Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Začínáme s opcemi (5)

  Již jsme si vysvětlili něco o nákupech opcí a o jejich oceňování, zrovna tak o faktoru času. Brzy bude tedy na čase přejít k další důležité části týkající se opcí, kterou je vypisování opcí. Dnes ale přeci jenom zůstaňme ještě na moment „jen“ u nákupů opcí.

  Nakupování opcí se tedy může hodit jako takzvaná „directional“ strategie, neboli strategie, kdy máme na základě analýzy jasný dojem, že trh půjde určitým směrem a my chceme na tento směr spekulovat, avšak nechce se nám v příslušné komoditě nebo akcii otevírat konkrétní pozici. Druhý, obvyklejší způsob využívání nákupů opcí bývá využití opcí jako ochrany (tzv. hedging). Pojďme se zkusit podívat na konkrétní příklad jak directional využití opce, tak využití jako ochrany.

  Odevřeme-li si aktuální trh kukuřice (CH7) a pustíme-li do grafu systém WCCI (pro poziční obchodování CCI s periodou 20), okamžitě by nás měl zaujmout aktuální obrázek. Aktuálně se trh nachází ve značném býčím trendu, což podporuje i strmě rostoucí EMA34, nad nímž se i trh aktuálně nachází. Do toho nám trh vytvořil v pátek velmi pěkné ZLR, takže zauvažovat o nákupu rozhodně nemusí být špatný nápad – pravděpodobnosti dle obrázku technické analýzy vypadají jednoznačně na naší straně.

  Přesto se nám však z nějakého důvodu nechce otevírat „klasický“ kontrakt, proto můžeme dojít k závěru, že použití opce může být pro spekulaci na předpokládaný růst zajímavou alternativou.

  Uzavírací cena kukuřice v pátek byla u březnového kontraktu na hodnotě 406.25. Začneme se tedy poohlížet po CALL opcích nad touto cenou.

  Jelikož se však pohybujeme v březnovém kontraktním měsíci a březnovým opcím chybí do expirace zhruba měsíc, znamená to, že opce budou nyní velmi rychle a dramaticky ztrácet díky faktoru času na své hodnotě. Měsíc před expirací totiž téměř vždy začínají opce dramaticky ztrácet na své hodnotě – a tak i kdyby skutečně trh značně povyrostl, zdaleka to ještě nemusí znamenat, že naše opce adekvátně zhodnotí. Po opcích se tedy budeme rozumněji poohlížet až v červnovém kontraktním měsíci (CN7). Opět můžeme použít například již známou tabulku z www.alaron.com. Červnový kontrakt uzavřel na ceně 424.25, tj. zajímají nás tedy jakékoliv call opce nad touto hodnotou.

  K dispozici je samozřejmě celá škála call opcí se strike nad zmíněnou hodnotou. Ty nejbližší jsou pak skutečně velmi drahé, neboť v sobě obsahují vysokou časovou hodnotu. Tak například za nejbližší strike price, tj. za call opci 430.0 bychom zaplatili 29.6 plného bodu, tj. 29.6 x 50 = 1480 USD! Náš zrak se tedy nutně musí poohlížet po vzdálenějších strike.

  Pro většinu začíná být cenově přijatelné strike od 500 výše. Zde už bychom zaplatili za call opci řádově od 600 USD do 150 USD. Je však otázkou, jak vysoko se skutečně může trh do června vyšplhat a jaká je tedy pravděpodobnost, že naše opce zhodnotí. Nesmíme totiž zapomínat, že čas plyne v náš neprospěch, a tak i pokud trh poroste, avšak ne dostatečně rychle, může naše opce na hodnotě spíše ztrácet, než vydělávat! Proto bychom měli mít již v trhu nějaké zkušenosti, nebo alespoň statistické pravděpodobnosti toho, jak hodně může trh v rámci určitého časového období povyrůst.

  Z tohoto prvního příkladu je tedy jasně patrné, že samotný nákup OTM opce není zrovna nejjednodušší a často i levná záležitost. Přesto je takovýto nákup vzdálenějších OTM opcí jednou z úplně nejzákladnějších strategií. Nutno pak říci, že asi i jednou z nejnešťastnějších. Dle statistik totiž kolem 80% všech OTM vyexpiruje jako bezcenných, proto samotnou strategii nákupů OTM opcí za účelem zhodnocení spíše nedoporučuji. Zajímavé začnou být opce až v momentě, kdy začneme porůznu kombinovat nákupy a výpisy a tvořit nejrůznější opční spready (o tom ještě v pozdějších dílech a převážně na seminářích Mplaye).

  Další skutečností je, že hodnoty všech opcí se kromě časového faktoru mění i díky faktoru volatility trhu. Obecně to znamená, že v klidném stavu trhu mohou být opce levnější, v divokém dražší. Pokud bychom tedy neměli v tento moment finanční prostředky na nákup nějaké zajímavější a bližší call opce ve zmíněné kukuřici CN7, ještě to neznamená, že je všem dnům konec. Pokud totiž budeme každý den tabulku s hodnotami opcí pozorovat (práce na 2 minuty denně), můžeme jednoho dne zjistit, že je náhle námi předvybraná opce podstatně levnější a v ten moment je již její nákup zajímavější investice. Opční byznys je skutečně často o čekání. Nejprve si musíme umět počkat, až se opce, která nás potenciálně zajímá, vyskytne za takovou cenu, jež je pro nás atraktivní. Poté musíme často čekat týdny, zdali opce zhodnotí.

  Přesto jedno rozhodně zajímavé využití OTM opcí existuje a tím je využívání opcí jako stop-lossu – tj. využít opce pro ochranu (hedging).

  Pokud bychom se totiž rozhodli vzít již zmíněnou dlouhou pozici v březnové kukuřici (CH7), pak bychom nutně museli umístit nějaký stop-loss. Pokud bychom však použili „klasický“ stop-loss, pak bychom při jeho protnutí byli automaticky venku z trhu. Můžeme se však rozhodnout použít místo stop-lossu nějakou bližší OTM put opci.

  Tak například za put opci na strike 400 bychom zaplatili 300 USD. Pokud by pak naše dlouhá pozice nenabrala směr vzhůru ihned po našem vstupu, ale ještě by krátce korigovala právě na cenu kolem 400, s opcí bychom nemuseli ještě být z trhu nutně venku. Put opce by nám za určitých okolností (převážně zbývajícím času) skvěle posloužila i v případě, že by trh padnul i více pod 400 USD a zároveň v případě, že by trh po kratší korekci do oblasti 400 začal opět růst nahoru, tj. začal se chovat tak, jak jsme doufali, můžeme naši OTM put opci ještě prodat a inkasovat část z naších 300 USD zpět (třeba i celou polovinu). Takže zatímco „klasický“ stop-loss by nás vyhodil z pozice a my museli zkusit naskočit podruhé, přičemž první pokus nás stál 300 USD, použití put opce namísto stop-lossu by nás v první pozici podrželo a naše ztráta by se mohla zmenšit například na polovinu. Toto jsou vše samozřejmě pouze hypotetické situace, vždy záleží na čase zbývajícím do expirace a aktuální volatilitě trhu. Použití OTM opce jako „ochrany“ však často dává daleko větší smysl, než nakupovat OTM opce s vidinou jejich zhodnocení. Pokud umíme opce jako ochranu správně používat, může to být „levnější“ a efektivnější řešení, než klasické stop-lossy. I zde je však třeba nějaký čas, který strávíme zkoumáním a sledováním opčních tabulek, vedením si poznámek a deníku a testováním. Přesto už po dnešku alespoň máme trochu představu o tom, že i pro opční strategie je možné využít nástroje jako je systém WCCI, že nakupování OTM opcí je poměrně náročná strategie s nízkou pravděpodobností úspěšnosti, a že používání opcí namísto stop-lossu může být pro někoho zajímavá a efektivnější varianta.

  Příště si již něco prozradíme o výpisech opcí, abychom se mohli pomalu začít posouvat k zajímavějších opčním strategiím – již zmíněným opčním spreadům.


  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...