Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

Zdravim , pls asi sa bude zdat hlupe co sa pytam ,ale som tu zaciatocnik , obchodujem na forexe , pomerne stabilne zarabam a rad by som zisky z forexu investoval do dividendovych akcii , moze mi pls niekto poradit ,ako na to ? cez koho obchodovat ,co je potrebne sa naucit a ako tieto dividendove akcie funguju ? dakujem :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nagato:
POkud se nepletu,tak Fio o.c.p. má pobočku v Košicích. Myslím, že by nebyl problém tam zajít s tím, že chceš obchodovat a normálně podepíšeš komisionářskou smlouvu. Pokud bys chtěli Česko, tak se to dá taky udělat. Smlouvu Ti udělají v Čechách a pošlou k podpisu do Košic. V tom by problém být neměl.

Ostatní:
Snad na konci týdne zase najdu chvilku se sem mrknout a doplnit resty, včetně toho excelu :-).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nagato:
Leccos jsem tu už o dividendových akciích napsal. Základní otázka, na kterou si musíš odpověďět (a to můžeš udělat jenom Ty sám) je to, proč chceš kupovat právě dividendové akcie. CO od toho očekáváš? A teprve potom se dá pokročit dál.
Vezmu to na svém příkladu. Beru dividendy jako pasivní příjem, který nutně nepotřebuji teď, ale řekněme cca za 10 let, kdy už ybch nerad někde pravidelně pracoval a tudíž tenhle druh příjmu budu potřebovat. Proto mě moc nezajímají akcie s okamžitým vysokým yieldem a hledám hlavně tituly, které mají perspektivu a velkou pravděpodobnost nejenom udržení výplaty dividend, ale zároveň také jejich pravidelné zvyšování. Čas v tom hraje pro mě nejenom možností růstu ceny akcie, ale také peněz z pravidelných dividend. Kdo koupil akcie MCD před pěti lety (třeba na jejich tehdejším vrcholu) tak má při dnešní výši dividendy yield nikoliv současná 3%, ale ze svých peněz má aktuální Yield of cost (YOC) cca 6% a dobré šance, že se bude vyplácená dividenda nadále zvyšovat a tím bude vyšší i zisk z jeho před lety investovaných peněz. Proč si to myslím?
1) MCD má za sebou historii 33 let nepřetržitého zvyšování dividend
2) MCD v posledních pěti letech zvyšuje dividendu v průměru o více než 20%
3) Pay out ratio (poměr ukazující kolik ze zisku vyplácí MCD na dividendách) je 47%, což je rozhodně poměr udržitelný.
Proto hledám právě podobné akcie. Nebudu psát konkrétní pravidla sceeningu, ale rozhodně mě zajímají velké firmy ve stabilních odvětvích, s dlouhou historii výplaty rostoucích dividend, s přiměřeným payout ratiem. Ty pak ještě formálně projdu excelem, který připojuji. Nneí to můj výtvor. Na svědomí ho má Američan s nickem Dividend4Life a je to docela šikovná pomůcka.
Další věci, které by měly být využity jsou, kromě výběru "správných" akcií také reinvestice dividend (peníze z dividend okamžitě neotřebuji, ale budu je potřebovat někdy v budoucnosti, takže proč je teď vybírat a utrácet!?) a jak psal Stanley je dobré provádět průběžně pravidelné nákupy

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radim2 Napsal:
-------------------------------------------------------
> to kramnik:
> pěkná tabulka,
> mohl byste ji sem dát ve formátu excelu?
>
> --------------------------------------------------
> ----
> Je třeba vidět souvislosti tam, kde je jiní
> nevidí.

Bohužel nějak zjišťuju, že mi sem jdou vkládat jenom obrázky, ale ne excely... :-(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to kramnik:

můžete to obejít tak, že příponu excelu "XLS" přejmenujete na obrázkovou příponu např. "JPG".



Ještě k průběžnému nakupovaní, v podstatě se jím průměru nákupní cena, čili je tady ochrana před jednorázovým nákupem akcie na vrcholu ceny, zase na druhou stranu by se dalo nakoupit jednorázově i levněji při vychytání dna, ale dno je dost obtížné poznat a já to třeba zatím neumím, pokud je vůbec možné nějak poznat dno akcie...?

Podle tuším Grahama, nebo kdo to vymyslel, je další možností čekat a nakupovat jen když cena klesne tak, aby poskytovala polštář, čili byla níže o X%, než je reálná hodnota dané společnosti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...