Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.


MERKUR1

Doporučené příspěvky

Kedze neviem, kto ma vecsi problem, ci Euro alebo USD, tak mam uspory rozdelene medzi tieto dve meny.Cast mam v CZK, lebo som pracoval v Cechach.
Certifikaty som obchodoval, ale ma hnevalo, ze nevyplacaju dividendy. Pri DAXE to nevadilo lebo je to performance index a dividendy su zapocitane v jeho hodnote, ale pri US-indexoch uz ano. Riziko chcem rozlozit aj medzi statmi nielen sektormi-vid Japonsko.
Pises, ze ti stacia 1 az 3 tituly. Ak myslis akcie,tak je to podla mna velmi malo. Pozri, ake problemy mala taka zdrava firma ako British Petroleum po havarii plosiny a uniku ropy.
Kostolanyho som uz cital, budem sa na neho musiet znova pozriet.
Vstupovat pozicne do indexov nie je az taky problem, ak si necham dostatok hotovosti na dokupy v pripadnom prepade.
Problem vidim, kedy z pozicie vystupit, hlavne ak dokupujem v raste. Lebo vtedy ma hlbsia korekcia moze pripravit o cely zisk a skoncim na nule.
Ako riesis ty vystupy?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 273
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

No, výstupy to je zásadní a největší problém. Teoreticky by bylo nejlepší, pokud by člověk dokázal řídit pozici podle okolností a byl schopen vystoupit na základě relevantní události, ať už podle fundamentální, nebo technické. V tomto mám velké mezery a někdy vystupuji příliš brzy a spokojím se s menším ziskem, než nám nabízí trh. Jde jenom o jediné. V případě pozitivního vývoje dát volný stop-loss a nechat obchod běžet. Někdy by to nevyšlo a přišel bych o zisk, ale celkově by to bylo profitabilnější. Sám zde kritizuji ID obchodování v pidi časových rámcích a proto musím být tvrdý i sám na sebe v pozičním obchodování.
Na druhou stranu jsem si před časem vytvořil svůj žebříček životních hodnot. Na prvním místě to je samozřejmě zdraví a proto jsem odešel ze zaměstnání, za druhé to je naprostá svoboda, s tím, že se budu snažit abych se nikdy nedostal do kouta, protože toho vždy někdo chce zneužít a za třetí si peněz dokázat užít a nestat se otrokem burzy, počítače a dalších nutností. Proto nikdy neskončím u počítače, abych celé dny koukal jenom na ceny a pachtil se za penězi, protože v tom smysl nevidím a nemusel jsem odcházet ze zaměstnání. Peníze dokáže vydělat asi každý, ale jde o to, abychom je vydělali lehko a užili si je. Pokud to bude za nepřiměřených podmínek, pak to nedává smysl. Mám spoustu dalších aktivit, nejsem jednotvárně zaměřený, obchodování mě baví, ale stačí mě přiměřený zisk za trochu času a jenom málo strachu a minimum risku. Teď jsem za poslední týden vydělal slušnou částku a za ní si chci udělat radost, že si koupím něco, co již delší dobu scháním a nyní se naskytla příležitost. Proto jsem již jednu pozici prodal a druhou stále držím a jejím prodejem si splním svojí celoroční finanční spotřebu.
Píšu, že mě stačí pouze 1-3 tituly, ale on by mě stačil jenom jeden titul, který znám a kdybych se burze opravdu věnoval natvrdo, pak by se nechaly vypozorovat i niance, které se stále dokola opakují a nebyl by problém po jeho vlnkách jezdit jako na horské dráze. Je to titul volatilní a poměrně dobře obchodvatelný jak podle TA, tak fundamentálních výstupů. Já se spíše věnuji bezpečným, předem daným situacím.
Závěrem tedy. Mít peníze není vše, samozřejmě, že je k životu potřebujeme, ale už jsem dost starý na to, aby se ze mě nestal jejich otrok a netrávil u počítače nepřiměřenou dobu. Spíše mě někdy potěší, že se dokáži trefit do burzovní nálady a dokáži pochopit vývoj budoucnosti, aníž by to muselo být odměněno i odpovídající hotovostí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim ta Merkur1.
Trocha som sa odmlcal, ale mam konecne kopec pracovnych povinnosti, tak nemam cas vysedavat nad burzou.
Poziciu, ktoru som po konzultacii s tebou otvoril mam aktualne v zisku asi 350 pipsov(tickov), co sa mi v intraday tradingu nestava. Trochu som sa vecerami sprtal vo fundamentalnej analyze a suhlasim s tebou, trend je zatial fundamentalne UP.
Chystam sa dokupovat do rastu a zaroven na otvorene pozicie v indexoch vypisat CALL opcie, tzv. strategiu covered call-neviem ci to poznas a pouzivas.
Ako si na tom ty. Stale drzis nakupene akcie?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Jogo.

Abych řekl pravdu, vysedávání u počítače mě v tomto hezkém čase také nebaví, i když u něj sem nějakou dobu každý den, ale zajímám se o mnoho dalších aktivit.
Co se týká burzy, snažím se sledovat každý den zevrubně vývoj a pozorovat celý ekonomický cyklus, protože to se musí zažít, poznat reakce a tím do nového cyklu získat správné návyky. Proto vše sleduji od léta roku 2007 až doposud a věřím, že tím získám skušenosti k nezaplacení.
Já jsem vlastně téměř na dně koupil Erste za 832 a asi po pěti dnech prodal za 869 korun.
Dále KB v době výprodeje velikého účtu za 4195 a prodal jsem za 4370 korun. Jedná se o titul, který bude za pár dní vyplácet velkou dividendu a proto jsem se snažil toho využít.
S výsledky jsem velmi spokojený, i když jsem prodával v případě Erste brzy, ale nechtělo se mě zamrznout u počítače a jenom sledovat ceny. Deset dní uvázaný u burzy, to by stačilo a teď se mohu věnovat sluníčku a koníčkům. Příští týden budu v Praze, za týden ve Vídni atd. a snad si za poctivě vydělané peníze na burze udělám nějakou radost.
Obchodování na burze mě hodně baví, ale nepředstavuji si ho stylem stejných hodin jako v zaměstnání. Spíše je to styl přemýšlení, logiky a rozebírání skutečností, v návaznosti na předpokládané náladové reakce davu. Nyní jsme podle mého mínění na křižovatce a uvidíme v nejbližších dnech, kam se vydáme, i když primární trend by měl být daný. Nyní jsem si vyhlédl jeden titul a pokud se vše bude odehrávat za předem daných šablonovitých reakcí, pak by se mělo jednat o předem daný jistý zisk. Po prodeji bych mohl tento titul vzít na pár dní nakrátko. To je můj současný styl obchodování. Věnovat se burze, ale být v pozicích poměrně krátkou dobu v situacích bezpečného období a mít zevrubně jasno i o pozicích, které bych mohl otevírat třeba za dva měsíce. Jsou to nakoukané situace, které se hodně často na vlas opakují. Mohl bych určitě pozice držet mnohem déle, pokud bych je měl podpořené stop-lossem, ale stejně bych je sledoval a svojí mysl bych odváděl od některých aktivit, které jsou pro mě nyní důležitější a velice se na ně těším.
Jak jsem zde zmínil věnuji se pozorování celého cyklu a věřím, že jsem připraven na konci příští recese vstoupi do pozice a držet jí delší čas až do situace velkého pohybu. Zde se láme chleba v podobě velkých jistých zisků za poměrně malého rizika. Jsou to situace, kdy se kupuje, pár dní sleduje, v ziskové pozici se dá volný stop-loss, který se volně zvedá a jen se rok, dva čeká a nakonec se prodá se zjištěním, že můžeme s nějakým dalším riskováním skončit, protože to již nepotřebuje. Jednoduše napsané, ale kdo šel do tohoto růstu tímto stylem, je v dnes v této situaci.
Proto jestli máš zájem, můžeme jít po této cestě poznávání pravé podstaty burzy spolu. Jako základ si přečti v Kostolányho burzovním semináři stránky někde od 60 do 120. Je to pěkně popsaná pravá podstata kapitálových trhů, která se stále dokola opakuje, protože je založená na psychologii davu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1

Klobúk dole. Venujem sa primárne intradennému obchodovaniu ale pri mojom prístupe je potrebné aj celkové pozičné posúdenie trhu. Tu som sa od teba v mnohom inšpiroval a začal sledovať aj ekonomické správy a znovu čítam Kostolanyho. V poslednej dobe si kladiem otázku prečo držať pozíciu pár minút keď ju môžem držať trebárs niekoľko dní a inkasovať tak väčší zisk. Ešte sa to stále len učím a pokladám sa za amatéra a preto sa do diskusie nemám čím zapojiť. Inak napísal si: „Podle mého názoru jsme stále v primárním býčím trendu, který ještě nějakou dobu vydrží. Zároveň bych ale uvítal druhou vlnu sekundární korekce, která by odstartovala několikaměsíční vzestupný trend.“ Čo prosím Ťa rozumieš pod pojmom „druhá vlna sekundárnej korekcie“ ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Raider.
Jsem rád, že ač ID trader jsi pochopil, že je dobré z mnoha důvodů mít přehled i o dění v delším časovém rámci. Trochu jsi mi nahrál, protože již několik dní přemýšlím o článku, ve kterém bych chtěl vymazat dělící čáru mezi intradenním a pozičním obchodováním. Snad jediný argument beru v podobě toho, že ID obchodník má strach držet pozici přes noc a snaží se být chráněn proti nenadálým situacím, na které nemůže reagovat. Nejsem odpůrcem denního obchodování, ale proč držet pozici jenom pár minut, když ji můžeme z výše popsaných důvodů držet i několik hodin atd. Pak se možná dostaneme do situace, že můžeme mít slušný zisk, který můžeme riskovat i do polohy pozičního obchodu a poznáme, že dělící čára mezi ID a pozičním obchodováním vlastně neexistuje, protože vždy jde pouze o jediné a to je pochopení síly nějakého momenta, které vyústí do trendu a jeho setrvačnosti. Je jasné, že potom nám již nebude stačit nějaká berlička, například v podobě TA, ale budeme muset zvolit i techniku, která bude mít mnohem blíže ke skutečné náladě okamžiku. Může to být fundament, nebo od něho odvozené psychologické momentum atd. Jsem zastáncem TA, ale je nutné si uvědomit, že je to pouhá berlička, kterou se snažíme vyzrát nad trhy, ale bylo by chybou si myslet, že neexistuje nic lepšího, protože pokud se na ní příliš soustředíme, potom si můžeme hodně natlouct. Říká se, že jsou chlapi hodně ješitní a možná z tohoto důvodu mě nepostačují hodnoty mezi ziskovými a chybnými signály v poměru 55:45, protože jsou možnosti, které jsou z našeho pohledu mnohem výhodnější. Může se jednat o kombinace technické a fundamentální analýzy, nebo používání čistého psychologického momenta v nejrůznějších podobách.
Jak jsem výše napsal, nejsem přítelem dělení traderů na ID a poziční, protože každá skupina může mít mnoho poloh. ID obchod mohu držet například dvě, deset, nebo dvacet minut, ale i několik hodin. Poziční pozice může existovat v délce dvou dnů, dvou týdnů, nebo třeba i dvaceti let. Pamatuji si, že jse provedl několik pozičních obchodů, kdy jsem je otevíral v poslední minutě obchodního dne, abych je druhý den zavřel pár minut po otevření trhu. Ano byla to poziční pozice, ale z pohledu trhu jsem ji držel pouze pár minut. Vlastně vždy jde o jediné, o pochopení situace a o umění ji využít.
Píšeš, že sem do diskuze nemáš čím přispět, ale to není pravda. Většina Tvého článku v sobě má přidanou hodnotu v podobě pokory a svých úvah, které již jsou o něčem. Vůbec se nedívej, že jsi napsal pouze pár článků a máš jenom jednu modrou hvězdičku. V nich to určitě není. Piš sem, protože tím se dostaneš pod tlak oponentury, nad psaním budeš muset více přemýšlet a je v zájmu všech, aby se zde rozeběhla nějaká smysluplnná debata. Mám zde zlatou hvězdičku, ale proti chybám imunní v žádném případě nejsem a také jsem zde napsal hodně věcí, kterých si nevážím a v obchodování dělám také stále chyby za které si nadávám nejslušnějšími slovy v poloze osla.
Odpověď na otázku:
Existují primární trendy, například vzestupný, kdy akcie pár dní roste, aby následně o část zisku přišla. To se opakuje. Po čase přijde větší protipohyb, tzv.sekundární pohyb, který je tvořen menší formou trendu stejné struktury. Akcie pár dní padá, aby následně část ztrát vymazala. To se může odehrávat v jedné, nebo i více vlnách.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Merkur1
Mam tomu rozumiet, ze si teraz uplne cash a uzavrel si vsetky pozicie?

Samozrejme budem rad, ak tu budeme preberat zakonitosti burzy z dlhodobejsej perspektivy. Ale najlepsia skola je prax. Preto by bolo dobre rozoberat Kostolanyho principy na aktualnej situacii trhu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rozumíš tomu dobře, že nedržím žádnou pozici, i když jsem mohl jednu z dlouhodobější perspektivy určitě mít otevřenou a dát na ní volný stop-loss a pouze čekat, jak se situace vyvine. Myslím, že se ale nechá kdykoli otevřít. Nyní se chci věnovat jiné aktivitě a tyto krátkodobé pozice mě sloužily pouze jako velice jistá investice, která za pár dní splnila moje nároky, které jsem do ní vkládal.
Jak jsem řekl, věnuji se pozorování trhu z dlouhodobé perspektivy v návaznosti na ekonomické cykly. Samozřejmě toto celé je založeno na praxi, na ekonomickém vývoji, na náladách, z toho vzešlých atd. To co píše Kostolany, to nejsou jeho principy, to je pouze jeho popis Dowovi teorie, která je základem k postupům, o které se snažím.
Proto by bylo dobré se zamyslet, ve které etapě ekonomického cyklu se nacházíme, co ho bude nadále podporovat a jaká nebezpečí by ho mohla narušit. Dále co z toho bude platné pro kapitálové trhy, jaké budou převládat nálady investorů, které primární věci si z ekonomiky vezmou pro svůj rozhodovací proces atd. Je toho dost, ale je to pokus o určitý způsob myšlení, kterým se dá vypozorovat stále se opakující zákonitosti, založené na náladě davu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasne, vybral si zisk a cakas na dalsiu "sokoliu" prilezitost. Ja to este podrzim, QE2 este nekonci, euforia moze pokracovat.
SL som presunul na nakupnu cenu a teraz uz idem za peniaze chlapika na druhej strane burzy.
Ked si otvoril pozicie 17.3. 2011, tak si mal este pripraveny cash na dokupy v dalsom prepade alebo si tam mal pevny SL.
Ja som mal SL a v pripade jeho prerazenia a dalsieho padu indexov som uz chystal prvy nakup na dlhodobom investicnom ucte.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

17. března jsem vstupoval do pozice z důvodu, že ten den indikovaly futures na americké indexy silné pozitivní otevření. Samozřejmě, že jsem nemohl stoprocentně tvrdit, že je to náznak obratu, ale i kdyby to byla pouhá korekce minulých propadů, trvající krátkou dobu, vyplatilo se do pozice vstoupit. Proto jsem si pozici hlídal a v případě obratu bych okamžitě vystoupil, protože v těchto situacích, v případě dalšího propadu, nejsem přítelem dokupu, ale SL. Velmi důležité je naučit se respektovat momentální situaci. Do pozice vstupuji, protože věřím dané náladě trhu a pokud se změní, je nutné okamžitě utéci a né si něco nalhávat, protože by nás nová situace převálcovala. To je jedna ze základních věcí, kterou si musíme stále dokola opakovat a hlavně se jí řídit.
Já jsem obratu věřil, měl jsem ho podpořený z několika zdrojů a proto jsem vstoupil s většinou účtu do dvou pozic. Erste jsem trefil téměř na dně, když se od něho odrazila a pomalu šla nahoru. KB se držela na přibližně stejných hodnotách ještě několik dní, protože zde byl na straně nabídky velký účet, ale strana poptávky nepustila cenu dolů a bylo jen otázkou času, kdy se situace pozitivně změní. Proto jsem sledoval kótace a když nabídkovou stranu opustily prodejci dvou makléřských firem, během pár minut vystřelila akcie o sto korun výše. Některé situace se vyplatí sledovat, protože se opakují stále dokola, na stejných základech a proto se dají naučit.
Růst trval dost dlouho a mohla by přijít menší korekce. Cena je na indexu DJIA na úrovni resistance a je otázkou jestli bude proražena, nebo na první pokus odolá. Mě by se líbila korekce, na které by se nechalo vstoupit do pozice znovu.
Jinak si hlídám jeden obchod, do kterého bych mohl vstoupit přibližně za tři měsíce, pokud se bude opakovat příznivá konstelace.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vidis, to som si nikdy neuvedomil, ze sa da ochodovat aj na domacej burze a tak sa vyhnut menovemu riziku.
Je to velmi rozumna myslienka.
Ani radsej nepocitam, kolko som stratil v rokoch 2000 az 2008 na posilnovani Skk voci Euru a USD, kedze som nakupoval zahranicne akcie.
A teraz, ked uz mame to Euro, tak tu zase mame dlhovu krizu. A ktovie, ako to este dopadne s tym Eurom.
Bez Eura by to bolo zle, lebo tu mame Fica a nemame funkcnu burzu. S Eurom je to zle, lebo tu zase mame PIGS.

Link to comment
Sdílet pomocí služby



Když se zamyslíme nad přístupem Slovenska do eurozóny těsně před krizí, podle mého názozoru to nebyl ten nejvýhodnější termín z pohledu ekonomické výhodnosti, protože většina sousedních zemí měla svojí měnu a mohla tak stále využívat devalvací svých měn a tím umožnit větší konkurenceschopnost svých výrobků a naopak znemožňovat přístup například slovenského zboží na svůj trh. Myslím, že v případě České republiky jsme hodně vydělali právě na tom, že jsme měli stále korunu. Naše ekonomika je bytostně závislá na německé, která je naší nejdůležitější exportní zemí a případné devalvace nám stále zaručují vysoký přebytek zahraničního obchodu. I když to má i svoje nevýhody, výhody stále převládají a musíme vážit na lékárnických vahách, kdy si budeme moci dovolit pustit se do ekonomických závodů s vyspělými zeměmi používajících Euro.

Případná květnová korekce globálních trhů je otázka teoretické možnosti, než zaručeně stále se opakující praxe a až příští vývoj nám napoví v jaké rovině je její pravděpodobnost.
Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...