Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Založeno nováčkem pro nováčky, kteří obchodují LIVE nebo v nejbližší době začnou


bid

Doporučené příspěvky

Tak tento měsíc dám report už po 14ti dnech. Jelikož jak víte děje se toho hodně.

Bohužel, můj 12tý měsíc trejdování, se nevyvíjí jak by měl. Pokaždě když už si myslím, že to půjde a že to je v kapse tak bum a prd :). Začátek měsíce jsem již po 4. v řade nasadil 2. kontrakt, a jak už se stalo zvykem dostal jsem SL. Zpětně toto vídím jako hlavní příčinu v dalších chybách. Další den jsem nevzal vstup, jelikož se podobal tomu SL. Samozřejmě došel na PT500 a frustrace byla zde. A aby toho nebylo málo, zrovna vypukla natrzích panika kterou jsem v Live nezažil. Psychika dostala na prdel, dostal jsem několik SL mimo plán a ztratil cca 600USD. Poté jsem se zpamatoval a obchodovál dále podle plánu, jenže v takto obrovské volatilitě mají mé vstupy nižší win%. (SL zvyšovat je u mě nesmysl). Dostal jsem tedy tři další SL a poté ještě jeden. Pak jsem obchodování svých 2V zastavil, nedařilo se jim ani nadále. Za toto období velké volatility (5.8 - 12.8) bylo celkem 14 vstupů a jen 4 vyšly - 29% win je opravdu málo. Budu tedy dále sledovat vývoj na demu a až se systém vrátí do starých kolejí nasadím ho zpět.

A jelikož nastaly tyto problémy a amerika je v těchto dnech pro mě neobchodovatelná, pracoval jsem na novém systému. Udělal jsem testy až na 4 trzích (TF, ES, YM, 6E, CL) a funguje docela schopně. K obchodování vám stačí jen čistý graf :). Má více obchodů (1-2 denně), ale výkonnost je zhruba poloviční jako mé 2V. Za to jsou ale vstupy 100% jednoznačné (budu se pokoušet udělat NT Strategy). Má dost měsíců na nule, ale pokud ho obchodujeme na 2 trzích - např. 6E dopoledne, TF odpoledne - tak dostáváme docela slušné stabilní zisky. Jak se mi s tímto směrem bude dařit, dám vědět.

Celkově, 14 dní před mým rokem v Live jsem +200USD. Hodnotím to kladně, jelikož jsem opravdu celý rok obchodoval, udělal cca 200-300 obchodů a stále je s čím obchodovat a kam se posouvat. Spokojený sice až tak nejsem, ale to budu až se mi konečně bude dařit konzistentně navyšovat účet.

Mějte se a tradingu a panice zdar :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 324
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

.:OMAR:.
nemas pocit ze robis tu znamu chybu, ze ked sa nedari tak hladas novy system a od stareho upustas?
Ak mas system s ktorym si zacal live odtestovany poriadne zapaperovany a jeho vysledky boli pre teba uspokojive, potom nemas dovod vymyslat novy system alebo ano?
Aby si nepadol do tej priepasti ze budes skusat testovat a vymyslat rozne systemy a tym stracat ohromne mnozstvo casu a potencialu.

At sa dari.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hezký den, zaujal mě Váš příspěvek. Já jsem v LIVE od začátku července tohoto roku a tento divoký trh (který jsem na sim nezažila), mě stál 1800$. Teď jsem na sim a čekám až se to zas trochu uklidní. Na sim už mi to zas začíná jít, ale ještě asi léčím psychiku (nemám odvahu vstoupit). Je dobré si přečíst, že i ti kteří tu jsou déle, měli problémy. Není to z důvodu, že by to člověk přál i jiným, ale spíš to, že na to není sám a nemá takové výčitky. Přeji hodně úspěchu všem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Tak dnes je to přesně rok kdy jsem se pustil do Live tradingu. Bohužel zde není snad ani jeden diskutující (začátečník), který zde začínal se mnou. Co se dolarů týče, zakončil jsem -220$.

Nějak ani nevím co bych sem měl dále rozepisovat. Nic velkého se nemění, trejding už bude pořád stejný. Zažil jsem si období extra chopu, i období velké volatility, které mě stálo Honzino o něco méně než tebe. Nic si z toho nedělám, většina lidí ztratila mnohem více. Naopak jsem se poučil a myslím, že teď přijdou ty pravé žně - lehce vyšší volatilita je pro mě přesně to co mi vyhovuje.

Trading je takový jaký je, přesně jak se všude píše. Hodně těžký, málo kdo to vydrží. Proto hodnotím svůj 1. rok live tradingu velice pozitivně, ikdyž jsem zakončil lehce mínus. To se povede opravu málo komu. Nyní mám dva systémy, které obchoduji. Oba otestované 2 roky zpět, dohromady dost robustní. Jediná změna kterou udělám, je ta, že další kontrakt budu přidávat až někde na 8-10 tis. USD. Po tom drawdownu z min. měsíce to cítím jako mnohem bezpečnější a přesně na to sedí pořekadlo - méně je často více.

Reporty budu dávat dále, dokud nebudu konzistentně profitabilní alespoň půl roku. Jde mi o to, aby zde bylo vidět čím si trejdr musí projít a jak dlouho mu to může trvat.

Ať se daří
.:OMAR:.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim ta Omar
Sledujem tvoj pribeh skoro od zaciatku a je fajn ze tu prezentujes svoje vysledky,to ze si prezil prvy rok je urcite pozitivny vysledok,len mi nejde do hlavy co si tu pisal v starsich prispevkoch ze mas zbacktestovani system ktory dava dobre vysledky ze si sa naucil dobre vstupovat-nevstupovat mimo plan tak nechapem pootm preco sa ti nedostavili lepsie vysledky ale inak (tu) tak sa drz a davaj sem aj nadalej reporty

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny, a děkuji Omar za reakci. Já se už zas budu snažit LIVE, pár věcí jsem pochopila jsem ráda, že jsem na to přišla včas a nesnažila se to dohnat za každou cenu, Na účtě ještě peníze jsou, tak proč nepokračovat. Bojím se čim déle budu čekat, tím to bude horší a už se k tomu nevrátím. Tak příští týden snad bude první obchod LIVE. a bude to tvůj stylˇ- méně je často více!
Přeji všem najít po neúspěchu odvahu a začít :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Tak dávám další report. Né na konci měsíce, ale teď protože si myslím že je na to vhodná chvíle.

At to vite nebo ne, od zacatku jsem zde obchodoval svuj system na 15Range Barech. Abych to nějak srhnul, tento systém je nejvýdělečnější jaký jsem viděl, za cenu ale psychické náročnosti. Zvládal jsem jej při nízké volatilitě, ovšem ta od roku 2010 pomalu nabírá na síle, a vždy při jejím zvýšení (Leden, a Srpen) jsem to neustál, a udělal DD. Range bary jsou na toto hodně citlivé a opravdu se hodně mění dynamika vstupů (né 2 týdně, ale 2 denně), se SL 160-170 a klidně 3xSL po sobě je to bohužel náročné a pro mě neobchodovatelné. Proto stále hledám jinde. Pokud se člověk dokáže plně soustředit tak se to dá, ale vtip je že člověk už takto bojuje na 1 kontraktu. Do budoucna tedy bohužel schopné jako "bokovka".

Další novinkou u mě v září je spolupráce s fulltime traderem, který mi mou domněnku potvrdil. Skoro nikde se o tom nepíše, ale diskréční systémy (jako můj na 2V - ikdyž je jen cca z 10%) dokáží psychiku rozhodit opravdu lehce, a to se pořád bavíme o 1 kontraktu.
Otestoval jsem tedy dva čistě mechanické, zato naprosto jednoduché a funkční systémy. Ten pro mě lepší nasazuji, a budu se snažit srovnat zpět můj drawdown. Toť k mému bojování. Jak se daří/nedaří dám vědět. Je to ale pro mě k trejdingu řekněme jedna z posledních možností, tak doufejme že se zadaří.

Mějte se

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

[bold].:OMAR:. [/bold]
Zdar. Podívej se do vlákna Diskuze k aktuálnímu dění na trzích IV.
Rogi tam má velice hezké příspěvky. Obchoduje PA (Joe Ross).
Občas tam taky něco přidám, když to z časových důvodů zvládám.

Osobně jsem zjistil, že obchodování nízkých TF je velice náročné a pomalu se smiřuji s tím, že budu muset navýšit účet a přejít na vyšší TF, kde mám mnohem vyšší úspěšnost. Je to dáno i velikostí SL a trh sem tam nějaký výkyv udělá.

www.financnik.cz/forum/read.php?7,196648,page=22
konkrétně třeba
www.financnik.cz/forum/file.php?7,file=17973


[bold]stranger: [/bold]
Treba zjistil (jako ja), ze mu sledovani krizeni CCI proste nevyhovuje........

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MixaJ: Opravdu né, děkuji. To jsou přesně ty obchody - kdybych, co bych, tady jsem měl tohle a támhle. Když budeš šikovný podaří se ti 1-3 kontrakty. Z největší pravděp. ale více dlouhodobě nedáš, ale neříkám že to nejde.

Psal jsem o tom zde www.financnik.cz/forum/read.php?23,67641,page=1

Co teď obchoduji je také čistá PA, pouze 1 min. Pravidla jsou jasná až geniálně jednoduchá, žádné váhání a nejistota. Minulý týden se konečně zadařilo - 2 x PT250. Ale to byl extra úspěšný týden, počítám s tím že část ze zisku bude muset být opět odevzdána.

Důležité je mít funkční OS, který bude naprosto jednoduchý a jasný. Jeho charakteristika dělá opravdu hodně.

Měj se

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold].:OMAR:. [/bold]

:) To co jsi viděl u mého obrázku, to jsou poznámky moje osobní. Znamenám si, co mě v tu chvíli u obchodu napadalo a píšu si to rovnou do grafu.

Souhlsím, že na diskréci musíš mít silně vypěstované vlastnosti.
Ale nějak se musím k vysněnému cíli dokopat ;-)

K čisté PA se pomalu taky dopracovávám. Sbírám inspiraci, informace a testuji.

Nejvíce se mi líbí jeden čistě mechanický systém založený na denních grafech a parabolic Sar. Jenže SL jsou tam tak obrovské, že o tom si mohu nechat zdát ....

Taky jsem zkoušel Pinbary (vcelku velmi úspěšná metoda) - velmi mechanické - diskréce minimum.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

já souhlasím s Omarem v tom, že je extrémně těžké obchodovat většinu diskréčních systémů, které si lidi postaví...jednak kvůli nedostatečnému otestování (půl roku je nulová statistika, pokud chci přežít dlouhodobě a hlavně zísat nějakou představu o ztrátových sériích, DD atd.), jednak kvůli velké neurčitosti a jednak kvůli ignoraci psychologického aspektu při stavbě systému...

tj. z mojeho pohledu je pro spoustu lidí ideální, aby diskréce jejich diskréčního systému spočívala spíš v řízení pozice a výstupech než v samotných vstupech..ty je potřeba mít hodně dobře odchytané a řekněme mechanické, aby nedocházelo k velkému stresu a polemice..

každý kdo někdy jel live ví, že to skutečně není backtest ani replay ani paper...např. často člověk pod tíhou toho, že chce hledat jen ty nejlepší signály nevstoupí do řady ziskových obchodů, které by v paperu normálně vzal, a posléze je zdeptaný z toho, že je minul, že vstupuje i do špatných signálů jen aby nepromeškal a pak zdeptaný ztrátovou sérií neúplných signálů zase nevstoupí do jasných signálů atd. atd...

a naopak z řady lidí po vstupu ten stres hodně opadne a samotné řízení pozice a výstup už jim jde líp....

obchodování je skutečně těžké a náročné a je potřeba se tomu maximálně přizpůsobit z hlediska stavby systému...

PS. jsem tady na fóru poměrně hodně zastáncem toho, že je potřeba se pořádně připravit na replayi a paperu a že neni důvod, aby se live nějak výrazněj lišil od paperu, když je člověk opravdu seriózní a přistupuje k tomu maximálně zodpovědně...přidal bych k tomu ale taky to, že je potřeba mít správnou strategii...ale to člověk právě často pochopí až v live, že byť tohle vypadalo funkčně a stabilně, tak je to v reálu hodně psychicky náročné nebo neurčité..každopádně si stále stojím za tím, že není rozumné jít do live nepřipravený jen pro to, že si myslím, že paper mi nic nedá a je potřeba do toho skočit po hlavě...to jsou naopak velmi jistě ztracené peníze uplně zbytečně..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to majkll,

zdravím Vás, pokud byste si udělal čas, chtěl bych vysvětlit Váš postoj, resp. proč se na to díváte způsobem který zmiňujete.
jako první věc - ''jednak kvůli nedostatečnému otestování (půl roku je nulová statistika, pokud chci přežít dlouhodobě a hlavně zísat nějakou představu o ztrátových sériích, DD atd.)'' - narážíte patrně na věc, že nováček v tradingu nemůže s důvěrou obchodovat sytém který nemá odzkoušený a nemá v něj tedy patřičnou důvěru, správně? chci se zeptat jinak - myslíte si, že je nováček schopen provést stavbu systému takovým způsobem, aby ono testování nebylo pouhým overfittingem/curvefittingem? myslíte si, že když nováček sebou vytvořený systém protáhne skrze prát let historických dat, získá potřebnou důvěru v systém, která ustojí i psychicky náročná období - v podobě ztrát?
já vidím problém v nepochopení na jakém principu onen systém funguje. pokud to nevím nemohu v něj mít nikdy důvěru - na vědomé úrovni si to mohu nalhávat, jako mnoho ostatního, ale až přijde do tuhého, nebudu systém schopen obchodovat, protože prostě vím, že nevím co dělám. z toho mě osobně vyplynul názor, že čím více vím o podstatě, kterou systém využívá, tím méně potřebuji historické testování. ale naopak to nefunguje - když nevím jaká je podstata mého systému, sebevíc testování tuto nevědomost nemůže nahradit. tou podstatou myslím např. to něco proč bych měl vlastně vůbec vydělávat (edge).

jako další věc zmiňujete, že jste podpůrcem papertradingu, simulovaného obchodování. viděl jsem někde srovnání, že pokud si člověk myslí že se pomocí simulátoru naučí vydělávat, tak je to jako byste si mysleli, že když si budete hrát na leteckém simulátoru, tak se naučíte bojovat proti lidem, kteří jsou Vás vycvičeni zabít. (v případě tradingu finanční vražda). zkusím to říct takto - trading je dle M. Douglase 80% o psychologii a v paperu se psychologie vůbec nevyskytuje (můj předpoklad založen na vlastní zkušenosti, klidně mne vyveďte z omylu). řekněme, že je paper užitečný v tom, že si člověk může nějakým způsobem naučit zadávat příkazy... ale je to opravdu to, co dělá ten rozdíl?

úplně základně se papertrading doporučuje aby si obchodník otestoval, zda má vůbec možnost vydělávat. tedy až paper má obchodníkovi ukázat jestli může vydělat? neměl by tohle být schopný posoudit sám již předtím, nežli půjde do paperu? ergo by paper postrádal smysl? pokud není schopný určit zdali může vydělávat bez paperu, tak mu nepomůže ať už jeho výsledky budou jakékoliv - může vydělávat čistě kvůli náhodně a nebo kvůli ni prodělávat. tedy - může získat falešnou důvěru nebo zahodit funkční systém (který má ale jen díky nahodě, kdyby jej měl díky umu, tak by jej kvůli nefunkčnímu paperu nezahazoval ergo by paper opět postrádal smysl).
nakonec si tedy myslím, že má paper za účel pouze donutit nové tradery myslet si, že potřebují větší disciplínu - ergo že mají systém v pořádku a to je dostane na špatnou cestu. konkrétně moje obchodní poznámky vypadali když jsem jel paper a pak i live jako - příště prostě MUSÍM mít víc disciplíny, MUSÍM se víc soustředit a podobné blafy které mě velmi výrazně brzdili (ano, možná jsem ojedinělý případ). (tím prosím netvrdím, že disciplína a soustředění nejsou nutné!)

cílem toho je pochopit Vás, na základě čeho zastáváte to co zastáváte. pokud Vám to nepřijde vhodně, s klidným svědomím na tento příspěvek zapomeňte. můj závěr je asi takový - BT i paper jsou pokud víte co děláte zbytečné a pokud to nevíte, tak Vám stejně nepomohou...

deluxe

Link to comment
Sdílet pomocí služby

deluxe:

tohle by byla zbytečná přestřelka, protože ať bych napsal cokoli, tak by si (pokud nevadí, tak bych byl pro tykání) to vyvracel - z prostého principu, že máme asi odlišný pohled na určité věci..

já s tebou souhlasím, že pokud má člověk diskréční systém a ví, jak funguje a velmi dobře rozumí trhu, tak testy jakože nepotřebuje atd....ale to je jedna cesta..pokud se chci v začátku vyhnout přílišné diskréčnosti, tak potřebuju něco více mechanického (tady bude možná problém, pokud např. nevěříš, že mechanické vstupy mohou generovat peníze) a tím, že budu provádět testy a hledat patterny na grafech tím se učím...kdybych skočil hned do live, tak nedokážu rozpoznat ani ten mechanický vstup..atd..

dál je taky potřeba se na věci dívat více z perspektivy začínajícího...přijde mi, že to bereš hodně z pozice profitabilního tradera, který "už na to přišel"...ale v téhle fázi nikdo nezačíná...vždycky se tam člověk musí dostat...jak si začínal ty? oni ti možná teď určité věci a postupy přijdou jako "slepé uličky" a nesmysly, ale není to celé se vším všudy určitá cesta, vývoj, do kterého patří každý kousek skládačky??

možná tím celým narážíš na to, že člověk potřebuje mentora který mu přesně ukáže co a jak a naučího hned být profíkem a jiná cesta není..a že samostudium v tradingu nefunguje..nevím, je to moje domněnka..každopádně bych s takovým názorem nesouhlasil..

PS. já v těchhle obecných věcech často píšu dost jednoduše a třeba jen z určitého aktuálního pohledu (nechce se mi zase uplně ztrácet čas tím, že budu psát sáhodlouhé a do detailu promyšlené příspěvky, které budou ťip ťop exklusive) a dobře vím o tom, že se na tom dá spousta věcí napadnout a zkritizovat, jako si to udělal ty...nejsem dokonalý a ani moje názory nejsou dokonalé...každopádně v těchhle filozofických věcech sem se už naučil nehádat se, protože každý může mít svůj pohled na věc..a trading je tak komplexní a různorodý, že bych si netroufl tvrdit, že já znám jediný platný návod, jedinou pravdu...

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to majkll,

to poslední co bych kdy chtěl, je přestřelka s tebou (tykání). napsal jsem to co jsem napsal, a jsem za to rád, protože tvoje odpověď mi osvětlila tvůj pohled, to jsem chtěl. ne se hádat, ne si něco dokazovat. díval jsi se na to z pohledu mechanického obchodování, kde funguje jisté vyhledávání patternů, jejich zpětné testování a analýza. OK, já si tohle neuvědomil a díval jsem se na to z pohledu diskrečního obchodníka, jako na zbytečnost. Což nebylo moc prozíravé.
Nicméně sám, jsem zastáncem mechaniky, chtěl jsem jen pouze ji, ale nějak se to změnilo. Pokud bych se měl tedy někam zařadit, je to spíše k mechanickým obchodníkům, docela dlouho jsem totiž zastával názor, že mechanické obchodování je to pravé (ale o to tu neběží).

závěr - když něčemu nerozumím, chci to pochopit, tak se zeptám, nepovažuj žádost o vysvětlení jako výzvu k argumentačnímu boji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...