Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

Pavel X:
klidne uvazuj co nejdelesi casovou historii, jen sem tim chtel rict, ze pred 15 lety kdy ceny byly jinde nez dnes a tudiz i vykyvy byly mensi (v absolutnich hodnotach), tudiz se ti pravdepodobne nezobrazi v tvem vysledku, protoze hledas absolutni maxima.

takze napr. nejaka akcie spadla pred 10 lety ze 40 na 30 dolaru - propad 25%, nyni se obchoduje dejme tomu za 200$ a maximalni absolutni mesicni vykyv byl napr. 20$, z te tve statistiky tudiz vyplyva, ze spred -180p +170p respektive -220c + 230c je relativne bezpecny, ale v minulosti nastal vykyv i o 25%, ktery by v dnesnich cenach znamenal posun na 150 respektive 250 -> ty spready by byly ztratove... v tve statistice se tudiz pravdepodobne zobrazi jen ty vykyvy, ktere se uskutecnily v dobe, kdy cena byla nejvyssi, nevim jak to lip napsat, snad si mou myslenku pochopil, v excelu by to nemelo byt slozity prepocit to na procenta

pokud k nekrytemu vypisu pridas jistici opci, tak ti vznikne vertikalni spread, ktery kdyz udelas na obe strany (tj. call i put), tak ti uz primo vznikne iron condor :-) jinak v tom kdy vypisovat IC taky zatim tapu, ale na foru je spoustu cennych informaci o IC napr. od misaka nebo tomnese (za coz jim i ostatnim moc dekuji)

Jelda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jeldo,

díky za odpověď. S tím absolutním a relativním pohybem cen ti rozumím a chápu, co mi chceš říct. Vertikální opční spread chápu (teoreticky) a jestli je IC kombinací call a put opčního spreadu, tak to zase nemůže být tak těžký (aspoň základy).

Teď je pro mne nejdůležitější zjistit, za jakých podmínek IC otevřít a s jakým rozpětím. Doopravdy netuším, kde tyhle informace najít. Četl jsem několik vláken tady na finančníkovi, ale nenašel jsem. Můj dík patří všem, kteří se podílí o znalosti a informace.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Misak,

moc si vážím všeho, o co ses na finančníkovi podělil. Nejsem lenoch a nepotřebuju vodit za ruku, ale prostě mi chybí (nebo mi unikl) prvotní impuls, od čeho se odpíchnout. Je to jako když se člověk učí novou látku třeba v matice: může být chytrej, ale prostě nemusí tušit, jak se příklad řeší, než mu to někdo vysvětlí.

Tebou zmíněný vlákno si znovu pročtu, nu a doufám, že najdu co hledám.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavle_X

Rovnako ako ostatný Ti odporúčam stiahnuť si TOS platformu a skúšat si teório naživo na virtuálnom účte, je to zdarma. Čo sa literatúry týka, ak sa trochu pohráš s googlom, nájdeš i ďalšie česke stránky ktoré rozoberajú opcie - adresu Ti písať nebudem, je to proti pravidlám. Ak ovládaš angličtinu, na internete najdeš kopy materiálov - ja osobne napríklad čerpám inšpiráciu v diskusiach ktoré usporiadava každý večer TOS - záznamy sú na TOS webe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

@analytik,

TOS aplikaci mám instalovanou (paper účet), snažím se v ní vyznat. Něco už jsem pochytil. Mám dost práce, takže času není nazbyt, ale snažím se vzdělávat jak to jen jde. Už jsem si v mezičase něco o opcích početl na webu (angličtinu zvládám na běžné komunikační úrovni).

Takže se budu snažit ptát se už na konkrétní záležitosti a ne obecně. Budu si držet palce :-)

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Protože se sžívám s platformou TOS, včera jsem zadal IC na podklad SPY. Uvažoval jsem takhle: SPY se včera obchodoval kolem 145.19 až 146.73 (přibližně, mám jen 7" obrazovku a na ní se ceny opravdu špatně odčítají), což jsou ceny zjištěný dnes, ale včera jsem tu cenu viděl kolem 145 až 146 (během obchodování). Pohledem na graf SPY jsem zjistil, že support je někde na 140.5 (já ho tam vidím) a resistance na řekněme 156 až 157 (opět, takhle to vidím já). Vypadá to, že se (dočasně) zastavil downtrend a jdeme do strany (dnes je to vidět líp než včera).

Abych se pocvičil, zadal jsem si v TOS IC na SPY jako dva spready následovně: call spread +158 a -157, put spread +139 a -140, expirace Jan 08. Běžnou řečí tedy +158c -157c -140p +139p. A teď prosím o pochopení, zkouším zadávat obchod (tj. zjistit "jak" se to dělá), takže jde opravdu jen o zkoušku. Našel jsem si ceny put i call opcí na příslušný strike (jan 08) a spread call byl jen 0.01 (to není překlep), spread put byl na trhu za cenu 0.16 - ovšem tyto ceny jsem si sám vypočítal z cen jednotlivých opcí: call -157: 0.1, call +158: 0.11, put -140: 1.69, put +139: 1.49.

Na základě toho jsem zadal call spread příkazem limit za 0.03 (přece jen se mi vypočítaných 0.01 zdálo příliš málo) a put spread limit za 0.16 (tam jsem cenu nechal). Dnes jsem zjistil, že oba příkazy jsou v trhu, tedy jsem v obchodu.

Co je dle mýho dobře: úvaha o strike cenách obou spreadů a s tím související současná cena podkladu SPY. Dále, nejsme ve výrazném up ani down. Spready jsou snad zadány rozumně.

Co je dle mýho špatně: credit 0.19 je příliš málo, tohle není na obchod. Nedělal jsem žádnou statistiku, což rozhodně není v pořádku (ale beru v úvahu S/R úrovně, striky nejsou "vycucány z prstu"). Nevím, co a kdy bude vyhlašovat FED.

Co se mi nezdá: TOS si účtuje za obchod spreadu 39.95 usd, to je naprosto neakceptovatelná cena, v reálu se to určitě řeší jinak. Nikde jsem nezjistil margin.

Nu, otevřel jsem tu srdce, rád uslyším názory ostatních obchodníků.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Pavel X

1.mne za kondora uctuje thinkorswim 12 USD RT, treba sa s nimi trochu dohadovat,ale myslim ze lahko ti komisie znizia.
2.plnenie na paperMoney nezodpoveda realnej ponuke bid/ask, paper ti to broker bez problemov vyplni,live je to podstatne horsie
3. za "bezbolestne" rozpetia kridel kondora nemozes ocakavat vyrazne premia

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

@herman,

komise u TOS: já nemám real účet, jen paper. Nezadával jsem do platformy kondora, ale zvlášť oba vertikální spready, možná je to tím?

Plnění: no ale když zadám příkaz jako limit, tak to nemůže být za horší cenu, ne? Ale asi to myslíš tak, že i když si zjistím, kolik bych "měl" dostat, v reálu nemusí být příkaz vyplněn. Chápu to správně? Kvůli tomu jsem příkazy zadával jako GTC (vím, musí se to kontrolovat).

Rozpětí křídel: důkladně jsem četl Mišákův postup (přímo návod) a takhle jsem to pochopil: strike na přirozených S/R, pojištění o jeden strike (pro začátek).

Margin: aha, díky, už to vidím.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Pavel X

Uctovanie komisii u TOS je trochu komplikovane,ale aj v najhorsom pripade by si mal mat podla mna kondora za 24 USD.Ked ides demo,nie je to az take podstatne,kludne rataj s 12-16, taku cenu je podla mna realne dostat.
Plnenie za limit by nemalo byt za horsiu cenu, nez zadas,niekedy je dokonca aj lepsie.Myslel som to tak,ze plnenie nedostanes vobec.

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Herman / Jelda - Záleži na tom či IC vyexpiruje, alebo ho uzavriem - pri uzavretí samozrejme platím poplatky dvakrát - pravdu máte obaja.

Pavel_X:
J a osobne mám cenu 1,5$ nohu = 6$ za nákup IC. Stačilo napísať TOSu že som členom WCCI clubu, hneď mi to takto nastavili. Možno sa dajú ukecať aj lepšie poplatky.

Ad rozpetie kŕidel: za IC s oknom 17 bodov sa nemožes diviť 0,2$, bez leggingu. Na druhú stranu má takýto IC veľmi vysokú pravdepodobnosť úspechu. Záleži na Tebe aky kompromis zvolíš - čím menšie "okno" tým vačší kredit ale nižšia pravdepodobnosť.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavel X :

Aby nedošlo ke špatné interpretaci. Primárním argumentem, na kterém stavím je statistika. S/R úrovně jsou řekněme sekundární na potvrzení resp. doladění.
Osobně bych uváděný spread za 0,03 určitě neobchodoval, asi moc nezhorším výdělečnost systému, když to nechám plavat. Prostě špatné RRR. Nemusím být za každou cenu v každém okamžiku v pozici. Počkat na zajímavou příležitost, na zajímavé prémium. A ty určitě někdy přijdou. Zítra, za týden, za měsíc. I já čekám např. při dlouhodobých strategiích třeba 2 měsíce na ten správný vstup.

V Tvém případě by byla možnost třeba leggovat. Prostě otevřít jednu stranu a u druhé počkat, až bude prémium větší než 0,03. A když nebude ? Pro nevzaté 3 dolary bych nebrečel.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...