Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Evoluce tradera od ztrát k profitům - zkušenosti obchodníka JenaL [1]


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 70
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

> Mirus ma margin na TF 500USD intraday,

A jsme u toho: u IB je to 2500 (díky za opravu) a u Mirus 5000 USD. Stejný index, stejná strategie, jiný broker... a diametrálně odlišné výsledky?! Position sizing bych snad měl určovat podle toho, co od obchodování očekávám, ne podle brokera. Chci-li maximalizovat zisk, zvolím jinou strategii position sizingu, než když chci minimalizovat drawdown. Ale nebudu přeci obchodovat stejnou strategii u každého brokera jinak!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pb
Pokud budeš mít účet 5000, margin 500 a stanovíš počet kontraktů jako 10% účtu děleno marginem((5000*0,1)/500)=1, pak zřejmě v případě poklesu tvého kapitálu na účtu nikdy nedosáhneš margin call. Z tohoto vyplývá, že každých 5000 na účtu si můžeš otevřít další kontrakt. Pokud již budeš obchodovat delší dobu a budeš perfektně znát sám sebe a své max. DD,budeš vědět, kdy zastavit obchodování v případě extrémně špatného období pak můžeš 10% účtu zvýšit až na max. 30%. Toto ti pak umožní obchodovat s větším rizikem větší počet kontraktů. Ale v začátku určitě zůstan u 10%.
Pokud, ale budeš mít margin 2500, což je 50% účtu pak s velkou pravděpodobností skončíš u prázdného účtu.
Je potřeba si uvědomit jestli chci hazardovat nebo obchodovat a na trzích být ještě za několik let. Na druhou stranu nic nikomu nenutím, pouze ukazuji jak to dělám já a vím , že to funguje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pb. :
Jsem téhož názoru, že PS by se měl odvíjet od velikosti risku v poměru ke kapitálu. Jen aby nedosšlo k mýlce mirus má margin pětset nikoli pět tisíc, jak jsi přepsal. V tom případě bych měl obchodovat u Mirusu 5x více kontraktů než u IB ? To bych se musel nejdříve zbláznit. Na druhou stranu je fakt, že přidávat kontrakt by měl člověk až tehdy, kdy se cítí se svým systémem sžitý, nedělá zbytečné chyby a nestresuje ho obchodování jenoho kontraktu. To "nestresuje" je dost důležité. Při extrémní hladině stresu člověku klesá inteligence až o 32 bodů. Známe to všichni, když se člověk rozčílí dělá i říká věci, kterých pak sám lituje, když vychladne. Chová se jako magor nikoli přeneseně, ale doslova. Jenže pokud se tak chová v tradingu je to pro účet vražedné. Z mého pohledu je pouze a jedině hladina stresu limitující faktor pro konečné množství kontraktů. Rovněž bych netrval na 100% dodržování OP, jsme lidé a né stroje a chyby budeme děla vždy. Záleží samozřejmě na úhlu pohledu, co brát a co nebrat jako chybu, je to velice individuální. Ale nemůžou mě chyby připravit o polovinu potencionálně vydělaných peněz. To bych se asi se svým systémem nemohl dobře cítit, to je jasné. Prostě pokud je moje equity několik měsíců po sobě bez velkých záseků, moje hladina stresu nepřekračuje úroveň kdy "blbnu", nevstupuji impulzivně, chyby mě nepřipraví o víc než 10 - 20 % potencionálního zisku a neriskuji víc než 3 - 3,5 % (já radši jenom 2 %) z účtu na průměrnou ztrátu, můži si dovolit přidat kontrakt. Podle mě tedy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

500 u Mirusu? Jo, to jsem se tedy přehlédl :-) To už by šel i ten Kelly obchodovat, ale z toho by mě fakt brzy cyp střelil.

to MNovak:
Pro řízení drawdownu existují strategie na position sizing, které řízením počtu pozic nedovolí dd poklesnout pod předem zadanou úroveň (v případě zájmu vyhrabu).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

moc hezky se to čte,ale furt nevím co je to RRR.
obchoduji demo a jsem pořád v plusu.zadám obchod je jedno jestli prodat nebo koupit a zatím i kyž jsem v mínusu

200 tak do jednoho čí dvou dnů se to potká a je tam výdělek ,ale to už jsem vlastně poziční hráč ,když jsem to ten den neuzavřel.
škoda ,že sem neumím dát ty svoje demo.

jardys

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jardys:

váš přístup je přesně to čemu říkám "gamble" a co podle mě nemá nic společného s "business"..

PS. pokud to s tradingem myslíte vážně a papertradujete s tím, že nevíte co to je RRR, asi jste ve vývoji přeskočil minimálně pár zásadních věcí - doporučuju co nejrychleji doučit teorii z internetu či nějaké literatury..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Muj PS je nastaven v programu MSA a zacal jsem jej pouzivat na zaklade clanku ktery zde vysel cca pred 2 roky. Pouzivam fixed risk /6% of eqiuty per trade/ v kombinaci s MA. Pokud klesne equity pod MA tak program automaticky redukuje pocet kontraktu na polovicni pocet, naopak pokud se dari tak kontrakty adekvatne navysuje. System je nastaven na obchodovani 10 kontraktu a pokud se vam podari dostat do faze ze vybudujete ucet ktery dovoluje stabilne obchodovat 10kontraktu tak je to emocne velmi uvolnujici a nerozhodi vas ani serie 5 ztrat.Proto si nechavam na ucte takovou castku aby nedoslo k redukci kontraktu na polovinu pres MA - coz se da snadno spocitat podle velikosti DD, ktery mam necelych 14% - pokud by byl vyssi akceptuji podle OP jeste 15% a potom zastavuji obchodovani a hledam duvody.
Na vysi uctu z MSA navazuje dalsi exel tabulka ktera presne pocita jakou castku mam k dispozici aniz bych ohrozil hladke obchodovani 10 kontraktu.
V pripade Mirus /mam zde take jeden ucet/ muze byt slozity zacatek, protoze vam MSA s timto PS umozni u TF /500d - margin/ obchodovat s 15k uctem uz 7 kontraktu, ale pro toho, kdo nema zvladnuty emoce a dodrzeni OP to muze byt velky problem /take jsem zazil/, protoze MA se vam zacne vykreslovat az po nekolika obchodech /po 12/ a musite toto obdobi nejak prekonat, nehlede na to ze kazdy system zacina vetsinou ztratovou serii.Na druhou stranu je navyseni kapitalu s timto systemem az neuveritelne dinamicke.

Po zkouseni ruznych PS jsem zustal u MSA a vyse uvedeneho nastaveni, velmi me vyhovuje a emocne temer nazatezuje.

mejte se focus

Link to comment
Sdílet pomocí služby

focus
když tak pošli odkaz jestli ještě víš ,kde to bylo. Z tvého popisu mi to není moc jasné. Vůbec nerozumím tomu-nastavené na 10 kontraktů.S malým účtem si to nemohu dovolit a pokud se mi zvětšuje účet tak chci obchodovat více kontraktů než 10. Ted nevím jestli takový DD vzniká při použití PS nebo již v základním obchodování s jedním kontraktem. Můj DD např. za červenec byl 7,4% při použití mého PS. Pokud bych obchodoval jen jeden kontrakt pak DD mi vychází na 9%. Tvé hodnoty jsou dost veliké. To se mi nelíbí. Já nejraději držím DD pod 10%.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nize je vse vysvetleno - clanek jsem zkopiroval z meho archivu /bohuzel bez grafu/ ...... tento DD je jiz na 10ti kontraktech, ale pri tak agresivnim PS se mu nevyhnes ..... jiste bych mohl navysit pozice na 15-20kontraktu, ale rozhodl jsem se zastavit MSA na 10 a castky nad urcitou hranici presunout do jinych aktivit na burze. V MSA si nastavim v parametrech max. pocet obchodovanych kontraktu a po dosazeni teto hodnoty uz MSA nenavysuje dalsi kontrakty, takze v zaveru obchodujes pouze s 10ti kontrakty. Muzes to samoz. zmenit treba na 20kontraktu a program v zavislosti na vysi uctu prepocita pocet kontraktu ktery muzes obchodovat v dalsim obchode. Jeste se zde nastavuji dalsi parametry jako pocatecni vyse uctu, marginu,risku atd.

focus

Je obchodování s multipozicemi bezpečnější?

V dnešním článku bych velmi rád navázal na Petrův seriál o skvělém money-management programu MSA a ukázal vám s jeho pomocí trochu jiný pohled na obchodování s multipozicemi.
Jak jsme již na tomto serveru zmiňovali několikrát, obchodování s jedním kontraktem je možná dobré na učení se a „osahávání“ trhů. Pokud však chceme jednou začít v trzích vydělávat skutečně zajímavé peníze, takové, které nám pomohou zaplatit naše nejnáročnější přání a potřeby nebo se postarají o živobytí na slušné úrovni, bude dříve či později naprosto nezbytné přejít na obchodování multipozic. Když mluvím o multipozicích, nemám na mysli rozhodně žádná veliká čísla, jaká známe u obchodníka Larryho Williamse – běžně obchoduje i 300 a více kontraktů na jeden obchod. Jak vám dnes ukáži, i 10–15 kontraktů může být skutečně maximum k tomu, abychom vydělávali již zajímavé peníze. Především však chci ukázat něco, co mnohé možná překvapí, a sice určitý úhel pohledu, ze kterého je obchodování s multipozicemi jednoznačně „bezpečnější“, než obchodování s jedním jediným kontraktem!
„Trik“ je opět v RRR
Možná jste nyní překvapení a už se netrpělivě ptáte, jak jen může být obchodování s multipozicemi bezpečnější? Ještě chvíli vyčkejte – pojďme hezky krůček po krůčku.
Pojďme se v první řadě podívat na obchodování s jedním kontraktem. Na následujícím obrázku vidíte equity křivku mého intradenního obchodního systému za období leden–březen letošního roku.

Pro názornost jsem použil do této ukázky následující nastavení:
počáteční účet: 5,000 USD
počet obchodovaných kontraktů: 1
Equity křivka už v sobě zahrnuje i komise. Můžeme tedy vyčíst, že za první čtvrtletí tohoto roku můj systém vydělal s jedním kontraktem 4,278 USD, a to při celkovém množství 215 obchodů, úspěšnosti 40 % a RRR 1:2,2. Takový zisk samozřejmě není z prvotního pohledu příliš sexy, ale pořád jde o nějakých 1,400 USD měsíčně na 1 kontrakt, a to už je něco, z čeho se minimálně dá přiměřeně vyžít. Pojďme ale nyní opustit otázku toho, kolik systém vydělal či nevydělal, a podívejme se blíže na dva jiné parametry, a těmi jsou MaxDrawndown (nebo-li maximální pokles našeho účtu) a Return on Starting Equity (nebo-li procentuální zhodnocení počátečního kapitálu). Při pohledu na tabulku dostaneme následující hodnoty:
MaxDrawndown: 14,34 %
Return on S.E.: 85,56 %
Tato čísla nám říkají, že jsme v určitém bodě museli „protrpět“ průběžnou ztrátu o celkové velikosti 14,34 % z kapitálu a díky tomu jsme za celou dobu zhodnotili počáteční kapitál o 85,56 %. Pojďme se však na tato čísla podívat z trochu jiného úhlu. Jako obchodník se snažím na vše dívat z pohledu RRR (risk-reward-ratio), a tak pro mě tato čísla v přeneseném slova smyslu neznamenají nic více a nic méně než poměr risku vůči zisku. V tomto případě tedy riskuji 14,34 % vůči zisku 85,56 %, což se dá vyjádřit jako RRR 1:6 (což se v tento moment může zdát jako velmi dobrý parametr). Zapamatujte si tedy toto číslo a pojďme dál.
Nyní, jak už správně tušíte, uděláme s použitím programu MSA aplikaci jednoduchého position-sizingu. Použijeme k tomu model zvaný Fixed Risk, což znamená, že si stanovíme procentuální fixní výši našeho kapitálu, kterou budeme chtít vždy riskovat na 1 obchod. (Tento model position-sizingu pracuje jako s jednou z proměnných s parametrem maximální ztráty – v tomto obchodním systému je můj základní SL na hodnotě 80 USD). Už všichni víme, že nebudeme chtít nikdy na 1 obchod riskovat více než 3 % účtu. Správné by tedy bylo použít Fixed Risk s hodnotou 3. Já však v tuto chvíli použiju parametr trochu vyšší, a to 6,5 a hned vysvětlím proč. Jako druhé pravidlo tohoto modelu position-sizingu totiž využiji techniku tak zvaného „Equity Curve Crossover“, kterou lze v programu MSA nastavit a která znamená, že k naší equity křivce vytvoříme klouzavý průměr této equity s periodou posledních 12 obchodů a přidáme jednoduché pravidlo, které nám říká, že kdykoliv se nacházíme s equity křivkou pod klouzavým průměrem, redukujeme svojí pozici na 50 %.

To tedy znamená, že pokud se nám nebude zrovna dařit a budeme zažívat ztrátovou sérii, budeme riskovat pouze 3,25 % equity (což velmi blízko odpovídá doporučené hodnotě neriskovat nikdy více jak 3 % na obchod), a pokud se nám zrovna dařit bude, pozice bude dvojnásobná, což nás sice vystaví vyššímu riziku, avšak většinou v době, kdy jsou k tomu příznivé okolnosti. Pojďme se podívat na výsledek:

Co nám čísla říkají? S naprosto stejným obchodním systémem, se kterým jsme ještě před chvilkou vydělali pouze 4,278 USD, nyní vyděláváme 45,780 USD, a to při maximálním počtu 15 kontraktů! Opusťme ale nyní tuto povzbudivou cifru a pojďme se opět podívat na naše dva podstatné parametry:
MaxDrawndown: 34,56 %
Return on S.E.: 915,60 %
Maximální drawndown se nám sice podstatně zvýšil, avšak jednak velké peníze nikdy nejsou zadarmo a jednak jde o maximální pokles equity zhruba o třetinu, což je parametr, který se dá ještě snést a který se bude muset dříve či později stejně naučit akceptovat každý, kdo chce vydělávat zajímavější peníze. Odměnou za to je nám pak úchvatné zhodnocení kapitálu o 915,60 % za pouhé 3 měsíce! (Skutečně nechápu, jak někdo může dávat své peníze do podílových fondů, kde vám za 3 měsíce nabídnou asi tak setinu). Číslo opravdu působivé, nás však ale zajímá momentální poměr risku a zisku, nebo-li RRR 34,56 : 915,6. Pokud tedy čísla vzájemně vydělíme, dostaneme následující hodnotu: RRR 1:26,5!
Chytřejším z vás již zřejmě není třeba dalšího komentáře. Jako obchodník považuji za mnohem bezpečnější vstupovat do strategie s RRR 1:26,5 než do strategie s RRR 1:6. Z tohoto pohledu si tedy troufám říci můj soukromý závěr – obchodování s multipozicemi je výrazně bezpečnější!
Závěrem
Samozřejmě, obchodování s multipozicemi je převážně psychická záležitost. Kdo nemá striktně postavený obchodní systém, jehož pravidla není schopen ještě striktněji dodržovat, pro toho je obchodování s multipozicemi extrémně nebezpečné. Kdo je však již pokročilejší obchodník a ví, že zvládá psychickou stránku obchodování s jedním kontraktem vcelku uspokojivě, měl by začít uvažovat o snížení rizika a zároveň zvýšení zisku s pomocí position-sizingu. Ostatní by pak měli mít sílu position-sizingu neustále na paměti. Až budete zase dělat back-testy a bude vám připadat, že váš obchodní systém vydělává příliš málo, nebo má příliš „skromné“ parametry, vzpomeňte si na tento článek. I s tak skromným systémem, který má pravdu pouze ve 40 % případů a RRR pouze 1:2,2 lze otočit 5,000 USD do 50,780 USD za 3 měsíce. Je však třeba přepnout na jiné myšlení a nezabývat se neustále pořád jenom tím, aby náš systém měl „vždy pravdu“ a aby vydělával co nejvíce na jeden kontrakt.

Diskutovat k tématu článku můžete zde

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To MNovak: S tim DD je to složité - když obchodujete "bezpečně", je drawdown malý, zisky ale taky nic moc. Jakmile začnete investovat do každého obchodu více, vyděláte mnohem, mnohem více, ale DD taky stojí za to. Přiložil jsem tři obrázky - tři různé strategie PS. Drawdown je v tabulce s přehledem úplně na konci, zvýrazněný. 1. obrázek - obchodování s jedním kontraktem. Zisk 31%, drawdown 3.85% 2. obrázek - obchodování s pevným riskem do 3.5% (průměrná ztráta 100USD). Zisk 183%, drawdown 16.3%. 3. obrázek - obchodování dle Kellyho rovnice (pevný risk 11.7%). Zisk 1235%, drawdown 53%. A to je tento použitá pouze poloviční výška rizika oproti zhruba 23%, které doporučuje Kellyho rovnice pro tuto strategii (ale to není na závadu, naopak). To by pak byl zisk 1833% a DD 72%. Obchodování dle Kellyho je pro extremisty. Já bych se chtěl dostat do stavu, kdy budu schopen obchodovat strategii PS podle druhého obrázku - DD mi vychází zhruba od 10 do 30% a je to v pořádku. Při použité strategii a způsobu PS to tak prostě má být. V tomto kšeftu jde zisk ruku v ruce s drawdownem. Uvědomuju si ale, jak jednoduché je napsat "DD 30% je OK" a jak těžké je pak zoufale koukat na EQ křivku a říkat si "Co dělám špatně, že mi zmizela třetina peněz?"

9948

9949

9950

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak:

clanek i s grafy najdes tady:

www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/position-sizing.html

focus:

taky bych te chtel pozadat o podrobnejsi vysvetleni, protoze tomu moc nerozumim. Jak drzis equity porad nad prumerem? Preci i kdyz zastavis obchodovani pri urcitem drawdownu, tak nemas zaruceno, ze dalsi obchody budou ziskove, takze muzes klesnout pod prumer a tam bys mel redukovat na polovinu.

A jinak ty porad obchodujes pocet kontraktu podle 6% a jelikoz se nedostanes pod prumer, tak nedochazi k redukci na polovinu (teda potom na risk 3% ve spatnem obdobi)? A na uctu drzis jenom tolik penez, aby to stacilo na 10 kontraktu pri tvem SL a risku 6%?
Mohl bys uvest nejaka kontretni cisla, aby mi to doslo, hlavne jak je to s tim drawdownem a drzenim se nad prumerem?

diky, Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...