Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 34: ztrácíme své příležitosti ke stabilním profitům jenom proto, že jsme chamtiví?


Doporučené příspěvky

Nejednou každého z nás napadlo, že pokud bychom mohli obchodovat jen čistě racionálně, bez emocí, tak bychom se dovedli daleko lépe rozhodovat. Ikdyž jsou naše emoce často na překážku tak nám zároveň v našem rozhodování pomáhají. Budu citovat z knihy JAK SE ROZHODUJEME? autor LEMRER:
Kdyby nebylo emocí racionalita by neexistovala. Mozek který nic necítí se nedokáže rozhodnout, ale jen neustále analyzuje nepřeberné množství situací stále dokola. (viz. pacienti, kteří přišli o"emoce") Pokud se naučíme lépe řídit-zpracovávat své emoce, naučíme se lépe řídit-zpracovávat své rozhodování.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 54
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Moc dobry clanek, takoveto jsou asi nejlepsi z hlediska samotneho obchodovani, protoze i nasledne diskuze byvaji dobre.

MNovak pred 2 mesicema jsem si musel napsat na stul velkym pismem - NIC SI NEMYSLI A OBCHODUJ JEN SVUJ PLAN, od tohoto bodu obchoduju s naprostym klidem a porusil jsem plan 1x a to byla hodne mala chyba takze pomaha to. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Roman06
Jsem rád, že ti to pomáhá. Zřejmě jsi k tomu došel i vnitřně a proto ti to funguje. A přesně jak píše Slaughter. Nakup, zadej příkazy a odejdi od pc. Protože jediný kdo kazí obchody je samotný obchodník. Toto je potřeba si uvědomit a podle toho jednat.
Já osobně taky porušuji plán. Ale nikoliv v samotném procesu zadávání a ukončování obchodu, ale v bodu, který je nazvaný jako konzistentní obchodování. Bohužel někdy neobchoduji, tím poruším plán a stojí to nějaké dolárky.
Mě to ovšem nevadí, protože již znám ten neustálý kolotoč - distribuce zisků a ztrát. Problém mají začínající, kterým se pak případné propady sčítají a tvoří tzv. extra propad. Mnozí, většina to pak neustojí psychicky.
Z toho důvodu je vhodné obchodovat levné trhy, mini NQ,SP, aby případný propad moc nebolel. V denním obchodování je výborný cukr, který mívá v průměru 2x za rok pěkný trend.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny. Po přečtení příspěvku mě jako první myšlenka napadlo,že s obtížemi dokáži neutratit těch 500Kč,abych je mohla vrátit. :). Také utahuji SL a natahuji PT podle "citu",který ale absolutně nemám.Vždy když čtu rady a doporučení - je mi vše jasné,kývám hlavou na souhlas a vzápětí udělám další botu....pro mě bude těžké dodržovat disciplínu, ale jako pozitivní beru i to, že jsem si konečně přiznala, že nejsem disciplinovaná= zodpovědná a že potřebuji pevné mantinely..("jinak přijdu na buben")
Přeji hezký den
Jitka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jitka:
Práce s SL a PT je velmi pokročilý způsob a pravidla pro ni je třeba mít zapracována v obchodním plánu. Pro začátek doporučuju důkladně zbacktestovat "posun SL na BE+1". Ve zkratce jde o to, že na obchodě, který nedosáhne PT, vyděláš aspoň na komise a zmrzlinu. Pro psychiku je to daleko důležitější, než by se mohlo zdát. Nicméně je třeba udělat "upřímný backtest", ruku Ti nesmí vést snaha být na BE+1 co nejdříve. To by v praxi vedlo k tomu, že v rámci pohybu trhu tam a zpět (což je standardi v rámci solidního trendu) skončíš na BE+1 takřka vždycky. A naprosto nejlepší je, pokud tento posun umí dělat automaticky platforma, kterou používáš - opět to výrazně sníží Tvou možnost dělat chyby. Nevím, co a jak obchoduješ, možná by stál za zvážení "trailing stop-loss", já ho ale nepoužívám z vícero zásadních důvodů.

Držím palce,

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím. Mám pocit, jako by mi chtěl Tomáš tímto článečkem zrovna teď oprávněně vynadat. Středa-otevřel jsem svůj první ostrý kalendářní spread. Čtvrtek- zjistil jsem, že jsem spletl značku a otevřel něco jiného, než jsem chtěl. Otevřené P/L v tu chvíli 100 US. Měl jsem to hned zavřít? Analízou toho spredu jsem zjistil, že to musí jít dál proti mě. Takže hned vypnout.
Jenže teď začala vykřikovat chamtivost - přeci první obchod nezavřeš hned se ztrátou! Počkej ještě, třeba si trh kmitne zpátky. Alespoň na nulu. Nevypnul jsem.

V pátek po otevření trhu bylo otevřené P/L minus 200 US a mrcha chamtivost začala znovu. Přece to musí kmitnout alespoň na minus sto. Neblázni, ještě to nevypínej! Nevypnul jsem.

V pondělí jsem otevřel platformu s P/L spreadu minus 300 US a říkal si, že to přeci není možné. Musí to jít zpět.

O hodinu později jsem už nevydržel a zavřel. Chyba na začátku, která mě mohla stát "pouhých" 100 US, mě nakonec včera přišla na 561 dolarů!!!

Takže článek mi přišel opravdu vhod. Holt za blbost se platí.

Přeji všem, ať podobnou zkušenost nikdy nezažijou.

Miloš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Milos:

Už jenom to, že jsi se dokázal přiznat a popsat svůj stav je prvním krokem k zlepšení. Teď jde jen o to vytvořit PŘESNÁ pravidla jak postupovat v podobných případech (je naiviní si myslet, že už se nikdy nic takového nemůže stát), vše zapsat a vytvořit plán jak tento plán prakticky dodržovat.

Nejhorší je se z něčeho obviňovat a neustále si chyby připomínat. To razantním způsobem snižuje sebevědomí a tím i sebedůvěru v obchodování.
Rozpoznám chybu - popíši ji - co udělám proto aby se to neopakovalo? - postupuji podle tohoto zjištění - dál se k chybě již nevracím.

Dan



Link to comment
Sdílet pomocí služby


Dobrý článek.

Jinak jazykem statistiky, chceme-li snížit očekávanou výši maximální ztráty (expected drawdown) u jakéhokoliv obchodního systému, musíme upravit počáteční hodnoty voleného objemu (nejlépe standardizovat), a nastavit hranici maximálně otevíraného počtu pozic. V tomto případě můžeme počítat s nižším ziskem (expected payoff, v %), ale i s nižší absolutní hodnotou drawdown.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dan123.... pises ze je naivni si myslet ze uz se to nestane, to moc nechapu proc by to bylo naivni, v podstate tim rikas ze kazde poruseni planu nebo rizeni obchodu se da vlastne jeste tolerovat, ve smyslu nidko neni dokonaly.. .v tom pripade tezko muzes stabilne ziskove obchodovat...

Druha vec ze nejhorsi je se obvinovat a pripominat si chyby - ja se z kazde chyby trapim jeste tak 3 dny a porad si ju vybavuju co jsem to udelal za hruzu a to tu chybu jeste znasobim jako kdybych projel ucet, a ver mi ze uz sakra premyslim jestli si dovolim neco udelat na trhu mimo svuj plan. Jestli to snizuje sebevedomi, tak to nesnizuje, naopak me to povzbudi v tom ze vim ze uz priste nic podobneho neudelam, a na druhou stranu na co potrebujes sebevedomi kdyz nejsi schopny dodrzovat plan, protoze je naivni si myslet ze vzdy vsechno dodrzim...

Promin za ten ton jenom s tvym prispevkem vubec nesouhlasim tak pisu nejaky jiny pohled :)

Mnovak, jak rikas nejhorsi je to kdyz se ti poscitaji tve chyby - jednak mas nepredpokladany propad o x usd a jednak vlastne uz ani nevis co poradne obchodujes....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to roman06

...jen malé upřesnění.
Během obchodování se může stát, že se objeví situace, která není popsaná v obchodním plánu a nebo je jí věnována minimální pozornost. Live obchodování může ale odhalit, že se jedná o zásadní věc (u každého může být individuální). V žádném případě nesouhlasím s tím, že nedodržení obchodního plánu se dá tolerovat, spíše naopak. Naivní by bylo, kdybychom ve svém obchodování našli problém a ten ignorovali. Jde tady o postupné "dolazení" a také neustálé sebekontrole a vzdělávání.

Co se týče chyb. Asi záleží na každém z nás jak se s chybou vyrovnává. Já se k ním nestavím negativně, protože je chápu jako součást učení. Snažím se ale z chyb poučit a už je neopakovat, nebo ze začátku alespoň eliminovat (začlením konkrétní kroky do obchodního plánu).
Osobně mi dlouhodobé "trápení" s nějakou chybou vůbec nepomáhá (spíše mně deptá a paralizuje :-) proto se snažím ihned podniknout konkrétní kroky k nápravě :-)

Díky za Tvůj názor. Máš nějaký konkrétní postup jak se s chybou vyrovnáváš Ty?

Dan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dan123.... jo jasne tak v tom pripade je teda nutne rozlisit co je chyba a co je jen doladeni systemu, samozrejme ze se system mnohdy doladuje az pri livu to je celkem oka, ale kdyz mam PT 5 bodu a na 4,25 dam close tak to je chyba ktera se neodpousti... a u takovych chyb delam to co jsem popsal, porad si ji promitam a cilem promitani je narvat to do podvedomi, a kdyz pri dalsim obchode jsem na 4,25 zisku a trh se zacne nejak sekat, tak bud jsem uz v klidu a vim ze to v pohode ustojim az do konce a nedavam close, anebo jestli zacinam mit pocity typu zavri to atd tak se seberu a jdu pryc treba na 2 minuty od pc... Je pravda ze s timto pristupem si vlastne ani nepamatuju ze bych urcitou chybu zopakoval 3x nebo vickrat.... (2x uz jo :) )

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...