Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie davu


Jakub

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 39
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Děkuju Tomáši.
Spíš mě zajímalo, na koho se to vlastně "dívám", když najdu svůj oblíbený double bottom... A popravdě řečeno, vzhledem k tomu, že ještě nedávno jsem měla jen mlhavé představy o fungování burzy, je to pro mne další informace, která tu mlhu o kousek nadzvedává. Studiem a hlavně pak praktickým obchodováním dostane člověk nakonec odpovědi na všechny své otázky. Nicméně názory a zkušenosti vás všech zde ve fóru jsou pro mě důležité nejenom pro určité know how, ale tříbím si tím i svoje vlastní myšlenky.
Dobrou noc, Iveta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Hidalgo Jestli se orientujes (mohu ti tykat? :) ) podle patternu, tak bych ti doporucil se podivat na jednu zdanlive nezazivnou knihu. Jmenuje se Encyklopedia of Chart Patterns od autora Thomase N. Bulkowskeho. Nejde to cist jako normalni kniha, protoze by clovek asi z tech zaplav cisel zesedivel. Ale rozhodne to jde precist postupne cele ;) Autor odvedl neuveritelny kus prace. Vybral 500 akcii a na 5 letem vzorku (1991 - 1996) zkoumal jak patterny pracuji / selhavaji. Pak vysledky dal dohromady a dockal se velkych prekvapeni. Jedno z nejvetsich prinesl prave tvuj oblibeny double bottom. Selhal v plnych 64% pripadu. Patterny jako takove jsou dobre pro orientaci, sam pouzivam take DB, DT a nekolika dalsich, ale to jen jako voditko, nikoliv jako neco co by me primelo vlozit tam prikaz. K tomu by musely byt splnena rada dalsich podminek a zmineny pattern by jen mohl o nejake to zanedbatelne procento zvysit potencialni uspesnost obchodu. Jestli jsi si oblibila DB tak asi sama vis, ze kdyz se dno opira o pivot / midpivot, nebo je na urovni LOD (denniho minima)predesleho dne, tak obycejne miva vetsi nadeji na uspech. Rozhodne se vyplaci sledovat price action pri tvorbe dna a objemy jake ho provazi. Pokud se objemy nezvedaji je to obycejne alarmujici, protoze to svedci o nezajmu kupcu podrzet pattern. Navic zde pusobi psychologicky faktor - ostatni lidi vidi co ty, vidi DB, tak kupuji, ale cena se nezveda a cim dele to bude setrvavat na danych urovnich, tim vetsi je pravdepodobnost ze svoje longy zavrou, protoze nebudou ochotni podstoupit riziko mozneho selhani patternu. Jestli ti mohu rict na koho se divas kdyz se tvori pattern, tak podle meho nazoru je rozhodujici objem. Pokud je objem vysoky, tak se divas jak na folks tak na smartmoney, minimalne nekolik big boys. Pokud objem je relativne maly tak je tam jen folks a tak tomu patternu bych ani trosku neveril. Ciste muj nazor ziskany na zaklade kazdodenniho pobytu na trhu. Patterny samy o sobe nejsou nic jineho nez graficke vyjadreni nadeji / obav ucastniku trhu. Dobry psycholog vybaveny zkusenostma a kapitalem by zde pravdepodobne mohl byt uspesnym obchodnikem. Konkretni priklad je napriklad bull / bear flag. Trh prudce propadne behem dvou tri baru o rekneme 4 body na er2, tam se to tri bary konsoliduje a jde mirne nahoru (lidi si gratuluji jak dobre nakoupili a tesi se na temer jisty zisk z jejich pohledu) ale pak to big boys znovu zaliji ... a trh spadne o dalsi 4 body a tim krasne naplni bear flag. Takovych patternu je na er2 mraky. Deje se to kazdy den. Jestli chces, muzu ti poslat tu encyklopedii na mail. Jako zakladni seznameni s patterny je to dobra vec. Ovsem opravdovy ziskani patternu do krve neni mozny jinak nez primo na trhu. Tam pak uvidis napriklad to, ze to co jsi povazovala na 1 min grafu za zmatek je na 3 min nejaky z patternu, ze na 30 minutovem grafu jsi v tomhle trendu, ale 10 minutovy se zase uz nejevi tak jednoznacne .. a tak bych moh pokracovat :D Prilis mnoho grafu vede k zahlceni informacema a z toho informacniho sumu pak akorat boli hlava. Navic kdyz pak k tomu vsemu budes se snazit o hledani patternu tak je pak budes treba videt i tam kde nejsou. Uplne nejlepsi pak je si vybrat jeden dva grafy kde budes mit svou sadu indikatoru a na zaklade signalu ktere ti budou davat budes pak provadet obchody. Patterny ti mohou slouzit jako takovy bonusovy potvrzeni sveho signalu. Jak si to nakonec zaridis je jen na tobe, na tom co ti nejvic vyhovuje :) Hodne stesti (tu)

796

797

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Jaroslav,
díky za inspirující odpověď. Tykání oboustranně schváleno.
Patterny se líbí téměř každému začátečníkovi, protože má pocit, že zde aspoň něčemu rozumí, a ke štěstí mu zpočátku stačí, že rozezná DB od toho ostatního, takže proto i moje náklonnost k nim plus slabost a snad i trochu talent pro psychologii. Jinak ten pan Bulkowski měl skutečně dobrý nápad a podle těch tvých ukázek to nemusí být marné se do té knihy podívat, na Amazonu jsem ji nenašla, takže přijímám vděčně tvou nabídku, že mi ji pošleš na mail (viz můj profil). Navíc mě to inspirovalo k tomu zpracovat si takto zpětně grains, což je moje parketa. Tedy abych byla přesná, zakotvila jsem u spreadů, ale poziční obchodování mě nepřestalo zajímat a chtěla bych mu rozumět a umět ho. Zatím vše papírově. Tomu, co zde píšeš rozumím, o ID obchodování mám základní představu a ještě se chodím koukat zde do fóra k ID kolegům, ale to je asi tak vše. V ID je určitě mnohem víc příležitostí rozeznávat DB/DT a tím větší šance se je "naučit" vidět a dát je do dalších souvislostí. Takový rok v pozičním obchodování ti zase nepřinese tolik možností, takže je to pravděpodobně na delší dobu, než to nakoukám. Koukat do historie má určitou statistickou hodnotu, ale živé obchodování je něco jiného. Když pak půl roku budu čekat, až něco uvidím,no to nevím...to si asi ten DB vymyslím...A máš pravdu, že samotný pattern asi nestačí jak o signál pro obchod. Jinak to selhávání patternu DB v 64% mě až tak nepřekvapilo, já ho mám sice v oblibě, ale nedělám si iluze ani o patternech ani o indikátorech. Ono kdyby těch 44% procent úspěchu bylo v kombinaci s optimálním RRR tak to vůbec nemusí být špatné, ale co se tím přesně myslí, tou 44% úspěšností? To se v té knize vlastně dozvím. Souhlasím s tebou, i s ostatními kolegy, že "šedivá je teorie, zelený strom života"...
Začínám být trochu nervózní, že se dostávám mimo vlákno, omlouvám se. Jardo, ještě jednou díky.
Hezký večer, Iveta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Iveta

Pri ID mas mnohonasobne vic moznosti poznat ruzne patterny a tak by jsi si je mohla osvojit o dost driv. Cekat nekolik tydnu / mesicu nez se na daily grafu vykresli nejaky pattern, nastoupit do pozice a videt jak zrovna tenhle ten by selhal, to by asi nebylo moc povzbuzujici do dalsiho obchodu.

Sam jsem zacinal swingama na rope. O TA jsem nemel ani poneti a vsechno jsem stavel na psychologii/intuici .. zalezi jak to kdo nazyva. Myslim ze se dokazu vcitit do tve kuze. Pro me byl zlomem prichod do TradeStation, kde jsem narazil na svet o kterym jsem mel jen mlhavy poneti. Kdyz reknu ze minimalne 90% lidi v TS pouziva pro svoje rozhodovani TA, tak rozhodne neprehanim. Za ten rok a ctvrt jsem se celkem dobre naucil pracovat s grafy a sestavil si nekolik AOS. Bez tech skvelych lidi v TS bych to rozhodne nedokazal. Je tam velka komunita ldii stejne jako tady, kteri si pomahaji, radi, vymenuji zkusenosti ... jsem proto moc rad, ze stejne dobre to funguje i tady u nas v CR.

Tomas a Petr si zaslouzi velky dik za jejich skvely napad zridit tento web. Pro zacinajici investory / tradery je to nejlepsi misto od ktereho se mohou odpichnout pri jejich ceste za poznavanim trhu.

PS: pred pulhodinou jsem ti poslal mail s knihou, ma pres 10 MB tak si nejsem jisty zda ti to v poradku doslo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

takze pokud tomu rozumim, aktivitu "Big" sledujete tedy jen na COT reportu. Tedy komodity.

Pri tradingu indexovych kontraktu - emini futures ci ETF jeste neco jineho k Big B. sledujete? Tam je prece jenom vetsi paleta nastroju k sledovani jejich aktivit, nez u komodit.

Patterny: dle mych zjisteni a studia jsou nejlepe fungujicimi patterny Flagy, rectangles,wedges -contin.patterny a z revers patternu divergence na dulezitych S/R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Prosím nevkládejte do diskuze další žádosti o zaslání knih atd. Toto fórum není postaveno pro tento styl komunikace a pokud by zde dalších 3000 uživatelů vkládalo podobné příspěvky, tak nebudeme číst vůbec nic jiného a můžeme diskuzi zavřít. Děkuji za pochopení,
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...