Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

nagato:
V podstatě to tak je. Po rozhodném dni se ale ve většině případů cena akcie zase vyšplhá na původní hodnotu před vyplacením divi.
Vyplacená dividenda ale znamená pro investora realizovaný zisk, kdežto růst ceny akcie sám o sobě ziskem není. Ziskem se stane až ve chvíli, kdy tu akcii prodáš.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nagato Napsal:
-------------------------------------------------------
> dakujem a este posledna otazka , oplati sa
> vzhladom na poplatky nakupovat akcie v hodnote
> povecme 50 eur mesacne ?

Nevyplatí. Proto to dělám tak, že nějakou dobu šetřím, a pak nakoupím. Nechci platit na poplatkách víc jak 1% z objemu.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Ahoj, pokusím se nějak sesumarizovat to, co tu proběhlo za tu dobu, kteoru jsem tady nebyl. Snad na nic nezapomenu... (nepravděpodobné... :D ) To hecate: To je hodně těžké říct a obávám se, že to ani říct nejde. Záleží to i na typu a sektoru konkrétní akcie. Odobně se snažím hledat tituly s payout ratio do 80%, ale spíše do 60%. Jenže třeba REIT´s A MLP´s mívají vysoko nad 100% a můžeto být OK. Asi bych se ale pro začátek zaměřil na "obyčejné" velké společnosti vyplácející stabilně pravidelně zvyšovanou dividendu se solidním SD yieldem (kdesi jsem u o něm už psal, tak se případně mrkni). Už jenom výběrem podle těchto kritérií (doba vyplácení dividend alespoň 20 let; pravidelně zvyšovaná dividenda alespoň 15 let + SD yield nad 1%) se dají najít zajímavé společnosti. Aktuální situace včetně mého aktuálního US portfolia na přiloženém excelu. ZAčít investovat dovididendových akcií s nižšími částkami není také problém. Jak píše Stanley. Prostě si to budu dávat bokem a jak se sejde zajímavá částka (cca alespoň 500$) tak nakoupit. Dělám to podobně a funguje to. Je to sice pomalé, ale pokud má člověk dost času a trpělivosti ale ok. Všechny dividendy je pak dobré reinvestovat a zvýšit tím investovanou částku do dalších titulů. Dividendy z britských společností skutečně chodí z US nezdaněné, jak tomu bylo třeba u BP, který je pravidelně vyplácel. Měly by se následně danit v daňovém přiznání.

13524

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to: KRAMNIK
Ahoj dividendoví investoři, přispěju se svou troškou do mlýna.

Mám rád akcie co vyplácí dividendy. Jak píše KRAMNIK, je potřeba hlavně nemít přehnané očekávání. Podle mého názoru pravidelná dividenda je důkaz, že management to myslí s akcionářem vážně. Najatí manažeři mají totiž většinou jiné cíle, než platit dividendy. Většinou se snaží o co největší rozšíření svého imperia akvizicemi - bez ohledu na výhodnost takové akvizice. Viz například postup firmy KRAFT při převzetí f. CADBURY a kritika tohoto postupu Warrenem Buffettem, toho času investorem do KRAFTu.

Na druhou stranu, taky je potřeba si uvědomit, že dividenda je daňově nevýhodný způsob vyvedení zisku z podniku, (daň 15%). Kapitálový výnos je obecně výhodnější (daň 0% při držení akcie fyzickou osobou déle než 1/2 roku).

Na závěr pozor na payout ration. Stává se, že firma může vyplácet i 100% zisku v dividendě kvůli zachování historie. To není udržitelné a dividenda je pak obvykle zrušena nebo snížena. Platí hlavně pro americké akcie.

hezký den, Honzik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Tak jsem nedávno si koupil tu knížku Naučte se investovat - druhé rozšířené vydání.
Jsem asi za půlkou a musím říci, že se mi celkem líbí. Jen jsem si na několika stránkách všiml několika chyb či nesrovnalostí. Až to dočtu, tak bych ty chyby sepsal a poslal je třeba i sem, ať to můžeme rozebrat :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Radim2
Nemohu odpovědět protože tuto knihu neznám. To co jsem uvedl je o investování na základě stanovení intrinsic value a margin of safety (neboli "hodnota společnosti" a "koeficient bezpečnosti"), neboli kupování dolaru za 50 centů. jsem v podstatě začátečník, který si jednou v novinách přečetl, že jsou dvě knihy, které je potřeba o investování přečíst než začnete.
A to jsou ty dvě. Jiné neznám. Zatím to stačí tak :-). Důležité je, že přijímám myšlenky v těch knížkách obsažené. Lidé jsou různí a různé jsou i styly investování. Proto je důležité, abyste byl vnitřně ztotožněn s postupem, který aplikujete. Ať už je to na základě jakékoliv teorie.



Honzik24
Buy&Hold´s Not Dead

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Četl jsem obě knížky, je už to pár let, a hlavní rozdíl mi přišel v tom, že Grahamův Inteligentní investor je mnohem méně čtivý, než knížka Dana Gladiše. Možná je to kostrbatějším překladem, možná někdy až přílišnou šířkou témat, která jsou v "Grahamovi" popisována. Je ale pravdou, že konkrétní screening, který je v "Naučte se investovat" vede povětšinou ke stejným typům akcií (retailers atd.) a jeasi potřeba ho nějak modifikovat . Ale to jsem tady už tuším jednou psal.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Honzik24

"Naučte se investovat" je taky v podstatě o stanovení intrinsic value a margin of safety, autor vycházel z Grahamových knih. Celkem stručně (170 stran) a jasně popisuje základní principy intrinsic value a margin of safety. Takže nevím jestli bych pak neměl 2 skoro stejné knihy.

Jinak si můžeme asi tykat, pokud ti to nevadí?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...