Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Mám problém otevřít obchod, co s tím?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 47
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Skvely článek. Osobně jsem nemel problém klikat ale spíše nedůvěru v systému který na fx byl na hraně co psychicky snesu. Teď už skoro ubeh rok kdy intenzivně backtestuji a nakonec jsem ukončil na nasdaku kde vysledky jsou akceptovatelné a hlavně mi to psychicky vyhovuje. Cele prazdniny se chystám na snad finální papertrading a pak to porovname. Snad ty 2 mesice postaci na potvrzeni funcnosti nebo nalezeni problému. Takže se s timtoclankem celkem stotoznuji a vsechy uvedené rady jednoznačně potvrzuji! :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zrovna dnes ráno jsem si říkal, že se pokusím vymámit z někoho nějakou dobrou radu na toto téma. Jsem v začátcích live obchodování. Začal jsem TF s riskem asi 2,4%. Což není zas tak zlé. V prvopočátku mi nadělil trh asi 6 ztrátových obchodů. První tři byly jasně o nedodržení plánu a impulsivním jednání. Ty zbylý už byly dle plánu, ale prostě nevyšly. Takže můj drawdown je nyní asi 390 USD, což není zas tak děsivé, ale dostavil se strach s dalších obchodů.
Přemýšlel jsem, co s tím a částečně jsem strach odboural přechodem na levnější NQ a upřesněním obchodního plánu. Pořád to ale s emocemi není tak, jak bych si představoval.
Už nemám ani problém identifikovat obchod dle mého plánu. Problém mám pořád do něho vstoupit. Vždy těsně před vstupem hledám něco, proč bych obchod neměl vzít. Většinou nějaká blízká S/R úroveň. Takto se mi to stane dvakrát za sebou a seanci raději pro tento den ukončím, jelikož si říkám, že jsem nevzal dva obchody a ten třetí, do kterého bych vlezl by samozřejmě nevyšel. Následující den ráno si udělám rychlý backtest předešlého dne a zjistím, že kdybych dodržel obchodní plán a vzal všechny obchody, které mi můj plán velí vzít, končil bych prakticky pokaždé v kladných číslech. Jsem z toho na sebe naštvaný a frustrovaný. Celý den v práci se psychycky připravuju a hecuju na odpoledne, že dnes se budu chovat zodpovědně a budu dělat to, co mám. Ale zase ten obchod prostě nevezmu.
Nevím, jak toto v sobě zlomit.
Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

honzasek:

"Už nemám ani problém identifikovat obchod dle mého plánu. Vždy těsně před vstupem hledám něco, proč bych obchod neměl vzít."

--druhou větou si protiřečíte vůči té první..nemáte problém najít správný obchod, ale vždy hledáte něco, proč jej nevzít...z toho jasně vyplývá jediné - NEJEDNOZNAČNÝ PLÁN a s tím asi souvisí neúplná důvěra v systém (k čemuž přispěly určitě i ty ztráty)...plán není jen o tom že X musí křížit Y, vstupujeme market na close, vystupujeme na PT 200 USD..plán je právě o tom mít vyřešené tyhle drobnosti "co udělám, když... je trh před vstupem ve velké rotaci a nemám z něj dobrý pocit, když je do vzdálenosti X bodů od vstupu hlavní S/R úroveň...když je do vzdálenosi X bodů od vstupu vedlejší S/R úroveň.... atd atd atd"...chce to fakt zamakat na tom plánu, vše co vás napadne, s čím se setkáte, tak si napsat a ujasnit si to...a posléze doplnit do plánu...pokud to budete mít pouze jakože v hlavě, tak je to k ničemu, protože to vnitřně nepřijmete..je potřeba se řídit starým řčením "co je psáno, to je dáno"...teprve pak to váš mozek přijme..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

honzasek:
Je to přesně jak píše Majkl, je potřeba mít přesný plán, strach vyplývá z nedostatku důvěry ve svůj plán. Klidně se vrať na SIM, kde se nemusíš bát ztrát a postupným zažitím vstupu do obchodu a zejména reálným kliknutím spolu s prokazatelnými výsledky těchto obchodů by měl strach odeznít.
Není potřeba spěchat "za těmi obrovskými zisky", z toho následného nadávání si a frustrace úplně cítím ty "promarněné příležitosti v ziskům" . Trh tu bude stále a jak říká M.Douglas - trhy se pohybují neustále, stále dokola poskytují příležitosti, tudíž neexistuje nic jako PROMARNĚNÍ! ;)
Ať se daří!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
zrovna na podobné téma jsem chtěl založit diskuzi a místo nad grafy se bavit o psychologii. V intradenním obchodování se pohybuji již 2 roky a LIVE jsem začal v březnu roku 2009. Hned první 2 měsíce jsem projel 2300 USD. Samozřejmě, že příčina neúspěchu byla ve mě. Obchodoval jsem Double Top a Bottom. Problém byl v tom, že jsem je viděl všude. S tím přišly první ztráty a má neskonalá touha získat prachy zpět. S tím souviselo přeobchodovávání a všechna možná porušení plánu. Pak na radu Tomáše jsem si dal od trhů pokoj, přehodnotil svoje chování a začal se soustředit na levnější trh. Bohužel příšla další serie ztrát ve výši 1200 USD. Opět jsem si dal pauzu a zjistil jsem, že dělám tu samou chybu. Viděl jsem, že ty topy a bottomy vidím všude. Naštěstí jsem již dokázal dodržet pravidlo dva obchody za den a dost. Po delší pauze jsem si vymyslel nový systém, a to po vzoru prolomení první korekce v kombinaci s náhodnými vstupy. Protože jsem první korekci neviděl a všichni dle diskuzí na tom vydělávali "velké peníze", tak jsem začal na levném trhu obchodovat první úsečku po otevření na 10 min grafu. Vstup byl na close podle toho, zda close bylo nad open, šel jsem Long a naopak. Tím jsem omezil počet vstupů na jeden obchod za den. Chvíli to fungovalo, ale pak jsem projel další peníze a nyní jsem v propadu 4500 USD. Řekl jsem si dost, dal jsem si opravdu velkou pauzu a začal jsem trhy skutečně studovat. Postupně jsem se dostal k systému založeném na intermarket analýze a mou snahou je obchodovat divergence mezi trhy. Abych si byl jistý tím, co dělám, provedl jsem si backtest za rok 2008 až 2010 a více jak měsíc jsem dělal paper. Systém je celkem robusní, věřím mu a při paperu jsem se s ním cítil dobře. Výhoda systému je, že né každý den mám signál, takže se spíše držím stranou. Problém je v tom, když přepnu na LIVE, okamžitě se mě vybaví předchozí propad a začnu blbnout. Je opravdu velký rozdíl mezi SIM a LIVE, alespoň nyní pro mě. Zadání vstupního příkazu je ještě v pohodě, i když jsem stále nervozní, ale po vstupu, když vidím, jak se úsečky hýbou sem a tam, se mě stane, že předčasně posunu na BE apod, abych zamezil dalším ztrátám. Samozřejmě, že se ve výsledku jedná o ty nejlepší obchody, ale již beze mne. Nyní mě tedy čeká velký úkol: Mám systém, kterému věřím a musím se naučit ho obchodovat disciplinovaně dle plánu bez toho, aby mě ovlivňovaly noční můry o předchozích ztrátách. Vidím u sebe velký posun v tom, že se dokážu držet stranou, dokud nedostanu signál. Když signál dostanu, tak není problém kliknout a vstoupit, ale je problém obchod správně uřídit.

Proto bych se chtěl zeptat, jestli se zde najde někdo, kdo si zažil také takový šílený propad či vymazání účtu, dokázal se nad to celé povznést (překonal své emoce), začal znovu a je z něho nyní úspěšný obchodník. Dost by mě to pomohlo motivačně, kdyby se podělil o to, jak to celé zvládl a kdy nastal ten zlom, že začal vydělávat. Myslím, že Mark Douglas to také zvládl.

Přes výše uvedené stále věřím, že v trzích nakonec uspěju. Díky za komentáře a s pozdravem Ruda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No prave prozivam neco podobneho. Myslim, ze na start tradingu jsem se docela peclive pripravil v testovaci fazi (docela peclivy backtest finwinu a jeho modifikaci, sestaveni planu a pak cca 1/2 roku paper trading). Kdyz jsem se drzel 3 mesice v plusu zacal jsem na zivo. Prvni tri mesice bylo slo vse dobre, obchodoval jsem podle planu, sice emoce byly, ale zvladnul jsem je. Po 4 mes. jsem byl v plusu cca 3 tis usd (max 2 obchody denne, 4 patterny finwin). Pak prisel unor a neco co se mi jeste nestalo - -1600 usd. Najednou bylo vsechno jinak. Nez jsem na to stacil zareagovat uplynul dalsi mesic a totez. Sice se zmenila charakteristika trhu, ale hlavne zacaly pracovat emoce naplno a to uz jsem nezvladal. Doslo to az tak daleko, ze jsem orezaval plan, ale psychika uz byla tak rozbourana, ze jsem nebyl schopen obchodovat podle planu a cca pred mesicem jsem si dal uplnou pauzu. Po zhodnoceni situace a analyze toho co jsem delal spatne (ze 100 procent hlava) jsem si upravil plan jen na 2 patterny, zmenil trh na levnejsi NQ (z tf), udelal nove testy a podle analyzy obchodnich hodin nastavil obchodovani jen od 15.30-16h (proste se vic jak 30 minut ted nedokazu soustredt)...a zacinam na novo se snahou neopakovat stare chyby :-) Ale jedno se mi porad vraci - jakmile mam vstoupit do obchodu porad mam "strach".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

edas:
Tak to je mi opravdu lito. Říkám si, že to snad ani není možný, že by se trh tak zásadně změnil. Já teda asi se svýma zkušenostma nemám nárok analyzovat to, co jsi asi dělal špatně, ale ztratit 1600 USD během měsíce mi příjde opravdu hodně. Můj max drowndown v paper byl -800 USD za měsíc na TF trhu při SL 80 USD. Nezačal si příliš moc riskovat? To přeci musela být jedna ztráta za druhou a minimálně 10 ztrát po sobě.
No budu ti držet palce, aby si se z toho vyhrabal. Žádnou radu pro tebe nemám, protože se v tom plácám sám.
Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavel K
To je velmi důležité odstranit , že je něco"diskreční". Je to podobné jako "tajemně" . V obchodování musím umět popsat a zobchodovat každou situaci podle přesných pravidel. Jestliže někdo obchoduje diskrečně pak neví co dělá a podle toho vypadají výsledky. A hlavně nikdy neustoupí emoce. Z toho pak plyne zánik takového tradera, protože s emocemi se nedá profitovat. První stabilní profity se dostaví až zmizí právě ony emoce. Takže žádné takové, že budu obchodovat podle pocitů, apod. To nikam nevede. Vždy musím přesně vědět proč jedu zrovna long nebo zůstanu stranou . Samozřejmě nemusím mít hafol indikátorů, stačí pohled na graf. To už je pak věcí cviku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...