Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Moneymanagement


Adraj

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 780
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

moj moneymanagement: neriskujem viac ako som ziskal v predchadzajucom obchode. ak bol aj predchadzajuci stratovy, neriskujem viac, ako som ziskal za posledne styri obchody. atd

nie zeby to bolo logicke, ale mam taky prijemnejsi pocit, ze som vlastne neprerobil, len vynuloval predchadzajuci obchod :))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Mam otazku na vsetkych ktori obchoduju s viacerymi kontraktmi a vystupuju postupne na viacerych Profit Targetoch. Skusal som tento system, avsak mne sa to nepozdava.

(a) Povedzme ze obchodujem long s dvoma kontraktmi. S polovicou vystupim na PT1 a s druhou polovicou vystupim na PT2 (predtym posuniem StopLoss na uroven nakupu, aby som ochranil zisk). Ak vystupim na PT1 a nedosiahnem PT2, potom mam len polovicny zisk oproti tomu, keby som z celej pozicie hned vystupil na PT1. Profit PT2 dosiahnem zriedkavejsie ako PT1. Avsak v pripade zleho obchodu, StopLoss nastane u oboch kontraktoch naraz. Takze potom budem mat mensie Risk-Reward-Ratio.

Navrhol som zmenit tento system takto:

(b) Ked dosiahnem PT1, vystupim z celej pozicie. Pockam, ci sa prelomi PT1. Akonahle sa prelomi PT1 a stane sa supportom, otvorim novu poziciu so StopLossom na PT1 a pockam na PT2. Takto mam uspesnejsie RRR ako v standardnom postupe (a), nie?
Dovod: Robim predsa dva obchody: prvy ma vacsie RRR ako v (a), pretoze na PT1 teraz vystupim z celej pozicie, a rovnako ako aj StopLoss ma vyhodi z celej pozicie. V pripade (a) mam len polovicne RRR. Druhy obchod ma zas velmi vysoke RRR, pretoze StopLoss dam na uroven PT1 velmi blizko pod vstupom.

Co na to poviete? Napriek tomu sa casto stretavam so systemom (a). Preco? :S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no sice nejedu fx, ale to nevadi. nekdy na prelomu roku jsem taky resil jestli jet AIAO nebo jak ja rikam postupne odhazovat. a nakonec mi z toho vyslo v realu potvrzeno, ze postupne odhazovani je proste vynosnejsi. predem je treba rict ze ja si nehraju na zadne rrr a statistiky. fyzik, nemusis si zrcovat x PT, staci pokud jednou odhodis a pak jen posouvas zbytek podle s/r. muzes mit i agresivnejsi pristup a pokud trend nepokracuje dal dle tve libosti tak vystoupis se zbytkem jeste drive nez na be. otazkou je jak u vas trendujou pary, na futures "odhazovani" imho ma velky smysl

Link to comment
Sdílet pomocí služby

maestro,

Pred casom som pisal Ronovi prosbu, ci by mi mohol poslat tu excelovsku tabulku s LR, o ktoru mas zaujem aj Ty a Ron mi odpovedal asi takto:

Kompletne Know-How k Lead Risk v podobe Excelu nepodavam. Hlavne preto, ze moj vlastny MM sice vysiel zo zverejneneho LR, ale momentalne je tak modifikovany, ze to uz LR nie je. Len okrajovo - nekladiem az taky doraz na minimalizaciu strat (o co sa LR uspesne pokusil a na www.ron-sk.com su vysledky) ako na fixaciu ziskov. Cize snaha nestratit uz nadobudnuty zisk. To vsak nejde pri jednom indexe, ale je zaujimave pre portfolio s 3 - 5 indexami obchodovanymi zaroven.

Kapital sa prelieva vzdy tam, kde sa mu dari zhodnocovanie. Lead Risk toto neriesi. Len zmensovanie rizika Risk% pri DD. (Turbo) Kellyho stale pouzivam na vyhodnotenie momentalnej uspesnosti OS tak, ako je to odvodene aj s terminologiou v
www.ron-sk.com/MM/Kelly/KellyMM.htm
Teraz pracujem na niecom inom - AOS. Az budem mat dalsiu cast teorie MM pripadne AOS odskusanu a overenu, snad jej zaklady zverejnim na
ron-sk.
Prajem vela uspechov v tvoreni OS a MM.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skusím ešte pridať par postrehov,

Fixacia ziskov verzus minimalizácia strát. Dokonalý MM neexistuje. Nieje to všeliek na uspešný trading. Narušenie discipliny, strhnutie sa trhom, dohananie strat je faktor, ktorý drobnú výhodu vie dokonale vymazať. Takze naučiť sa discipline je tazsie ako vytvoriť dokonalý MM (z môjho pohľadu). Okamžité výsledky, to je ta vidina, čo negatívne pôsobí na akýkoľvek systém. Náhoda je ďalší faktor, ktorý sa nespomína v žiadnom vlákne. Čo je lepšie, keď ide všetko ako ma, alebo už na začiatku musí trader bojovať s golemom (trh, psychika, štastie....) ?. V prvom prípade, keď ide všetko ako má trader si začína zvykať, že to proste takto pojde stále a začne poľavovať v svojich pravidlách, čo na začiatku prijal ako nevyhnutné. No a po čase sa dostaví výsledok. V druhom prípade je otázka, či to nevzdá už na začiatku, keď dostane nakladačku. Pravidelná nakladačka môže spôsobiť celý reťazec frustrácie a chýb. Takže trading je náročný zárobok. Bojovať s myšlienkou, že človek sa snaží a potom môže prísť napr. o svoj mesačný zárobok a ešte horšie nie je pre každého určené ako sen o zarabaní na rannej kavičke:)

Základné myšlienky risk manažmentu sú v dvoch vetách:
Zaisťovať zisk verzus minimalizovať straty - toto je kombinácia a vychádza z jednej myšlienky, že určité javy sa dejú vo vlnách v sériach, že keď sa začne niečo srať tak sa to nebude srat len chvílku, že niekde príde ten velký zlom a zacne sa to srat riadne a vtedy sa fixuju dosiahnute zisky a minimalizuju sa prichadzajuce straty, je to obdobie čakania, obdobie frustracie ked človek nevie ze to takto funguje.

lopo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

po dlhsom odmlcani doplnim par myslienok o Portfolio Lead Risk (PLR). Lead Risk (riadene riziko) v tejto verzii spociva viac vo fixacii zisku ako v minimalizacii strat. jeho princip popisem pri sucasnom obchodovani troch indexov - A,B,C. Backtest, pripadne papertrading z jednotlivych indexov ukazuje percentualny zisk za rovnake obdobie v pomere A:B:C = 20:30:50. (napr. A : 30%, B : 45%, C : 75%) Preto rozdelme fiktivny ucet U = 10.000 USD na 3 ucty :
A : 2.000 USD
B : 3.000 USD
C : 5.000 USD
Na ucte U zostane pri starte PLR 0 USD.

Kazdy ucet bude obchodovany nezmenenym OS ako doteraz s jedinou vynimkou : Kazdy zisk z kazdeho poductu (A,B,C) sa pricita do celkoveho uctu U. Kazda strata z kazdeho poductu sa odcita z prislusneho poductu. (A,B,C)
Priebezne prepocitavany prinos z kazdeho poductu (A,B,C) sa eviduje a periodicky vyhodnocuje. Periodu nechavam na volbe tradera, lebo zavisi od TF, v ktorom obchoduje a od poctu obchodov, ktore urobi za periodu. Priklad periody (moze byt aj neperiodicka :-) ) je tiez "po kazdom 15 obchode" alebo "po kazdom obchode")
Kedze A, B, C su zatazovane len stratami, zmensuju sa. Ich doplnanie je zaistovane z U zo zisku za poslednu periodu. Tento sumarny zisk sa rozdeli na A, B, C v pomere vykonnosti kazdeho z poductov za n poslednych period. (n sa voli individualne napr. 5) Napr. ak zarobili za poslednu periodu 250, -1500, 750 USD, a pomer rozdelenia zisku 1000 USD (len 250 a 750 sa pripisalo na U) z vykonnosti za poslednych n period je 30:30:40, rozdeluje sa zisk za poslednu periodu v pomere 30:0:40 co je po prepocte na percenta 42,9:0:57,1, cize na A :sa prida 429 USD, na B: sa neprida nic a na C : sa prida 571 USD. Ten poducet, ktory bol za poslednu periodu v strate nie je zvacsovany.

Tymto sposobom sa reinvestuje vzdy cely zarobeny kapital. Ak nemienim reinvestovat cely zisk, tak z U pripisujem v pomere vykonnosti poductov len reinvestovane % zisku. Zvysny zisk je cisty vynos z tradingu a ide domov. Tento lahko naprogramovatelny PLR umoznuje plynule prelievanie zarobeneho kapitalu na tie poducty, ktore su ziskove a to tak, ze najziskovejsiemu najviac a najmenej ziskovmu najmenej. Equity krivka je uz pri 3-5 indexoch znacne vyhladena s minimalnymi DD.

Ak sa niektoremu OS prestane darit, cast kapitalu, ktory pouziva sa blizi k nule a s pouzitim bezneho MM (napr Fixed Risk FR=35) sa obchodovanie na tomto poducte znizuje v objemoch, pripadne az skonci. Pritom ucet U neklesne k nule. Ak sa trader rozhodne na jednotlivych poductoch pouzit sofistikovanejsi MM ako je FR, je to mozne. Ja osobne pouzivam v kazdom poducte na stanovenie velkosti nasledujuceho obchodu KF (Kellyho Formulu) sposobom pouzitym v LR ale bez Turba. Podrobnosti k LR a KF su na www.ron-sk.com. Vysledkom je vyhladena Equity krivka s malymi DD aj pri odvaznom MM a reinvestovani vacsieho % celkoveho zisku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sorry - oprava v poslednom odstavci :
Ak sa niektoremu OS prestane darit, cast kapitalu, ktory pouziva sa blizi k nule a s pouzitim bezneho MM (napr Fixed Risk FR=3,5).....
Vypadla desatinna ciarka. Mysleny bol Fixed Risk 3,5% z poductu (A, B, C).

Doplnok k PLR : Z dovodu fixacie ziskov pouzivam po urcitej dobe prehodnotenie ziskovosti (A,B,C), odliatie casti kapitalu z U domov a znova stanovenie percentualneho zisku a naplnenie poductov A , B, C. Cela funkcia PLR zacina od prveho odstavca v mojom predchadzajucom prispevku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

RON,

Možno som na velkom omyle, ale ked citam o prelievani kapitalu na jednotlive poducty, "mozno" by sa to dalo jednoduchsie urobit tak, že pokial by bol dostatocny kapital na jednotlivych poductoch (na pokrytie margin a pod.) netrebalo by prelievat nic, jednoducho matematicky je efekt ten isty, či zvysit %investície alebo základ kapitalu na jednotlivych poductoch, v prípade ze sa nedari tak opacne.

Neviem no moj subjektivny nazor je taky, ze je to iste (zvacsovat kapital alebo menit %investicie). prelievanie kapitalu na jednotlive ucty by som skor chapal ako doplnanie so spolocneho zisku pre technicke zabezpecenie obchodovania.

Za najdolezitejsie v tomto vlakne pokladam myslienku zabezpecit svoj kapital, zisk proti vlne strat. Clovek nemusi ani rozmyslat aky vlastne obchodovanie ma charakter, (random walk, šum, trend...). nech je to cokolvek tak tam je jedna alternativa, ktora z poctom obchov raz pride - "je to snura strat oddelena par ziskami". Vtedy sa ucet otocil do opacneho smeru, klzavy priemer je nad account. Toto je najcennejsia informacia na celom webe.(osobny nazor).

lopo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Lopo,


Fakt by ma zaujimalo, ako pri pri RRR=1 a uspesnosti 50% co uvadzas

www.financnik.cz/forum/read.php?23,77361,77538#msg-77538

dokazes mat zisk...Profit factor mas v tomto pripade 1 a z toho mi ziadny position sizing neurobi zisk, akurat sa budes motat okolo nuly. Jedine, ak by si dopredu vedel, kedy bude zisk a kedy strata, ale to spada skor do oblasti jasnovidectva…Predpokladam a uz sa to tu niekde pisalo, ze zisky a straty prichadzaju v nahodnom poradi !

Inak suhlasim s tym, ze MM je pre uspech tradera klucovy. So slabsim OS ale s dobrym MM sa daju dosiahnut lepsie vysledky ako s dobrym OS a zlym MM. A rozdiely na ucte po urcitom pocte obchodov mozu byt aj radove.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mna by teda celkomzaujimalo kolko pips urobi taky system mesacne s RRR =1 , mal som jeden system ktory bol velmi vykonny co sa tyka uspesnosti vstupov, ale bolo to na nic, s ohladom na pips/mount

pri 50% si musis preipocitat este spread a vykonnost systemu je hned podpriemerna. odporucam precitat financnika sekciu MM , ono sa to celkom zide . Peter a Tomas urcite vedia o com pisu. netreba ignorovat zakladne pravidla .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Podľa mňa a pre mňa je najdôležitejší moneymanagement je to alfa a omega. Obchodný systém a indikátory čo to vlastne je? Je to len nástroj moneymanagementu, ktorý Vám napovie ,kedy vstúpiť a vystúpiť a väčšinou len kedy vstúpiť výstupy sú problematické. Reagujú spozdene a hodnotia minulosť.
NLA: pekne to píšeš ,ale jediný problém je v tom, že ty nevieš nakoľko si natankoval a ako ďaleko ideš.Na to vlastne vznikly nejaké pravidlá pre obchodovanie napr. Woodi,B.O.A.Donchian atd.keď sa nad tým zamyslíš tak zistíš že je to vlastne grafický prevedený moneymanagement.



Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...