Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Triviální dotazy


Doporučené příspěvky

2 honzin0209:

:) To jsem se zas od srdce zasmal. Jestli to tedy bylo mysleno jak vtip. Jestli ne, pak nezbyva nez doufat, ze si zakratko vypestujete stejny cit pro to, kde tyto informace najit... Jinak je kazda dalsi rada celkem zbytecna. Ale abyste nerekl, tak zkusim dobre poradit pane kolego. Studovat, studovat a za informacemi se samostatne pidit. Jsou jich zde nepreberna kvanta, a navic zcela zdarma. A navic tyto informace jsou mnohem hlubsi a fundovanejsi, nez vase otazky. Zde (i jinde samozrejme) hledejte svou cestu ke zlatu. Zbytek je na vas.

Rob

Link to comment
Sdílet pomocí služby

petr Napsal:
-------------------------------------------------------
> Peníze získáte od jiného spekulanta, který 10 000
> Kč ztratil.
> petr


Prošel jsem si tady ty základní informace a musím si položit pár základních otázek. Zajímalo by mě, jak se obchodníci staví k tomu, že pokaždé, když oni nějaké peníze vydělají, je někdo jiný musel ztratit, takže vlastně jako někoho "připravili" o peníze - samozřejmě někoho, kdo byl ochoten to riskovat. Myslím to vážně. Nekladete si otázku jako např. "Koho všechno jsem připravil minulý rok o 150.000,-USD tím, že jsem je vydělal? Kdo to asi byl? Nezničil jsem někomu život?" Já vím, že se jedná o legální business, to nijak nezpochybňuji, ale vzhledem k výše zmíněné odpovědi, bych si já takové otázky kladl. Z hlediska legálního v pořádku. Z hlediska morálního ?????? Většina lidí nevydělává peníze tím, že by o ně někdo jiný musel nechtěně přijít.

Další a opět morální otázkou pro mě je, co by se stalo, kdyby někdo nějak zákazal obchodování s komoditami takovým obchodníkům, kteří se pouze snaží vydělat peníze spekulací, a nikdy ve skutečnosti žádné zboží fyzicky neodeberou. Neznamenalo by to, že by se lidem dařilo lépe? Neznamenalo by to, že po vyčištění trhu od spekulací by pěstitelé různých plodin dostali lépe zaplaceno a/nebo zpracovatelské firmy by koupily např. kávu levněji a mohla by pak být levnější i v obchodech? Na první pohled se totiž zdá, že pěstitelé kávy pro lidi pěstují kávu. Zpracovatelské firmy ji pak zpracují a dodají pro lidi na trh. Takže každý je nějakým způsobem užitečný pro lidi, i když za to dostává také zaplaceno. Pouze v případě těchto obchodníků, kteří pouze kupují a prodávájí kontrakty, se zdá, že jediný užitek z jejich konání mají pouze oni sami a to ještě na úkor jiných obchodníků, kteří musí o peníze přijít, aby oni mohli vydělat. Vyveďte mě prosím z omylu, ale mě to přijde, že by lidstvu jako celku bylo bez těchto spekulací lépe, nebo ne?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

uzitek: Ahoj, na tohle téma se tu už diskutovalo. Zkus si to vyhledat.

Zkráceně řečeno, spekulanti dodávají do trhu volume, tedy možnost prodat a koupit velmi rychle. Pokud by tu nebyli, pak by musel prodejce čekat mnohem mnohem déle, než nyní a nebo by musel nabídnout za horší cenu.

Pokud jde o to, že peníze někomu bereš, tak když to vezmu do krajnosti, tak zaměstnanec také bere peníze svému zaměstnavateli. Stejně tak si berou peníze od tebe stát, dodavatelé služeb, materiálů, zboží apod.

Nebo třeba taková sportka. Tam také několik lidí vyhraje na úkor těch ostatní - dostanou jejich peníze. Ale je nutné zdůraznit, že všichni si tu sportku vsadili dobrovolně. A to samé je i na trhu. Nikdo tě nenutí obchodovat. Ty peníze, které na trhu vyděláš, tam ostatní vložili s vědomím toho, že je pravděpodobně ztratí (90 procent lidí je skutečně ztratí) a zároveň s tím, že věří, že budou mezi těmi 10 procenty, kteří vydělají.

A pokud jim jejich ztráta způsobí existenční problémy, pak to není tvoje vina, ale je to jejich vina, protože neměli dobrý money management a riskovali příliš. Každý přebíráme zodpovědnost za naše činy v okamžiku, kdy vstupujeme na trh. A pokud si to někdo neuvědomí, pak to není naše chyba ale jeho.

Na závěr: Nikdo tě nenutí být investorem. Můžeš být zaměstnancem nebo třeba soukromým podnikatelem nebo rozjet nějakou velkou firmu. Pokud se bojíš investic a pokud se ti příčí tento způsob získání svobody, pak můžeš stále být dobrým zaměstnancem a být spokojený. Nemusíš na sebe brát zodpovědnost, kterou bereš v případě investování (nebo obchodování na burze).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

uzitek,
sice nevím, zda to myslíte vážně nebo jen provokace, ale budiž

- veškerý oběh peněz/směna musí mít dvě strany .. výdej a příjem, každé peníze, co někdo získá, musí někdo jiný vydat ... bavíme se o legální stránce, tj dobrovolně, takže Vaše formulace "nechtěně ztratil" je nesmyslná, ztráta je vědomá a tj chtěná, do tradingu každý vstupuje s vědomím, že může ztratit, klidně všechno a to běhěm několika málo okamžiků
- vyděláte pouze když riskujete, pokud vyděláváte málo, tak zřejmě málo riskujete
- má si stejnou otázku klást třeba pekař ... dnes jsem prodal 1000 housek, 1kus za 3 Kč, neni to moc drahé, nezpůsobil jsem někomu nějaké problémy, dokone existenční .. neměl bych to dát zítra za 1 Kč nebo rozdat zadarmo ?
- nikdo nikoho nenutí, aby svoje peníze utrácel, ztrácel, je to jeho dobrovolné rozhodnutí
- spekulace jsou na obě strany, jak navyšování ceny, tak pokles ... tj bud bude cena vysoká a vydělává výrobce-za hodně prodá, producent nebo nízká a vydělá zákazník-za levno koupí.. vždy bude někdo nespokojen, dost často obě strany :)
- spekulace nejsou jen o komoditách, ale velká část jsou akcie, kde pokud si balík akcií koupíte, tak firmě věříte a podporujete její růst, protože ji dáváte svoje peníze za podíl
- nehledě na to, že tito drobní obchodníci dávají práci brokerům, firmám, dělajícím software, výrobům počítačů atd

btw: položil jste stejnou otázku i jinde, třeba u majitelů nemovitostí, že by mohli nechat lidi bydlet zadarmo nebo u živnostníků, že by mohli poskytovat služby zadarmo .. jak vám odpověděli ?

pokud si myslíte, že je to tak jednoduché, vydělat peníze obchodováním, jak se dá z Vašeho příspěvku vyčíst, tak to zkuste, vydělejte peníze a pak je pošlete na charitu, aby s tím nebyl nějaký morální problém

M.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj uzitek,

poznám niekoľko ďalších profesií, ktoré si platíš zo svojich daní a neviem či si taktiež kladieš otázku o ich užitočnosti a či by bez nich nebolo ľudstvu lepšie. Je tu však jeden rozdiel, špekuluješ na základe svojho slobodného rozhodnutia, kdežto dane platíš lebo musíš a pritom ani nevieš kde tie tvoje peniaze skončia. To len tak na spestrenie, nakoľko toto sú "nekonečné" témy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj, škoda že jsem si tohohle tématu nevšiml dřív, Triviální dotazy je téma přímo pro mě (pochvala Alekovi :-) )

A hned bych jeden triviální dotaz měl, něco co mi od začátku nejde do hlavy: Když je cena akcie v růstu, znamená to, že poptávka převyšuje nabídku = víc lidí chce akcie koupit, než prodat. Znamená to tedy, že na některé kupující se nedostane? A broker jim oznámí "Tato akcie je vyprodaná"? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den, odpustím si řeči o tom, že jsem naprostý začátečník, to nakonec zřejmě poznáte z mých dotazů. Předem moc děkuji za odpovědi!

Když je burza uprostřed obchodovacího dne a já koukám na graf komodity a její "čárku" (OHLC), tak u ní vidím všechny čtyři číselné údaje v bodech. Jak ale může být uváděna cena CLOSE uprostřed obchodování - copak může být předem známá?

Když zadávám brokerovi příkaz např. k nákupu, mohu se volně rozhodnout, jestli chci nakoupit za O, C, H nebo L? Nebo to mám zadat přímo číslem v bodech? Když zadám C (MOC), znamená to, že broker počká až na konec obchodování? Když zadám LOW nebo HIGH, jak může broker vědět, které to jsou hodnoty, když obchodování ten den ještě neskončilo?

Mám blbý pocit klást takové stupidní dotazy, ale v online manuálu jsem to nenašel nebo jsem četl nepozorně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jkoutny:

co se týče těch 4 údajů (low, high, open, close) tak kromě open se všechny údaje mohou neustále měnit (trh se neustále hýbe), dokud nedojde k uzavření úsečky..tj. pokud jde o 15min timeframe, tak se hodnoty mohou měnit do uplynutí těchto 15min, načež se začíná kreslit nová úsečka, která má opět pevně dané pouze open a další hodnoty se vykreslují na základě pohybu trhu..zase až než dojde k dokreslení dané úsečky..atd atd.

michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...