Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: ETFs coby trenažér pro obchodování komodit


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 34
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Souhlasím s článkem. Swingové obchody na ETF jsou mým dalším pokusem najít vyhovující obchodní styl a po půl roce živého obchodování začínám mít konečně pocit, že jsem se našel. Zkoušel jsem intradenně indexy - jako správný začátečník jsem začal samozřejmě na tom nejdražším, co se dalo najít, postupně jsem zmenšoval riziko přechodem na lacinější trhy (NQ), ale příliš velké akčnosti v intradenním obchodování jsem se stejně nezbavil. Teď se věnuji přípravě obchodů pár minut před otevřením a při otevření - znodnotím-li situaci: "žádný signál na obzoru", balím to. Pokud už vstoupím do obchodu (čtyři pět měsíčně), vystupuji stejně až další den, takže se tomu nemusím věnovat.

ETF do toho stylu vnášejí oproti indexům některé výhody:

- Jsou levnější. Stoploss mívám v řádu stovek dolarů, přímo na indexu bych riskoval tisícovky na stejný obchod.
- Riziko je lépe škálovatelné. Mohu zobchodovat 145 akcií, abych riskoval přesně 300 USD, jak jsem si naplánoval :-)
- Nemám na účtu 25 tisíc, musím si obchody pečlivě vybírat, abych nepřesáhnul počet povolených obchodů.
- ETF mám pro obchodování vybraných několik, navzájem spíše nekorelujících - signálů mé strategie se neobjevuje mnoho, takto mám vyšší šance na vstup.
- Jsem klidný. Při vstupu/výstupu se sice ještě stále třepu, ale mám na všechno více času a nestojí to tolik peněz. Při obchodování intradenně jsem se ani nastačil uklidnit po vstupu a už abych obchod končil.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Toto je článek, který mi mluví z duše. Nejen proto, že jsem zarytý ETFkář, ale i proto, že ztráty některých obchodníků, kteří začínají s futures jsou opravdu drastické, přičemž s ETF by byly podstatně menší. Ještě bych zmínil jednu věc - ETF jmenované v článku mají i své "pákové" bratříčky, tzn. fondy, které intradenně kopírují pohyb podkladového aktiva s dvojnásobnou, případně trojnásobnou pákou. Pozor, jsou na ně vyšší požadavky na margin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za zajímavý podnět k zamyšlení. Už jsem se na ETF díval ale když jsem zjistil, že na plnohodnotné intradenní obchodování bych potřeboval konto 25000$, tak jsem tuto myšlenku bez dalšího opustil. Tak mi možná unikly některé výhody - například swingové obchodování do druhého dne tolik omezeno není (vadilo by jen, kdybych moc často vystoupil na SL tentýž den). Určitě se k ETF vrátím aspoň na úrovni papertradingu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

>> ...kdybych moc často vystoupil na SL tentýž den...

Je pro mne opravdu těžké říci, jak velký SL je pro můj styl swingového obchodování potřeba. Na základě backtestů dávám první den SL velmi, velmi daleko od vstupní ceny. K dispozici mám pouze denní data, podle kterých nepoznám, jestli byla cena na mém SL před vstupem do obchodu (tj. SL se nekoná) nebo po vstupu do obchodu (prodělal jsem). Druhý den už se dá otestovat velmi dobře. Podle backtestů i v praxi pak vychází průměrná ztráta mnohem nižší.

První den s ukončením obchodu prakticky vůbec nepočítám. Ještě se mi to nestalo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Na ETF už jsem také pomýšlel, snažím se aplikovat přístup Al Brooks a ten to ve své knize doporučuje také. Obchoduje ES a začátečníkům doporučuje začít na SPY. Ale... ten počáteční účet... to je dost :-)

Myslím si že ten Forex není špatné řešení, nemusí se obchodovat přímo microloty, ale stačí miniloty. Když má SPY 5 x menší páku než ES, tak by měl vycházet jeden tick 2,5 USD. Když budu obchodovat třeba EUR/USD s pozicí 0,2-0,3 lotu, tak jeden PIP bude také 2-3 USD a jsem na tom stejně.

Petře, mohl by jsi jen krátce vysvětlit ty pro/proti neburzovních produktů jako je Forex?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to opcan01:
ETF je možné obchodovat i s nižším účtem než 25000$ jenom je třeba provést maximálně 3 intradenní obchody během 5-ti dnů. Tím se myslí obchody kdy vstup i výstup nastane tentýž den.

Má tedy smysl plánovat všechny obchody tak, aby intradenní nebyly a přitom je zachována možnost vystoupit okamžitě např. na SL pokud nastane velký pohyb na opačnou stranu. Omezení spočívá v tom, že pokud by se to stalo třikrát po sobě, je třeba počkat 5 dní, než může člověk vstoupit do dalšího obchodu.

Víc informací je možno najít např. na wikipedii : "Pattern_day_trader"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

>> aaaa ete-efka to bude neco pro novacky ..tady budou prodelavat pomaleji ..protoze na tom vetsim uctu to neni tak videt

Ale kdepak. Tady je sice článek nazvaný jako "ETFs coby trenažér", ale s dovětkem "pro obchodování komodit". Uvědomte si, že finančníci obchodují (mimo jiné) právě komoditní futures, kde lze obchodovat rychleji, riskovat více, vydělávat více atd., takže ETF nabízejí začátečníkům se slovy: "Zkuste si to na něčem lacinějším".

Ne každému však zde nabízený přístup vyhovuje - já jsem začal před lety intradenně obchodovat futures na indexy, ale nešlo mi to. Zkusil jsem futures swingově, ale riziko bylo příliš vysoké a nebylo možno je snížit. Opce na ETF, které jsem zkusil dál, mi nepřišly "sexy" - potřebuji být trochu akčnější.

Před časem jsem začal obchodovat swingově ETF - nemám nervy v kýblu, dobře se mi spí, nemusím soustředěně hledět do grafů každý den několik hodin, a účet pomalu a utěšeně roste. Na "kontrakt" (100 ks akcií, počítám to takto ze svých dob obchodování opcí) sice vydělám obvykle jen pár desítek USD, ale riziko se dá díky lacinému trhu lépe škálovat a jednou tak obchoduji stejné ETF s jedním kontraktem (100 ks), příště třeba s deseti. Na dražším trhu bych si takto riziko nemohl omezit a do řady obchodů bych nevstoupil, případně bych byl nucený riskovat neúměrně mnoho.

>> pro/proti neburzovních produktů jako je Forex?

Na forexu především nehrajete proti ostatním spoluhráčům na trhu, ale proti svému brokerovi. Bohužel váš broker vám "vidí do karet" - jestliže se brokerovi líbí cena, za kterou nabízíte ukončení obchodu (tj. váš stoploss), prostě vám takovou cenu zařídí a váš obchod se ztrátou ukončí. Rozdíl mezi cenou pro vás a skutečnou cenou na trhu je brokerův zisk. Pro jeden stoploss se stovkou dolarů do toho broker asi nepůjde, ale je-li takových pokynů v trhu více, případně je-li vaše riskovaná částka dostatečně vysoká, může být pokušení pro brokera příliš vysoké.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

>> Není to otázka toho, že jsou brokeři, co hrajou fér a co hrajou nefér?

Souhlasím. Ale jak mám vědět, kdo hraje a kdo nehraje fér? Jde o peníze, v ideálním případě o velké množství peněz. Proč bych tedy měl důvěřovat?

Forex neobchoduji. Ale slyšel jsem už o systémech pro obchodování forexu, kde se právě pro eliminaci této vlastnosti obchoduje na dvou účtech u dvou brokerů zároveň. Na jednom účtu se obchoduje doopravdy, bez stoplossů. Na druhém účtu se obchoduje nějaká nezajímavá suma a dojde-li k vyplnění stoplossu zde, spustí se i stoploss na hlavním účtu.

Kdybych obchodoval na Forexu, jistě bych byl nervózní z toho, že musím spoléhat na férovost svého brokera.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...