Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Začínáme s opcemi (8): od teorie k praktickému obchodování – nákupy opcí

  Po delší době navazujeme na započatý seriál o opcích. V minulých dílech jsme se pokusili popsat základní teoretické nezbytnosti, nyní budeme postupně přecházet více k praxi. Sami máme s Petrem již za sebou řadu reálných opčních obchodů, naše dovednosti a znalosti v tomto oboru exponenciálně vzrůstají a tak je na čase pohnout se dál.

  Začátkem třeba říci, že od letošní návštěvy Mplaye jsme si opce skutečně více než zamilovali a stáváme se v nich více a více aktivními obchodníky. Zatím co tento rok byl spíše ve znamení živého testování nejrůznějších přístupů a strategií (od nakupování opcí, přes IronCondor a kalendářní spready, až po Straddle/Strangle a různé metody leggingu), příští rok již plánujeme aktivně managovat vlastní účet o částce v řádu desítek tisíc USD. Pokud se příští rok osvědčí, umíme si i přestavit postupně přesouvat více a více aktivit právě do opčního obchodování. Důvod je jednoduchý – maximálně zajímavá zhodnocení za minimum práce a času. Obzvláště pokud čas pracuje pro vás i o víkendech a v době, kdy třeba sedíte s přáteli v hospodě nebo cestujete po světě... Pojďme ale popořadě. Dnes začneme tím nejjednodušším – nakupováním opcí.

  Nakupování opcí

  Naše praktické zkušenosti (nikoliv jenom akademické poučky) ukázaly, že existuje celá řada důvodů proč opce obchodovat, je však třeba si je přesně uvědomit a umět jich naplno využít. Pokud se rozhodnete obchodovat opce, můžete dle našich praktických zkušeností získat výhodu i jako trader nakupující opce, i jako trader vypisující opce.

  Nakupování opcí může být velmi prodělečné, pokud nevíte co děláte, ale také velmi výdělečné, pokud víte, jakou opci a z jakých důvodů nakoupit. Narážím tímto na skutečnost, že zhruba 80% opcí vyexpiruje jako bezcenných. Pravděpodobně jedna z prvních praktických zkušeností zní, že je třeba se obloukem vyhýbat vzdáleným OTM opcím. Nikdy takové nenakupujte, pokud k tomu nemáte nějaký skutečně extra důvod. OTM opce totiž vypadají velmi levně, ale také mají svůj důvod, proč levné jsou. Pokud nakoupíme OTM opci, předpokládáme, že se trh výrazně musí pohnout naším směrem. Paradoxní však je, že ani výrazný pohyb naším směrem velmi často nepřinese žádný zisk, protože opce je nekompromisně „užírána“ ztrácející se časovou hodnotou (navíc má velmi nízkou deltu). Nákupčí vzdálených OTM opcí tedy častěji než ne jenom smutně koukají, jak se trh sice hýbe jejich směrem, ale jejich opce přesto nevydělává, spíše naopak ztrácí. Chcete-li začít seriózně v opčním byznyse, pravidlo číslo 1 zní – nakupování vzdálených OTM opcí je pro ty, kteří rádi své peníze odevzdávají, nikoliv získávají.

  Naprosto jiná věc je nakupování opcí velmi blízko peněz, nebo v penězích (ITM, OTM). V tomto případě se jedná o přístup, který nám umožní dělat věci, jaké normálně dělat nemůžeme.

  Řekněme, že obchodujeme pozičně nějaký obchodní systém, jako například WoodiesCCI nebo Tripple Screen. Uvažujme nyní chvilku, že tento systém obchodujeme na akciích. Můžeme například dostat velmi silný signál long v trhu BA (Boeing co). Tento trh se obchoduje zhruba v rozmezí 88 – 108, což tedy znamená, že pokud bychom chtěli nakoupit za cenu například 90, na nákup standardního množství akcií bychom potřebovali 9000 USD. Pokud by se trh pohnul v krátké době na cenu 100, vydělali bychom 1000 USD, tedy přibližně 11% zhodnocení.

  Nyní ale zvažme variantu, že bychom namísto samotného trhu nakoupili opci v penězích (ATM nebo ITM opci). V takovém případě bychom za opci zaplatili zhruba 400 USD (přibližná hodnota). Pokud by trh udělal naprosto stejný pohyb, tj. z 90 na 100, hodnota naší opce by nyní vyskočila řekněme na 1200 (opět se jedná o přibližné číslo, neboť záleží na dalších faktorech – aktuální volatilitě a době zbývající do exirace). Nyní jsme na naprosto stejném obchodě udělali namísto zhodnocení 11% zhodnocení 200%. Stále používáme stejnou strategii, stejné vstupy, stejné výstupy – pouze náš instrument je jiný!

  Aby to navíc ještě nebylo málo, jako další krok můžeme výrazně omezit i náš risk a celkově vylepšit naše RRR. Řekněme, že při našem nákupu akcií za celkovou sumu 9000 USD bychom aplikovali stop-loss na hodnotu 85, riskovali bychom tedy celkem 500 USD. Situace je tedy následující:

  Nákup akcie:

  Potřebujeme: 9000 USD
  Možné zhodnocení : cca 11%
  Riskujeme: 500 USD
  Možný profit: 1000 USD
  Naše RRR je: 1:2

  V případě stejného opčního obchodu může být však riskovaná částka podstatně menší. Pokud se během prvního týdne až dvou nepotvrdí náš domnělý směr, pak na obchodě se samostatnou akcií vystupujeme nekompromisně se ztrátou 500 USD. Pokud se však tak stane s naší opcí, ta bude, v případě, že zbývají alespoň ještě 2 týdny do expirace, odprodána zpět, řekněme za cca 100 USD (záleží na aktuální volatilitě a dobry do expirace) a tak naši ztrátu snížíme na 300 USD (namísto 500 USD u akcií). Situace tedy vypadá takto:

  Nákup opce:

  Potřebujeme: 400 USD
  Možné zhodnocení: cca 200%
  Riskujeme: 300 USD (za podmínek výše)
  Možný profit: 1000 USD
  RRR: 1: 3,33

  Samotnou změnou instrumentu jsme tedy získali nejenom možnost podstatně vyššího zhodnocení, ale také výrazně lepšího RRR! (Samozřejmě, občas na opci můžeme tratit celých 400 USD, pokud není náš SL zasažen do expirace a opce vyexpiruje jako bezcenná, občas ale může dojít k protnutí SL už za dva dny a to ještě při prudkém zvýšení volatility a tak můžeme opci odprodat zpět třeba i za 250 USD a tak ztratit jen 150 USD tam, kde bychom s akcií ztratili 500).

  Jako poslední plus hovořící pro opce je zde ještě dokonalý faktor maximálního možného risku: v čistě hypotetické nejkrizovější situaci, kdy by ze dne na den společnost zkrachovala, můžeme přijít v případě držených akcií o celých 9000 USD. V případě opcí jen o zaplacené prémium, tj. 400 USD...

  Jedno pravidlo, které si musíte pamatovat vždy pro případ, že budete chtít obchodovat pozičně svůj systém s pomocí opcí zní: vždy nakupujte opce s deltou alespoň 0.7 a vyšší. Pouze tak budete moci skutečně naplno profitovat na pohybu akcie. Velmi vysokou deltu za minimální peníze je možné často získat u opcí, které mají jen pár dnů do expirace – takové však využívejme, pokud čekáme skutečně aktuální prudký pohyb (ideální například pro obchodování systému WoodiesCCI v kombinaci s breakouty různých kanálů a trojúhelníkových vlajek). Dále si pamatujte, že pro opce je ideální obchodovat systémy, které produkují rychlé a prudké pohyby (již zmíněný WCCI, tripple screen, divergence, breakouty apod). V případě snahy zachytit dlouhodobý pohyb bychom museli nakupovat opce ve vzdálenějších měsících a celková matematika by byla trochu jiná (přesto však mohou být stále opce podstatně lepším řešením, než nákup samotné akcie nebo komodity).

  Sám jsem testoval nakupovaní opcí místo samostatných trhů při obchodování divergencí na denních grafech. Finálně se sice nakonec zabývám jinými technikami obchodování opcí, ale umím si představit jenom s pomocí divergencí a opcí postavit velmi profitabilní obchodní systém, který se bude obchodovat s opcemi lépe, než klasické pozice.


  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...