Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.


MERKUR1

Doporučené příspěvky

to Merkur1:

dovolím si zase své a zkusím být i "vrtavý":
jsou zde zmíněny pojmy "ekonomika, ekonomický trend, reakce trhu, psychologické pochody, logika psychologie investorů...". Neberte ve zlém ale toto mám za pojmy natolik rozteklé do široka, že si pod tím každý může představit doslova cokoliv. Nemáte pocit?
Běžně slyším: tak co, akcie padají, že? Běžně odpovídám: jo, tak jak švestky na podzim, na slivovici se už těšíš, co? :-))
Pokud si nekupuji index=nějaký trh zhruba, kupuji si konkrétní něco. Vývoj tohoto se může a velmi často se pohybuje zcela mimo TRH: trh chápu jako onu "všeobecnost", že se ten kolos někam šine jako celek. Já ale většinou jdu jen do toho svého konkrétního papíru-komodity...kterou nějak vidím. Kolos TRH je někde v pozadí, v podvědomí, ale hlavní pozornost se soustředí na TO kam jsem nasypal svoji škváru. Nic víc. když tam jsem, tak už opravdu nesleduji nic než kurz, na víc nemám: PC mi sice hlásí kdy bude dividenda, kdy Q výsledovka, ale obsolutně nemám na to odhadnout co se stane když vyhlásí + či -.
Z toho mi vychází snaha po maximální jednoduchosti, snaha po osekání všeho co myslím že by osekat ještě šlo ale aby moje výsledky byly dle mých +/- představ. To je vše.

příklad z trhu kolísavého, kde se nula jak jde v akciích nekoná:
pamatujete před lety kukuřici? Roky se odrážela od hranice 200c. Viz kde je dnes a od čeho se asi odráží? K něčemu došlo, je to jinak. Musím reagovat na stav dnes, jedno co je za tím.
Dívám se na fundament, přečtu si kdeco -angl na to vládnu - ale vždy mám svoje limity, které když - tak jdu ven.
Mám pocit že kdo má dobře udělaný manymenežment a umí s tím dělat, je na tom líp než ten kdo sleduje kdeco ale toto zvládnuté nemá.
Závidím W.Buffetovi jeho výsledky: kopírovat jej ale nelze, ten si své tipy vybírá jinak než mohu já, viz jeho čínské investice. Kam na to chodí už roky? hm...

dobrý den i dnes všem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 273
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To miciko.

Je důležité,aby pojmy,které každý používá,byli jasné jemu a nemyslím,že tyto pojmy jsou nesrozumitelné.Možná,že je každý může cítit a používat jinak.Třeba reakci trhu může každý chápat ze svého časového rámce,jaký obchoduje,ale stále to je nějaká reakce trhu.Zveřejní se zpráva a intradenního obchodníka zajímá pouze okamžitá reakce,vezme ji za svou,pozičního obchodníka ta zpráva zajímá úplně z jiného pohledu a zkoumá možnou reakci trhu z pohledu dnů a z jeho pohledu ji nevezme atd.

To samé z pohledu trh a konkrétní cenný papír který chci koupit.Nemyslím,že platí,že trh jde někam a akcie opačně.Samozřejmě,že to také platí,ale není to pravidlo.Opět záleží z jakého časového rámce se na tento problém díváme.Je zveřejněná zpráva,která pozitivně ovlivní cenu a akcie může jít v krátkodobém horizontu proti negativní náladě trhu.Pokud tuto zprávu budeme brát z delší perspektivy,pak se bude jednat pouze o nepodstatnou epizodu,která neovlivní sounáležitost vývoje trhu a akcie.

Samozřejmě,že záleží na konkrétním vývoji trhu a oboru,do kterého tato akcie patří.Jinak se budou chovat defenzivní cenné papíry,jinak cyklické,energetické,finanční atd.

Nemyslím,že kolos trhu může být někde v pozadí.Opět záleží na konkrétním příkladu a nejde to zevšeobecnit.Příklad:Na BCPP se soustředím na jeden podnik.Působí v středoevropských zemích a je svázán s americkým vývojem,tedy s kolosem trhu pupeční šňůrou.Jestliže se rozhodnu,že ho koupím,pak mě zajímá jak se vyvíjí kolos trh a poté se mohu následně věnovat této konkrétní akcii.NE OBRÁCENĚ,protože na to bych doplatil.Samozřejmě,že vyjímečně to neplatí,ale je to pravidlo.Když se v Americe stane průšvich,tato akcie půjde na porážku mezi prvními a s tamním vývojem nemá nic společného a hospodářské výsledky má dobré.Každý příklad může být jiný,ale jde o to neřídit se pouze naučenými stereotypy jednoho příkladu.

Dále platí příklady,že kolos trh hraje dominantní roly,protože je založen na všeobecném přesvědčení.Když zjednodušeně popíšu letošní rally,pak na náladu trhu zapůsobila jedna zpráva z bankovního sektoru.Investoři ji vzaly za svou za začal útok na trhy.Po celém světě se tiskly peníze,všude jich bylo dostatek,byly úročeny směšnými úroky a každý si začal půjčovat a nakupovat vše,co šlo a ceny šly nahoru téměř u všech investičních instrumentů.Jedna zpráva způsobila pozitivní reakci stáda,která vyprovokovala směr kolosu trhu.Vše ostatní bylo pouze odvozenou nepodstatnou součástí.Všichni najednou byli přesvědčeni o změně a nakupovalo se vše.Ropa,další komodity,podnik XY kdekoli ve světě,protože logika říká,že pokud skončila recese,vše se bude zhodnocovat.Za tímto růstem může stát i strach z budoucí inflace,kdy se dá očekávat,že se budou zhodnocovat komodity atd.Každá z těchto nastíněných možností hrála v tomto kolotoči svoji roly a každá možná dokázala ovlivnit psychologii trhu.Jde jenom o jediné.Umět s těmito zprávami pracovat.Někdy to je těžké,ale jindy,až průzračně jednoduché.Příklad:Když teď,v tomto okamžiku se dostane na trh zpráva,že podnik ZH zveřejňuje profit warning,pak je všem jas né co se v příštích okamžicích stane.

Příklad,který jsem zde uvedl a který obrací trendy funguje i v malém.Vývoj trhu není odříznutý od reality.Ekonomické zprávy vyprovokují a nastartují psychologii investorů,kteří ovlivní ceny.Proto tuto možnost používám a v několika časových rámcích.Z mého pohledu to není nic těžkého,jde pouze o určitou znalost principů,které jsou někdy méně čitelné,jindy průzračně jasné.Nepotřebuji na to příliš mnoho času,protože určité reakce se nechají po určité době odhadovat a jsou přesnější a důvěryhodnější než koukat pouze do indikátorů,i když je neodmítám a v určitých situacích je používám.

Otázka na konec.Proč se všude uvádí,že psychologie rozhoduje z největší míry o našem úspěchu?

Přeji hezký den.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

odpoved na otazku je jednoducha. pretoze tento vyrok vyslovil clovek a bol smerovany pre cloveka. pokial sa jedna o cloveka ktory ma nejaky system , ktory pracuje na urcitej pravdepodobnosti, tak je zrejme ze pravdepodobnost systemu sa diametralne lisit nebude. ale vykon cloveka sa diametralne lisit bude.

priklad .
1) ak mam system z RRR 1:1 a W ratiom 50% tak je jednoznacne ze pokial je vykyv v rozhodovani +/- 10% ovplyvni to celkovy profit v tomto intervale.
2) ak mam ale system z RRR 1:1 a W ratiom 90% tak je rovnako jednoznacne ze vykon bude ovplyvneny ale vzdy bude dostatocne vykonny

a teraz odpoved preco sa to vsade pise. no jednoducho preto ze sa precenuje psychologia a podcenuje exaktna veda. je to vidiet vsade, v mediach na forach, a vsetkych oblastiach tradingu. opat netvrdim ze to je dobre alebo zle, je to proste statistika. urcita paralela je to, preco sa vsade hovorilo o tom ze irak je jadrova hrozba a treba intervenovat. vsade sa o tom pisalo , pretoze to bola vseobecna mienka. vysledok bol taky ze irak jadrova hrozba nebol.

toto je presne priklad psychologie davu. presne tak isto ako ked sa napise clanok o tom ze je dobre obchodovat menej a zarabat viacej. samotny logicky fakt je ale iny. poctom obchodov toho isteho system z tymi istymi parametrami a RRR je proste vyssi vynos pri vacsom pocte obchodov. je to matematicky fakt. samozrejme ze sa mozeme rozpravat o potenciale trhov a o psychologickej rovine, ale to su sekundarne faktory. pokial budeme vychadzat z matematiky tak je druhy model vykonnejsi.
a ked sa opytate 100 ludi co je lepsie . 90 odpovie ze je lepsie obchodovat menej . a ked sa opytate co je najpodstatnejsie odpovedia psychologia.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike.

Já jsem tuto otázku položil ze všeobecnějšího pohledu a jak můžete sledovat, zajímá mě z úhlu psychologie kolektivu,protože burza a její cenový vývoj je založen na reakcích stáda.Jeden den akcie klesne o 20%,aby druhý den tuto ztrátu vymazala.Na hodnotě podniku se nic nezměnilo,ale neadekvátní chování stáda v situacích neklidu lítá od patníku,k patníku.To jsou reakce,které nejdou spočítat,nejsou založeny na normálně pochopitelných věcech,protože to je psychologie,která dokáže vyprovokovat nepochopitelné věci.Jednou si pamatuji,že burza začala výprodeji,akcie UNIPETROLU za dopoledne klesly téměř o 20 %.Po objedě najednou jakoby někdo mávnul kouzelným proutkem a situace se obrátila a UNIPETROL tuto ztrátu dohnal a skončil na nule. Co se stalo?Možná,že začalo obchodování poklesem,ale bylo možná dále podporováno nuceným zavíráním pozic na stop-lossech,které vyprovokovalo další paniku a když všichni byli nuceni zavřít svoje marginy,velcí posbírali jejich trosky a vydělali za ten den dvakrát.Tenkrát jsem měl dojem,že panika byla uměle podporovaná.Na tomto markantním příkladu osvětluji podstatu burzy.Samozřejmě,že toto je málo se opakující extrém,ale určité kolektivní efekty můžeme vidět hodně často,i když v malém.

To jsou situace,které mají nějaký pevně daný řád a vyplatí se je následovat.Já miluji matematiku,dokáži toho hodně spočítat,ale matematika je hlavně logika a na burze spolu s psychologií hraje důležitou roly.Samozřejmě,že se hodně psychologie váže v knížkách k jednotlivci,ale přečetl jsem toho i hodně na téma burza a kolektivní psychologie.Viz Dow a Kostolanyi.

Pak platí určité předpoklady.Nikdy se nepřetahuj s trhem,následuj většinu,ta má vždy pravdu atd.Konkrétní obchody jsou od těchto divadelních představení pouze nepodstatnou odvozeninou.

Přeji hezké a dnes slunečné odpoledne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

no k tomu Unipetrolu, ak by som ja bol investor, a akcie mojej firmy ktore som v prvotnom predaj predal za sumu x by som mal moznost kupit spat za cenu x-n% a stal sa tak opat silnejsim a ziskaval stale vacsi podiel , asi by som nerozmyslal dlho ci ich kupit. pri prepade 20percent + prepad z predoslych dni sa nazbiera dostatocne vela limitnych sell objednavok aby to pre mna zacalo byt zaujimave. a samozrejme nielen pre mna , ale aj pre dlhodobych investorov a dalsich akcionarov mojej firmy. a to som nespomenul potencial sektoru.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike.

Splnil jsem svoji pracovní povinnost,vrátil jsem se z nákupu,tak mohu napsat ještě nějaké dovětky,které jsem nestihl.

V tomto příkladu,který jsem uvedl,zavládla panika,jakou jsem nikdy nezažil.Panovala atmosféra,jako kdyby se blížil konec světa a akcie za pár minut měly ztratit veškerou hodnotu.Prodávalo se hlava nehlava vše a za jakoukoli cenu.Jestliže se ČEZu denně zobchodovalo přibližně průměrně za 2 miliardy korun,ten den za více než 10!!!!Myslím,že ještě pak následovaly další poklesy a UNIPETROL ještě ztratil skoro 10%.

Když se vrátím k psychologii trhu,uvedu příklad z poslední doby a na jiné téma.

Před nedávnem se část zemí začalo bavit o tom,jestli by nebylo dobré vyšachovat dolar jako dominantního platidla ropy a zatáhnout sem zlato.Co následovalo,bylo předpovídatelné.Druhý příklad,který je starý pouze pár desítek hodin.Indie koupila od MMF 200 tun zlata.Jednalo se o jeden z největších obchodů historie a reakce trhu opět stejná.Nevyplatí se v těchto situacích zavřít oči a koupit,i když indikátory budou v překoupených zónách a budou mít vstyčený prst?

K otázce jestli platí,že obchodovat méně je lepší,než více.

Opět to závisí na konkrétní situaci.Pokud to platí ve smyslu,abychom neobchodovali násilně i signály,které nejsou tak jasné,tak samozřejmě platí,že méně je více.Kdo obchoduje velké pohyby,pak je dobré mít hotovost a čekat.Pak takový pohyb jednou za rok,dokáže vydělat více než dvacet malých a je škoda,když ty peníze mám někde jinde a honím pár drobných,právě v situaci,když se něco děje.Naopak kdo obchoduje malé pohyby,pokud dodržuje co má,tak ho to asi nelimituje.Nedá se to asi jednotně poušalizovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

k tej poslednej veci toto som prave chcel vylucit, tlacit do toho zmysly netreba . je to jednoducha matematika. rovnaky system rovnaky potencial. percentualny zisk na obchod to ma zazujima. ale dost uz o tom, pretoze sa zase dostaneme k nahladu na fimeframi a to by som nechcel. myslim ze s toho co som napisal je zrejme co som tym myslel.

zaujima ma prave ta prva cast, pretoze toto je nieco o com som sa chcel bavit uz predtym s Vami, a dozvediet sa nieco viac o moznostiach obchodovania.myslim obchodovanie na BCPP. k tej davovej psychoze mam totiz jeden osobny nazor ktory opat tak trochu suvisi z pocitanim. hvorite ze denne sa zobchoduju 2mild. predstavte si to v dolaroch aky je to smiesny objem v porovnani z ostatnymi trhmi. ceska burza je mala, a preto ked chce velky hrac urobit vietor, tak ho proste urobi. a vysvetlim preco. cim mensia likvidita, tym vacsie pohyby . burzy maju vsade na svete limity na to kedy zastavit obchodovanie. mozno budete prekvapeny, ale v europe ale aj v azii existuju burzy , kde vdaka malej aktivite dokazete pohnut hlavny akciovy index aj sam ako drobny investor , radovo o percenta. ja vie ze to je mozne, a teoreticky ak to urobim spustim tim davovu psychozu?, nie nespustim, pretoze som na trhu sam :) a robim pokus
znie to sice smiesne ale skutocne to tak je. dokonca ak by to malo byt v ramci pokusu a mam k dispozicii par desiatok tisic eur, tak ako jednoduchy maly hrac dokazem vychylit kurz jednotlivych nemeckych indexov ktore spadaju pod balik DAX. alebo rozne ine menej likvidne indexy. samozrejme len na chvilku, pretoze ostatni obchodnici niesu hlupi a vedia si spocitat aka je ferova cena, no ale ked sa spusti lavina, pohnut nieco ako unipetrol ci CEZ je samozrejme nie az take tazke ako pohnut S&P..(hoci cez sa uz radi k tym velkym firmam), toto je prave jeden z dovodou pre mna preco neobchodovat podklad. ale to je vedlajsie.

viem si predstavit co vtedy preziva akciovy obchodnik. ale tu sa mi proste zda ze na emergin markets su taketo pohyby neni sposobene davom, ale skor velkymi hracmi. pretoze je tych velkych hracou malo a su silny. drobni investori su v totalnej mensine. a odovzdavaju svoje peniaze. portfolia velkych hracou su chranene, ak tvori portfolio drobny investor, castokrat ani nevie ze nieco ako ochrana moze existovat. takze to ma napadlo k tomu davu :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

k akciovým trhům jako takovým toho zatím nemám mnoho co povědět, jakožto úplný zajíc který akorát z vlastní blbosti odevzdal na nesmyslném obchodě přes BFC několik startovacích účtů pro zahájení obchodování futures. o to víc hltám každou zmínku zde.
můj pohled na efektivitu a priority zda akcie či futures je asi tento:
u akcií jde z velké většiny o poziční obchody a tedy na naučení obchodování je potřeba více času a trpělivosti a myslím si (možná nesprávně), že k zajímavé efektivitě (co se absolutní vydělané částky týče) u těchto obchodů dochází až s poměrně velkým účtem (obchody na úvěr mě příliš neberou).
futures jsou rychlé a krátkodobé (většinou) a pro aspoň minimální efektivitu (pro full trading) stačí výrazně menší účet. a díky rychlosti (mám na mysli množství uskutečněných obchodů v daném čase) jsou na učení čtení grafů výhodnější. ona ta rychlost počtu obchodů je dvousečná - zase se dají mnohem rychleji nasekat chyby.
další pohled na efektivitu může být výtěžnost peněz na množství stráveného času a pak v určitých případech budou mít akcie navrch
a ještě jeden pohled je z hlediska zhodnocení peněz. a zde mají futures díky páce určitě navrch. otázkou pouze je do jaké absolutní výše obchodního účtu - limitní strop počtu kontraktů je daný likviditou (obchodovat najednou 1000 kontraktů asi nepůjde) a mám za to, že v tomto mají zase navrch akcie
takže já jsem si jako asi většina na tomto webu vybral pro studium futures (nepotřebuji tolik peněz na start, během stejné doby absolvuji více obchodů, tudíž se rychleji učím, nemusím si tolik brnkat na trpělivost při čekání na další obchod či ukončení otevřeného obchodu)
obchodování akcií (či opcí) vidím až jako další krok ve svém vývoji tradera
A ještě poslední noticku k "obchoduj méně, vydělávej více". mám za to, že zde na webu to je míněno zejména jako varování nám nováčkům ať nepřeobchodováváme. je mi jasné, že zkušený trader, nemající problém s disciplínou, musí jet svoji strategii, i kdyby měl podle ní otvírat nový obchod každou minutu, protože pak ředění počtu obchodů je porušováním strategie měnící významně otestované statistiky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

...hm, něco k té i zde často zmiň.psychologii:
jste někdo študovaný psycholog? Já ne. To co možná za "psychologii trhu, davu či jednání" považuji-jeme, tomu by se věci znalý odborník možná vysmál.

Dál: pojem "dav" bývá velmi často chápán negativně, až pejorativně.
Vím že "nejsem dav" když dělám to co dělám - toto naše konání je tu v česku stále "mimo dav". Navíc plně odpovídám sám za sebe, bez výmluv na cokoliv a kohokoliv. Kdekoliv jinde bych mohl svalovat vinu za neúspěch na kdekoho, tu to nejde - kdybych to dělal jen bych klamal sám sebe Jinak na burze pochopitelně už do "davu" patřím: když mám zisk je mi jedno či jsem šel s davem, nebo proti. Dost dobře nevím ani kdy s tím davem jdu a kdy ne - vy to snad víte? až ano jak to poznáte? že jdete třeba short když TO furt táhne long? Je to proti davu? fakt nevím...

to Libri: až píšete že "futures jsou rychlé a krátkodobé (většinou) a pro aspoň minimální efektivitu (pro full trading) stačí výrazně menší účet..."tak pozor, zde bych byl opatrný. Futures mají takovou sílu, že její nezvládnutí vás může srazit do kolen za den, s tím výrazně menším účtem. A jak vám dělá dobře na psychiku denní kolísání v řádu až desítek tisíc kč?

to Airmike: za ty roky TAM mě snad ani jednou nenapadlo ani jsem neměl potřebu vědět kdo TÍM hýbe ani mě nenapadlo že bych TÍM mohl sám pohnout. Asi by to šlo, šel jsem i do papírů s min.likviditou - byly mimochodem velmi zajímavé...

:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike.


S tou likviditou to je problém.Jsou zde absolutně nelikviditní tituly,které nemá cenu obchodovat,ale o pár větších to pak tak úplně neplatí,jak jste to popsal.Myslím,že přibližně se drobní podílejí na objemu burzy z 20%,ale nejsem si úplně jistý,tedy rozhodující roly hrají velcí.Další věcí je to,že se s některými tituly obchoduje na více burzách a dominantní roly hraje domovská burza.Všechny ostatní jenom kopírují.

Příklad:Erste bank se obchoduje ve Vídní,Frankfurtu,Praze.Pokud pak sečtu objemy,není to tak špatné.Rozhodující je Vídeň a garantuji Vám,že s kurzem v Praze nehnete.Všichni se budou dívat na vídeňskou burzu a pokud zde bude například ohromná prodejní nabídka velkého londýnského hráče,která by měla teoreticky s kurzem hnout,vyprovokuje se u dalších velkých hráčů odezva v podobě nákupních objednávek a s kurzem to nehne,protože vídeňský kurz zafunguje jako podpora.Jediné co budeme moci sledovat bude nebývale velký objem,ale bez kurzové odezvy.

ORCO se obchoduje v Paříži,Praze,Varšavě a Budapešti.
CETV v Americe,Praze.
ČEZ v Praze,Varšavě.
VIG ve Vídni,Praze.

Příklad paniky,který jsem zde zmiňoval,byl vyprovokován jinde,Praha pouze pokles následovala a možná k němu něco přihodila.
Příklad ČEZu:
V té době se jednalo o ceny emisních povolenek,které po nárůstech minulých období,začalý podstatně klesat a to mělo negativní vliv na energetické společnosti,protože to byl jejich podstatný příjem. To byl i případ ČEZu,který jich velkou část prodával.Tedy ČEZ kopíroval aukce emisních povolenek v Německu a kopíroval cenový vývoj gigántů energetického sektoru v Evropě.Tedy v žádném případě žádný samostatný kurzový vývoj.Kdybyste chtěl v Praze hnout s kurzem ČEZu,pustil byste se nepřímo do souboje s celým sektorem,který byl provázán,určitou náladou a cenu ovlivňoval hlavně vývoj cen emisních povolenek.

Samozřejmě,že v určitých klidnějších obdobích velcí hráči dokáží s kurzem hnout,ale jedná se o velké sumy a je otázka,jestli se na druhé straně nenajde protiváha,která tuto snahu dokáže minimalizovat.Velcí hráči mají hodně podrobně zpočítáno,na jakých cenách to je ještě výhodné a kdy nikoli a tedy extrém nemá šanci dlouho vydržet.

Šlo by asi popsat mnohé,ale zjednodušeně můžeme říci,že se velcí hlídají a nedovolí si,aby byl trh pro někoho příliš dlouho výhodný.Rozhodují o pražské burze velcí hráči,ale skutečný vývoj určují celosvětový hráči,kteří vyprovokují nějakou náladu a "naší velcí hráči"jsou proti nim nepodstatní amatéři,kteří hrají pouze s pár drobnejma.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To miciko.

Co se týká psychologie,nahrál jste mi.Mám známého,který vystudoval psychologii a úspěšně se jí živí.Pokud za ním příjdu s problémem,pomůže my,ale sám říká,že když sedne k počítači a začne obchodovat,stane se součástí vyplašeného stáda.Je to normální.Možná,že bude mít někde na semináří dlouhý proslov na téma kolektivní psychologie a vše mu bude jasné,ale jen do doby pokud nebude riskovat svoje úspory.

Zamyslete se,kolikrát v životě jste řešil nějaký problém,který byl závislý na penězích.Kolik lidí kolem Vám radilo,jaké je řešení a že je to jasné.Ano,třeba měli pravdu,ale obhajovali to pouze do chvíle,než jste jim řekl,aby vzali svoje peníze a šli to udělat.Pod tíhou vlastní investice by se k tomu nikdy neodhodlali,protože už poslouchali i jiné oponentní řešení a přestali si věřit.

Jiný příklad.Říká se,že by člověk některé věci měl řešit sám a je dobré,když si do nich nenechá zasahovat.Pokud ano,pak slyší více názorů,které ho dokáží i zvyklad na špatnou stranu,i když jeho názor byl ten nejlepší.U počítače jsme sami,ale sledujeme okolí,které nás ovlivní.Část říká,půjdem nahoru,část,že dolů.Větší skupina utvoří náladu a strhne tu meší.Ten kdo jde proti,prohrál.Poslouchat většinu se na burze vyplatí.Samozřejmě,že to neplatí vždy,ale to je jiné téma pro úzkou skupinu.

Odpovídám sám za sebe,ale jsem ovlivňován davem,ať si to budu uvědomovat,nebo ne.Stádový efekt je popisován v burzovní literatuře hodně často a nepokouším se ho nějak nálepkovat,pouze mě zajímá podstata,kterou se snažím využívat ve svém obchodování.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

no mam nejaku predstavu o tom ako sa obchoduje titul na viacerich burzach sucasne, takzse chapem preco z kurzom nehneme teraz. ja skor hocorim o tom, ze burza jee mala,a pohyby ktore prisli v krize, prepady spolocnosti ako ORCO ktore boli obrovske a vznikali deviaci medzi cenami akcii na roznych burzach.to bolo to co som mal na mysli. proste v prahe chybala druha strana.
netusim ale co je to nas veky a iny velky hrac :) , ja som si doteraz mysele ze su len velky. nas je z nemecka , francuzka holandska? a ten iny velky ktory sa neda zrovnat je z kadial? podla mna nieje dost dobre podcenovat europske institucie, pouzivaju presne tie iste modely ratania ako tie americke, takze to degradovanie na amaterov nieje na mieste.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike.

Já si myslím,že když si srovnám dlouhodobý graf akcií ORCA v Paříži a v Praze,bude mít podobný tvar.Tam je problém v tom,že měnový pár CZK/EURO se pohyboval ve střednědobém období mezi hodnotami 24-28 korun za EURO.Kdybychom možná převedli graf pařížské burzy do korunového přepočtu,byly by hodně podobné.Problém je i v tom,že Praha zavírá ve čtyři a Paříž o hodně dýl a tedy kopíruje i americkou náladu,kterou již Praha nestihla.Hodně ekonomických ukazatelů se zveřejňuje po zavření pražské burzy.Když jsem tyto akcie sledoval a měl jsem kalkulačku v ruce,pak ceny po přepočtu seděly.

Věty o velkých a malých hráčích byly myšleny takto:V Praze působí institucionální investoři,kteří v poměru k celkovému objemu obchodů budí dojem velkých.Když se ale podíváme jaké objemy jsou obchodované na 30 akciích indexu DJIA,pak se dostáváme do jiné ligy obchodníků a tito jsou dále závislý na zprávách ještě větších hráčů,kteří tahají za nitky světové ekonomiky-FED,MMF,země OPECu,nadnárodní gigantické firmy atd.Pak obchodníci v Praze,budící dojem velkých,jenom poslouchají ještě větší a tí ty největší,zjednodušeně napsáno.Proto i když obchoduji v Praze,jsem stále myšlenkama za mořem.

To libri.

Srozumitelně napsáno a myslím,že i dost výstižně.V těchto věcech,o kterých se zde bavíme,záleží na každém konkrétním jedinci,jak se k těmto problémům staví.Záleží na účtu,co chce obchodovat a jak atd.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

no na trh sa pozerame z dvochodlisnych pohladov. predpokladam ze vidite za objemami na burze niekoho kto nakupuje akcie na burze a zrovnavate graf Prava - Pariz, ja sa na to pozeram s pohladu Kupim v Prahe predam v Parizi a spat. takze z mojho pohladu moze byt velka vychylka radovo par desatin percenta, ale nezalezi ani tak na historickom grafe, ale na aktualnom grafe ktory sa meni v kratkodobich intervaloch. tie deviacie sa casom zrovnavaju a to je hlavny point arbitraze, a preto to nieje mozne vidiet na historickom grafe, ale to ze jedna burza je rychlejsia ako druha je samozrejme.

co sa tyka toho objemu nemozno ho zrovnavat, pretoze DJI obchoduje cely svet, zrovnat sa daju len aktualne ordre na nakup a predaj, a tam zas taky velky rozdiel nieje

v tejto suvislosti ma napada jedna vec ktoru ste pisali predtym a to je ze Amerika diktuje Europe.
no a to je dalsia vec ktora nieje tak uplne pravda. nieje dolezity kontinent ale objem. ked si pozriem rannu seansu FESX alebo GBL vidim obrovske objemy, zatial co ES malicky. to znamena ze aktualne je vacsia likvidita v europe,a tam sa tvrdi muzika. ak zrovnam ze ranna seansa je na FESX milion kontraktov a na ESku 100 tisic, je jasne ze esko nic nediktuje.
poobede sa to meni opacne. samozrejme ze pozicny obchodnik nadobudne dojem ze amerika diktuje celemu svetu, ale opat je to len otazka casoveho intervalu :). z globalneho hladiska ide o spravy a makro data, tam ide amerika, ale pokial prave makro nejde, tak zalezi na aktualnom objeme

a z tohoto je pekne vidiet ako su pristupy odlisne. nieco co vidim(resp potrebujem) ja nevidite(resp nepotrebujete) vy a naopak. pre toto sa mi to paci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...