Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k aktuálnímu dění na trzích III


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 2,2k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Už nějakou dobu do diskuse moc nepřispívám, protože respektuju, že každý je prostě v jiné fázi vývoje a každý může mít na trading uplně jiný pohled, a proto je nejen absolutně zbytečné neustále přetahování o to, kdo má větší pravdu a který nástroj a přístup je lepší, ale proto nemusí mít ani dobrá rada či myšlenka žádný efekt – prostě proto, že ji příjemce nedokáže absorbovat, protože je někde jinde. A taky vidím v diskusi spíš hodně ega, nepřátelství a ironie i od zkušených obchodníků namísto konstruktivních a hlavně tvůrčích věcí, ale rozhodně touhle poznámkou nechci vytvářet žádný flame, takže to prosím berte pouze jako můj názor bez nutné reakce.

Rád bych ale dal k dispozici svůj (a nejen můj) pohled na ty diskuse ohledně toho, jestli jsou indikátory k ničemu, jestli je price action k ničemu a jestli je prostě jediný možný profitabilní přístup k obchodování skrytý v market profile, footprintu nebo čemkoli jiném.

Pokud člověk zkouší do nekonečna indikátory nebo price action a stále se mu nedaří a potom vyzkouší market profile a najednou mu to začne fungovat, je pochopitelné, že to v něm vzbudí názor, že indikátory ani price action prostě nefungují (navíc, pokud v něm tuto myšlenku někdo utvrdí). Problém je ale v tom, že to může být velice jednostranný pohled – co když indikátory a price action nefungovaly pouze tomu dotyčnému člověku?? Třeba proto, že k nim přistupoval špatně – např. příliš mechanicky bez posouzení aktuální situace na trhu (přiznejme si, že např. double bottom či 1-2-3 s Rh obchodované čistě mechanicky jsou prostě extrémně triviální záležitosti na to, aby to mohlo fungovat). A co když tenhle aktuální vývoj trhu market profile sám o sobě obsahuje už v základu a to je to, proč se naráz tomu člověku začalo dařit?

Nechci nikomu nic vnucovat, ale sám na sobě cítím, že jakmile z člověka opadne ten pocit toho, že musí najít tu jednu věc, která funguje mezi tisíci ostatními, ten jeden svatý grál, se kterým jde vydělávat, a přijme fakt, že se dá vydělávat spoustou různých přístupů, tak se mu strašně uleví. Je to šíleně frustrující, věnovat se něčemu, v čem třeba ještě nejsem dokonale zběhlý a proto s tím nemám ještě tak dobré výsledky (protože prostě přirozeně potřebuju čas, studium a zkušenosti daného přístupu) a vidět na fóru lidi, jak jsou úspěšní s uplně jiným přístupem. Většinu lidí to nahlodá a přirozeně přeskočí z jednoho stylu na druhý, jen protože vidí, že daný přístup už někomu funguje. Jen aby za chvíli přeskočili zase na jiný styl, když se jim s tím předchozím stylem zase hned nebude dařit.
A tak se lidi točí pořád dokolečka a pořád se hádají a přemýšlí o tom, co je ten svatý grál a co jediné na burze funguje. A jediná chyba přitom může být prostě v tom, že jsou netrpěliví a nejdou do hloubky daného přístupu a dostatečně nenabírají zkušenosti (měsíc bezduchého papertradingu, kdy jen mechanicky klikám sem a tam a nic nestuduju a nevnímám, je absolutně zanedbatelná položka).

Pro mě osobně bylo jedním ze stěžejních bodů v mojem vývoji prostě a jednoduše pochopit, že vydělávat se dá s mnoha různými přístupy a styly. Jak s indikátory, tak s price action, stejně jako i s aukčními nástroji. Vydělávat lze s malým RRR i s velkým RRR, vydělávat lze na YM i na CL. Důležité je, jak hluboko do dané věci člověk pronikne a kolik zkušeností má ze živého trhu, ne to, jaký přesně nástroj či trh používá. Důležitý je pořádný trénink a studium daného přístupu, ne jeho název.

To, že někomu nefunguje indikátor je z mého pohledu prostě pouze o tom, že jej špatně používá a nepronikl do jeho hloubky, nebo mu tento přístup zkrátka a jednoduše nesedí – třeba jednoduše jen proto, že psychicky vnitřně cítí, že to nemá PRO NĚJ takovou logiku a proto je mu to proti srsti – a v takovém rozpoložení přirozeně nepodáváme ty nejlepší možné výsledky a nezaznamenáváme ten největší progres.

Footprint, delta, profile, to jsou prostě jen jedny z mnoha možných nástrojů, se kterými lze úspěšně obchodovat. Nikdo vám nezaručí a nemůže vám ani tvrdit že pokud se začnete věnovat market profile tak budete vydělávat a že dokud s tím nezačnete tak nemáte s ničím jiným šanci. Proč se necháváte zvyklat výkřiky někde na fóru a přebíháte stále od jednoho stylu ke druhému a věnujete se tomu vždy jen povrchně do dalšího výkřiku bez nějakého systematického přístupu?

Takže pokud chce někdo v tomhle směru poradit – zkoumejte, hledejte, testujte různé přístupy a styly a najděte si ten svůj, který vám bude sedět a budete se s ním cítit dobře. Ano, je to náročné a zdlouhavé, ale jedině zkouška na vlastní kůži vám řekne, jestli je ten či onen přístup vhodný pro vaši aktuální povahu a vaši aktuální vývojovou obchodní fázi. Zkoušejte, hledejte, studujte. Ale přestaňte řešit to, jestli jsou indikátory zpožděné (což je mimochodem jeden z největších nesmyslů, protože indikátor prostě není zpožděný – indikátor funguje přesně tak, jak je počítaný a postavený - a dokud to člověk nepochopí, nepochopí asi ani tenhle dlouhý příspěvek) nebo price action patterny už dvacet let nefungují a začněte se obchodování věnovat seriózně. A přestaňte taky případně ostatním vnucovat svoji pravdu jen abyste dokázali, že jste chytřejší nebo zkrátka jen proto, abyste se utvrdili v tom, že VY jdete správnou cestou. Přijměte to, že v tradingu neexistuje jedna cesta jako je tomu v mnoha různých odvětvích. A přeberte zodpovědnost za svoje činy a nesnažte se ji přehodit na ostatní lidi, indikátory, HFT, insidery ani cokoli jiného.

Uleví se vám.

Jako se ulevilo i mně….

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkll:

Do kamene tesat (tu)

Taky jsem si prošel fází "hledání grálu", abych nakonec zjistil, že se dá vydělávat na všem, není to otázka nástroje jako takového, je to otázka jeho hluboké znalosti, tvrdě získaného citu pro trhy, naslouchání ... ale přesně jak píšeš, tohle zpravidla vnímá jen člověk, který už tuto zkušenost má a mluvit na hluchého postrádá smysl. (Proto mně vždycky potěší taková hlava otevřená nadšená, jako je PetraSk).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Majkll,

Myslet si ze post vyvola nejakej posun v kvalite prispevku je samozrejme naivita.
"Aktualni deni na trzich III" je tu prave proto aby se traderi mohli podelit svym stylem a filozofii chapani trhu.
Je to stejne jako mluvit do toho lidem, kteri si kupujou prvni auto a diskutujou proc zrovna to a ne jiny.... s nabytkem do kuchyne je to stejny (aktualni tema:-).

Zdravim

Pavel



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Majkll:

Ak narážaš na niektoré moje príspevky tak som to asi zle napísal alebo si si to zle vysvetlil. Ja sa tu len snažím povedať čo podla mna (a toto podľa mňa vždy zvýrazním) v trhu nefunguje. Či už je to mae/mfe alebo aká koľvek iná vec. Píšem že to nefunguje pre mňa presne z dôvodu ktorý popisuješ (vnútri cítim že to nieje ono). Chcem len hodiť názor na to keď sa niekto nachádza v kruhu z ktorého sa nevie dostať. Pretože ak niekomu pomôže môj príspevok tak ako pomohol ten tvoj mne tak v tom význam vidím.

Stále opakujem to že keď si niekto myslí, že ak nabacktestuje možno aj 40 rokov istý pattern jediné čo získa je pravdepodobne cit pre rozpoznanie ale pokiaľ nepracuje v kontexte a v symbióze s trhom tak ziskový pravdepodobne nebude.

Či už indikátory fungujú alebo nie to je otázne. No verím tomu že ak sa niekto do hĺbky niečomu venuje tak s tým dosiahne úspech ale ak si niekto myslí že dosiahne konzistenciu spôsobom "aha Večko dám 2k short" tak sa kruto mýli.

V konečnom dôsledku nejde o to čo kto napíše ale čo kto skúma. Mohol by sem napísať človek ktorý zarobil X penazi hociakým patternom ale obávam sa že väčšina by urobila backtest a podľa zisku by šli live mysliac si že už nikdy nemusia ísť do roboty.

Všetko záleží na jednotlivcovi. Toť môj názor

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkll:

pěkný příspěvek se kterým nelze než souhlasit.

A co se týče market profile tak jsi vystihnul podstatu. Je to prostě nástroj, který naučít vnímat člověka trh v kontextu, což je základ pro úspěšné obchodování. Protože, když vidím, co mi trh říká, tak vím co si můžu dovolit. A je to hned někde jinde. U MP nelze použít přístup nabacktestovat si x patternů a ty slepě bušit. Což je ale přístup, který je masivně podporován ze všech stran, protože je jednoduchý a dá se dobře prodávat. Místo toho aby se první začal vnímat koncept a je jedno jestli to bude MP nebo prostě cokoliv jiného, tady už na nástroji nezáleží.

Měj se, Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rozhodne paterny, indikatory su druhorade, v prvom rade treba preskumat trhy zo vzdialenejsieho pohladu a aj z pohladu davovej psychologii. Jednoducho pozerat co sa deje na tom trhu a preco sa tak asi deje. Technicke sledovanie trhu odhaluje aj vela psychologickeho pohladu na jednotlive situacie. Niekto sa ale na to pozera len technicky, ale schovava sa za tym ovela viac. Niesu to len usecky a ciarocky, je to spravanie masi ludi a to treba prv pochopit a potom si vytvorit pravidla a hladat rozne formacie ktore to ci one spravanie davu ludi potvrdzuju alebo odvracaju.
Indikatori su odraz toho co sa stalo ale ak sa naucite citat trhy z ineho pohladu tak budete vediet s velkou pravdepodobnostou co sa stane a podla toho aj reagovat a pocitovat absolutny klud a psychologicku pohodu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Na odlahcenie: pozrite si ake nastroje pouziva tento egomaniak www.youtube.com/user/tradeitdontdateitcom#p/u/21/QxivnMPSnuo :) :) :)
MP nepouziva zato aukcii ocividne rozumie.

Ja osobne mam na PA presne taky nazor ako Roman, chcem pouzivat nastroje ktore mi daju presne informacie. Ale opat su to iba informacie a ked neviem ako ich vyuzit v praxi ziskovy nebudem. Tu prichadza do hry trening, skusenosti, money management, presne ako pise majkll.
Myslim ze Roman mal na mysli tiez skor pricnip ako konkretny nastroj, skoda ze zvolil trochu konfrontacny ton potom sa to tam straca.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dakujem vsetkym za reakcie aj za rozvinutie debaty ohladne roznych pristupov. Osobne suhlasim s Majkllom. Kazdy by si mal odskusat viac veci a vybrat to, co mu proste sadne, nech to bude kludne aj trading na zaklade postavenia hviezd. V danej vybranej sfere potom prehlbovat svoje poznatky je myslim zaklad uspechu. No a otvorenost novym metodam je tiez len jednou z mnohych ingrediencii k profitabilnemu tradingu.
Takze budem vdacna, ak sa aj traderi s uplne odlisnym pohladom na burzu budu zapajat do diskusii (napriklad spomenute suply/demand, nebo proc neprofituji systemy TA mi i jako zelenaci prijdou velice zajimave a obohacujici).
Niekto tu spomenul, ze je otazkou, ci vas nazor, ktory na webe bude prezentovany, bude aj pochopeny ... no ak by aj nebol, tak pokial sa k novemu nazoru prida aj odborna literatura, tak na webe ostane stopa, ktoru clovek moze viac preskumat, ak bude mat zaujem... paci sa mi, ako sa zapaja napriklad Heron, ktoreho nazory a pohlady su velmi zaujimave, ale ja ako zelenac ich uplne nechapem, kazdopadne mam objednane dve knihy, ktore doporucoval si precitat... nie preto, ze ich doporucoval "ON" (ja ho ani nepoznam), ale preto, ze si rada precitam nieco nove... mozno tie knihy zapadnu prachom ako mne nic nehovoriaci titul, mozno ich precitam a poviem si, ze toto nie je pre mna... a mozno mi daju na trading novy pohlad... a o tom to je :)
Takze roman06: dakujem za nazor a vazim si ho, mne sa ta zanietenost, s akou prezentujes svoje nazory, paci :) Budem vdacna, ak tiez pripojis nejaky zdroj odbornej literatury ci web.
Pobavilo ma tvoje zamyslenie, ze preco vsetci zaciname s russellom.. no vies, to je presne ako keby sa ma niekto spytal, preco som pouzivala EMA204 :) Zelenac vzdy zacina tam, kam ho nasmeruju, a na svojej ceste sa moze ale aj nemusi odklonit... hlavne je byt sam so sebou spokojny
;)
Dakujem vsetkym!

No a k dnesnemu dianiu na trhoch: Pre mna bez vstupu, pre dnesok koncim a supajdim von. Inak, aj ked to mam pustene v live rezime, viem, ze nemozem vstupit, tak to nema take "gule". Zajtra to skusim dat na paper trading, ale psychiku neosalim, ked nejde o real peniazky, tak som chladna jak anglicanka a OP dodrzany bez problemov :D
Ako sa darilo ostatnym??

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Slaughter: Vlakno ropy kazdy den ocumuji, takze dekuji za grafy i s komentari (tu) Se mi libi, jak hezky diskrecne aplikujes paterny :) Zadne dogma, ale zdravy rozum.

Kdyz jsem tam videla dnesni graf od PavlaK., jak tam elegantne odhazoval jeden profitovy kontrakt za druhym, tak si rikam "Koukej Petro, takhle to budes taky jednou umet" :) To az cloveku srdicko poskoci radosti, kdyz to vidi :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...