Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Založeno nováčkem pro nováčky, kteří obchodují LIVE nebo v nejbližší době začnou


bid

Doporučené příspěvky

stranger,
to spolu přeci souvisí ... profit máš, když dodržíš plán, stejně tak ztráty ... z počátku by mělo být číslo jedna soustředit se na dodržení plánu, peníze přijdou samy, až když je plán rutinou, můžeš se dívat do kolonky USD :) nejhorší co může každýho na počátku potkat je profit po nedodržení plánu, to se pak hned vloudí myšlenka, že člověk zná trh a může cokoli, prakticky vždy to končí stejně, propadem účtu . .

to že se sousředíš na plán je jen taková psychická pomůcka, jak se oprostit od peněz a stresu z jejich nárůstu a poklesu

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 324
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Tak dostavam sa do druhej fazy (v mojom ponimani na 3 schodik mojej pyramidy)
Bol som si zalozit dnes ucet v cudzej mene USD a cakam za mirom aby mi poradil ako sa funduje a idem ho fundnut. Este teraz cez vikend preletim vsetky obchody, pripravim sa co to da a na druhy tyzdne pocitam stvrtok - piatok (kedze asi ten prevod trva 4 - 5 dni) zacnem svoje prve live obchody.
Strach necitim, ani obavy. viem ze som k vsetkemu pristupoval zodpovedne a nepodvadzal som, takze uvidime ake ovocie to prinesie.

Drzte palce

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger: Je to dlouhá cesta, zkusím popsat co se teď stalo mě už skoro po 3/4 roce live tradingu.

Jak jste si všimli poslední dobou sem zde dělal dost změn, další trhy, další systém. Jsou to cca tři týdny kdy to začalo a naštěstí přesně vím proč. Celých 7 měsíců jsem totiž měl buď profit, nebo svými chybami jsem ho nevybral. Proto jsem se zde nedávno hecnul a celý měsíc jsem tehdy dodržel svůj plán. Ovšem byl opravdu špatný měsíc a profit z toho nebyl skoro žádný. To byla pro mě nová zkutečnost při které jsem začal hledat další trhy a ke konci jsem si vzal i další systém. Po tomto týdnu který skončil opět ztrátou jsem si řekl že už je něco špatně, a celé mi to došlo. Hlavní pointa je v tom, že každý systém má prostě své dobré a špatné období. Tím, že přidáme další trh nebo systém tomu můžeme předejít, ovšem pouze pokud ho řádně nastudujeme a natestujeme, zároveň to ale tvoří mnohem větší tlak na psychiku. Jelikož jste v situaci kde se vám měsíc nepodařilo nic vydělat a teď to chcete dohánět na jiných trzích nebo s jiným systémem a s obojím máte minimální zkušenosti. No a pak to dopadá jak to dopadlo. Další týden mínus (-334/k) a celkově za ten 3/4 rok jsem jen lehce v plusu. Jak to dobře odhadnete nejvíce ztrát bylo s nvoým OS na novém trhu, což jen potvrzuje příčinu.

Na druhou stranu, trading je o tom si své chyby přiznat a opravit je. Dodržet plán měsíc a mít minimální profit bylo pro mě prostě něco nového, a už chápu že je to normální a neobchodovat když není co je základ. Jedu zpět jen TFko které mám nakoukané, a na kterém dokáži něco vydělat. Budu se snažit být maximálně selektivní, a na konci měsíce pokud bude pár set USD profit, tak ho vybrat a trochu si ho užít. Obecně přepínám na mód kde se budu snažit vydělat pár set USD/k, postupně dát 2,3 kontrakty a spokojeně jet dál. Tenhle cíl je reálný a budu s ním spokojený.

Snažím se zde mapovat, roční vývoj tradera a aspoň vidíte jak to tak zhruba je. Okolo toho roku se formuje a vyvíjí psychika, když se to podaří tak se ustálí a vytvoří se správné zvyky, také ale klidně mohou špatné, to už záleží jen na nás. Jak je zde vidět, je toho opravdu hodně čím si člověk musí projít a přežít to než se k stabilním profitům dopracuje.

Něco k vybírání obchodů jsem ještě napsal sem (www.financnik.cz/forum/read.php?23,67133,188810#188810).
Do konce měsíce jen TF, obchodovat budu málo, jen když bude čas a budu v klidu ničím nerozhozen. Report na konci měsíce.
Tak zatím ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

.:OMAR:. Ja viem ze je to dlha cesta a nebude lahka. Ale zaklad je to ako k tomu pristupujes ci zodpovedne alebo s lahkou vahou. Podvadzat sa da v skole. V tradingu alebo inom biznise uz nie. Tuna vsetky chyby citime sami v zamestnani ich citi sef a my (ak na to pride) mozno tiez troska ich pocitime. Co sa tyka tvojho pribehu je to zaujimave, ako si presiel k inemu systemu iny trh a teda vacsie straty. Myslim ze o tom pise aj financnik v jednom z clankov ze ked sa nedari mame potrebu sa upinat na iny system iny trh a tak dookola doookola az nas to znici. Pri tom staci mat odtestovany ten svoj system poctivo a v live mu verit a hlavne dodrziavat plan atd atd. Na druhej strane ty si to rychlo pochopil a ides si tou spravnou cestou. Urcite nie je zle system raz za cas zhodnotit najst mozno ine filtre, tym vyfiltrovat obchody ktore maju vacsiu pravdepodobnost na uspech ktore nemaju velku pravdepodobnost na uspech atd. Ja som tu minule pisal teda ked som robil este paper ze idem obchody 6 - 8 denne. Ale ked som to tak hodnotil spatne neje to potrebne. Trh za den vytvori vela formacii LH/ LL HL /Hh ktore obchodujeem ako uz viete len s mojimi nejakymi upravami. Ale minule som prave rozmyslal ako vyfiltrovat pocet obchodov a ako keby z cista jasna, z neba z vesmiru alebo nazvyte si to akokolvek chcete som dostal napad zapojit do systemu aj filtre ako S/R urovne a VOLUME hodnoty. To mi dovoluje drzat poziciu dlhsie (nevystupovat na kazdej vacsej korekciji) a mat ovela vacsiu pravdepodobnost ze trh pojde mojim smerom. Zatial to nemam odtestovane na vela datach ale postupne to testujem a zatial mi to dava 3x lepsie vysledky ako mi dava Povodna verzia systemu. Pri tom som nic neurobil len zapojil do toho S/R urovne (ktore budu vzdy tym hlavnym podpisom trhu) a hodnotu VOL ktoru sa snazim lepsie pochopit. Napriklad uplne sukujuce pre mna bolo ked som zobral najhorsi den v paperu co bol 05.05.2011 kde som mal obchody -80, +120, -110, -120 pri povodnom systeme tak ako bol navrhnuty. A pri novom systeme to bolo +520, +200, +390 +555 na jeden kontrakt. A to len so zapojenim S/R urovni a hodnot VOL. inak system ostava povodny tak ako obchodujem. Len lepsie filtrujem, nevystupujem tak skoro a hlavne opat som zvysil pravdepodobnost odhadu kam trh pojde ci long ci short. A ked som to porovnaval so vstupmi povodnej verzii bez SR a bez VOl tak vstupoval som tam long kde bol short, preto aj tie straty v tom dni. Ale s tymi filtrami SR a VOL uz som vstupoval vzdy do spravneho smeru.
Samozrejme jeden den nestaci a tak testujem dalej a snazim sa to aj zapisat do obchodneho planu co kedy kde a preco.

Co tym chcem povedat je, ze ak verime systemu ako takemu a citim sa s nim v pohode je to zaklad, ak nam navyse zaraba (v paperi neskor v live) je to super. Ale vzdy je nejaky pristor na drobne zmeny ktore rapidne dokazu zvysit pohodu a hlavne profity. Co bolo v mojom pripade zapojenie SR urovni a VOL.

At sa dari.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Este aby som nazabudol, zacal som pouzivat aj indikator RSI (ktory mi ukazuje kedy je trh pravdepodobne prepredany / prekupeny) a tiez som zapojil do systemu aj indikator Momentum, ktory spolu s indikatorom VOL vie ukazat kedy je trh v chope alebo sa chysta niekam prerazit, so zapojenim S/R urovni. Cize u mna dost podstatna zmena prejst z pomalyp razdneho grafu na graf kde su aj par indikatorov. ALe hodnotim to zatial kladne. V kazdom pripade system obchodujem v zakladej verzii akurat tie indikatori a SR urovne mi davaju akysi lepsi filter kedy ma trh vacsiu alebo mensiu pravdepodobnost dostat sa tam kde chcem.

16108

16109

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stranger: Konecne zacinas live trading, lebo tvoje prispevky v ktorych si radil live traderom mi vyvolavali usmev na tvari. :)
Ako zacinajuci trader mas na taketo prispevky samozrejme narok, len dobre je pisat o tom, co sme na vlastnej kozi zazili a co sme na vlastne oci videli... ;)
Zelam ti, nech sa ti v Live tradingu dari lepsie, ako sa ti bude. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stranger: Viem, ze si za tym stojis, ale zatial si pisal len to, co si niekde precital, co si si v myslienkach poskladal, co si nabacketestoval a napaperoval.To vsetko bola zatial len teoria.
Teraz pride to realne obchodovanie s vsetkymi emocnymi a psychickymi tlakmi, s realnymi sklzami v plneni prikazov, s
realnymi stratami a hlavne s obdobiami, ked tvoj tazko obackestovany system prestane na cas alebo definitivne fungovat.
Ked som otvoril trading ucet v 2008, tak som ho za 2 mesiace strojnasobil a zmyslal potajme podobne ako ty. Doteraz som high z roku 2008 neprekonal, to je moja skusenost. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger,
chápu dobře, že původní systém, který byl založen na Tvém vlastním price action patternu a dával výborný výsledky backtestu a paperu, až 90% wn apod ... si těsně před začátkem live "vylepšil" o dva indikátory ? to mi přijde hodně zvláštní a až nesmyslný .. buď ti původní systém funguje tak výborně a věříš mu, pak je tohle nesmyslný krok, který naprosto zabíjí původní funkční systém nebo to s tím původním systémem neni tak horký a pak nechápu plán jít live.

tvrzení "V kazdom pripade system obchodujem v zakladej verzii akurat tie indikatori a SR urovne mi davaju akysi lepsi filter kedy ma trh vacsiu alebo mensiu pravdepodobnost dostat sa tam kde chcem." neni pravda .. pokud tam máš nový prvky, zde 2 indikátory a bereš je v potaz při obchodování, tak rozhodně neobchoduješ systém v základní verzi ... současně nevím, jaký lepší filtr může dostat systém, který už má win 90%

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To jednak, a za druhé jentak přihlížet na něco co "dává větší %win", dost to vidím u ostatních a to ti ve vstupech udělá takový bordel. Jenom tě to znejistí. Ještě horší je znát 20 systémů a říkat si teď to bylo krásný tohle, a teď tohle. Já osobně znám tři profitabilní systémy a mám toho až až.
Ale nerad zde někoho poučuji, většinou to stejně končí akorát soubojem ega a ten druhý si stejně nic nepřizná (musel by uznat chybu) a přesvědčí se o tom až při pár zbytečných SL.

Je to velká psycho hra ;)

Příklad - minulý týden byl velice špatný s novým systémem na FESX. Zhruba 4x SL. Které na 6 měsíčním backtestu nebyly ani jednou. Jak jsem psal systém raději teď nechávám, vstup byl příliš unáhlený, ale do budoucna mě zajímá takže ho testuji na Simu tak jak bych měl. No a co myslíte tento týden dnes dopoledne? Vstup přesně dle pravidel, PT v 9:20 zasažen a bylo by. No ale tím už se nenechám zvyklat. Do konce měsíce GAME MODE, a jenom TFko v klidu Live.

Mějte se ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mira_k prve udaje systemu kde bol Win 90 percent bol nerelevantny vzhladom na to, ze v equtiy ktoru som tu prezentoval boli ak si dobre pamatam 30 obchodov a z tych 30 obchodov bol jeden jediny stratovy. takze povedal by som ze v tom obdobi papera som chytil akusi zelenu vlnu profitov. Neskor ale prisli aj straty a system mal uspesnost cez 60 percent. Tieto udaje su pre mna podstatnejsie a v live dokona pocitam s este mensiou uspesnostou (nemam velke oci) Ano systemu mojmu verim, ale ked som vyhodnocoval spatne obchody zistil som ze SR a hodnoty VOL spolu s systemom tak ako je, mi zabranuju v tom aby som vstupil short tam kde je long a long tam kde je short. Kdez to ked som nevyuzival SR a VOL som tieto skutocnosti nevidel. Takze vo vyvoji alebo vylepseni systemu to povazujem za velmi dobry filter.
Co sa tyka dvoch indikatorov MOMENTUM a RSI sledujem ich ale neriadim sa nimi. TJ ak mi system dava znamenie na vstup do short a ja vidim ze je trh prekupeny, aj tak vstupim do toho obchodu a urobim dobre. Ale zasa na druhej strane to ze je trh prekupeny a ze to vidim vdaka idikatoru RSI, tak aspon viem "ze pozor trh sa moze kazdu chvilu otocit" a ked naznaci moj system reverznu poziciu, mam opat dalsie potvrdenie v podobe (RSI prekupenie) ze je rozumne uzatvorit poziciu a ist LONG. Takze ja indikatori pouzivam len ako kontrolne. Pre mna je dolezity povodny system a teraz zakomponovane velmi silne SR a VOL hodnoty.
Momentum zasa vyuzivam opat vyzualne ktore spolu s VOL dokazu ukazat kedy je chop a neoplati sa vstupovat skor pockat kym nebude prerazena urcita uroven a az potom vstupit. Takze indikatori su len akesi kontrolne aspekty. Stale obchodujem svoj system.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

..kedze Abraka mal velmi malo casu na trading a pri tych malo seancach sa vobec nepoznaval (asi chcel dohnat vsetky dni pocas ktorych neobchodoval), tak si dava prestavku od live obchodovania. Takze hura spat na paper.
Jednoducho emocie ovplyvnovali disciplinu, z ktorej sa stala nedisciplina (stokrat som to pocul, cital o tom, ale asi si musim vsetko vyskusat na sebe aby som tomu "uveril"). Takze za moju osobu zodpovedne prehlasujem: ano, po desiatich rokoch narocneho vyskumu vedci potvrdili, ze ludia naozaj dychaju kyslik :)

Abraka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte
Pred par dnami som oznamil ze pojdem tiez live a dnes bol ten den. nebudem tu pisat vsetko znova tak sem hodim vypis z mojho dennika ktory som si zalozil a v ktorom budem popisovat svoje skusenosti s live sam pre seba a aj pre sebanalyzu. (samozrejme grafy a dennik nechyba tiez v mojej zlozke obchodovania.

23.05.2011 - Tak dnes som si klikol prvy krat live. Co sa tyka emocii nepocitoval som nic zvlastne (ani ked sa trh krutil okolo mojho SL ani nic)bol som chladny ako kamen. System som obchodoval modifikovany, ten co som nemal z bactestovane ani zapaperovane a to bola najvacsia chyba. Priznavam si, ze obchodoval som nieco co som nepoznal. To co som poznal a to co som zobchodoval, co mi davalo aj vysledky, som nechal tak a namiesto toho som sa pustil do niecoho comu som nerozumel. Par dni pred LIVE som zacal obchodovat svoj system ale modifikovany o indikatori VOL, MOMENTUM a RSI. Niekto mi v nejakom vlakne pisal ze to dobry napad nie je. A veru ze nebol. Bol to zly napad. Modifikovany system som nemal ani zbacktestovany ani zapaperovany na viac ako 2 dnoch... A aj napriek tomu som ho povazoval za lepsi ako system nad ktorym som stravil pomaly polroka. Hlupost, ale co uz. Radsej sa poucit neskor ako nikdy. Na druhej strane nehodnotim to negativne, ale skor poucne. ak by sa to nestalo mozno by to dopadlo horsie ako len stratou - 100 USD.

Tuto chybu je potrebne napravit. Takze v prvom rade povypinam vsetky indikatori ktore nepoznam a ktore nemaju v mojom system co robit a to MOMENTUM a RSI. Prejdem z "preindikatorovaneho moddifikovaneho" systemu na moj povodny, ktory daval vyborne vysledky v paperi a to ako na trhoch ES, NQ, CL, tak aj 6E, ktory fungoval na akom kolvek TimeFrame...

Takze. Moj ciel, pred tym ako zacnem znova obchodovat LIVE:
- Povypinat vsetky nezmyselne indikatori ktore som si zmyslel pouzivat par dni pred LIVE. A to MOMENTUM a RSI
- Dodrziavat OP tak ako je napisany v obchodnom plane s presne stanovenymi pravidlami.
- Poucit sa z tejto chyby, a vytrvat. Som na dobrej ceste, moje paperove statistiky hovoria za vsetko.
- A hlavne. Dodrziavat aj nadalej Risk managment, nesnazit sa dohnat straty zvysovanim kontraktu.
- Cielom otvorenia mojho live uctu nebolo zarabat, ale naucit sa obchodovat to co som paperoval, co som stavial tolke mesiace a bezvyhra mu verit.
- Nevymyslat dalsie kraviny. Lebo je pravda ze to bola strata 100 Usd ale pri trhu ES by to bola strata 1250 USD.

Takze hura do toho...

Teraz citam ze mira_k pisal ze to neje dobry napad pridat do systemu dalsie indikatori ked som to ani nemal zbacktestovane ani zpaperovane. Jo mira_k mal si pravdu.

At sa dari

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...