Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jak dlouho trvá, než se obchodník stane konzistentně profitabilním?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 99
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

2 roman06:

Ale jo cteme to tu :) , nebo aspon ja. Jenom se nemuzu zbavit dojmu, ze je v tobe pomerne slusne zabydlena frustrace. Rozcilujes se tu uplne zbytecne, nikdo s tebou totiz nepolemizuje...

Ale poznamku si neodpustim...
To ze pouzivas v obchodovani "jine" nebo dokonce "svoje" metody, nez ty, ktere tu jsou prezentovany, jeste preci neznamena ze tyto metody jsou spatne. Uvedom si, ze "nejak" se zacit musi. A to co se tu na webu pise, je potreba brat v kontextu s upozornenim, ktere tu je temer na kazde strance dole uvedeno. Ze "Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům...." To ze si je nekdo vezme za sve, zacne studovat WCCI, paterny TA, vsechno dokaze prelouskat, usporadat si v hlave, zacit obchodovat, neprijit o ucet (nebo prijit, to je fuk), pak si vymyslet svuj system a teprve s tim MOZNA zacne byt ziskovy... to bych si tedy nedovolil tvrdit, ze Tomas s Petrem delaji spatnou praci, nebo ze snad tento web zklamal. Rekl bych spis, ze bez nej bys uz davno nebyl tam kde jsi, i kdyz cesta kterou mas pred sebou je jeste dlouha. Vzpomen cim vsim si prosel ty a jak si se vyvijel a kolik to zabralo casu.

Kdyz to trochu odlehcim.. zaujala mne ta formulace "faktor porozumeni trhu"... pominu-li tedy, ze metode MP rikas "profil" ale to je celkem jedno. Ten faktor porozumeni... ten mi neda spat, jestli mi to nejak neosvetlis. ;)

Mej se
Rob

Ps.: Majkll ma pravdu, tak se tolik nečil. I kdyz to mozna ted jeste nevidis.


2 P.J, Adik a dalsi ucetni zvidalci:

Muzete mi rict jediny rozumny argument, proc chcete vedet jak dopadl rok toho ci onoho ? To si jako zakomponujete do sveho obchodniho systemu ? Kdyby mne nekdo na ulici zastavil a zacal na mne dorazet at mu reknu kolik vydelavam penez, tak mu asi z fleku ublizim na tvari. Tady se z toho postupem doby stal celkem slusny sport. Kolik vydelavam nevi ani moje matka, ani moji nejblizsi znami. Proc tady neustale sarkasticky omylate ze to nikdo nechce zverejnit a ze je to vsechno podvod apod. ? To si opravdu myslite ze vam tu nekdo bude skladat ucty ? Zkuste se nad tim zamyslet.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Rob99: Ale Robe, já vůbec netvrdím, že je to podvod a už vůbec bych nic takového nedovolil říct o klukách finančnících. Naopak, bez nich bych se do tohoto businessu zřejmě nikdy nedostal. A za celý tento server, školení atd. jim díky. Ale máš pravdu, zřejmě jsem skutečně finanční zvídalec. Už 7 let dělám daňového poradce, kontroluji a radím...Takž jistě jsem účetně postižen...Celé dny se hrabu ve finančních číslech firem a lidí. Ale jak se zamýšlím, tak se zamýšlím, stejně by mě to zajímalo... :-) No a co...Prostě jen tak...Hlavně mi prosím neubližuj... :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Adik.

I kdyby zde chtěl někdo zveřejňovat svoje účty, nemělo by to pro nás žádnou relevanci, protože neznáme všechny okolnosti. Spíš by nás mělo zajímat zhodnocení některých nástrojů na trhu a s těmito se pak srovnávat.
Například v roce 2009 se nechaly peníze investované do některých akciových fondů zhodnotit 100 % úrokem. To by bylo zajímavé srovnání, které by sloužilo jako zrcadlo naší úspěšnosti, nebo našeho marného snažení. Aby mělo naše obchodování nějaký smysl, měli bychom vždy být nad průměrným zhodnocováním investičních nástrojů, typu fondů atd. Pokud toho nejsme schopni, pak choďme do práce a svoje peníze svěřme bankám. Sice toho moc nedostaneme, ale riziko bankrotu tu nehrozí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Rob99:
Vůbe jsi nepochopil na co jsem se ptal.Mě, ani snad nikomu jinému nejde o absolutní částky získané ID obchodováním. To je zřejmě každému jasné. Ale jde mi o princip. Úspěšnost živého obchodování 1 kontratu tady již prezentovalo více lidí. Kolik kdo aktuálně obchoduje kontraktů - do toho myslím nikomu nic není.
Děkuji.
P.J.







Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já nevím no, loni v květnu jsem se začal vážněji tradingem zabývat. Věděl jsem již, že bez otestovaného systému - nebo pravidel, to smysl nemá. Dle knížky od finančníků a základů FinWinu jsem si nastavil graf a rozjel backtest. Sami finančníci v knize radí, že po otestování můžete vidět a cítit spoustů věcí jinak, já sám už po 8 měs. backtestu na zpět viděl, a přímo mě to bilo do očí že jedna situace s určitýma nuancema vychází až moc hezky. Postupně sem se tedy soustředil jen na ni (3 měsíce vývoje) a po paperu jsem zjistil že věřím jenom jí a na živo budu schopen vydělat jen s tím.
Po 5 měsících Live tradingu jsem +30%. Mělo to být 100%. Chyba byla ale v přístupu, mnoho nuancí udělalo vstupy do obchodů dost nejasnými - co brát a co ne. To jsem teď asi po 3. celkově přehodnotil dle nových backtestů a té strategii věřím a funguje. Neznám a neviděl ani neslyšel jsem o nikom kdo ji obchoduje, není to žádný zázrak ale prostě funguje, našel jsem si to sám a naprosto tomu věřím. Udělal jsem přesně to co se zde píše, s 0/v bych to já osobně takto nesvedl, není to prostě kus mě.
I co se psychologie týče, sdílím vášeň Tomáše v zájmu o sama sebe která mi pomohla uspět 100x více. Musíte se totiž změnit kompletně jako člověk. A pokud budete mít vyladěný systém, ale stále budete prostě například arogantní a obviňovat neustále okolí, nemáte šanci. Uznat svoji chybu a mít z toho radost, že se můžu poučít a posunout dál, vidím jako základ.
Říkám to zcela otevřeně a upřímně, tomu jsem se totiž na trzích naučil. Až pojedu s 50 kontrakty, klidně Vám to tady řeknu, až smažu celý účet kvůli jednomu obchodu mimo plán taky se pochlubím.

To že majitelé tohoto webu mají úspěšnější podnikání než trading jim naprosto vůbec nezávidím. Naopak jim to přeji, podívejte se kde se můžeme a na jaké úrovni bavit. Trading je dřina a velké zrcadlo. Pokud někomu více sedí Market Profile, no problemo, stejně je to ale pořád o tom samém, jen z jiného úhlu pohledu.

Jinak ty poměry úspěšných a neúspěšných tady jsou snad stokrát. Těžko Vám to někdo řekne přesně protože má každý jiného brokera a takové statistiky se prostě nevedou. Obecně je známo pravidlo 80/20. Hezký názor byl v serialu WSW, kde nějaký wealthy man tvrdil že 5% lidí ví co děla, dalších 10% dělá to co oni a zbytek prodělává ;).

Tak asi tak můj skromný komentář :) Mějte se všichni

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Reakce na Roman06: Podobné příspěvky byly jednou z překážek na mé cestě k tradingu. Myslím tím příspěvky, které jen kritizovaly, ale nic dalšího nenabídly - žel podobně jako tento. Z toho důvodu jediné co oceňuji na tomto příspěvku je poznámka "Ja uz tady pomalu dosluhuju a mozna uz ani nic nenapisu".

Osobně bych kritiky finančníka a finwinu (ostatně jako čehokoliv dalšího) rozdělil na tyto dvě skupiny, které jistě nebudou vyčerpávající:

1) kritici, kteří FinWin a Finančníka haní jen z principu, aniž by byli ochotni se jakkoliv namáhat, případně do poznání a porozumění něco investovat, protože "co jim za to budu platit, ať nám to daj zadarmo". Spíš to vypadá tak, že se informace dozvěděli způsobem "ale ve zprávách říkali, že to nefunguje" - žel pro Čechy tak vlastní.

2) kritici, kteří se sice se systémem nějak seznámili, ale naprosto ignorovali veškerá další doporučení a rady, protože si stejně mysleli a myslí, že tomu rozumí nejlíp. Pak, když vyčistí účet je mnohem snazší napsat "ale Nesnídal řikal, že používá SL 150, tak jsem to používal taky (proč bych se namáhal sám)" nebo "finančníci neumí obchodovat a jen vydělávají na naivních lidech, kteří platí za kurzy", spíše než uznat svou vlastní chybu, poučit se z ní a pokračovat dál.


Pokud budu mluvit za sebe, na finančníka jsem náhodou narazil před 5ti lety a studování grafů se vééélmi občasně věnoval až do roku 2008, kdy jsem, podobně jako další, po dvou týdnech testování a 2532% zhodnocení papírového účtu otevřel účet u XTB, abych stihl naskočit na býčí trend. Po půl roce obchodování velmi robustního obchodního systému "teď to jede, naskoč" jsem odevzdal 30 tis. (což byl celkem úspěch, protože můj kamarád stihl do týdne odevzdat 50tis - obchodoval trochu jiný, také velmi sofistikovaný systém "k čemu stoploss, když to jede"). V tu chvíli jsem se začal zamýšlet nad tím, jestli přeci jen nebude na místě investovat peníze do vzdělání, než je vyhazovat oknem - na víc, chtěl jsem z XTB dostat zpátky - grrrrrrrrrrrrrrrr. Zaplatil jsem si tedy kurz na FinWin a od té doby se zabývám primárně jen tímto systémem.

V červnu minulého roku, po cca 2 letech backtestování a 4 měsících úspěšného papertradingu na trhu e-mini Russell2000 na 2 minutových grafech, jsem otevřel účet u brokera a začal obchodovat. Přes předešlé zkušenosti a testování jsem se ale stejně potýkal se strachem udělat chybu a ztratit další peníze. Prostě to bylo silnější a jiné než v případě papertradingu.
Výsledek mého obchodování za červen (Real 100 USD / Zpětný backtest 4190 USD). Naštvaně jsem se tedy opět pustil do dalšího měsíce a přitom stále víc a víc filtroval vstupy na základě backtestu. Červenec jsem ukončil s výsledkem -280 USD / dle BackTestu však mělo být 3770 USD na kontrakt. Důvod tohoto postupu jsem identifikoval jako nedůvěru v obchodní plán (i přesto, že jsem viděl zpětné výsledky dle backtestu, znovu se vloudila myšlenka, ale co když to teď přestane fungovat), a také v netrpělovosti (chytnout za tři dny jen tři obchody a všechny ztrátové a čekat na další den, jak se povede, bylo pro mě veeelmi nepříjemné - tím spíš, když jsem ze strachu z další ztráty čtvrtý den raději více filtroval a probendil dva krásné ziskové obchody, které by smazaly ztráty a posunuly mě tak do zisku). Zvažoval jsem tedy jak dál a znovu backtestoval a vymýšlel další a další filtry jako velikost úsečky, vzdálenost od EMA, úhel trendu atp. Až jednoho srpnového dne jsem zjistil, jak krásně se mi obchoduje a jak pěkně to dnes odsejpá. Během tohoto dne jsem otevřel 6 obchodů (oproti předešlým 1-2 signálům za den) a zakončil v zisku 210 USD. Když jsem zjišťoval, co bylo jinak, všiml jsem si, že jsem omylem otevřel graf v jiném timeframe (1min). To byl další impuls, k novému „svěžímu“ obchodování. Udělal jsem rychlý backtest, který mi oproti 2min naděloval o cca 1000 USD měsíčně na kontrakt víc a na víc, nemusel jsem tak dlouho čekat na další obchod. Nebylo tedy co řešit a okamžitě jsem změnil timeframe. Výsledek za srpen/září/říjen -1770 USD / backtest 6170 USD. Důvod? Více obchodů - více chyb - nedůvěra v systém. Zde si dovolím napsat, že můj problém nespočíval ve špatné identifikaci vstupního paternu, nebo nahodilého vstupu mimo obchodní plán. Ten jsem vždy i dle backtestu identifikoval správně. Hlavní problém byl ten, že jsem váhal, jestli je to právě ten ziskový signál. Když byl a já nevstoupil, o to impulsivněji jsem vstoupil do dalšího, který ovšem už zisk nenadělil a proto jsem se bál vstoupit do dalšího, který třeba již opět ziskový byl. A tak pořád dokola. Tzn. nebyl problém ve FinWinu - ten stále naděloval zisky - byl problém v mé důvěře "co když zrovna teď to přestane fungovat".

V listopadu jsem tedy své obchodování přerušil a vrátil se zpět k papertradingu a backtestu. Během tohoto měsíce jsem opět zkusil otestovat obchodování na 2min grafech a zjistil, jak skvěle se na nich obchoduje a jakou spoustu času mám (jednou tolik než na minutovém grafu:-) a jak málo obchodů a tím i potenciálních ztrát mi naděluje. V půlce prosince jsem tedy opět zahájil ostré obchodování, tentokrát s tím, že jsem díky předešlým zkušenostem mému opravenému, daleko reálnějšímu backtestu a tím i obchodnímu systému začal důvěřovat. Pravda v prosinci jsem kvůli svátkům byl stejně opatrnější a zakončil na nule, ale za leden jsem si již mohl, hlavně díky dodržování obchodního plánu, na svůj účet připsat +580 USD / dle backtestu 780 USD.

Původně jsem se chystal svůj příspěvek zveřejnit až po několika měsících, kdy budu moci ukázat výsledky za delší časové období, ale přiznám se, že příspěvek Romana06 mě nenechal v klidu.
Doufám, že můj vstup alespoň někoho povzbudí a pomůže mu to v další práci a studiu ať už s FinWinem, nebo nějakým jiným systémem, který mu padne.



roman06 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Zhymll... to je celkem jednoduche... kdybych
> napsal moje zkusenosti tak to neprojde
> cenzurou...(tak to zkusim jemne) tento web me
> nahazel hodne klacku pod nohy a skoro me znicil,
> ale vite jak to je - pokud opravdu chcete byt
> trader tak cesty si najdete a neznici vas nic.
> Tady vesmes pisou lidi jen kterim se zrovna dari a
> velice autory haji. Kdyz nazenete 100 lidi k
> rulete tak za chvilu taky budete mit napr 5 lidi
> kteri vydelaji a budou rikat jak je ruleta super.
> Ja uz tady jen tak "vybekuju" protoze me cely
> financnik opravdu zklamal... hlavne proto ze tady
> se porad resi jenom systemy a psychologie, faktor
> porozumeni trhu tady vubec neni. Vim ze je tezke
> pochopit ze PA, Finwin, IA a podobne veci ktere se
> berou jen a pouze z ceny komodity jsou celkem
> "blbosti" ktere vydelavaji asi tak jak tech 5 lidi
> u rulety. Ja jsem to pochopil dostal se za hranice
> tohoto webu a uz jsem stabilne ziskovy a tim
> myslim kazdy den ziskovy... Jenom vam dam radu...
> pokud porad tapete v tom nekonecnem kole nadseni a
> frustrace a porad zkousite systemy finwin a
> podobne, tak bych doporucil se zacit zajimat o
> trhy - napr profily trhu a z nich vychazejici
> veci. To se tady asi nikdy probirat nebude protoze
> to jsou nastroje opravdu vydelecnych traderu. Ja
> uz tady pomalu dosluhuju a mozna uz ani nic
> nenapisu... autorum gratuluju k dobremu podnikani
> - ne k tradingu....
>
> Jestlize 50-70% objemu trhu tvori
> insideri/scalperi tak by bylo dobre naucit se jak
> oni obchodujou nebo ne?
>
>
>
> Editováno 1 krát. Naposledy editováno dne 04.02.
> 09:42 uživatelem roman06.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 P.J. :

Ale jo pochopil, neboj, akorat sem chtel poznamenat neco obecnejsiho a tvuj nickname byl nejbliz tematu. Ale i tak. Mne treba vubec nezajima jak dopadli jednotlive mesice nekoho jineho, ani mne nezajima pomer intraday traders a z toho nejake % win. K cemu by mi to bylo ? Dobra, trosku mne zvedlo, jak nekdo dokaze zhodit praci jineho, a nema k tomu v zasade zadny duvod, tak jsem to napsal trosku ostreji.

Rob

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rob99 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Muzete mi rict jediny rozumny argument, proc
> chcete vedet jak dopadl rok toho ci onoho ? To si
> jako zakomponujete do sveho obchodniho systemu ?

Ak ides do noveho zamestnania, nezistujes si, kolko tam zarabaju ostatni zamestnanci, aby si vedel priblizne aku mzdu mozes pytat?
Ak ides podnikat, nezistujes si, kolko v podobnom obore podnikania zarabaju ini podnikatelia a podla toho sa rozhodnes, ci sa ti oplati do toho ist?
Ak by som vedel, ze tuna vecsina prifitabilnych traderov zaraba napr. 30% rocne a ja zarabam iba 10%,tak budem hladat nove systemy, lebo viem, ze som hlboko pod priemerom..
Ak vsak zistim, ze zarabaju tiez iba 10%, usetrim si namahu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Jogo

V obchodovani to opravdu ale neni o mereni pindiku. Pokud jdes do noveho zamestnani, zjistujes si, kolik vydelavaji ostatni, protoze budes delat tu samou vec a tak by jsi mel vydelavat vicemene stejne.

Ja osobne obchodovani beru jako moznost seberealizace - reknes si, kolik chces vydelavat a podle toho si to zaridis. To by te opravdu uspokojilo, ze vydelavas 10% rocne, jenom kvuli tomu, ze jsou dalsi lidi, kteri to vydelavaji? A co kdyz pak potkas jednou cloveka, ktery bude vydelavat 100% rocne? Zmenis najednou nazor jenom kvuli tomu, ze jsi nahodou potkal nekoho jineho, kdo nebezi ve stadu ovci? :)

Neni to o tom, kolik vydelavaji ostatni. Je to o tom, kolik chces vydelavat ty. Uspech potom muzes merit podle toho, jestli vydelavas tolik, kolik chces. Ne podle toho, kolik vydelava venca z vedlejsi vesnice...

Toto vlakno je o tom, ja dlouho trvalo lidem, nez se stali profitabilnimi. A jsou tu nektere opravdu velice detailni a inspirativni prispevky, diky za ne! (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

gizmo Napsal:
-------------------------------------------------------
> > Jogo
>
To by te opravdu
> uspokojilo, ze vydelavas 10% rocne, jenom kvuli
> tomu, ze jsou dalsi lidi, kteri to vydelavaji?

Ano, uplne by ma to uspokojilo, lebo by som vedel, ze z toho beriem tolko, kolko sa z toho da priemerne vytazit tradingom.
Bolo by to nasobne viac, ako mi da terminovany vklad alebo prenajom nehnutelnosti alebo dlhodobe zhodnotenie v akciach alebo dlhopisoch.


Ten 100% trader by ma vobec nevyviedol z rovnovahy, ako ma nevyvedie z rovnovahy to, ze niekto bezi 100-ku pod 10s, alebo niekto podnikanim zarobil miliardu. Pretoze nie som ochotny obetovat tomu to, co tomu obetovali ludia, ktori dosiahli taketo vykony.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Pokaždé když si čtu články tohoto typu, tak pořad mám pocit, že jsem asi unikum. Mě trvalo 2 měsíce až jsem se stal konzistentně profitabilním, od té doby jsem v plusu už 6 rokem. Nikdy jsem nenavštěvoval žádné kurzy forex. Mnoho jsem toho nečetl o disciplině. Jenom poslední rok jsem si vytáhl špičkovou psychologii, která má málo společného konkrétně s obchodováním, ale mnoho společného s efektivní analýzou vlastního chování.

Vždycky většina průměrných článků o forexu, o psychologii, o disciplině, o "správné cestě jak má být" má stejnou intonaci, která mezi řádky praví, že trader a trading jsou věci natolik standardizované, že můžeme mluvit o jakémsi obrazu "obyčejného tradera". A právě tomu jsou většina doporučení určena. Onen půvabný český Honza, který si koupil základní forexovou literaturu a rozhodl se touto cestou vydat. Zkušení vědí, jak to s nim bude krok za krokem.

Je to zajímavé až zábavné, ale praktický každý článek na finančniku (aspoň od doby, kdy jsem tento server objevil, a to není více než rok) je v úplném rozporu s mou osobní zkušenosti a se vším v mém životě, co se týká forexu. Dozvěděl jsem se z článků v kategorickém stylu, že efektivní diverzifikace rizik, objemu a kapitálu při dlouhodobém obchodování na AOSech je možná (pouze?) se zapojením více trhů. Že "spravný" trader snad má standardizovaný životní styl jako ten imaginární americký miliardář, nedává najevo, že je bohatý, užívá si přírody a chodí snad v trenýrkách a ve starém svetru :) Neustále před očíma vidím věty typu "Trading je o...", "disciplina je o...", "věřit sám sobě, mít sebejistotu atd."

Pořad někde v hlavě se točí myšlenka, že někde je omyl. Svými rukami jsem naprogramoval AOSy, které efektivně fungují na jediném trhu - na forexu více než 5 let. Mám rád kvalitní obleky, kvalitní hodinky a kvalitní auta, protože mám rád sám sebe. Nemám ponětí "o čem je trading". Netuším o čem je "disciplina při obchodování". Nikdy jsem nepřemýšlel o "víře sám sobě", o "sebejistotě" a o jiných obecných větách, kterých jsou tuny v jakémkoliv příspěvku, tykajícím se forexu. Já jen dostatečně přesně vím, jak se dá na spekulaci s měnami vydělávat peníze a vydělávám je.

Vzniká hned myšlenka "výjimka potvrzuje pravidlo" nebo "no tak jsi skutečně unikum". Jenže nejsem. To okolí traderů, s kterým komunikuji má hodně společného s tím, co jsem popsal. Možná je to prostě určitá úroveň, na která se pohybuji? Nemohu to vyloučit.

O to více obdivuji skvělou práci finančnika, kterou evidentně odvádí pro "obyčejného tradera". Tedy pro většinu (uspokojení poptávky většiny). Paradox to nezakazuje, ale podle mého názoru by bylo mnohem lepší a přineslo by to čerstvý vzduch, kdyby se přístupy k psání článků změnily na liberálnější. Ne kvůli tomu, abych se necítil jako unikum, čert mě vém, ale spíše kvůli tomu, že "obyčejný trader" rozvojem forexu a informačních technologií se postupně stává minulostí a každý, skutečně každý obchodník se stává natolik Osobností s n-počtem otevřených parametrů svého forex-života, že jakákoliv standardizace, buď i formou doporučení, která nemusí brát, se stává zbytečnou informaci. To není zatím realita, ale je to jasný trend.

P.S. Nebrat příspěvek zlé, tento web obdivuji, má můj respekt a podporu

S pozdravem,
Zbygnev Bonko
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...