Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.


MERKUR1

Doporučené příspěvky

mě jde spíše o pojem čistá dividenda, dividenda se totiž udává hrubá.
např. u Telefonicy je dividenda 50,- ale hrubá. Já ale dostanu vyplaceno na akcii 42.50,-
čili daním neuteču, jen nedaním já, ale emitent v důsledku je jedno kdo to zdaní.

snížit základ pro výpočet daňové povinosti jde jen pokud tu ztrátu odečtu od zisku vydělaného na jiných akciích, jinak odečíst nelze. Já už teda dlouho nedanil protože jsem pale tohle si snad pamatuju když tak mě opravte...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 273
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

no ono na finančáku docela stačí když některá z nich alespoň ví kam se to má vyplnit a nevrátí mi to s tím, že je to špatně :)

ještě že jako longař nedaním moc často

držím TELE ještě z dob před krizí a ročně dostávám divi, není to sice cesta rychlého zbohatnutí ale taková akciová klasika "staré školy"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Souvislosti mezi psychologií a logikou-pokračování.

Dodatečně se ještě chci zmínit o možnosti,která se váže k úrovním supportů a resistancí.Zde psychologie a logika trhu působí přesně a označuje nám jak silné úrovně,tak i slabší.První trhy obrací,druhá pouze zpomaluje.Úrovně v delších časových rámcích jsou důležitější,když je například support proražen,změní se na resistanci,čím je úroveň vícekrát testována,tím je silnější atd.Tyto detaily nechci rozebírat,protože jsou popsané na jiných stránkách a jsou všeobecně známé.

Chtěl jsem pouze na tuto možnost upozornit,protože existuje a vzájemná kombinace psychologie a logiky je zde hodně silně cítit.

Setkáme se s ní i v případě,pokud budeme zkoumat situace,za jakých podmínek tyto úrovně vydrží,kdy dojde k falešnému a kdy ke skutečnému proražení.Na toto téma toho bylo také popsáno mnoho,ať tyto situace budeme zkoumat objemem obchodů,nebo indikátory.

Kdo bude mít zájem o celý článek,ten je napsaný na předešlé stránce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Merkur1:
dnes se dotknu trochu jiné věci...ty vaše ale i moje přísp.zde bývají delší než je tu zvykem. Jsoudotazy či témata na něž se dá odp. pár slovy či velmi krátce, vaše téma je nutně na delší psaní. A v tom je taky problém: dát něco dokupy co má hlavu+patu a po čase se nezauzluje k nečitelnosti a totální nesrozumitelnosti je docela těžké. Zvlášť mladší (nikoho mladšího tím neshazuji-už mi bylo taky vyčteno:-)) jdou na věc rychle, doba je rychlá, kliká se taky rychle, čísla na burze naskakují ještě rychleji, takže k čemu asi dlouhé psaní, jen to zdržuje. To co píšete vy,já i jiní je osobní, silně subjektivné pohled na věc - jiný ani nemůže být, bez nějaké všeobecné platnosti většinou. Já si svoutech.analýzu přečíst umím, dát ji sem by bylo o ničem: obrázek těžko někomu něco říkající. Tipnu skoro nikdo by se na to blíž nepodíval, aby snad zjistil že něco z toho by mu k něčemu i snad mohlo být. Je to daň mj za to, že je toho všude - i zde - tolik. že všímavost a schopnost se soustředit bez těkání všudemožně silně klesá. To je objektivní fakt a ne z mé hlavy názor - učitelé ve škole ví o vnímavosti žactva své.

Burza je totéž: o schopnosti soustředit se, odbourat vše rušivé. Základních "tvrdých" pravidel je pár, přitom právě s nimi jsou největší potíže. Naučit se speciality jednotlivých burz =akc. komo, forex, opce...+ špeky kdo chce se naučí velmi rychle, je ale zajímavé jak těžko se učí právě to VŠEOBECNÉ, platné prakticky všude a jak moc těžko se soustřeďuje právě na to.

A i sem si dovolím dát svůj "návod jak na TO", aniž bych se zabýval fundamentem, tech.analýzou, dividendami, úvahami kam se řítí svět či cokoliv....
vylosujte z klobouku či nějak zcela náhodně vyberte 1-5-x vám zcela neznámých akcií=ty které nemáte "v oku". jen pohledem na graf tipněte co TO udělá=long?/short?
Vlezte do zvoleného směru + povinně si dejte svůj StopLoss a určete jak +/- potáhnete zisk, pokud bude. Možné příjemné překvapení co TO umí udělat přeju všem.

Dobré obchody! :-))



Link to comment
Sdílet pomocí služby

To miciko.

Máte pravdu v tom,že se svět strašně zrychluje,vidíme to na každém kroku,ale je to dobře?Samozřejmě,že to má svoje výhody,je to prostě nutnost,ale na druhé straně to má i spoustu negativ.Stále kolem sebe slyším názory,že nikdo nemá na nic čas,vše se dělá v poklusu.Já si ale myslím,že to nemusí být až taková pravda,za jakou se to uvádí.Jde jenom o to,abychom si dokázali uvědomit,co je pro nás důležité a co nikoliv.Pak bysme možná byli překvapeni,že na to důležité si vždy čas najdeme.

Můžeme se rozloučit v televizi s některými pořady nevalné úrovně a místo toho se pokusit zabavit se svými blízkými,což hodně lidí už neumí,protože si již zvykli pustit bednu a rozkázat ji,aby je bavila.Poslední čas jsem se v práci připravoval na osamostatnění.Když člověk dělá nějakou činnost delší čas,stane se z toho rutina.Proto jsem hodně věcí již uměl automaticky a součesně jsem přemýšlel nad burzou.O svačině jsem četl Hospodářské noviny.Když jdeme do práce a z práce,při domácí činnosti atd.,máme denně hodiny času,který můžeme smysluplně využít.Učit se obchodovat na burze není o koukání do počítače.Nejdřív musím sám logicky pochopit o co se vlastně jedná,co k tomu potřebuji,musím získat nějaký rozhled,na který jsem přišel sám,protože to není o tom,že se budu stále někoho na něco ptát.Burza není jednotvárná záležitost a proto musím být připraven na přiměřenou reakci,kterou dokáži vycítit,protože jsem pochopil jak některé věci fungují a pozvolna se z toho stává logická automatika mého uvažování.Až toho budu schopen,můžu se věnovat konkrétnostem,které jsou již jednodužší,protože se zjednodušeně jedná pouze o dosazování čísel.

Když se ale podívám na tyto stránky,jsou zde i lidé,kteří se nejdříve ptají,kolik se nechá měsíčně vydělat.To nedokáže říci většina traderů po několika letech obchodování a o něčem to svědčí.Každý se nejdříve snaží okamžitě okoukat nějaký obchodní systém,který samozřejmě jenom někde v knížce okoukal a vůbec nemá přehled o čem je,na jakých principech je založen,ale přečetl si,že když se něco někde překříží,je to nákupní signál,ale proč,ví Bůh.Já používám také indikátory,ale myslím,že je dokonale znám a nepotřebuju čekat,až mě nějaký program,někde něco přepočítá a vykreslí graf.Dokážu odhadnout jaký vliv bude mít cena na indikátor,jak ho změní.Není to nic těžkého.Musíme jenom pochopit principy a matemetické vzorečky,z nichž některé jsou na úrovni základní školy.Možná,že někdo může namítnout,že širší rozhled nepotřebuje,že mu to takhle stačí,ale sám zastáváte názor,proč se spokojit s mále,když na nás za skrytým horizontem může čekat odměna.Já jsem se dal na akcie a snažím se mít v tomto oboru širší rozhled a považuji to za samozřejmě důležité a nezáleží pouze na supr odbornosti jen v určité oddělené oblasti.Je to stejné,jako kdyby špičkový lékař s Nobelovou cenou v oboru ušní,nosní byl svědkem dopravní nehody a nedokázal dát zraněným první pomoc,protože to ve svém oboru nepotřebuje.

Moje články na těchto stránkách spíše vyjadřují můj způsob uvažování,jak jsem došel k některým závěrům.To není,ale hlavní poslání těchto stránek.Primární by mělo být pochopení stavu ekonomiky,jejího vývoje,co je pro velké hráče důležité atd.Čtu články,názory,konfrontuji je se svými pohledy a hledám příští možný výsledek podle výše popsaného druhu uvažování.Například včerejší několikadílný článek měl smysl v tom,že jsem chtěl dát k bachtestu a papirtradingu určitou alternativu,založenou na pouhopouhém přemýšlení a hledání jiné cesty,mojí cesty,která mě sedí,z mého pohledu jsem ji pochopil,umím s ní pracovat a je založená na něčem širším a tedy pevnějším a není založená pouze na něčem okoukaném,s čím se neumím sžít.Každý může mít jiný druh myšlení,ale čísla ekonomiky jsou neměnná pro každého z nás,ale každý s nimi bude pracovat jiným způsobem,tedy každý z nás může mít i jiný výsledek.To co bude důležité pro mě,nemusí být důležité pro Vás a naopak.Jde o hledání cest a každá konfrontace je smysluplná.

Jestli jsem pochopil smysl Vašeho posledního odstavce,pak vlastně zjednodušeně říkáte,že když odhadnu směr,můžu do pozice vstoupit podle Měsíce,hodu korunou atd.Souhlasím s Vámi,protože se mě to hodí do mojí koncepce,která říká,že stačí širší rozhled kterým získáme směr a VELKÁ TEČKA,protože pak už nepotřebuji nic.

Přeji hezký,i když uplakaný den.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

sice momentalne nmam moc cas :) (vtipek) , ale zapojim sa.

neviem ci sme sa v predoslej diskusii celkom dobre pochopili, tak myslim ze dodatok mozno pomoze vniest viac svetla.
zaujala ma totiz jedna vec. a to veta:

Možná,že někdo může namítnout,že širší rozhled nepotřebuje,že mu to takhle stačí,ale sám zastáváte názor,proč se spokojit s mále,když na nás za skrytým horizontem může čekat odměna

a to je prave vec , ktora mne stale vrta v hlave. co sa tyka rozhladu sam seba hodnotit nemozem , ale ako nestranny pozorovatl mam znameho, ktory ma vseobecny rozhlad ohladom burzy minimalny .ale, pretoze je profesny matematik. a teraz kontrolna otazka :) co myslite ako si zaraba na zivobitie. :) samozrejme na burze.

toto je proste problem " starej skoly" ktora ma utkvelu predstavu ze nieco ako burza sa z dlhodobeho hladiska da predvidat. ze nieco ako ekonomika z burzou uplne a bezpochyby suvisi. nehovorim ze to pravda je , alebo ze nieje.
ide len o to ze burza je dnes o matematike a algoritmoch viac ako kedykolvek predtym. a pokial si niekto mysli ze toto je problematika jednoducha, alebo ze toto STACI , pretoze som lenivy studovat vseobecny rozhlad. no tak tu musim povedat ze podla mna sa myli. dalsia predstava o tom ze tu vsetci do jedneho diskutuju , hladaju a klikaju a snazia sa kopirovat je podla mna spatna. ak by som mohol tipovat. tak za 5 minut manapadne minimalne 10 ludi, ktori tu pracuju na systemoch cisto statistickych. je velmi dobre ked sa k tomu zapoji rozhlad a podobne veci. nepochybujem o tom ze tito ludia maju rozhlad obrovsky. ide proste len o to ze odmena ktora sa skryva za horizontom (o ktorej pisete) , je proste z hladiska vynalozenia casu menej zaujimava, ako keby sa venovali nejakej exaktnej discipline . viem ze tu mozete badat ludi ktori sem pridu prvy krat a pytaju sa na to kolko je mozne na burze zarobit. ale ved to je prirodzena vec, moje otazky boli uplne rovnake ked som zacinal, a vase tiez predpokladam. len mozno je trosku tazke si spomenut. :)

podla jedneho clanku ktory ma zaujal som si utvoril taky skoro nazor :), alebo skor ma apadla myslienka.ze v dnesnej dobe samotni ekonomovia maju obrovsky problem s tym, ze ekonomika ako taka a jej vplyvy na burzu a naopak, sa za posledne desatrocia tak zmenili, ze je im to az trapne ,ked musia priznat ze vyvoj je nepredvidatelny. ano to je dan za liberalizaciu trhu a prienik tej zlej komplikovanej matematiky :) na trhy. toto nieje moj nazor, len ho nemotorne tlmocim od nejakeho pana co dostal nobelovku ci co :).

vyssie ste pisali otom ze uz mate svoj vek a vazite si ine veci ako sediet za monitorom a klikat. jasne ste kategoria ludi ktori sa este staledokazu zivit jednoducho a dobre, v pomere cena vykon. ale treba si uvedomit ze takyto ludia z velkej casti burzu netvoria. mozu na nej participovat, ale muziku tvrdia iny, omnoho agresivnejsi predatori. :)

a nakoniec dodam, nieje na tom nic spatne, ze ma niekto take ciele a nazory a iny zase ine. vsetky nepochopenia ktore vznikaju su len z nedostatku informacii , nevedomosti a zlej komunikacii. snazit sa presvedcit zaciatocnika o tom ze zacina zle je mozno tazke. ale myslim ze presvedcit profesionala o tom ze realita trhou je ina ako si mysli, je ovela tazsie. pretoze to corobi mu sype, a tak nerozmysla nad tym ze by to zmenil :).

vsetko na burze je mozne. zarabat dobre za minimum casu, a zarabat velmi dobre a ist na doraz. kazda povaha si najde to svoje.

pekny den

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miciko: Nemyslim si, ze by se na to skoro nikdo nepodival. Naopak. Myslim si, ze je tu spousta lidi, ktera zde hleda inspiraci pro stavbu svych systemu. Ja napriklad prochazim diskuzni fora nejen ceska, ale i anglicka temer denne. Ne kvuli tomu, abych zabijel cas, ale abych prave videl uvazovani i dalsich lidi nad technickou analyzou. Co me zaujme, to si hodim na svuj list ukolu, abych to prozkoumal hloubeji, co ne, to si jen poznamenam, kdyby se mi to hodilo nekdy dele. Rad si timto zpusobem rozsiruju obzory.

MERKUR 1: Vase clanky ctu rad, jsou zajimave. Ale dovolim si nesouhlasit s tim, ze primarnim poslanim techto stranek by melo byt pochopeni stavu ekonomiky. Sam studuju ekonomii, bavi me a rekl bych, ze nejaky vseobecny prehled mam. Ale jak by mne to mohlo pomoct pri intradennim obchodovani, opravdu nevim. To uz se zde musime bavit jen o pozicnim obchodovani a to zkrata neni hlavnim tematem techto stranek. Proto si myslim, ze sve hlavni poslani tyto stranky plni dost dobre. Davaji odrazovy mustek pro ty, kteri se chteji zabyvat vydelavanim penez na burze pomoci technicke analyzy v kratsich casovych ramcich.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike.

Je dobré vézt tyto diskuse,protože co názor,to jiný pohled a každý nás může obohatit,nebo musíme napnout svoje síly,abychom ten svůj dokázali obhájit.Není to,že si jenom něco obhájím před sebou,pochválím se a ješitností povyrostu,jak jsem dobrej.Někdy,když jdu s kůží na trh,můžu být z tohoto omylu hodně rychle vyveden a z ješitného Boha se najednou stane hlupák a je hodně důležité si to uvědomit a přiznat si chybu,protože to dokáže člověka nastartovat k ještě větší houževnatosti.

Kostolanyi napsal myšlenku,že bychom měli být psychology,sociology,umělci atd.,více než ekonomy.To je další můj předpoklad,který si beru za svůj a ze kterého vychází poznání,že burza je od každého trochu a také tak bychom k ní měli přistupovat.Proto moje téze všeobecnějšího rozhledu.

Ano,o burze se říká,že je nepředvídatelná,protože vychází z nepřehledné a stále se měnící ekonomiky.Souhlasím,ale na burzu se dívají investoři,kteří zaujímají většinový názor,který se strhne do stádového efektu,který má svoje základy v ekonomice a to je základ mého logického předpokladu k tomu,že jsou situace,které jsou předvídatelné,protože mají základ v určité uspořádanosti.Když se podíváma na TA podle indikátorů,je to pro některé investory,používající tuto metodu,podobný scénář logických pochodů,akorát,že je méně důvěryhodný.Signál indikátoru je pouze logický a zpožděný pochod vývoje trhu,měřený matematickými zákonitostmi čísel,který někdy dokáže stav trhu přesně vyjádřit,ale jindy nikoli,protože logika trhu a čísel se nepotká a bude si přímo odporovat.Já jsem nastínil cestu určitých logických pochodů psychologie trhu.Ať se ekonomika mění jakkoli,psychologie se asi nemění.Bojíme se o svoje peníze stejně dnes,jako před dvaceti lety.Některé dílčí postupy jsem včera popsal a musí říct,že opravdu fungují a používám je dost často.Když jsem je pochopil a hlavně si je uvědomil,pochopil jsem,z mého pohledu,co je vlastně burza.Čím se do toho problému dostávám hlouběji,tím zjišťuji,že obchodování na burze nemusí být za určitých předpokladů tak náročné.To je ta určitá logická uspořádanost trhů,vycházející z psychologických pochodů.To je moje subjektivní pravda,se kterou jsem se identifikoval,protože vychází z mých pocitů a z mojí psychologie chápání těchto věcí.Samozřejmě,že jiný trader má jiné priority,je to normální,ale jde o to,aby jeho cesta vyjadřovala jeho pohled a né aby to byl pohled jenom světoznámého investora XY a proto to musí být dobrý postup,i když vlastně ani neví o co se jedná.

Já jsem zde několikrát použil slovo biflování.Jako školáček jsem nenáviděl se něco jenom nabiflovat,protože už tehdy jsem chápal,že to je postup jedním uchem sem a druhým ven.Nad vším musíme přemýšlet a pochopit principy,jenom tak to pro nás bude mít cenu a jen na tom můžeme stavět svoji cestu za poznáním.Je jasné,že většina je již vymyšlená,ale i tak je v naše zájmu přemýšlet a vzít si pro sebe jenom to,co jsme opravdu pochopili a za čím si opravdu stojíme.

Nedávno jsme se tady bavili o reakci na zprávy.Vy jste napsal,že se zde obchoduje podle zpráv,já,že nikoli.Oba dva jsme měli pravdu.V intradenním obchodování se používají,ale reakce na význam zpráv v dlouhodobé perspektivě nikoli.Já mám většinu důležitých zpráv 15 měsíců do minulosti.Nechají se z nich vytvořit například grafy a každý může vidět vývoj,který letos na jaře bezezbytku zafungoval.Opět se jednalo na logiku psychologie investorů,popsanou již před více než sto lety.

To je moje pravda,kterou obhajuji a jdu za ní.

Přeji hezké odpoledne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

ja to vidim rovnako, diskusia je fajn. a hlavne sa mi paci ze je slusna :)

co sa tyka predoslych postrehov, logika a psychologia, hlavne v prvej casti intradenneho obchodovania minimalne z dvomi vecami nemusim suhlasit, ale to bude prave tym ze ja som prevazne intradenny obchodnik. ostatne neriesim, pretoze to nieje moja salka kavy.

kazdy trader ci chce ci nechce si zamiena fakty z vlastnym presvedcenim, nikto, skutocne nikto nieje vynimka, a preto sme tu na fore aby sme sa dozvedeli viac a nase nazory formovali. nieco ako univerzalna pravda neexistuje. vsetko je dane informaciami a skusenostami.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Pavel K.

Když uvádím termín -tyto stránky-nemyslím tím Finančníka jako celek,ale myslím tím stránky tohoto tématu,které jsem právě založil jako určitou alternativu k jednotvárnému intradennímu chatu.Jsou zde snad i lidé,kteří obchodují jiné druhy a mohli by se zapojit do diskuse právě zde.

Pokládáte otázku,jak by Vám mohli tyto stránky pomoci.Možná,že uznáte,že určitá alternativa pozičního obchodování by nebyla špatná a že časem se třeba rozhodnete držet pozice delší čas.Pak sledování ekonomického vývoje,reakce trhu atd.,Vám může napovědět,že se vyplatí držet některé pozice třeba dny a vyplatí se tyto znalosti a přehled mít.Jde jenom o to,uvědomit si ekonomický trend,na který trh zareaguje a jeho délků.Proč držet komoditu pro pár centů,když se chystá rally v dolarech.Sám víte,že krátkodobých ekonomicko finančních zpráv je dostatek a dokáží trhy krátkodobé rozhoupat.

Poziční obchodování múže být na dny,týdny,měsíce a roky a podle mého názoru se vyplatí znát ekonomické ukazatele a reakce trhu.Vše se odehrává na stejných principech.Změny primárních trendů ve velkém,s velkým zájmem médií,intradenní kolikrát na tom samém,ale v malém a za nezájmu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

este dodam , ze hoci stale riesim intradenne systemy, neznamena to ze pozicne neobchodujem.ale pozicne obchody alebo skor system ktory som si precital na zaciatku tohoto vlakna nesu prilis velke riziko z prilis velkej straty. toto riziko nieje intradenny obchodnik ochotny niest. pretoze peniaze ktore zarobil nebude chciet investovat do rovnako rizikoveho alebo rizikovejsieho systemu z obmedzenym potencialom. akceptujem pozicne obchody na baze opcnych nesmerovych ci mierne smerovych strategii, tiez spready, rozne druhy hedgingu a arbitraze. ale hola nechranena strategia na baze SL,PT proste pre mna straca zmysel. a to som sa snazil povedat uz predtym. ze pri konzervativnejsich pristupoch kde sa viac prihliada na vykon systemu a vyhladenost equity ,proste musime pocitat viac a presnejsie. vseobecny nahlad na trhy je doplnkom. dolezite je vediet ako trhy funguju v principe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike.

Mě se to také začíná líbit.To,že se dokážeme bavit slušně,je základ,jinak by to nikam nevedlo a abychom na sebe koukali jako bubáci,to nemáme zapotřebí.Každý je jiný,každý má jiné priority a to není na závadu,právě naopak,protože ten druhý si z toho může pro sebe něco vzít.Konečně se tady diskuse trochu rozeběhla a snad se sem časem bude zapojovat ještě více lidí.

Každý máme svoji subjektivní pravdu a až následně nás trh rozsoudí,protože on jediný bude mít objektivní pravdu.

Jinak rýsuje se zde zajímavé téma.Na dolar byly otevřeny největší carry trade v historii a co se stane,až se budou zavírat a dolar posílí?

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...