Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jak se přenést přes skutečnost, že okolí může reagovat negativně na zprávy, že se začínám věnovat tradingu?


Doporučené příspěvky

Na finančníka jsem náhodou narazil v době studií na VŠ (rok 2006), vytiskl jsem si manuál a článek: Jak jsem začal vydělávat na ranní kávě :) Okamžitě jsem to ukázal své manželce a řekl jí, že se tím jednou budeme živit. Jí se to zalíbilo a začali jsme se tomu věnovat spolu. Nikomu jsme o tom neříkali, aby nás nikdo od našeho cíle nezrazoval. Velká výhoda je, že si o tradingu můžeme spolu povídat zcela otevřeně, konstruktivně a bez předsudků. Rodičům a příbuzným jsme to řekli až v roce 2009, když jsme oba dali ve svých zaměstnáních výpověď. Hlavním důvodem bylo to, aby nás nehledali v práci, kde už jsme nebyli :)

Jinak se s nimi o tradingu moc nebavíme. Tchán je stále ze všeho vystrašený a na jeho otázky: Co když to nepůjde? Co pak budete dělat? apod. nejsme moc zvědavý. On věří, že neuspějeme; vždyť 80% traderů ztrácí, tak proč bychom zrovna my měli uspět. My zase věříme, že uspějeme, takže naše pohledy jsou zcela odlišné. Když se zeptá, jak to jde?, my odpovídáme :dobře a hotovo. To je celá konverzace. Je strašně udivený, že nejedeme na dovolenou, že nechodíme do restaurací apod. tak, jak jsme to provozovali, když jsme chodili do zaměstnání. My jsme se rozhodli, že se radši na nějakou dobu uskromníme, omezíme výdaje na minimum a budeme se plně věnovat tradingu. On zkrátka nechápe, že je to pro nás v tuto chvíli prioritou č.1.

Ostatním začínajícím traderům přejeme, ať se nenechají ve svém počínání nikým zvyklat a znejistit při dosahování svých cílů. Je jedno, jestli jde o trading či něco jiného.

S pozdravem Ruda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 101
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Pepe2000, Ruda, a mnohí ďalší: jednotka s hviezdičkou.

Tu je trochu odlišná skúsenosť od toho o čom sa tu píše:
Všetci moji známi berú môj trading úplne v pohode a buď ma nechávajú robiť si svoju vec a nestarajú sa do toho, alebo ma podporujú :)

Je to dôsledok jediného. Každému, komu som oznámil čo sa chystám robiť, som v skratke vysvetlil náročnosť procesu, že ide o kontrolu rizika, že bez napísaného a otestovaného systému to nejde, že 95% ľudí nezvláda obchodovať ani úspešný systém kvôli psychike, atď., a až neskôr v rozhovore, tj po 1-2 minútach, som zdôraznil, že šanca že ja to prekonám existuje, a ak to vyjde, budem veľmi štedro finančne odmenený, čo je jediné o čo mi ide (prudký osobný rozvoj je pre mňa blahodárny bonus, už len kvôli tomu sa oplatí robiť trading). Čiže môj oznam ostatným mal veľmi ďaleko od "idem obchodovať na burze a o pár rokov budem zilionár", skôr sa podobal na "idem podstúpiť extrémne náročný proces vyžadujúci 8-16 hodín práce denne, kde nejaké slabé výsledky môžem reálne očakávať možno po roku, ale v prípade že vytrvám, môj mesačný príjem ďaleko presiahne priemer".

Výsledok:

priateľka - rozumie celému tradingu ako celku. Má absolútne realistické očakávania, úžasne ma podporuje - za posledné roky som od nej nepočul ani jedinú negatívnu vec na trading alebo mňa v súvislosti s tradingom (žiadne "to sa nedá" a pod.)

rodičia - nemajú proti môjmu rozhodnutiu opustiť prácu a venovať sa výlučne tradingu absolútne nič. Otec mi dokonca ponúkol 11.000 eur na obchodovanie.

rodinní známi - uvedomujú si riziko s tradingom spojené, a neustále mi opakujú ako veria že uspejem.

kamaráti - občas sa pýtajú "no čo, už si milionár?", avšak len zo žartu. Títo sú najviac zasiahnutí mojim rozprávaním o náročnosti práce, kde ich z času na čas informujem o dosiahnutých pokrokoch mojej tvrdej celodennej a každodennej práce na tradingu - pokrokoch nie finančných. Vedia čo to obnáša, a majú EXAKTNE jasno v tom, prečo úspešný človek s vlastnou firmou, keď sa dozvie o tradingu, otvorí si účet, napumpuje ho pár miliónmi, a ihneď obchoduje, ho dokáže za krátku dobu vyluxovať.

Veľmi dobrú skúsenosť mám s mnohými američanmi - tí neriešia to, že človek opúšťa "normálnu" prácu a ide obchodovať, pre nich je to samozrejmosť, u nich práveže trading patrí do kategórie absolútne normálnych zamestnaní.

Inak každý príspevok tu napísaný je prudko pravdivý. Tiež som stretol v živote pár ľudí, ktorí sa mentálne nedokážu odosobniť od životných istôt, považujúcich ich za jedinú správnu vec :) Napríklad riaditeľ práce, ktorú som kvôli tradingu opúšťal - v komplet celom živote, všetkom čo robí a hovorí je dieťa v tele muža - dodnes nechápe ako som toto mohol urobiť, napriek spomenutému absólútne realistickému vysvetleniu o čom trading vlastne je, a zdôrazneniu, že šanca na môj neúspech existuje, a dokonca je vysoká, ale v prípade že predsalen uspejem, budem mať život o ktorom každý na tejto zemeguli sníva, je to obrovský tradeoff kvôli ktorému jediná rozumná vec čo človek môže urobiť je vyskúšať či to naozaj vyjde - napriek tomuto dodnes nechápe, ako som mohol opustiť dobré zamestnanie. Toto nevadí - takíto ľudia musia byť, a je jasné prečo takto hovoria, a je treba uznať že chcú len dobre, nechcú zle - pripájam sa k názoru, že to najlepšie je s takýmito ľuďmi sa o tradingu nerozprávať, prípadne "Ot: Tak ako sa darí v tradingu? Odp: Dobre." je tá najlepšia voľba, ako spomína Ruda.

Čo ma ale fascinuje, že trading málokoho fascinuje - kľudne by som o ňom so zanietením mohol rozprávať 12 hodín v kuse bez prerušenia, 95% ľudí ktorých poznám, však začne moja rozprava nudiť asi po 20 sekundách :) :) Tento fakt ma doslova fascinuje....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jen malá pozn.
Cesta k tomu vysněnému cíli, být úspěšný trader, je STRAŠNĚ, STRAŠNĚ těžká. Můj názor je, že být dlouhodobě úspěšný trader je jedna z nejtežších věcí, která může člověka v životě potkat a tudíž nějak moc řešit, jak se na to divá okolí mi přijde trochu dětinské. Nic proti ničemu.
Koneckonců, nemusí to vědět všichni. Moje babičky a děda to třeba neví, protože by si mysleli, že jsem se úplně zbláznil (což je pravda, ale v pozitivním slova smyslu). ;)

Hodně štěstí, kolegyně a kolegové! :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

gandalf33

ak si dobre spominam, tak si vravel ze si pracoval v spolocnosti , ktora mala prepojenie a robila sluzby pre institucionalnych traderov, fondy. s toho dovodu skutocne nechapem postoj tvojho sefa. ved oon by mal byt prvy kto si uvedomuje preco robis co robis. akurat ho moze mrziet ze si sa posunul dalej , ale negativnemu postoju nerozumiem.

alebo sa pletiem ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mike, pracoval som v slovenskej pobočke US firmy, ktorá vyvíja softvér na správu hedžových fondov - čiže priamo s fondami sme boli síce v každodennom kontakte, ale 98% z toho po technickej stránke - administrácia databáz, atď., nie trading alebo fyzické aspekty správy fondov. Riaditeľa by si musel poznať - človek bez štipky vlastného rozumu, ktorý sa brutálne drží svojich rozhodnutí a obhajuje si ich za absolútne každú cenu, aj keď sú proste zlé. Nikto, NIKTO na svete nemá 100% rozhodnutí správnych - uvedomenie si tohoto je len jeden z mnohých aspektov, ktorý robí z chlapca muža, a jeden z mnohých, ktoré uňho chýbajú. Za posledné 3 roky, keď som ja robil rozhodnutia ktoré ovplyvňovali budúcnosť firmy, som si priznával nejakú chybu KAŽDÝ JEDEN DEŇ. Úroveň rešpektu od prvého do posledného zamestnanca firmy z každej z našich pobočiek, ktorú som vďaka tomuto po čase nadobudol, odporúčam zažiť každému - toto sa slovami nedá opísať. Nevadí však, viem že to riaditeľ myslel dobre v zmysle, že chcel pre mňa budúcnosť takú, akú on považuje za dobrú.

Chcem sa podeliť ešte o (zatiaľ) jednu poznámku: Nedávno som otcovi, ktorý riadi poľnohospodársku firmu, vysvetľoval že ako trader mám oveľa, oveľa kontrolovateľnejšie zamestnanie ako on sám - v tejto dobe človek zatiaľ nemá nad počasím moc, a úspech poľnohospodárskej firmy závisí od počasia - zatiaľčo ja ako trader absolútne a exaktne kontrolujem svoj risk, vopred viem maximum toho čo stratím a mám jedinečnú možnosť si to nastaviť tak, aby som stratil čo najmenej - to je výhoda, ktorú nielen žiadna poľnohospodárska firma ale väčšina firiem všeobecne, nebude mať najbližších 300 rokov.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Naprosto trefny clanek ! Skvely, ze toto tema tu je, nebot i mne se dost dotykalo.

Z meho okoli - rodice, pribuzni - naprosto negativni reakce ! Stacilo se zminit jen
slovo trading a ohen byl na strese :) jen chci upresnit, ze temer vsichni jsou inzenyri,
a v oboru ekonomie a bankovnictvi... pro ne burza a potazmo tedy i ja - je hazard,
nekontrolovatelny risk, neco, co v zivote nemuzu zvladnout, samozrejme jedou
ve stylu stredni tridy - mit VS, dobre zamestnani, moc jej nestridat - tak jako ja,
a podnikani ve stylu MLM a jine je tez pro ne podvod.

Od zacatku mi bylo jasne, ze na trading budu sama, krome rad financnika,
a s timto faktem jsem se smirila. Asi by bylo fajn, mit nekoho, s kym bych
mohla o tradingu mluvit.

To blazek3 : moc hezke :) Pracuji v oboru IT a kdyz zacnu neco vysvetlovat
laikum obcas se ptaji zda na ne mluvim cesky... :)

Velmi souhlasim s tim, ze vliv negativniho okoli muze brat energii.
Z predchoziho podnikani jsem proste jednoduse "negace" odfiltrovala... :)
Nejsem s nimi v kontaktu, popr. minimalizuji komunikaci na strucnou
vymenu faktu, je-li nutna nejaka komunikace, a o byznysu se nebavim.
Je to moje vec.

Take trading je pro mne plan B a smeruji jej do budoucna na plan A, protoze
mi naprosto vyhovuje ve vsem.... je to naprosto skvela uzasna svoboda
- financni i casova....

Co se tyce pomeru 20:80 nebo 10:90 - vzdycky je sance ze spis potkate
lidi ze skupiny 80% a po te az nekoho z 20% - otazka z ni, z jake jsi skupiny ty?
Nemusi to byt nutne trading - beru v potaz uspesni - neuspesni.
A jak jiz tu bylo mnohokrat napsano, je opravdu skoda plytvat svou energii
na zbytecnou argumentaci tem 80% - ti kteri pochopi, sami prijdou....

M.A.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přečetla jsem si většinu příspěvků diskuze. Mé zkušenosti z reakce mého okolí jsou pozitivní. Samozřejmě, že jsem měla obavy, že se setkám s negativními ohlasy. Je opravdu důležité, tak jak se píše v článku, jakým stylem trading prezentujeme ostatním a jaké výsledky máme a zda tyto výsledky bez jakéhokoliv mlžení či zamlčování přiznáme. Já mám velkou podporu ve svém manželovi. Nikam ně netlačí, nevyptává se kolik jsem dnes vydělala a podobně. Prostě mi fandí. Už jen tato jeho podpora mě posouvá dál, mohu se plně věnovat tradingu, nemusím přemýšlet nad negativním příslupem apod. Když jsem obchodovala paper, mohla jsem se mu věnovat pouze po pracovní době a to od 20 - 22 hodin. Výsledky byly pro mě celkem uspokojivé, ale chtěla jse si vyzkoušet i dřívější čas obchodování především po otevření trhu TF. Nějakou dobu mě trápilo co s tím. Jednoho dne jsem se rozhodla, že vše "vyklopím" svému šéfovi v zaměstnání. Sbírala jsem odvahu pěkně dlouho. Ale přesto jsem to jednoho dne zkusila. Po delší debatě jsme došli k závěru, že můj dosavadní "problém" vyřeší změna mé pracovní doby. Je to až neuvěřitelné, ale šéf mi umožnil, že mohu trénovat paper i po otevření trhů. Myslela jsem, že sním, když mi to navrhl. Ale byla to pravda. Vyšem mi vstříc. Takže jsem asi jedna z menšiny, co se setkala s pozitivním přístupem svého okolí. Jsem jim za to vděčná. Někdy je asi lepší se nebát a jít s pravdou ven tak, jak to je, nic nekrášlit nic nepředstírat. Klobouk dolů před mým šéfem, který si je vědom toho, že když se mi v tradingu povede dobře, skončím v jeho firmě (pracuji u něj již 6 let a dle jeho slov je s mojí prací velmi spokojen). Na oplátku jsem mu slíbila, že když k tomu dojde a já se budu věnovat tradingu fulltime, zaučím za sebe náhradu a až poté v zaměstnání skončím. :) Měla nebo tedy mám štěstí na pozitivní přístup svého okolí, ale jsem si jista, kdyby se objevily jen negativní ohlasy, nenechala bych se, šla bych za svým cílem. Vždyť trading je to, na co jsem strašně dlouho čekala, tak proč neuchopit tuto příležitost. :) Přeju vám všem hodně úspěchů a štěstí nejen v tradingu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
když my, tradeři, mluvíme o obchodování s okolím, setkáme se s nepochopením. Tomáš a Petr založili server a najednou se našlo spousta lidí, kteří to pochopili "správně." Je to zajímavé :-)
Čím to asi bude? Možná proto, že se nikomu nevnucovali, na web přišel jen kdo chtěl, články jsme četli, jen když jsme my sami chtěli.
Pro Tomáše a Petra bylo jistě zajímavé sledovat po založení serveru první reakce čtenářu a jejich vývoj. Jde o to, že obchodování pochopí jen ten, kdo chce opravdu něco dokázat. Moji kamarádi přijdou domu z práce/školy, zapnou PC...něco tam dělají a jinak se nudí. Já se také občas nudím, ale každé odpoledne ve všední den dělám papertrading. Kamarádi své cíle nemají nebo je neberou vážně, protože myslí že je nereálné splnit si je. Já vím co si koupí za své první peníze (postavím si barák). Proto se také snaží aby se tak stalo. Proto se učím trading.

Zatím jsem nikomu neřekl o tradingu, až na 2 kamarády - naznačil jsem že možná jednou budu vydělávat trochu víc peněz. Prvnímu to bylo, protože nechápal proč nechci na vejšku ale stejně to nepochopil a u druhého bylo zajímavé sledovat co mi na to řekne (bylo to mailem, takže si odpověď mohl promyslet, aby se pak o ní mohl rozepsat; ten to pochopil správně).

Myslím, že neni důvod s někým o tradingu mluvit, poduď nemá sám zájem. A zvědavcům to musíme umět správně podat (např. nemluvit o tradingu ale že "kupuju a prodávám kukuřici" - že to jsou jen kontrakty a že to neni kukuřice ale ropa řikat nemusíme).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jak již bylo psáno autorem článku, je zbytečné se dělit o radosti a strasti z oblasti traidingu, jelikož vám budou mlátit´´ o hlavu jen vámi vyslovené strasti (bez kterých to nejde v žádném byznyse). A tak vám to nepřidá...Mám to největší štěstí co mě mohlo potkat a to je má žena, která stojí při mně za všech situací a asi jde o správné vysvětlení + v našem případě je výhoda, že žena je podnikatelka a tak přeci jenom se to dalo vysvětlit snáze než komukoliv co je zaměstnaný a v podkůži má zarytý fixní plat každý měsíc, atd.


Jsem ponaučen a už se s nikým jiným nedělím o mém obchodování, jelikož ve většině případech se setkávám ze záští, závistí, v lepším případě ,,beztak příjdeš o všechny peníze´´.


Držím palce všem co s tím bojují.


Petr B.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

K tradingu jsme se dostal tak, ze jsme si myslel ze je to neeticke, neseriozni a buhvi co jeste. Kolega se tomu jiz nejkou dobu venovuje a kdyz jsme s eo tom bavily zacal jsme pocitovat ze vlastne vubec nevim o cem mluvim. Doporucil mi tedy abych si precetl Manual zdarma at aspon vim o cem mluvim. Dnes je to 3 mesice. Neni den abych se aspon nepodival jestli na Finanacniku neni novy clanek. Skousim becktestovat finwin a ctu knizky.

Ale s nikym krom sve zeny o tom nemluvim. Ji jsem pozadal aby o tom s nikym nemluvila. Neverim totiz ze jsou lide otevreni novim myslenkam.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim vsetkych :-)
S ludmi, ktori o tradingu nic nevedia, o nom nerozpravam.
Rodina tomu vobec neveri, takze ani s nimi...
Mam ale taku skusenost, ze ked som si za niecim cielavedomo siel, tak to vzdy vyslo.
Raz ma bude trading slusne zivit. Som o tom presvedceny. Je to uzasna motivacia...
Myslim, ze uspesny obchodnik by to mal zvladat tak, aby to najblizsim neprekazalo. Aby o tom takmer ani nevedeli :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak tohle byl velice zajímavý článek a snad ještě poutavejší diskuze.
Takže za mě stručně, jedu jenom paper, neměla jsem v úmyslu o obchodování s někým mluvit, ale jelikož si rodina i přátelé všimli, že najednou nemám na nic čas a pořád sedím u PC (ale nejsem na skypu k pokecu), šla jsem s pravdou ven. Rodičům jsem nejdřív řekla, že bych chtěla začít trocha investovat své našetřené peníze a proto studuji, jak zhodnotit své peníze. Když rodiče prijeli na návštevu, všimli si knížky o tradingu, vytisklé grafy, na nástence různé odkazy typu "tak tohle ne" ...."dnes dodržen OP"... máma se pak opatrně zeptala, co to dělám. Řekla jsem jí, že jsem mladá, bez závazků a že se snažím najít si svojí cestu životem tak, abych byla šťastná... táta se zeptal, jaké to nese riziko.
Pak po měsíci se mě opět opatrne zeptali, že jestli už obchoduji naživo. Řekla jsem jim, že trading je běh na dlouhou trať, že pořád studuji a mám před sebou ještě dlouhou cestu studia a testů.. když si uvědomili, že to není nějaké "hrc frc" pobláznění, ale seriózní věc, která je založena na studiu, psychologii a hlavně manažmentu rizika, tak byli hodně spokojeni... V naší debate nikdy nepadli slova "zisk, spousta peněz.. budu v balíku" a to asi rozhodlo.

Ale přesně jak většine, i mě chybí povídání si o trzích.. povídání o paternech u kafe nebo jen tak u snídane.. ale co není, může být, stačí veřit a chtít (tu)

Všem hodně úspěchů, Petra

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...