednoho zkušeného tradera, abych zkusil otestovat futures o které jsem se zatím moc do hloubky nezajímal, protože jsem si dříve myslel že na forexu můžu začít s menším kontem. (Ooo jaký to byl omyl.) Tak jsem začal backtestovat Fin Win na trhu SP500. Backtesty jsem si udělal a začal papertrading. A pořád jsem se divil jak je možné že nevydělávám? A když tak jen málo? Začal jsem znova a znova číst všechno možné co jsem si myslel že by mi mohlo pomoci, až jednoho dne mi padl do oka E-book Psychologie obchodování který jsem si před pár měsíci od Finančníků nechal poslat. Když jsem si ho v odstupu času znovu přečetl přišel jsem na jeden článek kde je popisován jeden jednoduchý obchodní systém který jsem vůbec nechápal. Byl založený jen na %R a stop loss a profit byly totožné 400$ s tím že buď vyděláte 400$ nebo ztratíte 400$. Věřte nebo ne když jsem viděl equity tohoto pro většinu začátečníků neuvěřitelného systému, přečetl komentář a popřemýšlel o něm. Začal jsem mít v hlavě jasno.Dá se říct že od stejného okamžiku se můj papertrading rapidně změnil a i mojí psychice to moc pomohlo. Třeba to samé pomůže i někomu z vás. Jen malinká výhoda 10% způsobí že se systém stává ziskový a nemusíte mít v gafu zrovna 5 nebo více indikátorů. Dostal jsem se stabilně do černých čísel a pomalu už uvažuji že se do toho znovu pustím na ostro jen s tím rozdílem že na Futures. Koukám že jsem se nějak moc rozepsal,ale myslím si že i toto má s úvodním článkem něco společného.Chtěl jsem říci že někdy stačí opravdu jen velmi málo a váš pohled na věc se okamžitě změní a nemusí to být zrovna jen nástoj TA nebo něco podobného. Přeji všem úspěšné obchody a díky Finančníku a Tomášovi s Petrem !!!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Souhlasil bych s Vykym-že je velice těžké obchodovat přesně systém někoho jiného. Hlavně pro někoho kdo zatím nijak neobchodoval-to je podle mě zásadní. Ale to neznamená, že to nejde obchodovat - naučit se dá všechno - bavím se o FinWinu.
Podle mě FinWin vzniknul přirozeným vývojem při učení se tradingu. A slouží jako dokonalá statistika vstupů na cen. grafu. Ale podle mě ta statistika je až druhá v pořadí za cenovým grafem. Prostě když se patern hledá - musí být jasný signál na cen. grafu-S/R atd., a pak teprve i v souladu s CCI. Mě osobně, když jsem měl zapnuté CCI, tak mi to odvedlo všechnu pozornost a zíral jsem na ně a na cen. graf jsem se nesoustředil. Proto dnes se učím pouze na cen. grafu. A třeba jednou CCI zapnu a budu si pochvalovat, jak je to úžasná věc - prostě přirozený vývoj, který se nedá přeskočit :o))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Renooo - Woodie tvrdil (nevím, co říká dnes, já jsem ten jeho systém zavrhl už po relativně krátké době, nesednul mi podobně jako později ani FinWin nebyl pro můj naturel to pravé), že ideální je jeho systém obchodovat JENOM podle CCI a na graf s cenou VŮBEC nekoukat. Má ten cenový graf jen takový malý smrsklý nad indikátorem ... je to o přístupu.
Mě vyhovuje jen koukat do grafu, CCI mám pod grafem na potvrzení nějakých divergencí nebo momenta trhu, ale primárně mne zajímá cenový graf.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hany: A zkusil jsi jej aplikovat v praxi, tenhle systém? Také jsem si ho tam všiml, ale testy jsem nedělal. Nicméně celkem věřím, že to fungovat může, proč ne ... na mne je konkrétně tohle nastavení s moc velkým SL a malým RRR, ale dá se jistě najít pro aktuální konkrétní trh funkční nastavení, které bude vyhovovat a bude ziskové. Jen jestli jsi šel touhle cestou, nebo jestli jsi to bral jen jako příklad a odrazil se s nějakým jiným systémem ....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jet dle indikátorů s malým kouknutím na cenu lze. Všimnul jsem si toho poté co jsem vyházel ze systému tuny blbostí co jsme k FinWinu naplácal. Základem je rozeznat trend a obchodovat třeba korekci indikátoru na nižší periodě proti vyšší periodě ve směru trendu nebo na vyšším timeframe. Ale chce to cit a nakoukat. Já jsem si toho všimnul, že u mě to funguje u Stochastiku. Pokud máš dle MAE/MFE nastavený RRR a jedeš na pevně dané PT a používár range bary, tak jsou tyto indikátory čistší. Já si myslím, že je to tím, že se v trhu skládají obchodní nálady a postupy různých lidí s různými indikátory a postupy na různých timeframech. Když jsem experimentoval s různými indikátory a jejich periodamy a nahodil to v Sieřře najednou (v nastavení independent scale, v Ninjovi to tak přehledně zaplácat indikátory nejde), tak jsem si všimnul, že u velkých obratů dojde k jakoby sesynchronizaci indikátorů na různých periodách a současnému rozjezdu v opačném směru. Je to ale jen pro technické úchyly jako jsem já. K vlastnímu obchodování se to musí hooodně zjednodušit, jinak se to nedá najednou obsáhnout a hlavně to pak papertradovat. Stejně se pak člověk soustředí jen na základní hlavní signály a postupy. Lze i udělat jednoduchý plán třeba se 3 timeframy a tam si dát jen %R. A dělat jen korekce na nižším vůči vyšším s RRR1,8 atd. atd. Každýmu vyhovuje něco. Je taky užitečné to doplnit nakoukanými pravidly z PA sekce. Já si původně začal snad se vším, abych si vybral co mi sedne, takže plán se úchylně rozrostl přes EMA, FinWin, MACDH, další CCI, %R, Stoch, LSMAkřivky, Wiliamse 1,28 (mám i poziční účet), RSI, FMI a jejich divergence, trend čáry S/R, 47%RTC a bůh ví co ještě. Nyní je to zase zpět osekané na kost, protože by mě z toho nakonec hráblo a číst 32 stránek obchodního plánu i s poznámkami k psychologii... (td)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Zkušenost nelze přenést slovy. Jak píše Exupéry, "slova pouze ukazují, ale neuchopují."

Pokud řeknete malému dítěti "nešahej na sporák, spálíš se", jak může vědět co tím myslíte, dokud nepůjde a nespálí se?
Řeknete-li obchoduj jednoduše - je to lepší -, přece to nemohu přijmout jako dogma, ale musim k tomu sám dospět.

Zkušenost nelze přenést slovy.

Aleš
Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...