Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

E-Mini NASDAQ


Jakub

Doporučené příspěvky

Chcel by som si ujasnit jednu vec, takze poprosim ludi co tomu hlbsie rozumeju.
Povedzme ze dneska sa vyhlasoval cerveny report o 15:55 - Prelim UoM Consumer Sentiment priznam sa ze neviem co je to za report, ci niekto opet rozprava alebo su len zverejnene vysledky nejake.
CO ma zaujima je kedy po vyhlaseni reportu zacinaju obchodnici na tento report reagovat?
Po vyhlaseni reportu dnes isla cena dole urobila cca 10 bodovy pohyb a nasledne cena vytvorila korekciu cize opat cca 10 bodovy pohyb. Aj pohyb hore aj pohyb dole bol rychly a agresivny.
Cize mam par otazok k tomuto:
1. Ktory spominany pohyb (hore ci dole) bol reakciou na fundanement?
2. Po vyhlaseni fundamentu kedy dochadza k reakcii obchodnikov na neho je to ihned par minut po jeho vyhlaseni?
3. alebo vysledok fundamentu ovplyvnuje obchodnikov cely den?
4. je rozdiel ked je fundament typu ze je nieco vyhlasene nejake percentualnej vysledky, oproti tomu ked niekto rozprava (predpokladam ze ked sa rozprava tak sa rozprava dlhsie)

Preco sa to vsetko pytam?
Lebo zacal som su zapisovat do grafu kedy sa kona cerveny fundament.
Stale ale uvazujem nad tym ci vobec to musim vediet, lebo niekeedy som fundamenty neriesil ani som nevedel kedy su vyhlasovane a obchodoval som svoj plan. Od kedy si zaznacujem fundamenty tak citim akesi ovplyvnovanie z ich strany. Priklad dneska, obchdo realizovany na cene 2648,25 o 16:00 - nasledne cena vystrelila hore, hovorim si to bude asi vplyv obchodnikov na ten report o 15:55 takze to necham tak.
Podla planu som mal ale dat reverznu poziciu, no ja som ju nedal a skoncil som na BE+1.
Cize ovplynil moje rozhodnutie report.

Dakujem vopred za reakcie k meritku veci a hlavne k mojim otazkam

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 2,1k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

stranger,

nie som odborník na fundamenty (vôbec ich nesledujem a nezapájam do svojho obchodovania), len ma napadlo, načo sa nimi zaoberať, keď Vám doteraz veci fungovali dobre (alebo nefungovali?). Ide o to, či má vôbec význam venovať sa ďalšej oblasti, ak to z pohľadu výkonnosti systému nie je potrebné. Keď som o tejto veci kedysi uvažoval, došiel som k záveru, že odhadovať vývoj ceny po fundamente je pre mňa kontraproduktívne. Zaberá to zbytočne veľa času, kazí to môj dlhodobý pohľad na vec a price action v danom čase dokáže poriadne zamotať hlavu a následne prichádzajú zbrklé rozhodnutia.

Ešte k Vašim štyrom otázkam - odpoveď na nich určite asi ani nemôže byť objektívna a "pravdivá", ale:

1. Ktory spominany pohyb (hore ci dole) bol reakciou na fundanement?

- Myslím si, že obidva pohyby boli reakciou na fundament. Druhý pohyb bol reakciou tých obchodníkov, ktorým sa vývoj nepáčil a chceli cenu na predchádzajúcej úrovni. Ale to sa vôbec stať nemuselo a cena mohla pkračovať ďalej. Nikdy neviete, kto je v trhu prítomný a aká reakcia nastane. Je to situáciu od situácie...

2. Po vyhlaseni fundamentu kedy dochadza k reakcii obchodnikov na neho je to ihned par minut po jeho vyhlaseni?

- Často sa stáva, že k reakcii dochádza už skôr, ako je fundament oficiálne ohlásený. Vidíte to napr. už minútku pred vyhlásením zvýšenou volatilitou. Na druhej strane vždy je niekto, kto vie tie informácie skôr, ale následná reakcia trhu nie je vždy jasne predvídateľná.

3. alebo vysledok fundamentu ovplyvnuje obchodnikov cely den?

- Mňa výsledok neovplyvňuje vôbec, maximálne do tej miery, že reagujem na zmenu trendu vystúpom z trhu (a pri tom ani nemusím vedieť, že sa niečo vyhlasovalo). Predpokladám, že takých obchodníkov, ako som ja, bude viac.

4. je rozdiel ked je fundament typu ze je nieco vyhlasene nejake percentualnej vysledky, oproti tomu ked niekto rozprava (predpokladam ze ked sa rozprava tak sa rozprava dlhsie)

- Zase závisí od situácie. Ale keď celý svet očakáva niečo významné, asi je jedno, či ide o % alebo čísla, alebo o úradníka, ktorý opisuje kroky, ktoré jeho úrad podnikne.




Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger :

Išlo o report : Spotrebiteľská dovera michganskej univerzity (University of Michigan sentiment)

ohodnocuje postoj spotrebiteľov k osobným financiám, podnikateľským podmienkam a kúpnej sile. Prieskum je založený na telefonických dotazníkoch stoviek spotrebiteľov.Vďaka svojej včasnosti a rýchlosti je prieskum michiganskej univerzity považovaný za smerový ukazovateľ americkej spotrebiteľskej nálady. Prieskum využíva menšiu štatistickú vzorku je preto menej reprezentatívny ako index spotrebiteľskej dovery. (Toľko k jeho významu)

a) na tento report máš dosť informácií v angličtine
b) rozprávanie od reportu, fundamentu odlíšiš podľa toho, že report, fundament, vyhlasovanie je vyjadrený číselne alebo percentuálne, pomerovo, máš minulý
údaj, prognózu, výsledok

Až ťa zaujíma, kedy začínajú obchodníci na tento report reagovať, tak na to potrebuješ poznať skutočnú hĺbku trhu a súčasne poznať hru, ktorú hrajú chytré peniaze voči ostatným.
Všeobecne platí, že reakcia na report býva hneď po vyhlásení, ale sú s tým spojené problémy, pretože všetci obchodníci sa nedostanú k reportu v rovnaký čas, nemajú rovnako rýchly prístup a neraz aj veľkí hráči poznajú dáta dopredu, čo je často vidieť aj z reakcií na reporty v určitých prípadoch.

Najpr napíšem pár svojich rád ohľadom doležitých reportov :

Dobré je si všímať rozdiel v prognóze medzi minulým údajom, na základe toho, až je ten rozdiel veľký, to je nutné u každého fundamentu, reportu alebo iných vyhlásení, (hlavne významných) brať vzhĺadom na konkrétne údaje z minulosti samostatne, potom možno čakať za určitého predpokladu pohyb.
Pohyb sa dá očakávať hlavne vtedy, keď sa prognóza značne odlišuje od reálneho vyhláseného výsledku, pričom je report v aktívnych obchodných hodinách v čase vysokej likvidity a objemov obchodu.
V tomto prípade to bola typická reakcia, ktorá pre zlé výsledky poslala dočasne mnoho indexov, vrátane USDJPY páru, ktorý reaguje práve často poklesom v prípade zlých US výsledkov v oblasti spotreby US ekonomiky dole. Takže sa dá povedať, že reakcia bola prirodzená, klasická, vždy to tak nie je....
Avšak dnešné NFP bolo pre indexy doležitejším fundamentálnym údajom.

K tvojím otázkam :

1. Pohyb dole bol reakciou na fundament z tohto reportu a pohyb hore bol snahou zarobiť na tejto reakcií a následkom
iných doležitejších reportov, ktoré počas dňa vplývali na smerovanie tohto trhu.
2. som už uviedol.
3. Ekonomické výsledky majú vplyv na smerovanie trhov zo strany veľkých tvorcov trhu, hlavne títo veľkí obchodníci i na
základe reportov, news, fundamentov, potom ovplyvnia smerovanie trhu, teda zhľadiska toho, ako to pošlú oni a
akú závažnosť k príslušným výsledkom prikladajú.Niektoré výsledky ovplyvnia trh celý deň, potom je často trendový deň,
iné nie. Bežný trader túto hru veľkých pozná z hĺbky trhu, až vie používať patričné nástroje.
4. Tak toto nie je dostatočne špecifikované. Intervencie bánk, zníženia ratingu, hlavne nečakané, keci politikov o tom, že
niečo vyriešili v rámci záchrany ekonomiky EÚ , to všetko može mať silnejší vplyv na pohyb ako čakané a vyhlasované dáta.
Niekedy zas vyhlasované zmeny úrokovej sadzby, hlavne nečakané oproti prognóze možu sposobiť výrazný pohyb.

V poslednej dobe si treba dať aj pozor na nákup šumu a predaj skutočného faktu. Trh sa snaží nastaviť, byť efektívny v predstihu.

Odporúčam ti sledovať minimálne výrazné reporty a vyhlasovania a hlavne chápať o čo sa jedná, teda im porozumieť.
Až si si nezapisoval tieto reporty a viedlo sa ti lepšie ako teraz, prečo sa nimi zaoberáš ? :)

Nakoniec v tvojom obchodnom pláne musíš mať jasno, ako obchoduješ, vrátane reportov, teda by ťa to nemalo ovplyvňovať...
Hádam som bol vecný a jasný a nebude treba zmazať tento príspevok ako minule... ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dakujem vam obom velmi pekne za objasnujuce postrehy k mojim banalnym otazkam. V podstate tvoja truncus odpoved mi najviac potvrdila to co som si aj myslel.
Ako som pisal v clanku o sustredeni ze mojim najvecsim problemom teraz ked vsetko funguje ako ma je furt otvorena mysel novym napadom (ja neviem asi potrebujem dovolenku abo co)...
K meritku veci, pred par tyzdnami sa mi stalo ze podla OP som vstupil setko okej, zrazu bum prudky pohyb dole a nasledne hore, behom par sviecok. Obchod skoncil na BE+1, co sa este nestlao tak rychlo... Pozeral som teda co to sposobilo, kukol som ze par minut pred tym vyraznym pohybom bol vyhlasovany report cerveny. Od vtedy reporty zaznacujem. Priznam sa ale ze kvoli jednemu obchodu ktory skoncil BE som sa snazil tie reporty nejako zakomponovat do systemu a priznam sa este jednu vec (co je aj dovodom tejto diskusie o reportoch a mojich banalnych otazkach) ze od kedy ich zaznacujem, tak ma tak ovplyvnuju ze ten obchod ktory som vtedy stratil v ten den ked skoncila pozicia zrazu na BE+1 som prerobil tu ciastku mnoho nasobne. Takze som sa ocitol prave dnes v stadiu, kedy som potreboval si objasnit urcite veci ohladom reportov, (ktore ste mi objasnili a velmi pekne dakujem za to) aby som mohol raz a navzdy tuto debilinu dodatocnu ohladom reportov vyhodit raz a navzdy z mojeho obchodneho planu... lebo ako som napisal spetne som zistil ze prinieslo to viac skody ako osohu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Podľa mňa, treba si dať odpoveď na otázku:

1. Ako backtestum?
Backtestujem všetko (to znamená bez pozerania na findamenty) napr. medzi 15:30 a 18:00? (Samozrejme, ak niekto pracuje na OP založenom na fundamentoch, tak to je niečo iné...)

2. Ak mi dá backtest kladné výsledky, znamená to, že aj reál by mi mal dávať kladné výsledky, ak odhliadnem od psycho a iných vplyvov.
Z toho vyplýva, že aj v reále by som mal mať výhodu, ak budem obchodovať počas mnou určeného časového rozpätia. Nezávisle na fundamentoch.

3. Ako vylepšenie sa ešte doporučuje vynechať obchodovanie XX minút pred a YY minút po vyhlásení fundamentov. Prečo, keď som to backtestoval aj s nimi? No asi preto, že:
a, Taká riadne rýchla svieca môže so mnou riadne zalomcovať a nechtiac začnem v strachu niečo riadiť alebo opúšťať OP.
b, Zrejme aj preto, že volatilita po fundamentoch môže byť nielen vysoká alebo rovnaká ako pred fundamentom, ale môže byť aj taká, že nestačí zasiahnúť PT pri pohybe v našom smere, ale môže byť dostatočná pri pohybe v smere k SL, lebo väčšinou je SL Asi preto tie odporúčania.

Je to len môj názor. Skúsenejší možno majú iný názor.

Pekný deň.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to stranger: osobne k vysledkum fundamentu neprihlizim, jelikoz me rozptyluji :) co ale sleduju, je cas jejich vyhlasovani (tech cervenych...) a vsechny vstupni prikazy tak rusim par minut pred a po jejich vyhlasovani (vystupni prikazy v pripade ze jsem v obchode ponechavam...) nejenom, ze jsem klidnejsi a je tam mensi prostor pro zmatky, ale celkove mi to i zvedlo win % a profitabilitu systemu :)) protoze ta zvysena volatilita tesne pred a po vyhlaseni reportu jednoduse prilis casto zasahovala SL...

takze rekneme ze report se vyhlasuje 16:00 naseho casu... do obchodu za zadnou cenu nevstoupim 15:56:01-16:02:01, po 16:02:01 zase zadam vstupni prikazy tam, kde maji byt... pokud nekde maji byt :)) a cekam :)) stejne tak to mam s market open... prvni dve minuty po otevreni trhu jsem proste mimo za kazdou cenu, jelikoz se exekuuje opravdu mnohem vice prikazu a lita to casto na obe strany :) na tyto situace muj OP nereaguje dobre a i kdyby reagoval, kolikrat bych nestihl ani zadat planovany SL a trh by mi mohl dost "ustrelit" opacnym smerem :)

mej se fajne a hodne stesti :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dakujem za kazdeho nazor a postreh a hlavne dakujem za odpovede na tie moje banalne otazky. Ja som si na to cez vikend sadol zhodnotil som obchody pred po, a upustam celkovo od sledovania reportov a vobec zaujimania sa ci nejaky report je vyhlaseny a kedy. Nikdy som to nerobil a uprimne nechapem ako ma jeden obchod ktory skoncil BE+1 vdaka reportu mohol takto ovplyvnit. Nuz ucime sa kazdym dnom, aj preto milujem tento biznis!

Uspesny start do noveho tyzdna

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 stranger, Taraka:

Myslim ze to nelze takto pausalizovat. Ani jeden pristupneni uplne idealni. Nekdy trva chaos po fundamentu treba i 5 minut, nekdy se "nic" nestane... my jsme vetsinou ti posledni kteri vi co se bude nebo nebude pri vyhlasovani dit. Urcite neni dobre ty nejdulezitejsi cervnene fundy ignorovovat. Neni problem vsoupit treba 10 minut pred, kdy trh neco dela, jakmile jsi dost daleko v pozici s pokud mozno posunutym SL, tak to neni zas takovy problem, ale urcite bych to nedelal programove. Kolegovi se napr. stala takova "pekna" vec... Snad to tu muzu prezentovat... byl v otevrenem PT blizko ke 200$, kde mel PT, prisel fundament... trh poskocil jeho smerem, dostal pozitivni slip dalsich +300$ ! a presto nebyl vyplnen. trh se vratil zpatky, opet preskocil jeho PT a teprve dalsi zpetny pohyb ho vyplnil. To vse se odehralo asi za vterinu. Videl jsem ten graf, resp. mam ho i nekde ulozen jako "zajimavost". Mne se kolikrat stalo, a nebylo to ani v case fundamentu... napr. v trhu euro ktery umi byt chvilemi velmi rychly, jsem byl vyplnen, cena sla pres muj SL, pak se vratila a teprve potom dorazil na burzu muj prikaz SL/PT... takze v dobe zvysene volatility v obdobi fundamentu to chce byt opatrny a musis vedet co delas. S peti, deseti kontrkaty to neni zas takova legrace jak to vypada. Takze moje doporuceni - urcite sledovat vyskyt fundamentu a reagovat podle situace jak na trhu, tak s ohledem na otevrenou pozicci.

Rob99

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rob99 dakujem za nazor.
Inak ako som pisal doteraz som ani len nvedel kedy a ci budu vyhlaspovane reporty a k tomu sa aj vraciam. co chcem ale povedat, zazil som prudke a extremne pohyby a prikaz bol vyplneny maximalne so slippage jedneho bodu (to bol ale extremne rychly pohyb) pri takych rychlyh fundamentalnych pohyboch mam slippage okolo 1 - 2 ticky maximalne.
Ono ta situacia co si popisoval je trocha zvlastna, nepisal si na akom to bolo trhu ale na velmi likvidnom ako su NQ, ES to asi nebolo, lebo tam problem s tymto nie je nakolko likvidita je tu velice dostatocna. Este si viem taky problem odovodnit tym ze bol nejaky problem so spojenim alebo technickymi vecami medzi burzou a brokerom a tym chlapikom, ale v likvidite ci volatilite si nemyslim zeby bol problem.

No aby sme dneska nefrcali len na offtopic informaciach tak ja dneska 2x SL za sebou. (mimochodom prvykrat sa mi stalo ze som schytal podla OP 2x SL a navyse plny.)

Pekny vecer

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stranger,
pokud jde o fundamenty, tak byl v pátek "Jobs report" a docela mě překvapuje, že se tím nikdo nezabívá. Jsou to vlastně dva červené fundamenty, které se vyhlašují vždy první pátek v měsíci. Já kvůli němu ani v pátek 7/12 neobchodoval. Pokud se podíváš na forexfactory, tak uvidíš že k vyhlášení došlo hodinu před open. Co to udělalo s premarketem!!! se často opakuje i po otevření pitu. Pro mne je to zásadní, protože obchoduji první úsečku po open. Pro obchodníky gapu je dobré se tomuto fundamentu vyhnout.
U vás ostatních asi bude stačit, když začnete třeba v 16. Prostě nezačínat hned po open.
Tak asi.

Dobré obchody,
P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Rob 99: idealni to neni, ale co je? :D mam otestovano a v praxi overeno, ze vynechani vstupu behem tech sesti minut, mi setri nemale penize ::) az prijdu na lepsi zpusob, zaradim ho... to, co se stalo tvemu znamemu se stava, jelikoz limitni prikazy jsou drzeny vetsinou na traderove pc, coz ale urcite vis, me se pred casem stalo v podstate to same... :)) to, co se ti obcas stane na euru i mimo fundament, je presne jeden z duvodu, proc tesne kolem fundamentu nic neoteviram, ta sance, ze se tam neco pokazi je proste mnohem vetsi... :)

k tomu, ze chaos po vyhlaseni trva nekdy i dyl jak pet minut.. souhlasim, ale statisticky mi vychazi nejhure prvni dve minuty... potom uz "jsem v plusu"

co bych videl jako moznou slabinu meho systemu v pristupu k fundamentum je, ze necham bezet jiz otevrene obchody s aktivnim SL, ale nejhorsi, co se muze stat, je, ze chytnu par ticku slippage (nejhur zatim na SL 2 ticky, ale jiste to muze byt vice), coz mi ale nestoji za to, abych rusil vsechny drive otevrene obchody, ktere maji slusny potencial :)) idealni to neni, ale troufnu si rict, ze idealni neni nic :))






Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,
obchoduji indexy NQ a někdy TF, oboje 1 min a 5 min. Jsem v kategorii (už pouze) lehce ztrácející obchodník. Několik ztrát bylo ve dnech, kdy FED a podobné významné instituce vyhlašovaly výsledky či jiná důležitá sdělení významně ovlivňující chování trhu.
Poraďte mi prosím, kde najdu tyto důležité datumy, kterým bych se rád v budoucnu vyhnul. Domnívám se, že těchto datumů až tak moc nebude.
Nevím, jestli jsem se svým dotazem ve správném vlákně, pokud snad ne, tedy omluva :).

Děkuji a všem kolegyním a kolegům traderům přeji úspěch.
Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

www.forexfactory.com/calendar.php?s=152d8261afccd8a935a72c9653e9dd2d
na pravej strane maš filter tam si nechaj označenu iba menu USD a nastav si svoju vlastnu časovú zonu.
pokial používaš NT7 tak si stiahni toto a bude ti to zobrazovat priamo na grafe www.bigmiketrading.com/download/ninjatrader-7/indicators/160-download.html?view
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...