Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.


MERKUR1

Doporučené příspěvky

radim2 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ještě jen na okraj, počítal jsem výnos z dividend
> CZ akcií 4 dividendových firem a po odpočtu daní a
> poplatků to dělá 3% ročně, čili než držet long
> akcie a jistit to futures ve shortu tak to dám na
> 5% na temíňák :-)

Nekoupíš přece každou akcii, která dává dividendu. Pro mne jsou v současnosti zajímavé pouze dividendové akcie za ceny, které umožňují min. 5% hrubou dividendu. Takže aktuálně je to pouze ČEZ a Tele. Navíc u čezu je celkem slušná perspektiva zvyšování dividendy.

Mám dojem, že diskuze, která tu probíhá, není moc smysluplná a nějak nechápu její podstatu:-(
Každý, kdo se pohybuje na burze, má přece jiné cíle, možnosti, očekávání atd... Takže srovnávat nelze. Někoho zajímá hlavně dividendový příjem, někoho růst ceny akcie, další obchoduje krátkodobě, jiný zase chce držet akcie velmi dlouho, další se řídí fundamentem, jiný TA. Někdo má čas celý den, jiný zase pouze večer.
Taky na zisky lze nahlížet několika způsoby: Kdo je úspěšnější? Ten kdo zhodnotí účet o 50% za rok nebo ten, kdo to dokáže o 100%? Jasně že ten se 100%... ale pouze na první pohled. Co tu totiž hraje z mého pohledu velkou roli je i vynaložený čas nutný k dosažení takového zisku. Jestliže někdo dokáže zhodnotit účet o 50% při časové investici 1 hodina denně a jiný dokáže udělat 100% při časové investici 4 hodiny denně, pak je z mého pohledu obchodník s 50% úspěšnější. Z vašeho pohledu být nemusí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...
  • Odpovědí 273
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dnes bych chtěl upozornit na situaci, týkající se TA. Kdo sleduje index S&P, tak mohl před krátkým časem pozorovat zajímavou diskusi. Na tomto indexu se v týdenním časovém rámci vytvořila formace hlava a ramena. Střetly se dvě skupiny názorů, kdy každá obhajovala svůj postoj. Technici z pohledu technické analýzy, kdy formace byla dodělaná, bylo překonané i neckliné a vše vypadalo z tohoto pohledu zcela jasně, protože musíme připomenout i jistou psychologickou reakci. Toto je nejsledovanější akciový index , formace se vytvořila v delším časovém rámci, měla by tedy mít velmi vysokou vypovýdající hodnotu s patřičnou reakcí. Do karet jim hrála i zcela najasná situace kolem Eura, zadlužování a nepřesvědčivých amerických makro údájů.
Fundamentalisti toho v ruce moc hmatalného neměli, ale věřili v obrat z důvodu brzkého začátku amerických korporátních výsledků a přehnaných reakcí na výše popsané makro údaje.
Pro dost lidí byl konečný výsledek hodně překvapivý, ale ukázalo se, že svět není jenom černobílý a není dobré se soustředit pouze na jednu stránku problému. Samozřejmě, že netvrdím, že formace nemůže být znovu testovaná, ale první pokus z pohledu techniků, nepochopitelně selhal, i když byly karty jednoznačně rozdané. Kdybychom poslouchali všichni jenom technickou stránku problému, všichni bychom byli jenom bohatí, ale to samozřejmě neplatí, protože tu jsou i jiné páky, které dokáží v určitých situacích s trhy zahýbat mnohem silněji a technikům ukázat vstyčenýn prst, jako varováná.
Nechci být obviňován z antitechnických nálad, protože jsem se jí věnoval hodně podrobně, ale právě proto jsem zjistil, že není všemocná, jako vše čemu se zde věnujeme.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Merkur1:
Co se týče TA a HaS, můj názor je shodný s J.Rossem, tedy takový, že formace HaS nemá sama o sobě z pohledu TA žádnou váhu a je to v podstatě náhodná formace na grafu, většinou bývá součástí trading range a tak je na ni i třeba pohlížet. Nevypovídá totiž nic o psychologii pohybu ceny a psychologii obchodníků. Její případná úspěšnost je náhodná, je spíše založena na jejích součástech - 123, průrazu/odrazu SR, TR. Je to v podstatě logické - každý konec trendu vytvoří svou poslední korekcí(Rh) a následným 123(ukončujícím trend) formaci HaS.;)
Ať se daří!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1:

nehledě na to, že to byla HaS, tak tím, že ta formace zrovna teď selhala, jak se říká nahrála na smeč všem "antiterchnikům", kteří jen čekají, až jakákoli formace selže, aby mohli rozkřikovat, že selhala :) pardon, ale je tohle je totálně nesmyslné a mimo mísu...protože každý trošku rozumější člověk samozřejmě ví, že žádná formace ani žádný jiný nástroj nikdy nebyl není a nebude 100%..kdo přemýšlí tím způsobem, že když něco jednou selže, tak je to k ničemu, nebo naopak věří, že když něco zafunguje tak to bude fungovat pokaždé, tak zřejmě moc daleko ve světě pravděpodobností nedojde...

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji za reakce, ale myslím, že jste mě plně nepochopili. Já jsem se nesnažil stavět na žádnou stranu, ale pouze jsem se snažil upozornit na určitou formaci, na reakce, které jí provázely a upozornit na to, že nic není jisté, i když se to může někomu jevit jasné.

To JiM36:
Promiň, ale srovnávání formace v týdenním časovém rámci, která se tvořila měsíce, byla z pohledu TA podpořena určitými souvislostmi a názory J. Rosse je úplně mimo. Formace utvořená v pozičním duchu má úplně jinou vypovídací hodnotu, než v ID časovém rámci. To co tu zmiňuješ, to jsou názory člověka, který je určíl pro krátkodobé obchodování a tam se mají také používat. Zmiňuješ tu formaci 1-2-3. To je to samé. Opět zmiňuješ názory pro ID obchodování a Ross ji pouze okoukal a upravil ke svému obchodování. Klasická formace pro poziční obchodování je stará mnoho let, o její propagaci se hlavně zasloužil Sperandeo. Nedovedu si představit, že bych v pozičním rámci obchodoval formaci 1-2-3 podle Rosse a počítal cenové úsečky. To je zásadní rozdíl v chápání této formace. Zde je úplně jedno jestli se vytvoří za 50, nebo 150 obchodních dní. Dále by měla být na vrcholech podpořena oscilátory a objemy obchodů.

To majkl.

Znovu opakuji. Upozornil jsem pouze na silnou formaci, která se vytvořila na relevantním indexu a v době, kdy měla velkou šanci být úspěšná. To, že se nepotvrdila, to bylo z mé strany jenom upozornění, že ničím si nemůžeme být jistí a platilo to zde hlavně na některé začínající tradery, kteří se donekonečna biflují nejrůznějšími indikátory a nemají alespoň základy o co se na burze vlastně jedná. Já sám jsem byl kdysi pouze technikem, ale dnes jí vzálemně kombinuji s jinými alternativami, právě proto, že věřím tomu, že nic není jisté a to se věnuji poziční TA, která je mnohem přesnější než ID. Když si přečtete moje nárory, tak zjistíte, že patřím právě k menšině, která zde vola po všemožné kreativitě, jak na burze, tak i v hledání šancí i mimo ní a bojuji proti jednotvárnosti. Mým smyslem je v pondělí obchodovat ID podle indikátorů, v úterý vstoupit na týden do poziční pozice podle fundamentu a příští týden převézt peníze na účet a investovat je do obchodu mimo burzu. To by měl být smysl lidí, kteří se chtějí živit sami, kdy je nejdůležitější svoboda a né být uvázaný za nohu u počítače. V tom opravdu smysl nevidím.

To lemming.

Tvoje závěry jsou velice jednoznačné, ale tuto alternativu neviděli tak jasně ani lidé, kteří obchodují úplně jinou ligu, než my dva. Já sám jsem byl také v dlouhé pozici a TA jsem nevěřil, ale to neznamená, že jsem si byl svým úspěchem plně jist. Pouze říkám, že mě to vyšlo a to je mnohem férovější zdělení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý den,

postavil jsem si system na akcie a finalnim vyberem mi poroslo pres 50 likvidnich akcii, na kterych system pekne funguje.
Momentalne resim jak vybrat nekorelujici akcie aby riziko bylo co nejlepe rozlozene. Pokud bych chtel pocitat korelacni koeficient kazde akcie s kazdou tak je to 2500 vysledku... nemate nejaky dobry figl jak do portfolia vybrat ty spravne?

Dekuji. Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak asi pripadaji v uvahu dve metody.
Prvni je spocitat korelace kazde akcie s kazdou a pak zkouset vsechny mozne kombinace akcii v portfoliu a finalne vybrat takovou kombinaci tickeru, ktera bude mit minimalni rozptyl korelacnich koeficientu a bude nejblize nule.

Druha moznost je prohrabat se vypisem obchodu hrubeho portfolia, tedy portfolia obsahujicho vsech 50 akcii a vybrat dny kdy doslo ke skupinovemu vstupu. U kazdeho skupinoveho vstupu si poznamenat tickery a pak u podobnych skupin udelat prunik mnozin tickeru a z pruniku vybrat top kandidata pro danou skupinu.

Obe metody by mely zajistit aby nedochazelo k hromadnym vstupum na vice akciich v jeden den.
Co myslite jsou obe metody dobre? Nebo v nejake vidite problem? Mate jiny postup u teto ulohy?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To fxmagico.

Důležité je zdělit v jakém časovém rámci obchodujete.

Pokud to je poziční obchodování, alespoň na pár dní a budete obchodovat pouze podle TA, s vyločením FA, pak já mám jiný návrh. Není potřebné obchodovat desítky akcií, ale není od věci si vybrat pouze pár titulů, které nejvíce vyhovují mému OS. Jako základ je to, že se nejdříve podívám na relevantní světové indexy, jako je DJIA atd., protože ty udávají akciovému trhu směr. Pak si vyberu akciové tituly, které jsou na těchto indexes nejvíce závislé a mají tedy i podobný vývoj podle TA. Vlastně obchoduji akciový titul, ale je v něm cítit vývoj indexu. V tomto případě využiji úzké vazby mezi konkrétním titulem a indexem. Pokud pominu korporátní zprávy, pak se nestává, aby titul šel proti indexu.

Pokud do toho přidám FA, pak lze vybrat do svého porfólia tituly z oboru, které jsou nejvíce postiženy, nebo nejvíce vyzdvihovány z nějakého důvodu a index ovlivňují nejvíce.

Je to jedna z možných metod, velice jednoduchá. Pokud si vyberu pár titulů a poznám je důkldně, je to smysluplnější, než se zabývat desítkami jiných, protože je poznám pouze povrchně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dekuji za odpovedi.

No system je 100% mechanicky zalozeny na TA a budu ho i mechanicky obchodovat, jiank je to na daily TF plus prumerny obchod trva tyden. Trochu problem je, ze funguje prakticky vsude sjizdel jsem to na cely NYSE, vsechny futures a ETF co mam a funguje cca na 95% vsech testovanych trhu.
Tim padem je vyber opravdu siroky a tech 50 akcii je uplny top plus k nim pribudou urcite jeste nejake ETFka.

Co se korelace s indexem tyka tak to zkusim zakomponovat do strategie a uvidime co z toho vypadne. Co me osobne v tomto smyslu zvedlo vysledky je sledovani VIXu ve smyslu buy the fear sell the greed, ale zlepseni nebylo nijak dramaticke, ale bylo.
Jestli to stim indexem tedy chapu dobre, tak je to mysleno tak, ze vyberu akcie, ktere s indexem koreluji a tvori jeho vetsi podil. Tim padem potom vsazim na srovnani ceny s indexem a pokud mozno jeste do trendu. Coz by teoreticky melo fungovat jeste o trochu lepe a tim padem by i vynos mel byt lepsi nebo srovnatelny jako pri tradingu vice akcii?
Je to tak nebo jsem to pochopil uplne blbe?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fxmagico


pardon ja som myslel ze ste sa posunuli k obchodovaniu intraakciovych spreadov, a tam chcete znizovat riziko. k stavkovaniu na akcie samozrejme moj koment neplati :)

normalne som sa potesil ze niekto sam od seba zacal pouzivat zmysluplne intermarket analyzu. ospravedlnujem sa za nedorozumenie. :) :) :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fxmagico:

vzdyt index je vlastně určitý koš vybraných akcií,z různých sektorů působení(farmacie,doprava,telekomunikace,technologie,těžební průmysl atd.) rozdíl je jen v tom že každá akcie ma jinou % váhu na celkový pohyb daného indexu.Třeba Dow Jones 30 obsahuje 30 titulů,kteří jsou opravdu lídři ve svých oborech,a jsou dny kdy táhnou indexy určité odvětví a ostatní můžou třeba i ztrácet,a index může být celkově třeba na 0%(takže jak chceš hledat korelaci???)
Pak jsou samozřejmě "euforické dny" jak up tak down,kdy prostě roste či padá vše bez ohledu na sektor díky náladě jako aktuálně z nějakého důvodu panuje na trzích.

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike:

V pohode take se mi to stava, kdyz je clovek pro neco zapaleny tak to vidi i tam kde to proste neni :-)


To borax:

Zkusil jsem naprosto jednoduchou vec, pokud je akcie na kratkodobem minimu a index kratkodobem maximu. Tak jdu long. Situace musi byt sice znacne vyhrocena, ale pozitivni ocekavani to ma. Sjizdel jsem to na akcie z SP500 a index jsem pouzil SPX. Vzhledem k tomu, ze situace musi byt znacne vyhrocena tak cetnost neni slavna atd. Kazdpadne test vratil prumerne vysledky na vsechny akcie z SP: PF 1.25, win 61.6, PA 0.78, total trades 15332, coz neni zazracne, ale za blizsi prozkoumani by to stalo a jednoznacne z toho vyplyva, ze nejaka korelace tam zrejme bude. Pokud bychom vybrali akcie, ktere tvori nejvetsi cast z indexu tim padem to ve vysledku fici hodne podle nich tak by se urcite k nejakemu peknemu systemu dopracovat dalo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...