Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

Stanley:
BP jsem pustil ve chvíli, kdy vyhlásili, že nevyplatí dividendu. To je pro mě signál, že BP aktuálně nemůže naplnit to, co od dividendových akcií čekám, tak jsem neváhal. Netvrdím, že se z toho BP nevylíže a současná cena není dobrá (může být a nemusí, křišťálovou kouli mám v opravě). :-))
Aktuálně držím: JNJ, MO, CINF, TAP, ETP, EXC, LLY a u nás TO2 a dělám si časem zálusk na PG, KO, SYY, MCD, KMB apod. Pro milovníky high yield nabízím NLY (15,9%) a CIM (17,6%)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hecate:
Proto se já osobně zatím US akciím vyhýbám, i když mě lákají, protože si myslím, vzhledem k současné ekonomické situaci USA, že dolar ještě čeká slušněj pád dolů. Padá už 10 let a dno je podle mne v nedohlednu. Krize v roce 2008 byla legrace a nic se nevyřešilo, jen oddálilo. Myslím, že bude hůř:-( Zkuste si sehnat knihu Crash Proof. Ta je o současné situaci USA hodně vypovídající, přestože ji autor psal už v roce 2006 a předpověděl v ní spoustu problémů, které se naplnily ani ne za rok! Nejlepší ale na té knize je, že nabízí i řešení.
Ono na ty US akcie stejně nemám dostatek financí. Jsem rád, že občas mohu nakoupit nějaké české. Na US akcie už prostě nezbývají prostředky:-(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já zas nekupuji ty české :-). Teda kromě okamžiku, kdy mi přijdou levné jako ta TO2 za 395... Pádu USD vůči CZK se nebojím. Dividendové akcie obdchoduji přes Fio a mám k nim úvěr na měnu, takže mám kurz USD/CZK zafixovaný a nic neřeším. Tomu fixu pochopitelně nepodléhjaí dividendy a čistý zisk, ale investovaná částka ze 100%. Při úroku 2% p.a. mi to nepřijde za to riziko drahé.
Dá se pochopitelně také koupit zajišťovací opce na USD, nebo otevřít pozici v nějakém měnovém ETF. Nabízí se třeba FXE kopírující kurz EUR/USD nebi nákupem nějaké formy komodit zejména drahých kovů. V tomto případě stojí za pozornost třeba CEF, která má svá aktiva přímo ve fyzickém zlatě a stříbře nikoli ve futures, nebo akciích společností těžících zlato a stříbro, což se mi jevím jako nejlepší varianta v případě hyperinflace. Ohledně dalšího scénáře inflace x deflace nemám moc jasno. Bude-li hůř na akciovém trhu může být lépe na měnách typu USD, JPY případeně CHF. V případě dalšího růstu mohou profitovat "komoditní" měny jako CAD, AUD atd.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravim ,

rad by som sa opytal ci vyuzivate u FIO menovy uver, zda sa mi to ako dobra vec ,hlavne pri neistom pohybe mien , a chcel by som sa este opytat ci sa to oplati aj ked disponujem eurom , pripadne ci je mozne realizovany zisk z predaja akcii v dolaroch ponechat v dolaroch a vyuzit konverziu za priazniveho kurzu dolaru voci euru :)

dakujem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nagato

Já používám FIO jen na CZ akcie a to mám jen TELE.
Jinak koukám po podobných kouscích jako má kramnik, ale přes US brokera a tam budu muset řešit měnové riziko, asi ho zafixuju přes forex.


kramnik
ty NLY (15,9%) a CIM (17,6%) máš nějak více zanalyzované nebo je to výtah TOP high yield?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nagato Napsal:
-------------------------------------------------------
> zdravim ,
>
> rad by som sa opytal ci vyuzivate u FIO menovy
> uver, zda sa mi to ako dobra vec ,hlavne pri
> neistom pohybe mien , a chcel by som sa este
> opytat ci sa to oplati aj ked disponujem eurom ,
> pripadne ci je mozne realizovany zisk z predaja
> akcii v dolaroch ponechat v dolaroch a vyuzit
> konverziu za priazniveho kurzu dolaru voci euru
>
> dakujem.

Měnový úvěr je ok, jenom musíš chápat jednu věc. Ty složíš do záruky Tvoji měnu (EUR) a v odpovídajícím kurzu dostaneš půjčenou měnu (USD). Pokud bude hodnota půjčené měny klesat, pak bude Tvoje záruka vyšší, než půjčený objem a můžeš ze záruky vybírat. Pokud bude ale půjčená měna stoupat, pak po Tobě bude chtít Fio doplnit záruku, takže budeš muset vytáhnout další EUR a vložit je do záruky.

Ohledně druhé části otázky: pokud sis půjčil a nakoupil za 1.000USD a po prodeji máš 1.200USD, tak splatíš těch 1000$ a zbytek je Tvůj takže si s tím mlžeš dělat co chceš a klidně můžeš čekat na lepší kurz. Nečekej, ale s celými 1.200USD protože bys platil úroky za čepání těch půjčených 1.000USD.

radim2
Ohledně NLY a CIM je to spíš výstřel. žádnou aktuální analýzu nemám. Měl jsem na ně, hlavně na NLY, dobré reference, ale čekal jsem an tu "svoji" cenu, která nepřišla. Ale i tak bych to nekupoval za obvyklou částku, ale v nižším objemu. Tak nějak to nesedí do toho, co do ptf. kupuji. Spíš by to byla rizikovější složka, která by mohla nést dobrou divi. Víc jak 7-10% ptf. bych do toho určo nedal.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kramnik

takze z toho co si napisal este viac nechapem vyznam menoveho uveru ,myslel som ,ze prave on ma chrani pred pohybmi mien ale to co pises znamena ,ze ked ja vymenim svoje eura za dolare aby som mohol nakupit americke akcie ,tak pri pohybe mien budem bud vo vyhode alebo budem musiet fio dotovat dalsimi eurami :S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to nagato:
Ono nedotuješ Fio. Pokud dolar posiluje a pozici prodáš a vyměníš na EUR, tak dostaneš zase těch eur víc. Ale je to tak. Měnový úvěr Tě chrání proti znehodncení půjčované měny. Pokud půjčená měna posiluje oproti té, kterou máš v záruce, je potřeba záruku doplňovat, tak aby byl úvěr zaručen na 100%. Když seš mírně pod tím, tak to Fio nijak zvlášť neřeší, kromě úroků z toho područení, které nejsou nijak tragické, ale ej dobré si to hlídat amít po ruce nějakou zálohu na doplnění.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

japapatramtara Napsal:
-------------------------------------------------------
> NLY (15,9%) a CIM (17,6%)?
>
> to jsou hodně drahé peníze... Proč si vlastně ty
> firmy raději nepůjčí od banky? Jestli je důvod
> ten, že už jim nechce Půjčit ani Provident, tak
> bych se toho asi docela bál

jak to myslíš s tím půjčením peněz od banky?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radim2:

Hmno já to vídím tak, že když si chce společnost půjčit peníze na rozvoj, tak jedna z možností je půjčit si u banky a platit jí úroky. No a nebo emitovat akcie a získat tak kapitál od investorů. No a teď mi nejde na rozum, proč se jí vůbec vyplatí vypisovat akcie, když potom bude svým akcionářům platit tolik, kolik platí třeba právě NLY.

obecně mě právě vůbec nedochází, co vede high yield společnosti k takové výši dividend. Leda že by se snažili přitáhnout likviditu a možné kapitálové zhodnocení. Ale opravdu nevím..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To japapatramtara.

Ale smysl je velice jednoduchý.

Úpisem akcií získá a.s. kapitál, který bude sloužit na rozvoj, který ponese velké zisky a ty následně rozdělí formou dividend mezi akcionáře. Jelikož majoritní vlastnící drží rozhodující podíly akcií, tím pádem obdrží ze zisku největší podíl.
Dividenda pak může sloužit pro další rozvoj firmy atd.
Něco podobného se děje i v našich podmínkách. Telefonika O2 ČR spolufinancuje svoji španělské matce její nákupní příležitosti, ČEZ financuje formou dividend státní rozpočet atd. Je jasné, že se s tím svezou i drobní akcionáři.

Dividendy mohou v některých případech sloužit i k odkupům vlastních akcií.

Úpis akcií není tak špatná věc, protože firma nemusí dlouze jednat s bankami, platit úroky a dávat na svůj majetek zástavní práva. V některých případech dostane při úpisu mnohem vyšší ceny za akcii, než je následně cena na burze. V případě BCPP to byl například případ AAA, ECM atd.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

japapatramtara:
Zásadní rozdíl mezi půjčkou od banky a nebo kapitálem investorů vidím v tom, že banka chce úroky platit pravidelně až do splacení, kdežto investoři každý rok mohou na valné hromadě odhlasovat, že dividenda nebude. To je první věc. Další věc je vysoká variabilita výšky dividend. Je čistě na libovůli akcionářů.
Dividenda může být vysoká třeba proto, že má spol. spoustu volného kapitálu. Nebo taky proto, že chce spol. zachovat za každou cenu výplatu vysokých dividend, což může být varovným signálem, jestliže je aktuální výška dividend vysoká. Záleží z jakého důvodu je cena akcie nízká.

Ve fin. společnostech se moc nevyznám. P/E a P/B u NLY i CIM je slušné. NLY je ale vůči CIM hodně zadlužená, zato má ale mnohem větší burzovní historii. Pokud má management ve vlastnictví nějaké akcie, pak je vysoká dividenda zajímavá i z jejich pohledu. Management CIMu nakupoval v průběhu roku 2009 nějaké akcie pro sebe, průměrně tak za 3,5$. CIM se z mého pohledu jeví jako zajímavější než NLY. Ale ta krátká historie....

Z hlediska sektorů je teď "nejlevnější" sektor Utilities. P/E má nejnižší a u P/B je níž jen sektor finanční.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...