Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Začínáme s opcemi (9): od teorie k praktickému obchodování – výpisy opcí

  V minulém díle jsme si řekli něco o nákupech opcí a výhodách opčního nakupování před držením klasické pozice. Dnes si řekneme něco o tom, jak si poslat na svůj účet okamžité peníze s pomocí výpisu opcí a tyto peníze dále „bránit“ až do doby expirace.

  Vypisování opcí je skutečně geniální ve smyslu, že jakožto vypisovatel okamžitě přijmete peníze (vypsané premium) na svůj účet. Řekněme, že máte účet 10 000 USD, vypíšete opční spread, za který inkasujete 1 000 USD a váš účet okamžitě poskočí na 11 000 USD. To je ta dobrá zpráva. Ta horší zpráva je, že toto inkasované prémium musíte „ubránit“ až do doby expirace vypsané opce a to není samozřejmě už tak jednoduché. Do té doby se vám totiž může zase zpět vypařit a k tomu klidně i něco více. Pojďme ale popořadě.

  U vypisování v první řadě platí, že to budeme mít takové, jaké si to uděláme. Můžeme si to chtít udělat složité, studovat tisíce matematických opčních modelů, zabývat se nekonečnou řeckou abecedou, kupovat předražené analytické programy. Můžeme si to také udělat zcela jednoduché, sledovat minimum nutných proměnných a věnovat opcím 5 minut denně. Znám oba případy obchodníků – já a mnoho dalších kolem mě se řadíme k té druhé variantě. Není však jedno správné nebo špatné – obojí může jak vydělávat, tak prodělávat, obojí je v konečném důsledku jen otázkou osobní preference.

  Pojďme tedy k vypisování. Vypisování opcí je proces, ve které si vlastně hrajeme na pojišťovnu. Někdo potřebuje ochranu v podobě nakoupené opce (a nebo také potřebuje opci nakoupit, aby mohl spekulovat na růst nebo pokles dané akcie nebo komodity, protože může místo samotného instrumentu chtít obchodovat instrument s pomocí opcí). My vypisovatelé mu tedy tuto opci prodáme a inkasujeme tak za to premium, nebo-li cenu, kterou nám zaplatil. To je ona částka, která okamžitě naskočí na náš účet.

  Samotné vypisování opcí však může být velmi nebezpečné, protože v případě takzvaného nahého výpisu čelíme teoretickému neomezenému riziku. To je samozřejmě skutečně spíše v rovině teorie, nicméně zde tato možnost stále existuje, a to i přesto, že jako vypisovatelé opcí máme teoretickou pravděpodobnost úspěšnosti na naší straně až 80%. Může se tedy klidně stát, že vypsané premium v den expirace z našeho účtu zase zmizí a k němu i pořádný kus našeho zbývajícího účtu.

  Pokud tedy chceme vypisovat opce a začít vytvářet příjmové strategie pro stabilní příjem, musíme si každou vypsanou opci v prvé řadě jistit – to je naprostý základ tohoto byznysu pro všechny nováčky. Tím, že si naši vypsanou opci „kryjeme“, naše možná ztráta přestává být neomezená a začíná být naprosto přesně definovaná. Samozřejmě, že naši vypsanou opci si takto můžeme krýt jediným způsobem – nákupem jiné opce, takzvané „ochranné opce“. Tím, že proti vypsané opci nakoupíme opci ochrannou, vytvoříme něco, čemu se říká opční spread.

  Samozřejmě, že podstata opčního spreadu je v tom, abychom inkasovali za vypsanou opci (podstatně) více, než za tu, kterou nakoupíme pro naši ochranu. V momentě, kdy tedy tento krok uděláme, omezili jsme naše riziko na přesně omezenou částku, a přitom inkasovali premium, které se okamžitě přičte na náš účet a které, pokud vše vyjde, bude na našem účtu i po dni expirace.

  Nyní tedy víme, co je to v principu opční spread. Abychom se pohnuli z teoretické roviny do praktické, pojďme se podívat na konkrétní příklad. Tj. jak přesně například můžeme chtít jednoduchý opční spread obchodovat.
  Dne 1.11. se nám na trhu SPY (S&P 500) utvořilo velmi pěkné ZLR na stranu short v systému WoodiesCCI. Očekávali jsme tedy další pokles trhu. V tento moment jsme tedy mohli vypsat CALL opci na strike řekněme 152 a inkasovat tak při vypsání 10 opcí celkové premium přibližně 3000 USD (vždy záleží na více faktorech, které určí, jaké přesně premium bude). Tyto peníze budou okamžitě připsány na náš účet. Pokud by v den expirace trh uzavřel kdekoliv níže pod cenou 152, pak nám celé premium zůstává v kapse. Pokud by se však trh ve svém směru rozmyslel, mohli bychom začít výrazně ztrácet a čelit tak teoreticky neomezené ztrátě.
  Abychom se takové možnosti ubránili, rozhodneme se tedy namísto výpisu jednotlivé opce vytvořit opční spread. Opět vypíšeme CALL opci na strike 152, ale zároveň k tomu nakoupíme jednu ochrannou opci na srike 153. Za tento opční spread inkasujeme celkové premium 0.65 (při 10 opcích celkem 650 USD). To už samozřejmě není tak závratné, ale náš risk se nyní snížil na celkových 1000 USD (rozdíl mezi strike 152 a 153 x 10 opcí = 1000 – jedna opce se rovná 100 shares). Jelikož jsme však již inkasovali 650 USD, náš risk je o tuto částku menší, takže můžeme nyní celkem ztratit pouze 350 USD!  V tuto chvíli jsme tedy vytvořili takzvaný vertikální spread s následujícími možnostmi a parametry:

  • maximum, které můžeme získat, je 650 USD, maximum, co můžeme ztratit, je 350 USD
  • naše RRR je 1:1,85
  • pokud trh v den expirace uzavře kdekoliv pod cenou 152, zůstává nám 650 USD v kapse
  • pokud trh uzavře v den expirace kdekoliv nad cenou 153, ztrácíme 350 USD
  • pokud trh uzavře v den expirace kdekoliv mezi cenou 152-153, můžeme buďto trochu vydělat, nebo trochu ztratit – záleží, kde přesně by cena uzavřela

  Zamýšlený případ by se týkal listopadového expiračního měsíce (NOV), expirační den pro tento měsíc byl v sobotu 24.11. a jak vidíte, v té době se trh nacházel velmi hluboko pod cenou 152, takže v toto datum by již bylo premium na 100% naše (tj. 650 USD) a mohli bychom s ním nakládat dle libosti. A co se děje s premiem do doby expirace?

  I když je připsané na náš účet, až do doby expirace s ním nemůžeme jakkoliv manipulovat, tj. např. si tyto peníze vybrat z účtu apod. Zároveň je toto premium i „jištěné“ určitým marginem, který si vůči němu broker zablokuje (záleží na konkrétní strategii a konkrétním brokerovi, kolik to bude). V den expirace se pochopitelně margin zpět odblokuje a vypsané premium, pokud se obchod povede, zůstává v naší kapse.

  Vertikální opční spread je naprosto základním typem opčních spreadů, který nabízí možnost přesně kontrolovaného RRR a je vhodný pro spekulace na obdobné směrové (directional) obchody. Opčních spreadů však existuje celá řada a nadále se dají využívat pro různé situace trhů. Tomu všemu se ještě budeme věnovat dále.


  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...